Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: smooth
2007-03-14, 13:27
Pożary!!!!!!!!!!!!!!
Autor Wiadomość
masa 


Dołączył: 04 Cze 2005

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2006-07-27, 16:26   Pożary!!!!!!!!!!!!!!

Pozar w Krzyzowicach, jeszcze takiego nie pamietam!!!! palily sie pola to juz drugi raz w tym tygodniu ale ten dzisiaj to masakra. ogien dochodzil do zabudowan, brakowalo wody i jednostek..... panika, wszyscy gasili czym sie dalo. dla nie ktorych zboze to wszystko co mieli dobrze ze wiekszosc byla juz po zniwach.. zaczal sie palic nawet las! palilo sie ponad 3 godz ale chyba juz wszystko jest ok :!:
0 UP 0 DOWN
 
steve 
w.w.j.d??



Zaproszone osoby: 4
Wiek: 38
Dołączył: 25 Kwi 2005

UP 6 / UP 2


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-07-27, 17:17   

ja piernicze to juz jest masakra :/ teraz pytanie czy to sie samo podpalilo, czy ktos?? No i czy nie myslicie o tym, ze jest coraz cieplej, zmienia sie klimat, nie myslicie o tym, nie obawiacie sie tego?? Bo wlasnie widac skutki :/
0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-07-27, 17:50   

Ten pożar to faktycznie masakra.

Wyjechałem z Oławy o 14:04 i na horyzoncie było widać dwa grzyby dymu.
Początkowo myśleliśmy, że to w Godzikowicach coś się pali, ale w miare przybliżania się do Brzegu, dymy wcale nie zmniejszały się, wciąż je było widać, i czasami jeszcze intensywniejsze, a to prawie 20 km a może ciut więcej. Na obwodnicy to wyglądało, że pali się skład w Skarbimierzu. Byłem prawie pewien, ale okazało się, że pożar jest kolejne kilka kilometrów dalej. Wieć wyobraźcie sobie, jakie to były wielkie smugi dymów, skoro było je widac z takich odległości.

Nad pożarem latały helikoptery, jeden z balonem na wodę, tankował w Kanale Pępickim i zrzucał wodę na pole, ale to niewiele dawało. Gdy dojechałem na miejsce, to spalone było jakieś 4 km kwadratowe pola, przynajmniej tyle było w zasięgu mojego wzroku. Wygląda na to, że paliło się świeże ściernisko. Na jednym polu leżały kostki słomy, na drugim wielkie stogi z ułożoną słomą na wysokosc kilku metrów. Jak ogień dotarł do takiego stogu to nic dziwnego, że dym unosił się kilkaset metrów w górę i było widać w Oławie.
Do około 15:40 spaliło się niemal całe pole na północny -zachód od Krzyżowic. Aż do lasku (tego co jest przy szosie Brzeg-Krzyżowice) i niemal do ruin dawnego folwarku (w stronę Pępic).
Ale wiatr dalej przesuwał linię ognia w stronę wsi i szosy Krzyżowica-Brzeg. Nie wiem czy strażakom udało się powstrzymać ogień na polnej drodze. Tam gdzie byłem po prostu brakowało straży, ogień się przesuwał spokojnie dalej.
Pewnie dużo ważniejsza i bardziej gorąco było od strony przylegającej do wioski, ale już nie próbowałem tam się przedzierać, nie chciałem zostać ofiarą. :-)

Chyba od dzisiaj zacznę wozić aparat zawsze i wszędzie, bo widoki były bardzo fotogeniczne i przerażające jednoczesnie. Polna droga, z lewej popiół, z prawej popiół, droga niepalna szutrowa, rowy wypalone, krzaków brak, i palące się żywcem drzewa.
0 UP 0 DOWN
 
warlike 


Zaproszone osoby: 4
Wiek: 41
Dołączył: 23 Kwi 2005

UP 12 / UP 2



Wysłany: 2006-07-27, 18:17   

Cytat:
dobrze ze wiekszosc byla juz po zniwach


no nie wiem żniwa są w samym srodku więc wiele pól jest nie wykoszona.......
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2006-07-27, 19:54   

Ja byłem jako strażak na tym pożarze, dostaliśmy nieźle po tyłku. Pola paliły się z prędkością około 1m/s bardzo szybkie rozprzestrzenianie uniemożliwiło prawidłową akcję gaśniczą. My jako jedna jednosta wylaliśmy 3 x 2500 litrów wody. Wody nie brakowało i była czerpana z rzeczki między Krzyżowicami a Obórkami.

Akcja była prowadzona bardzo poprawnie, na moje oko spaliło się około 300-400 Hektarów gruntów, niestety większą połową było zboże.


Na miejscy w obrębie mojego wzroku było 12 jednostek straży a faktycznie było ich więcej gdyż były 3 ogniska pożarów. Przyjechały nawet straże z powiatu Oławskiego.


Prestrzegam ( gdyż prawdopodobnie było to podpalenie) osobę która to zrobiła, pożar strawił wiele cięzkiej ludzkiej pracy. Jak ludziedowiedzą się kto to zrobił nie chciałbym być w jego skórze.


Gratuluję wszystkim zastępom straży pożarnej za bardzo sprawne przeprowadzenie akcji.


Mówił yasiu z 409 o 57
0 UP 0 DOWN
 
Cyborg 


Wiek: 53
Dołączył: 10 Lis 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Skarbimierz Osiedle

Wysłany: 2006-07-27, 20:09   

Jakieś 2 lata temu spłonęło pole mojemu znajomemu. Przyczyną pożaru był niesprawny ciągnik. Spaliło się zboże, sprzęt na polu i samochód, który stał na skraju pola. Ludziom ledwo udało się wtedy ujść z życiem.

Ps. Bezsensem jest także wypalanie ściernisk a to plaga co roku, której nie można jakoś ludzi oduczyć.
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-07-28, 07:27   

yasiu napisał/a:
na moje oko spaliło się około 300-400 Hektarów gruntów,


no to masz duże oko ;)

Cytat:
W powiecie brzeskim w okolicach Krzyżowic strażacy gasili ponad 100 hektarów zbóż.
- Trzy mniejsze pożary scaliły się w jeden - poinformował mł. brygadier Aleksander Połoszczański ze straży pożarnej.


Nieważne, czy to celowe, czy niecelowe podpalenie. Brak wyobraźni zbiera potworne żniwo.
Nawet szklana butelka wyrzucona z samochodu w taki upał może byc przyczyną pożaru.
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2006-07-28, 09:14   

alferx napisał/a:
no to masz duże oko ;)


Będąc na miejscu widać wszystko dokładnie, NTO podało że ponad 100 hektarów to były zboża, a reszta to już ścierniska.


Postaram się dowiedzieć w komendzie jak było dokładnie, jedynie co potrzeba na to czasu aby ustalili wszystko dokładnie, będą to robić eksperci.
0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-07-28, 15:15   

alferx napisał/a:

no to masz duże oko ;)


Ktoś tu się nie ma czego czepić to czepia się cyferek?? ;-)

Skoro radio (a reporter Radia Opole siedział w śmigłowcu i miał wszystko jak na dłoni) podało 100 ha, Yasiu ocenił to z ziemi na 300-400 ha a ja również z ziemi na 400 ha, to w czym Ty widzisz problem??? Yasiu tam był gasić a nie jako geodeta.
Wyniki pomiarów mieszczą sie w tym samym rzędzie wielkości, a co do ara to już policzy co najwyżej ubezpieczyciel.
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-07-28, 17:30   

najnowsza wiadomość z NTO

Cytat:
Minister Lepper na Opolszczyźnie o suszy

W sobotę na Opolszczyznę przyjedzie wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper.

Spotka się z rolnikami, by rozmawiać o problemie suszy.

Będzie w Krzyżowicach w powiecie brzeskim, gdzie w czwartek spłonęły 124 hektary zbóż, a straty oszacowano na blisko 200 tysięcy złotych.

źródło :
NTO
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2006-07-29, 12:23   

Czyli wiele się nie pmyliłem pisząc 300-400 hektarów


Samych zbóż było 124 hektary a była to połowa spalonego terenu.

Ciężko na oko trafić idealnie :wink:
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-07-29, 13:13   

Właśnie dziwi mnie, że podaje się tylko obszar zbórz. Nikt nie napisał ile spłonęlo ściernisk.
Przeciez strażacy gaszą cały obszar objęty pożarem.
IMHO powinni napisac jak Yasiu, że akcja strażacka obejmowała ok 300ha, w tym spłonęło ponad 100ha zbórz.

Yasiu zwracam honor <thanks>
Ostatnio zmieniony przez alferx 2006-07-29, 13:14, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
maslo 



Wiek: 37
Dołączył: 18 Gru 2006

UP 0 / UP 0



Ostrzeżeń:
 6/4/6
Wysłany: 2007-03-10, 20:19   

Mnie niestety wtedy nie było.Byłem na wycieczce kiedy kolega pisał esa że w Krzyżowicach sie pali.Niestety nie mogłem tego zobaczyć.
PS.Może ma ktoś fotki z tego pożaru.
0 UP 0 DOWN
 
Devon 


Wiek: 38
Dołączył: 28 Kwi 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-14, 22:08   

maslo napisał/a:
Niestety nie mogłem tego zobaczyć.


Hmm niestety, bawi Cię tragedia ludzka ? czy może źle myślę
0 UP 0 DOWN
 
Joint 



Wiek: 35
Dołączył: 26 Mar 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: z Piasta;)

Wysłany: 2007-03-30, 22:31   

O własnie, dobry temat na zadanie pytanka. czy nie wiecie gdzie był pozar, bodaj z 3 dni temu hmmmm... chociaz nie jestem pewny, dajmy na to ze w przeciagu ostatnich (gora) 6 dni. Siedzialem sobie w pokoju i ogladalem jakies filmy na DVD az tu nagle slysze syrene strazy pozarnej, za chwile sie dubluje, no to patrze przez okno i widze : pierwsza straz, druga, straz, trzecia, czwarta, jechały w kierunku rynku- dalej nie widzialem bo obraz sie skonczyl;p Takze pytam ponownie czy wie ktos o tym pozarze, musial byc spory poniewaz 4 straze-samo mowi za siebie
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: pozary


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu