Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Brzeski ONR zdelegalizowany
Autor Wiadomość
jahus 



Wiek: 40
Dołączył: 27 Mar 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2009-10-13, 09:47   Brzeski ONR zdelegalizowany

Za heilowanie, propagowanie nazizmu i szerzenie nienawiści rasowej sąd rozwiązał wczoraj Obóz Narodowo-Radykalny z Brzegu. - Trzeba chronić młodzież przed demagogią - mówi były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień.

Brzeski ONR otwarcie nawiązuje do ideologii ONR powstałego w 1934 r. - organizacji skrajnie prawicowej i antysemickiej, która ostatecznie uznana została za nielegalną - uzasadniała sędzia Irena Majcher. Przypomniała, że przykłady takiego zachowania członkowie ONR dali podczas uroczystości na Górze św. Anny. Sąd uznał, że żeby im zapobiegać, konieczne jest formalne rozwiązanie stowarzyszenia.

Cały artykuł znjduje się tutaj
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-10-16, 00:33   

To była kwestia czasu. W tym tygodniu pisało o tym NTO. Miło było zobaczyć kolegę z byłej klasy szkoły średniej na pierwszej stronie gazety. Mniej przyjemnie, że był przekreślony i piszą o nim Krzysztof F.

Swoją drogą skąd ludziom biorą się w głowie takie rzeczy - tego nie wiem. Czy ci Żydzi coś im zrobili strasznego, że krzyczeli (cytaz za NTO): "Znajdzie się kij na Żydowski ryj!"? Widzieli kiedykolwiek w ogóle Żyda? W Brzegu? Być może jacyś Żydzi i w Brzegu są, być może nawet sam jakiegoś znam ale jakoś do głowy nie przyszło mi żeby to miało jakiekolwiek znaczenie.

Dla mnie to wszystko to jakiś sen pijaka. Niemniej cieszę się, że ktoś czuwa nad tym, żeby nie budziły się tak straszne demony z przeszłości...
Ostatnio zmieniony przez Bartek T. 2009-10-16, 00:34, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Maniana 


Wiek: 46
Dołączył: 10 Paź 2008

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2009-10-16, 07:14   

Dobrze prawisz Bartku, mimo tak późnej pory pisania :wink:
0 UP 0 DOWN
 
bers 


Wiek: 43
Dołączył: 16 Cze 2008

UP 22 / UP 26



Wysłany: 2009-10-16, 17:49   

Drogi kolego ze szkoly sredniej :wink: dziekuje za troske o moja glowe. To, ze w nto czy wybiorczej napisza, ze jestem faszysta, nazista, zydozerca, ze wykrzykuje podobne hasla nie znaczy, ze tak jest w rzeczywistosci. No, ale kazdy wierzy w co mu wygodniej :wink: Dzialam w ONR juz wiele lat i jestem z tego dumny, jestem tez dumny z moich poprzednikow, tych ktorzy dzialali w tej organizacji przed wojna, a w jej czasie walczyli zarowno z nazistami jak i z komunistami. Po wojnie dla tychze komunistow byli najgorszymi wrogami. To wlasnie czerwoni zdrajcy nazywali ich faszystami, nazistami, bandytami itd. Ja tak jak i Oni nie jestem ani faszysta, ani nazista. No, ale coz, kogo to obchodzi, w koncu zostalem skazany za propagowanie tejze ideologii, wiec tak musi byc, sad wie lepiej :wink: Nie wazne, ze zostalem skazany na podstawie skojazen, co jest ewenementem na skale swiatowa. Najwazniejsze jest, ze w koncu dopadli wstretnego naziste i sa ekstra bojownikami o wolnosc i demokracje :-P
Ja na Twoim miejscu przejawialbym wieksza troske o kondycje wymiaru sprawiedliwosci niz mojej glowy. Skoro sad delegalizuje organizacje, ktora zgodnie z prawem o stowarzyszeniach nie istnieje juz od dwoch lat, . to chyba oznaka jakiejs choroby :wink: :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-10-16, 23:04   

Skoro w którejkolwiek gazecie napisali nieprawdę, zgodnie z obowiązującym prawem prasowym przysługuje się sprostowanie w trybie ustawowym. Niemniej mało wiarygodnie brzmisz na forum mając przeciw sobie i media i sąd. Cieszę się że robisz coś z przekonania, Ja także do takich ludzi należę (robiących to z czego się jest dumnym). Niemniej nieco odległych ideowo ;) Zapomniałeś jednak dodać że przed wojną także ONR, z której jak mniemam także jesteś dumny zdelegalizowano. To że jakieś Stowarzyszenie nie istnieje z powodu niestatutowej liczby członków nie powoduje jego delegalizacji. Wystarczyło by zapisać kilka osób, żeby Stowarzyszenie było w pełni praw. Stad - jak sądzę - wyrok Sądu.
Troskę zachowuję - jak już pisałem - cieszę się, że ktoś czuwa. W tym wypadku Sąd.

Jak patrzę na Twoje i Twych towarzyszy zdjęcie to jakoś nie jestem do końca przekonany czy mogę zgodzić się z tym:
bers napisał/a:
walczyli zarowno z nazistami



Sorry Winnetou!
0 UP 0 DOWN
 
bers 


Wiek: 43
Dołączył: 16 Cze 2008

UP 22 / UP 26



Wysłany: 2009-10-17, 15:36   

Na prawie prasowym sie nie znam, za to znam prawde, bo mnie to dotyczy. Przyznam, ze myślałem nie raz nad wytaczaniem spraw sadowych takim pisemkom, ale uznalem, ze szkoda na to mojego czasu, zdrowia i pieniedzy, bo i tak to nic nie da. Bez tego każdy może się przekonac po której stronie jest prawda. Wystarczylo być na mojej sprawie, tam prokurator przedstawial obciążające mnie dowody.
Już wyzej napisałem, ze jestem dumny z moich poprzednikow. Gdyby kogos interesowala prawda i fakty to wcale nie musiałby być wybitnym historykiem, żeby wiedziec, ze powodem delegalizacji przedwojennego ONR było oskarżenie jego członków o morderstwo ministra Pierackiego. Czyli bezpodstawny zarzut, bo kto był sprawca tego morderstwa? Wystarczy sięgnąć do książek.
To ze przedwojenny ONR posiadal bojowki to fakt, tylko, ze w tamtych czasach bojowki posiadali socjaliści, Zydzi itd. Przed walka fizyczna nie cofala się żadna strona i nie tylko ONR był agresorem, jak chcialaby tego większość dzisiejszych „autorytetow”. Ale skad zwyczajny szary człowiek ma wiedziec np., ze bojowki ONR ochranialy manifestacje syjonistow, skoro nie wiedział o tym tak wybitny historyk jak pan Libionka, który był o zgrozo biegłym w mojej sprawie i na podstawie opinii którego zostalem skazany.
Jak można zdelegalizowac cos co już nie istnieje??? Skoro my nawet nie zabiegaliśmy o reaktywacje stowarzyszenia. Po prostu ten wyrok jest żenujący i trzeba szukac jakis wymówek. Ale skoro już to zrobili to możesz być pewny, ze nie przejdziemy obojętnie nad tym wyrokiem.
Co do zdjęcia. Jeśli na jego podstawie jestes skłonny dyskutowac z faktami historycznymi to świadczy to tylko o Tobie. Tego gestu uzywali polscy narodowcy (i nie tylko!!!, sportowcy, harcerze itd) przed wojna, zarówno jako pozdrowienia jak i gestu oddającego hold. Gest ten uzywany był w calej Europie, to, ze Hitler i jego banda tez podobnie się pozdrawiali w żaden sposób nie może wpłynąć na wizerunek innych ludzi. Zgadzam się z tym, ze może się on z nim komus kojarzyc, ale to wszystko. I wlasnie na podstawie takiego skojarzenia zostalem skazany na wiezienie!!!!!! Nie wazne było to, ze swoja postawe mogę wytłumaczyć, ze opieram ja na faktach historycznych, ze mam niezbite dowody na to, ze mowie prawde. Ze podczas wykonywania tego gestu wypowiadałem slowa „Czolem Wielkiej Polsce” i „Chwala bohaterom”, ze haslem przewodnim manifestacji na GSA jest od zawsze „Slask opolski, zawsze polski” .Najgorsze, hanbiace i bardzo przykre dla mnie jest to, ze zostalem skazany za propagowanie ideologii, której nienawidze i z która nie mam nic wspolnego, a co najważniejsze w walce z która gineli ludzie, którzy sa dla mnie bohaterami i wzorem do naśladowania..
Nie boj sie niebawem mam kolejna sprawe o to samo, wiec byc moze pojde siedziec i bedziesz mial problem z glowy :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Jamps 


Wiek: 49
Dołączył: 04 Cze 2005

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg Rybaki

Wysłany: 2009-10-17, 20:45   

nie będę dyskutował o ideologii przedwojennego ONR-u, bo to budzi kontrowersje wśród naukowców i nie mi to osądzać

ja tylko w sprawie tego zdania:
bers napisał/a:
Gest ten uzywany był w calej Europie, to, ze Hitler i jego banda tez podobnie się pozdrawiali w żaden sposób nie może wpłynąć na wizerunek innych ludzi.


"nie może", bo...? jakieś argumenty? może ONR-owcy powinni wytoczyć proces hitlerowcom za "zepsucie" gestu, który wcześniej kojarzył się, jak rozumiem, pozytywnie? Hitler i jego koledzy już nie żyją, ale różni producenci filmowi wciąż "psują" szlachetną wymowę hailowania każąc prostować rękę różnym aktorom w mundurach SS

wymowa gestu zmieniła się i nic na to nie poradzisz - po prostu hitlerowcy zasłynęli bardziej niż ONR; można powiedzieć, że mieliście pecha: jakby hitlerowcy przebijali piątki, to dziś pewnie ten gest byłby zakazany, a nie tamten

bers napisał/a:
Zgadzam się z tym, ze może się on z nim komus kojarzyc, ale to wszystko.

właśnie o "to wszystko" chodzi - ty do dwóch słów "to wszystko" próbujesz sprowadzić 10 lat hitlerowskiego terroru

bers napisał/a:
Najgorsze, hanbiace i bardzo przykre dla mnie jest to, ze zostalem skazany za propagowanie ideologii, której nienawidze i z która nie mam nic wspolnego, a co najważniejsze w walce z która gineli ludzie, którzy sa dla mnie bohaterami i wzorem do naśladowania.


przyjmując twoje wyjaśnienia za prawdziwe mogę się z tym zgodzić, ale przecież (co widać po wywodach) jesteś inteligentnym człowiekiem i salutując tak, a nie inaczej, tym bardziej musiałeś zdawałeś sobie z ryzyka

i jeśli pójdziesz siedzieć, to znaczy, że zmarnujesz sobie kawałek życia w walce o gest (zamiast w walce o rzeczywiste idee)

nasunęło mi się jeszcze jedno:
polemizujący tu Bartek T. należy do partii, która wielu ludziom kojarzy się jednoznacznie z PZPR, a patrząc dalej (bez urazy, Bartek), z komunizmem, stalinizmem itd.
na upartego SLD mogłoby używać sierpa i młota (jakiegoś stalinowskiego gestu nie kojarzę) i zapewniać wszystkich wkoło, że oni sięgają po te atrybuty, bo kojarzą się z pracą robotników i chłopów
i mogliby pisać, "ze Stalin i jego banda mieli podobne atrybuty w żaden sposób nie może wpłynąć na wizerunek innych ludzi. Zgadzam się z tym, ze może się on z nim komus kojarzyc, ale to wszystko"
tylko wtedy SLD byłaby mniej więcej tam, gdzie ONR, czyli w niszy

a już zupełnie na koniec:
może być jeszcze jedno wytłumaczenie: może w cyniczny, nawet ryzykowny sposób (więzienie!) zbijacie kapitał polityczny: nikt tak świetnie nie promuje jak media, nic nie podnosi tak zainteresowanie jak "niesprawiedliwy" wyrok skazujący
bo pewnie gdyby nie ten gest, nikt by o was nie usłyszał?
Ostatnio zmieniony przez Jamps 2009-10-17, 20:48, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-10-17, 21:25   

bers napisał/a:
Co do zdjęcia. Jeśli na jego podstawie jestes skłonny dyskutowac z faktami historycznymi to świadczy to tylko o Tobie. Tego gestu uzywali polscy narodowcy (i nie tylko!!!, sportowcy, harcerze itd) przed wojna


Problem w tym, że jesteśmy po wojnie, a nie sądzę, żebyś tego nie wiedział. Fakty historyczne są takie, że pewne rzeczy, gesty, okrzyki, słowa, miejsca czy wydarzenia jednoznacznie powiązane są z Hitlerem i jego ideologią. Kiedyś tzw. swastyka jest starożytnym symbolem, a w Polsce funkcjonowała jako np. krzyż niespodziany na Podhalu. Obecnie trwa dyskusja, bowiem widnieje na przedwojennym pomniku upamiętniającym kompozytora (Karłowicza), który przed wojną zginął w górach. Dzisiaj nikt nie ma wątpliwości co ten symbol oznacza i trudno - nikt nie będzie się poświęcał więzieniem tylko po to aby ów symbol zrehabilitować.

bers napisał/a:
Nie boj sie niebawem mam kolejna sprawe o to samo, wiec byc moze pojde siedziec i bedziesz mial problem z glowy :wink:


Chyba żartujesz, że się boję! Ani nie na rękę mi aby - było nie było mój szkolny kolega siedział w więzieniu. Ani to tym bardziej mój problem.

bers napisał/a:
To ze przedwojenny ONR posiadal bojowki to fakt, tylko, ze w tamtych czasach bojowki posiadali socjaliści, Zydzi itd. Przed walka fizyczna nie cofala się żadna strona i nie tylko ONR był agresorem, jak chcialaby tego większość dzisiejszych „autorytetow”.

Ano oczywiście, że były bojówki. Owszem z każdej strony. Czasy były niespokojne to i politykę uprawiało się adekwatnie do czasów. Dziś socjaliści, socjaldemokraci, liberałowie, chadecy czy Żydzi bojówek nie mają. Bo i nie są one tym środowiskom konieczne do prowadzenia dialogu na ulicach. Te czasy minęły.

Jamps napisał/a:
polemizujący tu Bartek T. należy do partii, która wielu ludziom kojarzy się jednoznacznie z PZPR, a patrząc dalej (bez urazy, Bartek), z komunizmem, stalinizmem itd.


Jakbym miał się urażać to bym nie mógł w polityce funkcjonować. Radny Kozłowski - śmiertelnie poważnie - nazywał mnie kiedyś komuchem. Dla niektórych czas się widać zatrzymał. Co do skojarzeń z np. stalinizmem to mógłbym zapuścić choćby sumiaste wąsiska, takie jakie ma poseł Putra. Ups.. to chyba zły przykład :P
0 UP 0 DOWN
 
Jamps 


Wiek: 49
Dołączył: 04 Cze 2005

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg Rybaki

Wysłany: 2009-10-17, 21:35   

Bartek T. napisał/a:
nikt nie będzie się poświęcał więzieniem tylko po to aby ów symbol zrehabilitować.


nikt? :(
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-10-17, 22:41   

Żywię tak głęboką nadzieję, że nikt nie będzie tego robił. Nadzieję trzeba mieć. Mam nadzieję, że nie dożyję dnia, kiedy rehabilitowany będzie ów morderczy system, jego twórcy, znaki będą wracać na piedestał a męczennicy (tacy np. którzy siedzieli lub byli karani za obronę symboli) będą wznoszeni na ołtarze.
Tyczy się to zresztą każdego zbrodniczego systemu.
0 UP 0 DOWN
 
Barton Fink 



Wiek: 113
Dołączył: 24 Sty 2009

UP 22 / UP 9



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-10-18, 05:48   

Tak sie zastanawiam.. po co ciągnać ten wątek... Burak został ukarany... i chwała temu.... ze zdjeć jasno wynika że to typowy faszyzm, jakkby go teraz nie ubrac w słowa tegożże buraka.... Niech wyjaśni ludziom którzy przeżyli okupacje co oznacza ten gest którego używa... To propagowanie faszyzmu i nazizmu i może z Bożej łaski skinizmu że tak sie wyraże... Ale zaistniał... dupek, który w domu w ciepłych bamboszach popija piwo, ....czy tam Coca Cole. Tępić dziadostwo tego typu...
0 UP 0 DOWN
 
Marcim B. 



Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 855 / UP 1842



Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2009-10-18, 08:26   

Zastanawiam się dlaczego tylko ONR? Wszechpolacy (też znani z heilowania) mają się świetnie - do niedawna mieli nawet swojego prezesa TV, który nie przeszkadzał Tuskowi, NSZ jest gloryfikowany nie tylko przez IPN itd. Zdelegalizować powinno się wszystkie organizacje odwołujące się do wojującego nacjonalizmu. Może to tylko pierwszy krok we właściwym kierunku?
0 UP 0 DOWN
 
bers 


Wiek: 43
Dołączył: 16 Cze 2008

UP 22 / UP 26



Wysłany: 2009-10-18, 09:55   

Jumps nawet syn nie odpowiada za czyny ojca, choc nosi to samo nazwisko i ludziom kojarzy się ono jednoznacznie, tak samo ja nie odpowiadam w żaden sposób za zbrodnie Hitlera (zaznaczam, ze nie mam powiązań rodzinnych z Hitlerem, bo zaraz jakis oswiecony kolega dojdzie do takiego wniosku, to tylko taki przykład). Nie potrzebne tu sa żadne argumenty bo jest to oczywiste. Zbedna w Twojej wypowiedzi jest ta ironia, chyba, ze masz mnie za idiote, tak jak kolega, który swoim wywodem zabłysnął poniżej. Nie mam nic przeciwko filmom ukazującym prawde historyczna, naziści uzywali podobnego gestu tylko jego wymowa i znaczenie było całkowicie inne. Idac takim tokiem rozumowania to powinno byc zakazanych wiele innych rzeczy kojarzących się ludziom z Hitlerem. Pierwszy z brzegu przykład to imie Adolf, mi od razu kojarzy się z Hitlerem, wiec zakazmy jego uzywnia, a ludzi o takim imieniu napiętnujmy. Zbrodnie Hitlera na naszym narodzie znam doskonale, co wiecej organizujemy wyklady, na ktrorych każdy może uslyszec relacje, kombatantow i historykow, z tamtych wydarzen. I możesz mi wierzyc lub nie, ale nie mialbym odwagi spojrzec w oczy człowiekowi, który przelewal krew za Polske, który stracil rodzine, był torturowany, gdybym nie miał czystego sumienia. Mama i rodzeństwo mojej Babci byli w Majdanku, wiec musiałbym być naprawde perfidna osoba, gdybym był taki jak przedstawiaja to media i sad. „To wszystko” w mojej wypowiedzi odnosi się wyłącznie do tego, ze jedyne dowod w mojej sprawie i to co rzekomo mnie i moja organizacje laczy z hitlerowcami to SKOJARZENIA!!!! Przypominam, ze zostalem skazany za propagowanie totalitarnego ustroju panstwa poprzez podniesienie prawej reki w gescie kojarzącym się z nazizmem.
Nawet nie za poglady, nie za slowa, nie za czyny, tylko za podniesienie reki.
W jednym masz calkowita racje, mam świadomość tego, ze zmarnuje sobie zycie idac do wiezienia za propagowanie idei, która jest mi wroga.. Za to w co wierze mogą mnie zamknąć na 50 i wiecej lat i tak powiedziałem w mowie koncowej na sprawie. W moim sercu ONR będzie na zawsze, wiec zenujaca delegalizacja nic im nie da.
Nie jestem jakims debilem, żeby poświęcać swoje zycie i dobre imie mojej rodziny dla rozgłosu czy innych nędznych celow. O ONR pisali i mowili już wczesniej w mediach, a nam na takim rozgłosie nie zalezy i nigdy nie zależało, nie jesteśmy tez partia polityczna, żeby zbijac kapital. Dla niektórych na zawsze pozostaniemy łysogłowymi bojówkarzami wielbiacyni Hitlera, wbrew prawdzie, naszym slowom i czynom. Ynteligentny kolega od warzyw ma racje nie ma sensu o tym wiecej pisac, co miałem do powiedzenia napisałem, każdy ma swój rozum wiec wyciągnie odpowiednie wnioski.
Bartek z Twoja ostatnia wypowiedzia zgadzam się całkowicie. Pozdrawiam mimo dzielacych nas roznic ideologicznych;)
Ostatnio zmieniony przez bers 2009-10-18, 09:58, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
sikork 



Wiek: 44
Dołączył: 12 Maj 2008

UP 315 / UP 772



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-10-18, 10:16   

Mam pytanie do kolegi bers, co wspólnego ma, lub miał ONR z takimi organizacjami jak:
Blood & Honour
Narodowe Odrodzenie Polski
Narodowy Front Polski
Aryjski Front Przetrwania
Stowarzyszenie PAX
Ofensywa Narodowo-Radykalna
Polska Wspólnota Narodowa – Polskie Stronnictwo Narodowe
Polski Front Narodowy
Narodowe Odrodzenie Polski
Ku-Klux-Klan
Liga Polskich Rodzin
Młodzież Wszechpolska
Nacjonalistyczne Stowarzyszenie „Zadruga”.

i czy słuchasz tqkich zespołów jak:
Falanga 88
Honor
Konkwista 88
Legion
Odrodzenie 88
Ostatnio zmieniony przez sikork 2009-10-18, 11:09, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2009-10-18, 12:08   

Nie będę pisał długich wywodów. Twoja ideologia "bers" i komunistyczna tym różni się od demokracji, że jeśli w demokracji zbiorą się przeciwnicy to przejmują władzę na skutek wyborów. W komunizmie i faszyzmie przeciwnicy są niszczeni fizycznie. I to by było na tyle.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzeski, onr, zdelegalizowany


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu