Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
"Lewitująca kamienica", ul. Lekarska
Autor Wiadomość
eMGie 



Wiek: 33
Dołączył: 15 Kwi 2007

UP 52 / UP 17



Wysłany: 2008-08-27, 19:19   "Lewitująca kamienica", ul. Lekarska





Cytat:
Lewitująca kamienica w Brzegu
Forma trzykondygnacyjnej kamienicy w ścisłym centrum Brzegu (woj. opolskie) stanowi współczesną odpowiedź na zastany kontekst i historię miejsca. Obszar Starego Miasta w całości objęty miejscowym planem zagospodarowania terenu narzuca rygorystyczną siatkę urbanistyczną odpowiadającą układem formie średniowiecznej. Podstawowe wyzwanie stanowi niewielka, zaledwie 204 metrowa powierzchnia działki, wraz z niewielkimi odległościami od budynków sąsiednich i ograniczeniami związanymi z wymaganą powierzchnią biologicznie czynną. Zlokalizowana na „zapleczu” głównych traktów komunikacyjnych kamienica pełnić będzie głównie funkcje biurowe. Poddasze przeznaczone zostało na apartament, natomiast kondygnacja podziemna oferuje powierzchnię pod gastronomię.
Oszczędna w detalu, prosta, lecz ekspresyjna forma przekrytego dwuspadowym dachem obiektu stanowić ma element porządkujący zaniedbane podwórko, odległe zaledwie dwieście metrów od rynku. Oplatający budynek pas cokołu z czarnego łupka nadaje bryle lekkości, po zmierzchu sprawiając wrażenie „lewitowania” obiektu w przestrzeni. Profilowane kamienne płyty elewacji wyrażają współczesną interpretację detalu architektonicznego.


Źródło - http://www.ronet.pl/index...ekt_id=447.html


Cytat:
Trzy stopy nad ziemią

2008-08-26

Architekci Łukasz Kabarowski oraz Katarzyna Solarczyk z pracowni architektonicznej AMOEBA zaprojektowali „Lewitującą kamienicę”, która powstanie przy ul. Lekarskiej w Brzegu. Trzykondygnacyjny obiekt powstanie w centrum miasta na działce o powierzchni zaledwie 204 mkw. Kamienica pełnić będzie funkcje biurowe, zaś na jej poddaszu znajdzie się apartament. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 435 mkw. Budowa obiektu rozpocznie się na przełomie 2008 i 2009 roku. Inwestor budynku nie chce ujawniać swojej nazwy.

eurobuild.pl


Żródło - InvestMap.pl
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2008-08-28, 15:13   

A co na to mieszkańcy tego bloku z ostatniego zdjęcia, którym zasłonięto balkony? Już wyrazili zgodę na inwestycję?
0 UP 0 DOWN
 
eMGie 



Wiek: 33
Dołączył: 15 Kwi 2007

UP 52 / UP 17



Wysłany: 2008-08-28, 15:34   

A muszą wyrażać? Nie sądzę... Kupując mieszkania nie mieli chyba w umowie napisane, że będą mieli dożywotni widok na obuwniczy, Chrobrego, park i więzienie... Widzę Roztropku, że ty jesteś takim forumowym poszukiwaczem problemów, żeby przypadkiem za dobrze nam nie było. A w tym przypadku chyba napisałeś to dla zasady, bo nie sądzę, żebyś na prawdę myślał, że Ci mieszkańcy muszą wyrazić zgodę...
0 UP 0 DOWN
 
Pan_Pasztet 



Wiek: 36
Dołączył: 10 Maj 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg :)

Wysłany: 2008-08-28, 15:38   

no niby nie ale ja osobiscie nie chcialbym by zasłonić mi balkon... z djugiej jednak strony ten co bedzie mial chatke na samej gorze bedzie mial przyjemnie ( mowie o mieszkaniu w nowej kamienicy )
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2008-08-28, 16:41   Re: "Lewitująca kamienica", ul. Lekarska

Cytat:
Forma trzykondygnacyjnej kamienicy w ścisłym centrum Brzegu (woj. opolskie) stanowi współczesną odpowiedź na zastany kontekst i historię miejsca.
Chyba raczej na zasadzie kontrastu z "historią miejsca". Właściwie to nie lewitująca kamienica, a dom na kurzej stopie lub coś podobnego. Przechodząc z perspektywy kurzej do żabiej coraz bardziej wydłuża się ta kamienica (mury pną się do góry), a gdyby tak jeszcze z perspektywy mikroba to ho ho. A tam na szczycie to zapewne obserwatorium astronomiczne będzie.
Cytat:
Obszar Starego Miasta w całości objęty miejscowym planem zagospodarowania terenu narzuca rygorystyczną siatkę urbanistyczną odpowiadającą układem formie średniowiecznej
Do formy średniowiecznej daleko, a ponieważ owa budowla przypadła mi do gustu to stwierdzam, że opis literacki nie nadąża za wyczynami architektów, może nawet nie tych zdjęć dotyczy-proponuję sprawdzić.
Cytat:
Zlokalizowana na „zapleczu” głównych traktów komunikacyjnych kamienica pełnić będzie głównie funkcje biurowe.
Jeśli za główny trakt uważać drogę do Oławy zakorkowaną w godzinach rannych zaraz za ową Oławą.
Cytat:
Oplatający budynek pas cokołu z czarnego łupka nadaje bryle lekkości, po zmierzchu sprawiając wrażenie „lewitowania” obiektu w przestrzeni.
Może jednak oświetlić po zmroku ten zanikający pas cokołu aby do nieszczęścia nie doszło.
Cytat:
Profilowane kamienne płyty elewacji wyrażają współczesną interpretację detalu architektonicznego.
Cóż za erudycja z tego zdania przebija. Ogólnie projekt na +5, opis niestety na -3. Ale to tylko moje zdanie.
0 UP 0 DOWN
 
Rich Kramer 


Wiek: 41
Dołączył: 10 Wrz 2005

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2008-08-28, 17:04   

Roztropek napisał/a:
Przechodząc z perspektywy kurzej do żabiej coraz bardziej wydłuża się ta kamienica (mury pną się do góry), a gdyby tak jeszcze z perspektywy mikroba to ho ho. A tam na szczycie to zapewne obserwatorium astronomiczne będzie.


A ja jednak mysle ze tam bedzie wyrzutnia rakiet i ladowisko dla blekitnego24.
Faktycznie ten blok zaslonilby dotychczasowym mieszkancom nieco widok, jednak dlaczego to ma mnie jako inwestora interesowac???
0 UP 0 DOWN
 
Bajabajka 


Wiek: 47
Dołączyła: 24 Maj 2007

UP 8 / UP 74



Wysłany: 2008-08-28, 18:36   

Jak dla mnie padaczka, bo wogóle do architektury nie pasuje (chociaż lepsze to niż ten obrzydliwy "schron")....a pozatym, tego budynku z balkonami jeszcze nima....
Pozatym blok "wojskowy" jak zwykle zbojkotuje pomysł..... i procedury sie przedluza...i inwestor sie zastanowi, ale nie chce byc zla wrozka...

Mieszkam 10m od planowanej budowy i juz widze szereg problemow.....a najwazniejsze- miejsca parkingowe, problem obecny, a co dopiero, jak zabiora spora czesc na budowe, ale ja sie nie czepiam, niech sie dzieje....

Pozdrawiam!
0 UP 0 DOWN
 
Rich Kramer 


Wiek: 41
Dołączył: 10 Wrz 2005

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2008-08-28, 18:51   

Jakos nie przekonuje mnie argument, ze ten budynek nie pasuje do architektury. Ciekaw jestem co bys powiedziala Bajabajka na temat Wiednia, gdzie obok przepieknych starych budynkow stoja supernowoczesne biurowce i hotele.
0 UP 0 DOWN
 
Bajabajka 


Wiek: 47
Dołączyła: 24 Maj 2007

UP 8 / UP 74



Wysłany: 2008-08-28, 18:56   

Widziałam, nawet we Wrocku stoją takie "monstra", ale jakoś to mnie nie przekonuje.
0 UP 0 DOWN
 
Rich Kramer 


Wiek: 41
Dołączył: 10 Wrz 2005

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2008-08-28, 19:00   

Moim zdaniem projekt jest swietny. A tu ciekawy kontrast..

lekarska_pr.JPG
Plik ściągnięto 249 raz(y) 31,1 KB

34ade5b72b9b8a3a.jpg
Plik ściągnięto 274 raz(y) 170,07 KB

0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2008-08-28, 20:43   

Bajabajka napisał/a:
....a pozatym, tego budynku z balkonami jeszcze nima....
No właśnie. Więc wizualizacja przedstawia dwa budynki obok siebie ten którego nie ma, a zgodnie z wizualizacją miał być i ten, który ma być, a którego jeszcze nie ma. Przy czym ten, który ma być, a którego nie ma zasłania ten, którego nie ma a miał już być. Zbyt dużą rozbieżność między przeszłością a przyszłością tu widzę. Tak to jest jak się przedstawia wizualizację tego co ma być w otoczeniu tego co chciałoby się żeby już było a nie jest.
0 UP 0 DOWN
 
eMGie 



Wiek: 33
Dołączył: 15 Kwi 2007

UP 52 / UP 17



Wysłany: 2008-08-28, 21:06   

A o którym budynku mówisz? O tym, w którym jest ING, o tym z butami, o kamienicy obok czy o bloku obok kamienicy? Bo tylko takie widzę na wizualizacji (pomijając ten co ma powstać i rynek) i wszystkie istnieją...
0 UP 0 DOWN
 
Bajabajka 


Wiek: 47
Dołączyła: 24 Maj 2007

UP 8 / UP 74



Wysłany: 2008-08-28, 21:17   

Ja mówiłam o tym ,za budynkiem, ale jak widzę wizualizacja to lipa, bo na jednej jest ten budynek, a na innej tylko...chyba mur????????? Trudno zgadnąć, co w sumie będzie.......... :roll:
0 UP 0 DOWN
 
WhiteB. 


Wiek: 32
Dołączył: 17 Maj 2008

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-08-28, 21:22   

No i na czym ja bede teraz plakaty wieszał :( :D , ale całkie całkiem ładne :)
0 UP 0 DOWN
 
Lukasz10_2004 


Wiek: 31
Dołączył: 16 Mar 2008

UP 13 / UP 5


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-08-28, 22:09   

Dzięki tym inwestycją Brzeg stanie się ładniejszy i atrakcyjniejszy :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: kamienicaquot, lekarska, quotlewitujaca, ul


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu