Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Gafy - jakie można popełnić w danych krajach
Autor Wiadomość
Sawka 
Diablica [;



Zaproszone osoby: 5
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Lip 2006

UP 1 / UP 1


Skąd: Brzeg

  Wysłany: 2007-04-17, 22:17   Gafy - jakie można popełnić w danych krajach

Kraje afrykańskie: Uścisk lewą ręką.
Kraje arabskie, Półwysep Indyjski, Bliski Wschód, Azja Południowo-Wschodnia: Pokazywanie podeszew swoich butów albo dotykanie kogoś nimi.
Chiny: Dawanie komuś zegarka w podarunku. Lokalne przesądy traktują to jako odliczanie sekund do śmierci obdarowanego. Inna interpretacja wyjaśnia, że zwrot "podarować zegarek" to po chińsku "song zhong", co również może oznaczać "uczęszczać na pogrzeb".
Europa Centralna: Podawanie dłoni do uścisku z założoną rękawiczką (nie dotyczy kobiet).
Europa Zachodnia: Użycie bidetu w roli sedesu (częsta gafa osób po raz pierwszy odwiedzających Europę).
Francja: Przyniesienie wina, gdy się przychodzi do kogoś na obiad – m.in. w USA jest zwyczajem, we Francji gafą, zachowaniem sugerującym, że gospodarzy nie stać na wino.
Indie: Dotykanie jedzenia lewą ręką (w Indiach nie używa się papieru toaletowego, lewa ręka służy do podmywania się).
Japonia: Nie kłanianie się niżej niż osoba starsza lub o wyższym statusie społecznym.
Polska, Rumunia, Rosja, Słowacja, Czechy, Węgry, Serbia: Dawanie komuś parzystej liczby kwiatów.
Skandynawia: Spóźnianie się. Ludzie w krajach nordyckich zazwyczaj przychodzą punktualnie na umówione spotkania, na autobus etc.
Szwecja: Noże jako prezent nie są niczym dziwnym podczas gdy w krajach słowiańskich taki podarunek jest uważany jako "przecięcie przyjaźni".
Tajlandia: Stawanie na banknotach albo monetach – jest na nich twarz Króla, który jest wielce czczony.
USA: Rozmawianie na tematy polityczne w przypadkowej rozmowie. W wielu krajach jest popularne, rozmawiać o polityce podczas rozmów towarzyskich i pogawędek. W Stanach Zjednoczonych jest to nieprzyzwoite poruszać te kwestie w nieoficjalnej rozmowie. Pogoda albo sport jest lepszym tematem na rozmowę.
Wielka Brytania: Pokazywanie liczby 2 przez podnoszenie dwóch palców z grzbietem dłoni zwróconym ku odbiorcy. Jest to równoznaczne z pokazaniem środkowego palca. Podnoszenie dwóch palców z grzbietem dłoni zwróconym w innym kierunku niż odbiorca jest całkowicie akceptowane.

źródło

Mnie się najbardziej podobają Indie :>
0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2007-04-18, 04:25   

Kraje afrykanskie> Ciekawsza od samego zwyczaju jest jego etymologia. W wiekszosci krajow afrykanskich jada sie trzema palcami prawej reki (kciukiem, wskazujacym i srodkowym) i tylko prawej reki. Lewą reką i tylko lewą natomiast podciera sie wiadome miejsce po zalatwieniu wiadomej sprawy. Stad zwyczaj, ze lewa ręka jest brudna reka i nie uzywa sie jej do jedzenia, czy tez podawania innym. Podczas jedzenia lewą rękę trzyma sie pod stolem.
Nawet w miastach czy spoleczenstwach afrykanskich obecnie "zwesternizowanych" (gdzie Ikea stoi obok meczetu) zwyczaj ten jest powszechny. Pamietajcie o tym idac np. to Etiopskiej restauracji, bo lyzki, widelca czy paleczek tam nie uswiadczycie....
0 UP 0 DOWN
 
Morg 



Wiek: 42
Dołączył: 22 Gru 2006

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-18, 07:13   

E tam, ja bym nie miał nic przeciwko, jakby mi ktoś dał w prezencie komplet porządnych noży. :P Ludzie to lubią sobie interpretacje wymyślać... :]
Ostatnio zmieniony przez Morg 2007-04-18, 07:13, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-18, 10:29   

Tego co napiszę raczej jako gafy traktować się chyba nie powinno, ale dobrze wiedzieć o czymś takim - ja byłam w lekkim szoku jak to usłyszałam i musiałam się stosować :)
Chodzi mi o Grecję - zwłaszcza wyspy: Kreta, Snatorini i in. gdzie jest problem z kanalizacją, ogólnie wodą i tym, że są bardzo wąskie rury kanalizacyjne. Po załatwieniu potrzeby fizjologicznej - każdej - papieru nie wrzuca się do kibelka, tylko do śmietnika obok kibelka. W hotelach śmietniki w łazienkach są sprzątane systematycznie, natomiast jeśli wywali rurę, bądź się ona przytka, można ponieść chyba jakieś konsekwencje z tego tytułu.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: danych, gafy, jakie, krajach, mozna, popelnic


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 22
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu