Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Inez
2006-07-01, 14:05
Lubimy sobie poczytać

Co najczęściej czytamy?
poezję
7%
 7%  [ 24 ]
kryminały
10%
 10%  [ 33 ]
romanse
4%
 4%  [ 14 ]
thrillery/horrory
9%
 9%  [ 29 ]
sensacyjne
10%
 10%  [ 33 ]
historyczne
7%
 7%  [ 23 ]
poradniki
7%
 7%  [ 23 ]
fantasy
12%
 12%  [ 39 ]
popularno-naukowe
10%
 10%  [ 32 ]
obyczajowe
12%
 12%  [ 38 ]
sportowe
4%
 4%  [ 14 ]
Głosowań: 126
Wszystkich Głosów: 302

Autor Wiadomość
honorata8310 



Wiek: 113
Dołączyła: 26 Sie 2010

UP 5 / UP 5


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2011-02-06, 20:31   

HS-R napisał/a:
Kukiełki... napisał Jehuda Koren


Ach nie mam pamięci, ani do autorów, ani do tematow...
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-03-13, 08:50   

smooth napisał/a:
Franco Zarrazzo napisał/a:
K. Jankowskiego "Hipisi - w poszukiwaniu ziemi obiecanej"


Przypuszczam, że ciężko będzie dostać tę książkę, a zapowiada się ciekawie !


Hmmm :P . Przeczytałeś, Smooth? ;) . Z chęcią przeczytałbym Twoje refleksje po jej lekturze.

EDIT: Przeczytałem właśnie cały ten wątek... ech .. gdzie jesteście? Co się stało z tamtym Forum? I ile w tym mojej "culpy"... ?
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2011-03-13, 09:25, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2011-03-13, 10:38   

Jestem chyba niedzisiejszy, ponieważ kanon mojej domowej biblioteki stanowią dzieła Stendhala, Balzaca, no i Hugo.
0 UP 0 DOWN
 
Jacek Jastrzębski 


Wiek: 51
Dołączył: 05 Cze 2008

UP 580 / UP 883



Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2011-03-13, 10:42   

U mnie aktualnie "na tapecie" : "Przemija postać świata" Hanny Malewskiej i "Mistyka gór" ks. Romana Rogowskiego, no i szwedzkie kryminały w audiobookach.
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2011-03-14, 20:08   

Franco Zarrazzo napisał/a:
. Przeczytałeś, Smooth?


Przyznam się bez bicia, że tylko zacząłem.. bo nie miałem wtedy dobrego gruntu pod czytanie...pomijając, że u mnie ukierunkowanie na czytanie (podobnie jak parę innych zainteresowań) idzie po sinusoidzie.. ha - teraz jestem na jedynce.
Nie wypowiedziałbym się w tej kwestii, gdyby nie fakt, że prawdopodobnie wkrótce - w końcu - przeczytam, a to z tego względu, że na tę chwilę powoli sobie przyswajam "Orient i kontrkultury" - Stanisława Tokarskiego, który przywołuje K. Jankowskiego np. a propos koncepcji "kiss corps".
Dodam przy okazji, że cieszą te dedykacje, które się w książce znalazły.. - dzięki Wam za nie ;) i obiecuję jakąś mini recenzje sporządzić jak tylko przeczytam.

A ponadto ja właśnie czytam coś co zawsze obiecałem sobie przeczytać i cieszę się, że dopiero teraz to robię, bo mimo teoretycznie pewnych zbieżności między moim światopoglądem a sposobem przedstawiania świata przez autora i zdaniach go formułujących, nie czyta mi się najłatwiej... więc sięgając parę lat wstecz pewnie w ogóle nic bym z lektury nie wyniósł.
Mam na myśli "W poszukiwaniu straconego czasu" - Marcela Prousta - mam nadzieje, że uda mi się przez wszystkie części przebrnąć.


Ostatnio liznąłem też pozycje o dość prowokacyjnym tytule „Martwe dziwki idą do nieba” – Szyller Donat.
Z zbiór kilku opowiadań umiejscowionym w świecie nazwanym „zaświatem:.
Świat i sposób pisania w dużym stopniu nawiązuje do kultowego Terrego Pratchetta.
Autor z dużą swobodą bawi się słowem, żongluje kawalarskimi odnośnikami do znanych postaci, figur, nazw wszelakich, siejąc dowcip gdzie się da. Przykładową postacią jest diabłem Raymond Chwostek – prywatny detektyw – upijający się mlekiem – czart III kategorii (czuć tu detektywa Lewtona ze „Świata dysku” Terrego Pratchetta, z niektórymi cechami czarodzieja Rincewinda, z tegoż świata)
Świat Szyllera łączy w sobie wiele pozycji znanych fanom fantasy, przemyca większość ras ze świata fantasy (elfy, anioły, diabły, wampiry, gobliny, duchy, ghule itp.) ale również nawiązuje do otaczającej rzeczywistości, w tym do płaszczyzny politycznej. Humor, abstrakcja, gra słów, gra z konwencją - warto książkę przygarnąć. Zasysa się z dużą swobodą i szybciutko.

Czytałem ostatnio też „Rozpacz z powodu utraty furmanki” J. Pilcha i mimo że to nie jest jakaś jego szczególnie poczytna pozycja, to część felietonów czyta się naprawdę jednym ciągiem.
Zacząłem też „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk i nie wiem jak inne jej książki, ale ta w dość ciekawy, lekki i trochę jakby moralizatorsko –biblijny (dynamika zdań) sposób przedstawia Prawiek, a to powoduje, że z miłą chęcią się książkę czyta.
Ostatnio zmieniony przez smooth 2011-03-14, 20:13, w całości zmieniany 4 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-03-15, 07:46   

smooth napisał/a:
na tę chwilę powoli sobie przyswajam "Orient i kontrkultury" - Stanisława Tokarskiego, który przywołuje K. Jankowskiego np. a propos koncepcji "kiss corps"


Do Wielkiej Trójki brakuje tedy jeszcze: Aldona Jawłowska "Drogi kontrkultury". I Jawłowską i Tokarskiego mam, ale tylko wyrywkowo (i to bardzo) zdążyłem się zapoznać.

A i mi nie tyle chodzi o "minirecenzję", co dość osobistą refleksję. I przy okazji odpowiedź na zadane kiedyś pytanie "czy jesteś hipisem" :P :P :P ;) .

Prousta kiedyś próbowałem, pewnikiem też czeka na swój ... czas "wyzyskany".

Co u mnie? Ano na raz tyle, że nie sposób tego wymienić. Z literatury pięknej, fantastycznej i jednocześnie antropologicznej zdecydowanie POLECAM wszystkim niesamowity zbiór opowiadań Mike Resnicka "Kirinyaga". Znałem 1-2 nowelki z czasopism, ale w końcu, po długim czasie, zdobyłem całość i połknąłem. Też się przymierzam do jakiejś recenzji-refleksji. Póki co - gonię terminy. Wkleję tylko kilka info z sieci:

Kirinyaga – zbiór opowiadań amerykańskiego pisarza Mike’a Resnicka, wydany w 1996 r. Polska edycja ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka w 1998 r.; wszystkie opowiadania przetłumaczyła Paulina Braiter.

Opowiadania powiązane ze sobą anturażem i osobą głównego bohatera, łączą się w jedną całość fabuły epizodycznej. Za wyjątkiem prologu i epilogu, akcja rozgrywa się na planetoidzie o nazwie Kirinyaga (góra Kenia w języku kikuju), gdzie w sztucznym środowisku utworzonym na wzór kenijskiego buszu została założona „kikujska utopia”. W tej utopii wszyscy chętni z plemienia Kikuju mogą żyć zgodnie z dawnymi zwyczajami. Strażnikiem tych obyczajów jest szaman Koribo, główny protagonista książki. Po pewnym czasie okazuje się jednak, że nie wszystko dzieje się tak, jak pragnęli założyciele.

Pierwsze z opowiadań powstało, na zamówienie, do planowanej antologii opowiadań o utopiach w sztucznych środowiskach konstruowanych na planetoidach, gdzie każdy niezadowolony członek cywilizacji ziemskiej mógł stworzyć sobie własny utopijny świat. Warunkiem było, żeby niezadowoleni mieszkańcy takiego świata mogli go bez przeszkód w każdej chwili opuścić, co wykluczało opowieści o reżimach totalitarnych i tym podobnych historiach. Antologia nie ukazała się, gdyż większość zamówionych opowiadań nie została dostarczona[1].

Spis opowiadań[edytuj]

* Prolog: Doskonale piękny poranek, z szakalami (19 kwietnia 2123)

1. Kirinyaga (sierpień 2129) (Nagroda Hugo za najlepszą miniaturę literacką 1989)
2. Bowiem dotknęłam nieba (styczeń 2131)
3. Bwana (grudzień 2131-luty 2132)
4. Manamouki (marzec-lipiec 2133) (Nagroda Hugo za najlepszą nowelę 1991)
5. Pieśń suchej rzeki (czerwiec-listopad 2134)
6. Włócznia i lotos (październik 2135)
7. Odrobina wiedzy (lipiec 2136)
8. Kiedy starzy bogowie umierają (maj 2137) (Nagroda Locusa za najlepszą nowelę 1996)

* Epilog: Kraina snu (sierpień-wrzesień 2137***)
[/b]

Pisząc niniejszego posta wpadłem na trop podobieństwa do treści filmu "Osada"
M. Night Shyamalana .

*** To straszne! Właśnie stwierdziłem, że w 2137 roku w Kalifacie Eurabii piekielnie stary Semen Korczaszko spotkał reinkarnację swojego starego, dobrego, znajomego. Ciekawe, co na to Wielki Grafoman... :/
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2011-03-15, 10:00, w całości zmieniany 4 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-04-04, 18:59   

Plany na miniony weekend miałem zupełnie nielekturowe (miał być rowerek i Ryczyn), ale zmogło mnie przesilenie wiosenne, co wykorzystałem literacko. Zupełnie nieplanowana lektura... Prachetta :P . Po raz pierwszy w życiu miałem do czynienia z jego twórczością. Przypadkiem zacząłem we właściwej kolejności - dziwnym trafem jako bonus do zakupów dostałem "Kolor magii". Całkiem przyzwoita lektura, momentami rogala musiałem mieć jak nic, bo i brechtało mi się całkiem całkiem. Bardzo dobry przekład (Piotr W. Cholewa - jeden z filarów polskiego fandomu fantastyki), plastyczne i działające na wyobraźnię opisy fabuły. Do tego stopnia, że po zakończonej lekturze zerknąłem w WIKI i odnalazłem ekranizację (w rozumieniu - telewizyjną) "Colour of magic":

Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=nedwZwOvdVs

Początek: http://www.youtube.com/re...r+of+magic&aq=f

Ja mam mieszane uczucia, ale kilka spraw (np. sam Żółw, Słonie i Dysk) są całkiem nieźle przedstawione. A jakie jest zdanie innych czytelników działu? Zwłaszcza miłośników Prachetta?
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2011-04-04, 19:00, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-04-04, 19:11   Żywot Łazika z Tormesu (klasyka pikareski)

W oddzielny post wrzucam kilka słów na temat miniaturki o charakterze klasyki, z zamianą na kanon.

"Żywot Łazika z Tormesu" anonimowego autora, uważa się za arcydzieło, które zapoczątkowało cały gatunek powieści pikarejskiej (łotrzykowskiej), kładąc jednocześnie podwaliny pod powieść w jej klasycznym wymiarze. Zgrabnie napisana i przełożona rzecz, poprzedzona treściwym wstępem i opatrzona bardzo dobrymi, wprowadzającymi w realia opisywanej epoki i miejsca (Hiszpania XVI w.), przypisami. Czasy świeżo po zakończonej Rekonkwiście, wygnaniu Żydów w 1492 (iluż z nich znalazło wtedy schronienie w "Polsce" ?), czasy żebraków, włóczęgów, obłudy...

Fajna rzecz - szczerze polecam - "malutka" i łatwa do połknięcia, napisana w pierwszej osobie w formie listu-wyznania (a może nawet zeznania).
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2011-04-04, 19:21, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Graham 



Wiek: 31
Dołączył: 20 Wrz 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2011-04-05, 22:34   

http://allegro.pl/www-193...1548593612.html

:]
0 UP 0 DOWN
 
HS-R 



Wiek: 41
Dołączyła: 10 Wrz 2006

UP 63 / UP 6


Skąd: Kraina Marzeń

Wysłany: 2012-04-02, 14:28   

Jako, że w innym temacie pisałam o Wiśniewskim a pewnie powinnam tutaj oraz, że moja szwagierka szuka czegoś dobrego do przeczytania :) polecam:
(oczywiście, dla kogoś kto lubi:D)
1. Alefa - Ceolho (http://www.empik.com/alef-coelho-paulo,p1044893722,ksiazka-p)
2. Nie trzeba mnie zabijać - P. Głuchowski, M. Kowalski. (http://www.empik.com/nie-trzeba-mnie-zabijac-gluchowski-piotr-kowalski-marcin,p1000229190,ksiazka-p)

Honoratka, obie książki mam :)

I mam też zapytanie. Czy ktoś słyszał o książce pt. Bestie. Nieukarani mordercy Polaków ?
Nie pamiętam autora, nie wiem też czy prawidłowo napisałam tytuł. Obiła mi się o uszy na jednej z konferencji na której niedawno byłam i kilka osób ją chwaliło. Zna ktoś? Warto? Na necie jest opis, ale wiecie, opis może być fajny a środek książki mniej ...
0 UP 0 DOWN
 
honorata8310 



Wiek: 113
Dołączyła: 26 Sie 2010

UP 5 / UP 5


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2012-04-02, 18:14   

Halinko muszę Ci jeszcze oddać ''Dawcę'' choć skonczyłam czytać ją kilka miesięcy temu to nadal leży na moim parapecie ;) Od jakiegoś czasu mam ochotę przeczytać jakąś książkę o tematyce wojennej. A kiedyś wspominałaś mi o '' I Bóg o nas zapomniał'' ( nie wiem czy nie pomieszałam coś w tytule) jeśli masz tę książkę to ja chętnie :D
0 UP 0 DOWN
 
HS-R 



Wiek: 41
Dołączyła: 10 Wrz 2006

UP 63 / UP 6


Skąd: Kraina Marzeń

Wysłany: 2012-04-02, 18:45   

Spokojnie :) W rodzinie nie zginie :D

Ta książka to Kiedy Bóg odwrócił wzrok Wiesława Adamczyka - polecam :)
A oprócz niej mam jeszcze inne. Mogę Ci pożyczyć, bo wiem, że nie zginą u Ciebie :) Poza tym ja już je przeczytałam :)
W nowej kolekcji mam:
1. Losy żydowskich żołnierzy Hitlera Bryana Rigga,
2. Śladami zapomnianych bohaterów Mateusza Biskupa,

Mam też z drugiej ręki książkę Moje skradzione życie Renee Villancher (świadectwo Francuzki, która przez 57 lat nie mogła wyjechać z Rosji). Szybko się czyta bo jest tak lekko napisana :)

Nie pamiętam też czy to Ty mnie pytałaś o książkę Gdy poświęcano noże Apolinarego Oliwa. Jest to książka o Wołyniu.
0 UP 0 DOWN
 
honorata8310 



Wiek: 113
Dołączyła: 26 Sie 2010

UP 5 / UP 5


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2012-04-02, 20:23   

Chciałabym przyczytać te wszystkie książki... Aż mi się humor poprawił z dobrego na jeszcze lepszy :)
Nieee pytałam o tę książkę, ale jeśli jest ciekawa to również chętnie przeczytam ;D
A co do książki ''Kiedy Bóg odwrócił wzrok'' to poproszę przy okazji :)
0 UP 0 DOWN
 
monisia16114 


Wiek: 32
Dołączyła: 07 Maj 2013

UP 1 / UP 0



Wysłany: 2013-05-07, 10:28   

Witam, polecam wszystkim ksiazke moniki nowickiej "piata fala pozadania" naprawde super ksiazka, mnie wciagnela na maxa. Jest to opowiesc o przezyciach milosnych przeroznych kobiet. pelna jest pikantnych scen. naprawde warto ja przeczytac nawet jesli ktos nie lubi czytac literatury erotycznej. naprawde dobra ksiazka. goraco polecam
1 UP 0 DOWN
 
Inez 
Mod na emeryturze ;)



Wiek: 45
Dołączyła: 15 Wrz 2005

UP 10 / UP 0



Wysłany: 2013-05-20, 13:58   

Mnie wciągnęły książeczki z serii Pamiętniki pisane szminką Krystyny Nepomuckiej, życiowe, przyjemne w czytaniu. Pozatym swego czasu prawie jednym tchem wchłonęłam trylogię: "Przeklęty statek", "Niewolnice z Long Island" i "Czarny ląd" Antoniego Marczyńskiego. Polecam.
1 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: lubimy, poczytac, sobie


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 37
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu