Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
amerykanizacja? Czy lepiej w ojczystym języku?
Autor Wiadomość
sikork 



Wiek: 45
Dołączył: 12 Maj 2008

UP 315 / UP 772



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-06-12, 12:39   amerykanizacja? Czy lepiej w ojczystym języku?

dlaczego "SAMMER OPENER" a nie "rozpoczęcie wakacji"??
dlaczego : "COMIN SOON" a nie "już wkrótce"??
no i dlaczego "PARTY" a nie po prost "dobra zabawa"??

sorki za ostre słowa, ale taka "amerykanizacja" to po prostu debilstwo!!! Chyba,że dopiero wróciłeś z saksów i zapomniałeś jak się mówi i pisze po Polsku.



Moderowany:
Wydzielono z Tematu o "Party-Dyskotece"
Ostatnio zmieniony przez yasiu 2009-06-12, 16:25, w całości zmieniany 6 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Guzik 
Pan Guzik,nieduży



Wiek: 33
Dołączył: 07 Sty 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Łosiów

Wysłany: 2009-06-12, 14:03   

Pan WC ustosunkował się do tego odpowiednio:
http://www.joemonster.org..._obcych_nazwach
0 UP 0 DOWN
 
WhiteB. 


Wiek: 32
Dołączył: 17 Maj 2008

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2009-06-12, 14:27   

sikork, na głupie pytania jest tylko jedna głupia odpowiedzieć, "bo tak"
0 UP 0 DOWN
 
Guzik 
Pan Guzik,nieduży



Wiek: 33
Dołączył: 07 Sty 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Łosiów

Wysłany: 2009-06-12, 14:34   

Odbiegamy troche od tematu, ale zaryzykuje. Populacja dzieli się na zwolenników i przeciwników globalizacji. Ale również takich którzy są za globalizacją, ale jednak z delikatną nutką własnej tożsamości narodowej i w tym przypadku zgadzam się z sikork. Nie wszystko co nazwane po polsku musi być staromodne, wieśniackie i komunistyczne. Analogicznie nie wszystko nazwane "party", "lower prize", "auchan", "leroy merlin", "kaufland", musi być lepsze od "biedronki". W tym przypadku akurat jest,ale chodzi bardziej o zamysł niż konkretne fakty. Tak jak Cejrowski powiedział, w Meksyku bardziej szanuje się konsumenta i zagraniczne koncerny tłumaczą swoje nazwy na język ojczysty konsumentów. Uważam że powinno to zawitać również w polsce.
0 UP 0 DOWN
 
WhiteB. 


Wiek: 32
Dołączył: 17 Maj 2008

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2009-06-12, 14:48   

Proszę o wypowiadanie się na temat !, według mnie i moich znajomych organizatorów tej właśnie imprezy zwroty są jak najbardziej na miejscu.

Nie od dzisiaj zajmuję się tematyką Clubbingu i w promocji każdego klubu, każdej większej imprezy używa się Ang. zwrotów.

Nie będziemy zamiast Party na plakacie pisać dyskoteka, bo brzmi to po pierwsze bez sensownie, a po drugie źle to wygląda.
0 UP 0 DOWN
 
DecK 

Wiek: 37
Dołączył: 13 Maj 2009

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2009-06-12, 15:48   

Mi sie wydaje porostu ze takie zwroty sa bardziej czytelne dla docelowej grupy osób. Nie oszukujmy się tak jak kolega napisał "dyskoteka" dziwnie brzmi hm mało profesjonalnie(profesjonalnie to możne za mocne słowo, ale jednak...)...gdzie sie człowiek nie obejrzy to wszędzie widzimy zwroty zapożyczone i mnie to nie dziwi bo poprostu w takich czasach żyjemy. Dyskoteka- owszem ale kilkanaście/dziesiat lat temu...zwróćcie uwagę jak teraz młodzi ludzie rozmawiaja-co chwila sie słyszy cos takiego.
0 UP 0 DOWN
 
Guzik 
Pan Guzik,nieduży



Wiek: 33
Dołączył: 07 Sty 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Łosiów

Wysłany: 2009-06-12, 16:15   

DecK, nie w takich czasach, tylko w takim kraju. Polecam obejrzeć filmik do którego link dałem 2 posty wcześniej.
0 UP 0 DOWN
 
Masta Eis 
Son of the audio cassette era



Wiek: 40
Dołączył: 29 Kwi 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-06-12, 19:10   

Co się tyczy zapożyczeń z j. ang. do innych języków (szczególnie europejskich) sytuacja wygląda tak, że te zapożyczenia przechodzą głównie z j.ang. do innego języka (bardzo rzadko w drugą stronę). Tego typu słowa nie są nowością i nie funkcjonują w języku, choćby polskim, od dziś - jest to wynikiem min. wspomnianej amerykanizacji, czyli mody na wszystko (lub prawie wszystko co pochodzi zza oceanu). Wyrazy takie jak weekend, ok, czy użyte choćby przez autora tematu sorry (tu w wersji spolszczonej), stały się na tyle popularne i "polskie", że często używamy ich "z automatu". W kwestii plakatu...we wszystkim należy zachować umiar, w tym przypadku akurat bym się nie czepiał :wink:
0 UP 0 DOWN
 
warlike 


Zaproszone osoby: 4
Wiek: 42
Dołączył: 23 Kwi 2005

UP 12 / UP 2



Wysłany: 2009-06-12, 19:11   

DecK napisał/a:
Mi sie wydaje porostu ze takie zwroty sa bardziej czytelne dla docelowej grupy osób.


Pod warunkiem że są napisane poprawnie :-P bo słowo comin nic mi nie mówi...a taki zwrot jest na plakacie (COMIN SOON)

2 sprawa to taka że co za dużo to niezdrowo, o ile rozumiem czasem wstawki z angielskiego to całkowicie nie rozumiem prawie całego plakatu w tym języku. Nie dajmy się zwariować.

DecK napisał/a:
Nie oszukujmy się tak jak kolega napisał "dyskoteka" dziwnie brzmi


W innym temacie Ptaq napisał że party to nie dyskoteka a impreza a to chyba całkiem ciekawie brzmi i częściej słysze "idziemy na impreze" niż "idziemy na party"
0 UP 0 DOWN
 
sikork 



Wiek: 45
Dołączył: 12 Maj 2008

UP 315 / UP 772



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-06-12, 20:45   

hehe, nie lubię Cejrowskiego, ale w tym temacie się z nim zgodzę :)

p.s.
nigdzie nie napisałem "dyskoteka" tylko "dobra zabawa", może jestem już stetryczały, ale ten zwrot bardziej by mnie zachęcał do pójścia na tę imprezę niż sześć razy słowo "PARTY"

p.s.2
przypasował mi dowcip z naszego forum:
Yo ziomale ! 0oo.. !!
Tracham sobie dziś bryką jak wporzo umcyk, z ziomalem pingpongiem. Nagle
lookam, a tu śmiga dojara, szmaty ma cool, aż widać jej majtki z uzdą, na

gałach matriksy, normalnie zajebaszczo.
Koleś szybko zlepil balwana i pyta - sciemniamy ?
Nie chciałem, bo z niego przygas i zawsze trzodę robi. No i widać że to
blachara, a moja bryka to Trabant po tuningu. Chciałem ją wziąć na K3,
ale
nawinęła że nie lubi trojki, a ziomal juz ja oblukał, że ma pizze na
puzonie.
Mi to tito ziomal - mówię, palimy trampki, jutro tejknę od zgreda fure i
posciemniamy, zresztą dziś nie mam genów nawet na ciurlanie dropsa. Poza
tym
mam jutro pogrzeb, a ja czeski jestem i nie chcę rano schizować.
Ziomal walnął karpia i looka na mnie jakbym miał errora, ale gada; MTV
brachu - sobie możesz nawet bić Niemca po kasku - jak lubisz !!
Uderzyliśmy jeszcze do Maca i wrzuciliśmy po wieśmaku, a potem na
chawire.
Yo! Spox! Pozdro!
Ostatnio zmieniony przez sikork 2009-06-12, 20:58, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Tymcio 


Zaproszone osoby: 1
Wiek: 31
Dołączył: 07 Wrz 2006

UP 24 / UP 19


Skąd: Michałowice

Wysłany: 2009-06-12, 21:29   

apropo amerykanizacji na plakatach...

na dyskotekach, itp. oczywiście, spisuje się to, ale jeśli pisze się to poprawnie, a do pozostałych rzeczy używa się polskich znaków...:)

też używam różnych programów graficznych i jeśli w jakiejś czcionce nie ma polskich znaków to szukam innej...ciężko?

poza tym, co ma Clubbing do plakatu? :)
jeśli oczywiście wiesz co ten zwrot oznacza ;)
0 UP 0 DOWN
 
DecK 

Wiek: 37
Dołączył: 13 Maj 2009

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2009-06-12, 22:15   

ludzie dajcie spokoj....teraz kazdy użytkownik bedzie powtarzał ze brak polskich znakow, ze niepoprawnie napisane ble ble ble.... wpadka jest i juz.nasza wina i nic tego nie zmieni. co chcecie osiągnąć powtarzając sie w każdym poście??
0 UP 0 DOWN
 
Katarzyna_26 



Wiek: 44
Dołączyła: 02 Sie 2005

UP 36 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-06-12, 22:35   

post nic nie wnoszący...

do skasowania ;)


sikork - uważaj sobie :evil:
Ostatnio zmieniony przez Katarzyna_26 2009-06-13, 12:52, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 



Wiek: 109
Dołączył: 05 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2009-06-13, 00:28   

sikork napisał/a:
hehe, nie lubię Cejrowskiego, ale w tym temacie się z nim zgodzę :)

p.s.
nigdzie nie napisałem "dyskoteka" tylko "dobra zabawa", może jestem już stetryczały, ale ten zwrot bardziej by mnie zachęcał do pójścia na tę imprezę niż sześć razy słowo "PARTY"

A ja nie lubie Cejrowskiego, bo uwazam, ze urwal sie nie z tej epoki. Pod wzgledem jezykowym jest zacofany, a w swoich programach mowi tak i "zmusza" do tego, by mowic tak, jakby pewne normy nie zmienily sie od dwudziestu lat i dalej obowiazywaly.

Zachecam do zagladniecia do (aktualnego) slownika jezyka polskiego i sprawdzenia, czy przypadkiem nie ma w nim slow, ktore uwazacie za obcojezyczne :)

Nie jestem zwolennikiem powszechnej amerykanizacji naszego jezyka, ale niestety to jest naturalny proces, ktorego sie nie zatrzyma.

To, co mnie martwi i jednosczesnie smieszy, to nadmierne zapozyczenia, kiedy ludziom wydaje sie, ze mowiac "w obcym jezyku" sa nie tylko "trendi", ale i profesjonalni.
Jezyk staje sie wyroznikiem, znakiem rozpoznawczym przynaleznosci do pewnej grupy...
0 UP 0 DOWN
 
DecK 

Wiek: 37
Dołączył: 13 Maj 2009

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2009-06-13, 01:02   

[quote="A.Mason"]
sikork napisał/a:
hehe, nie lubię Cejrowskiego, ale w tym temacie się z nim zgodzę :)



To, co mnie martwi i jednosczesnie smieszy, to nadmierne zapozyczenia, kiedy ludziom wydaje sie, ze mowiac "w obcym jezyku" sa nie tylko "trendi", ale i profesjonalni.
Jezyk staje sie wyroznikiem, znakiem rozpoznawczym przynaleznosci do pewnej grupy...



nie wiem czy nawizaujesz do mojej wcześniejszej wypowiedzi z tym profesjonalizmem ale odniose sie do tego co napisałeś. Chodzi mi o ten profesjonalizm. Napisałem ze wydaje mi sie to za mocne słowo na te okoliczności i może niepotrzebnie go uzyłem. Miałem na mysli, ze to moze jednak ludzi przyciągać, nie raz jak reklamuje sie impreza/dyskoteka( nie pisze tu o małych imprezach a nieco wiekszych) to używa takich zwrotów. Moze ludzie juz sie po prostu przyzwyczaili do tego z ten jezyk i takie zwroty są obecne w naszym zyciu. Nie chce osadzać czy to dobrze czy zle ale tak jest....
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: amerykanizacja, czy, jezyku, lepiej, ojczystym


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu