Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Kathia
2008-10-17, 23:51
Konkurs foto. Październik 2008

Wybierz fotkę października 2008
"Prawdziwa słowiańska miłość"
57%
 57%  [ 8 ]
"... Śpieszmy się kochać ludzi..."
14%
 14%  [ 2 ]
"Jestem Słowianinem: Bałtyk,
28%
 28%  [ 4 ]
Głosowań: 14
Wszystkich Głosów: 14

Autor Wiadomość
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae


Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2008-10-19, 12:15   

Cytat:
Czy autorzy mogli by teraz już w słowa spróbować ubrać to, co chcieli przekazać na zdjęciach?


vs

jadore napisał/a:
Ja się nie wypowiem teraz, bowiem cokolwiek napiszę, przy tak malej ilości zdjęć, będzie sugerowało, które jest moje zdjęcie, a w tym konkursie jest zakaz tego typu działań.



Franco: Przepraszam - z rozpędu nie zauważyłem, że głosowanie jeszcze trwa. Oczywiście chciałbym, aby autorzy wypowiedzieli się po zakończeniu głosowania.

jadore napisał/a:
ciekawa jestem czy on wysłał jakąś fotkę na ten konkurs i co myśli o nadesłanych zdjęciach?


Ja też jestem ciekawy, ale oczywiście po zakończeniu głosowania. Może wyśle na priva Yasiowi kilka słów i Yasiu to opublikuje? Pod warunkiem, że będą nadawały się do publikacji, znaczy będą wolne od negatywnych emocji ubranych w charakterystyczne słowa ;) .
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-10-19, 12:39   

Franco Zarrazzo napisał/a:
Pod warunkiem, że będą nadawały się do publikacji, znaczy będą wolne od negatywnych emocji ubranych w charakterystyczne słowa
ależ Franczezo, nie przesadzajmy, w końcu taki konkurs wywołuje mało negatywnych emocji. Konkurs nadzoruje Kathia, więc trzeba zgłosić się do niej, bowiem Krzysieq napisał do mnie - pisał, że kilka osób miało uwagi co do tematu i on polecił jego zmianę (ale ja nie zauważyłam zmiany tematu), ze względu na powyższe, swoich zdjęć nie wysłał, choć kilka miał przygotowanych.
Widzę, że temat tego konkursu okazał się niebywale kontrowersyjny, skoro już trwa niech trwa do końca i po zakończeniu każdy kto będzie chciał się wypowie, a jeśli Krzysieq chce to może podesłać fotkę poza konkursem, tzn. swoje zdjęcie, które chciał wysłać, ale na które nikt teraz oddać głosu niestety nie będzie mógł, chyba że jest więcej takich spóźnionych zdjęć i normalnie można je dodać do konkursu - jestem nawet za tym :)
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae


Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2008-10-19, 12:44   

jadore napisał/a:
Widzę, że temat tego konkursu okazał się niebywale kontrowersyjny,


Ja nie uważam go za kontrowersyjny. Po prostu zmusza do refleksji :) . Jeśli nawet ktoś nie wysłał swoje pracy z różnych powodów, to nie znaczy że nie wziął w nim udziału. Jeśli myślał, szukał, kombinował, próbował definiować swoją słowiańskość... to bardzo dobrze :) . Tak uważam.
0 UP 0 DOWN
 
Pan_Pasztet 



Wiek: 36
Dołączył: 10 Maj 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg :)

Wysłany: 2008-10-19, 16:15   

w związku z tym że Jadore się ujawniła, że jest autorką tego zdjęcia to i ja złamie zasady i napisze ze jestem autorem dwóch pozostałych zdjęć... :)

opis zdjęć:

Słowianie przynajmniej mi kojarzą się z osobami które w dawnych czasach spożywały sporo alkoholu i dlatego takie zdjęcie kieliszka wina dobre bylo :D


dziewczyna na plaży... nie wiem jakoś skojarzyło mi się z miłością

ps. żeby nie było Kathia chyba z rozpędu wrzuciła dwa moje zdjęcia... sądzę że złamanie zasad konkursu nie bylo celowe...
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-10-19, 16:26   

No tak, skoro Pan Pasztet opisał dwa swoje zdjęcia, to ja opiszę moje:
Bałtyk - wybrane z kilku zdjęć morza, z ostatniego pobytu.
Początkowo myślałam, że temat jest dziwny i trudny, ale jest tylko dziwny :)
Wpisałam w google "Jestem Słowianinem" i co mi wyskoczyło:
http://www.youtube.com/watch?v=05X6g_QnBtM
Jakoś to potem wszystko skojarzyłam, sprawdziłam posty Krzesieqa i znalazłam, że pisał coś o tym w dziale muzycznym i uznałam, że o to mu chodziło :) Dlatego wybór fotki był banalnie prosty - zdecydowałam się na zdjęcie Bałtyku, bo mam ich dość sporo po ostatnich wakacjach, a nie np. zdjęcie Kresów, Wisły, czy bursztynu :)
No i to tyle.
Liczę, że teraz szybko zapodamy na nowo konkurs październikowy :)
0 UP 0 DOWN
 
slawq 



Wiek: 45
Dołączył: 01 Wrz 2006

UP 37 / UP 6


Skąd: Skarbimierz

Wysłany: 2008-10-19, 18:28   

jadore, oglądnąłem ten teledysk i jakoś nic unikalnego nie rzuciło się w oczy, coś, co może jednoznacznie identyfikować i wskazać na słowiańskie tradycje.
0 UP 0 DOWN
 
Yvvone 



Wiek: 33
Dołączyła: 23 Lut 2007

UP 66 / UP 12


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-10-19, 19:24   

Na prośbę umieszczam:

Krzysieq napisał/a:

A.Mason napisał/a:


Przede wszystkim nawiazania do tematu konkursu sa wyraznie na sile.
Podobaloby mi sie zdjecie drugie, gdyby nadac mu nazwe zdjecia pierwszego, ale i tak technicznie - porazka...

A Ty kim jesteś by oceniać mnie?
Proponuję przemyśleć. Szczególnie, kiedy jest się samym słabym w te klocki.

slawq napisał/a:
trudny temat....proponuje szybką zmianę tematu, termin nadsyłania 2 dni i w ten sposób ratowanie konkursu...
Najlepiej wrzucić cokolwiek, wymyślić temat ze słowem "słowianin" i już praca gotowa.

To takie typowe da tego Forum - jak coś jest niewygodne, to się zmienia lub wyrzuca.
slawq napisał/a:
Myślę że główną cechą charakterystyczną słowian jest specyficzny język ( nie mówię o tym który każdy ma w buzi), dlatego od razu odpuściłem temat......jak to pokazać na zdjęciu, coś , co tylko można usłyszeć ???

Masz naprawdę małą wiedzę.


Franco Zarrazzo napisał/a:

A poza tym sam temat konkursu - piąteczka :) . Jak wyrazić coś, co jest oczywiste... GRATKI dla autora !

Szczerze napisawszy, nie wiem, czy to ironia, czy nie. Więc mam dwie odpowiedzi:
Jeśli to była ironia:
Widać, nie jest to dla wszystkich oczywiste, a to dlatego, iż ludzie nie posiadają wiedzy. Nawet znikomej. Poza tym, nie zawsze musi być łatwo i prosto. Od czasu do czasu ludzie mogą ruszyć mózgownicą.
Jeśli to nie była ironia:
Dziękuję.
Wybierz jedną odpowiedź. ;)


jadore napisał/a:


Zdaje się, że autor tematu nie ma możliwości wypowiedzi, a ciekawa jestem czy on wysłał jakąś fotkę na ten konkurs i co myśli o nadesłanych zdjęciach? :(

Nie, zdjęcia nie wysłałem, ponieważ, gdyby znów przypadkiem wygrało mogła by się podnieść kolejna wrzawa pieniaczy. Nie mnie oceniać zdjęcia. Każdy inaczej widzi temat i inaczej chciał to pokazać. Myślę, że wygrać powinno zdjęcie, które jest wypadkową nawiązania do tematu i subiektywnych odczuć głosujących. Bardzo się też cieszę, ze po prostu sprawdziłaś w necie o co dokładnie mi chodziło. Dowodzi to, temu, że, jeśli przypadkiem nie masz wiedzy na jakiś temat, to spokojnie sobie sprawdzasz, by nie walnąć jakiegoś betonu. jestem pełen podziwu, bo na tym Forum to rzadkość wielka.

jadore napisał/a:

Widzę, że temat tego konkursu okazał się niebywale kontrowersyjny, skoro już trwa niech trwa do końca i po zakończeniu każdy kto będzie chciał się wypowie, a jeśli Krzysieq chce to może podesłać fotkę poza konkursem, tzn. swoje zdjęcie, które chciał wysłać, ale na które nikt teraz oddać głosu niestety nie będzie mógł, chyba że jest więcej takich spóźnionych zdjęć i normalnie można je dodać do konkursu - jestem nawet za tym :)

Jeśli chcesz owe zdjęcia, to mogę podesłac na maila.

slawq napisał/a:
jadore, oglądnąłem ten teledysk i jakoś nic unikalnego nie rzuciło się w oczy, coś, co może jednoznacznie identyfikować i wskazać na słowiańskie tradycje.

Widać masz słabe pojęcie o temacie.

Dziękuje ludziom, którzy nadesłali zdjęcia. I przypominam, to ma być zabawa. Nie spinajcie się tak.
Krzysztof Dzięgiel.
0 UP 0 DOWN
 
slawq 



Wiek: 45
Dołączył: 01 Wrz 2006

UP 37 / UP 6


Skąd: Skarbimierz

Wysłany: 2008-10-19, 19:47   

Yvvone napisał/a:
slawq napisał/a:
jadore, oglądnąłem ten teledysk i jakoś nic unikalnego nie rzuciło się w oczy, coś, co może jednoznacznie identyfikować i wskazać na słowiańskie tradycje.


Widać masz słabe pojęcie o temacie.


Właśnie tak wygląda ten temat, jeszcze trochę to wyjdę poza dom, strzelę zdjęcie nieba i oto 100% temat - Niebo Słowian. W tym filmiku są ukazane rzeczy które można spotkać w 1000 miejsc innych niż Europa Środkowa , Wschodnia czy Południowa, nie oglądałem każdej sekundy teledysku gdyż nie mogłem doczekać się tego iż w końcu zatrzymam filmik i powiem sam do siebie - To jest to....kadr, klatka pokazująca tylko "słowiańskość"... ale się nie doczekałem...
Zdjęcie i opis mają się uzupełniać, a nie czytasz opis i za nic nie możesz dojść do tego .... gdzie powiązanie z tematem zdjęcia.....

Yvvone napisał/a:
slawq napisał/a:
trudny temat....proponuje szybką zmianę tematu, termin nadsyłania 2 dni i w ten sposób ratowanie konkursu...
Najlepiej wrzucić cokolwiek, wymyślić temat ze słowem "słowianin" i już praca gotowa.


To takie typowe da tego Forum - jak coś jest niewygodne, to się zmienia lub wyrzuca.


Czekam na przykład... nie bardzo rozumiem. Wyrażałem Swoją opinię o nietrafionym, trudnym temacie, i w Moim przekonaniu nietrafionych zdjęciach.



Yvvone napisał/a:
Myślę że główną cechą charakterystyczną słowian jest specyficzny język ( nie mówię o tym który każdy ma w buzi), dlatego od razu odpuściłem temat......jak to pokazać na zdjęciu, coś , co tylko można usłyszeć ???

Masz naprawdę małą wiedzę.


Ok, Ok. Wspomniałem o języku, bo on jako pierwszy czynnik ( dla mnie ) wyróżnia słowian, ale gdzie powiązania do bożków słowiańskich, tradycji, obrzędów itp ? Też nie ma... ( błagam, nie mówcie o alkoholu).

Bardzo proszę , podajcie mi jeden konkretny argument na obronę tematu, ja się nie doszukałem...
Podawanie schematu jak np. w tym kawale...nie masz akwarium ....( duży skrót )....to jesteś gejem..... gdzie po 5-6 krokach dedukcji do tego się dochodzi , do mnie nie przemawia.

[EDIT]

Skoro są już zdjęcia to super, ja zmieniam temat na np. "Moje wakacje" i już mam faworyta....
Cały problem z tą edycją konkursu bierze się stąd , że MOIM zdaniem żadne ze zdjęć nie jest w temacie, jeśli chociażby jedno by trafiło w temat, byłby to zwycięzca edycji konkursu, zagłosowałbym i czekał na następną edycję. Każe się mi wybierać ... ale nie mam co zaznaczyć , na chybił trafił byle dowolne zdjęcie wygrało ? Nie o to tu przecież chodzi......
Ostatnio zmieniony przez slawq 2008-10-20, 09:07, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 


Wiek: 109
Dołączył: 04 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2008-10-19, 19:52   

Krzysieq napisał/a:
A Ty kim jesteś by oceniać mnie?
Proponuję przemyśleć. Szczególnie, kiedy jest się samym słabym w te klocki.

Ja to ja. Oceniac innych zawsze jest latwiej niz samego siebie. Nigdy tez nie twierdzilem, ze jestem nieomylnym. Wydaje mi sie, ze wyraznie zaczalem swojego pierwszego posta w tym watku od "Uwazam", czylie nie glosze pogladow innych niz swoje...

Ale zapytam odwrotnie:
Kim Ty jestes, ze zakazujesz mi oceny swoich zdjec?
Szczegolnie, ze umiesciles je w publicznym konkursie, w ktorym jedynym zastrzezeniem jest, ze moga glosowac forumowicze?
Juz samo oddanie glosu jest ocena... Zabronisz ludziom glosowac, bo kim oni sa, ze oceniaja Twoje prace?...
Ostatnio zmieniony przez A.Mason 2008-10-19, 19:55, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae


Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2008-10-20, 09:38   

Krzysieq napisał/a:
Jeśli to była ironia:
Widać, nie jest to dla wszystkich oczywiste, a to dlatego, iż ludzie nie posiadają wiedzy. Nawet znikomej. Poza tym, nie zawsze musi być łatwo i prosto. Od czasu do czasu ludzie mogą ruszyć mózgownicą.


Nie - nie była to ironia. Wręcz przeciwnie. Natomiast nie podzielam poglądów wyrażonych przez Ciebie w reszcie komentarzy. Przy czym zaznaczam, że po prostu uważam inaczej i nie traktuj tego osobiście, a zaznaczam, bo za często (i nie tylko tu na forum) odbieramy różnice w poglądach, jako osobisty atak na siebie.

Krzysieq
napisał/a:
Bardzo się też cieszę, ze po prostu sprawdziłaś w necie o co dokładnie mi chodziło. Dowodzi to, temu, że, jeśli przypadkiem nie masz wiedzy na jakiś temat, to spokojnie sobie sprawdzasz, by nie walnąć jakiegoś betonu. jestem pełen podziwu, bo na tym Forum to rzadkość wielka.


Każda wiedza w każdym temacie, zwłaszcza rozumiana scjentystycznie, może być jedynie fragmentaryczna i szczątkowa. Temat jest intrygujący, bo pozwala uświadomić sobie coś, co wydaje się oczywiste, a czego nie można wyrazić w obrazie.

Ja się nie cieszę, że ktoś sprawdzał w necie "o co Ci chodziło", bo tematem konkursu było "Jestem Słowianinem" a nie "Krzysieq jako Słowianin". Temat pozwala na swobodę może nie interpretacji, ale na wskazanie na jednym obrazku jakiejś cechy charakterystycznej, bardzo osobistej, a do tego warunkowanej możliwością przedstawienia jej na fotografii lub pracy fotograficznej.

"O co mi chodzi" to zagadka, której rozwiązanie wymaga analizy osobowości autora pytania i etc ;) . Więc "Jestem Słowianinem" w rozumieniu tematu konkursu oznacza "JA, AUTOR ZDJĘCIA, jestem słowianinem, bo...

Pan_Pasztet napisał/a:
Słowianie przynajmniej mi kojarzą się z osobami które w dawnych czasach spożywały sporo alkoholu i dlatego takie zdjęcie kieliszka wina dobre bylo


... na ten przykład.

I niezależnie od trafności wyboru i sposobu selekcji, jest to w jakiś sposób próba opisania pewnego doświadczenia, rzeczywistości, jest to być może smutna refleksja na temat obiegowej opinii krążącej po świecie o Słowianach (nie wiem dlaczgo, bo znam inne kręgi kulturowe, spożywające regularniej, więcej i częściej, i niekoniecznie alkohol).

slawq napisał/a:
Ok, Ok. Wspomniałem o języku, bo on jako pierwszy czynnik ( dla mnie ) wyróżnia słowian, ale gdzie powiązania do bożków słowiańskich, tradycji, obrzędów itp ? Też nie ma... ( błagam, nie mówcie o alkoholu).


Osobiście uważam, że Sławq ma dużo racji - język jest wyróżnikiem, językiem się nas koduje, wychowuje i językiem też (słowami) opisujemy te i inne fotografie. Tak jesteśmy uwarunkowani. Tylko jak to wyrazić na zdjęciach?

Wczoraj z Masonem trochę dyskutowaliśmy na temat konkrusu, i doszedłem do wniosku, że trafionej jednej odpowiedzi być nie może. Byś Słowianinem, to temat na konkurs międzynarodowy ;) . Ale nawet z poziomu forum, jego wynik będzie tym bardziej obiektywny, im więcej będzie prac biorących udział - bo to ZESPÓŁ jakiś cech, doświadczeń, wspomnień, przeżyć i etc. Czyli owocem konkursu będzie np wernisaż końcowy, chociażby tu na forum, włączając w to prace, które nie zostały z różnych przyczyn na konkurs nadesłane.

Dziękuję autorom za odwagę podpisania się pod pracami i bardzo osobiste wypowiedzi. Ja OSOBIŚCIE uważam konkurs za sukces, pomimo licznych kontrowersji. Wywołał dyskusję, zmusił do myślenia, szukania, definiowania... Ciekawym, co dalej z tym można by zrobić ?

Pozdrawiam wszystkich autorów i dyskutantów

EDIT:

slawq napisał/a:
Każe się mi wybierać ... ale nie mam co zaznaczyć , na chybił trafił byle dowolne zdjęcie wygrało ? Nie o to tu przecież chodzi......


Nikt nikomu nic nie każe ;) . Ale wczoraj Mason wysunął imho trafny wniosek, aby w opcjach wyboru (głosu) dodać opcję "wstrzymuję sie od głosu".
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2008-10-20, 09:46, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
KtOŚ 
<--(x_x)-<<



Wiek: 37
Dołączył: 10 Kwi 2006

UP 18 / UP 25


Skąd: a domyśl się :P

Wysłany: 2008-10-20, 10:17   

Franco Zarrazzo napisał/a:
Ale wczoraj Mason wysunął imho trafny wniosek, aby w opcjach wyboru (głosu) dodać opcję "wstrzymuję sie od głosu".


czyli nie głosujesz :P
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae


Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2008-10-20, 10:56   

KtOŚ napisał/a:
czyli nie głosujesz


Nie. Oddaję głos na ŻADNĄ z prac. Tzn że brałem udział w głosowaniu, rozmyślałem, ale w mojej opinii żadna z pac nie spełnia wymogów konkursu, albo nie trafia do mojego poczucia estetyki. Myślę, że Mason to lepiej wytłumaczy.
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2008-10-20, 10:57, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 


Wiek: 109
Dołączył: 04 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2008-10-20, 11:03   

Nie. Jesli nie bedzie ktos glosowal, to nie mamy informacji zadnej. Moze go np. nie interesowac watek. Ale tez moze byc, ze nie podoba mu sie zadne zdjecie lub podobaja mu sie wszystkie. Wydaje mi sie, ze konkurs nie jest tylko po to, zeby go ktos wygral, ale po to by byl jakims wyzwaniem dla bioracych udzial i informacja dla tychze.
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-10-24, 20:44   

slawq napisał/a:
jadore, oglądnąłem ten teledysk i jakoś nic unikalnego nie rzuciło się w oczy, coś, co może jednoznacznie identyfikować i wskazać na słowiańskie tradycje.
ale tu nie chodziło (przynajmniej mi) o coś unikalnego, raczej wsłuchałam się w słowa utworu i ze zbioru swoich zdjęć wybrałam to, które wg mnie najbardziej Bałtyk przypomina :)
Krzysieq, oczywiście że chcę zobaczyć Twoje zdjęcia na ten konkurs - podeślij mi je proszę na julaba@vp.pl
Poza tym wydaje mi się, że gdybym podchodziła do tego konkursu tak jak inni, to prawdopodobnie nie posłałabym żadnego zdjęcia, reguły naszego konkursu trochę się zmieniły i teraz wygrywający w poprzednim miesiącu podaje temat następnego, to jest jego nagroda, skoro tak, to wg mnie ten temat nie jest jednak tematem: "Ja Krzysieq jestem Słowianinem" Franku :) Gdyby nie ten temat, nic by mnie chyba nie zmusiło, do tego żeby zastanowić jak podejść do tego tematu, wpisując w google "jestem Słowianinem" wyświetliły mi się tez inne odnośniki, które przeczytałam szukając natchnienia. Niestety wg mnie w czystej postaci nie dałoby się to pokazać :(
Zazwyczaj jest w nas podkreślana, już od czasów szkolnych, nasza polskość, a nie słowiańskość, a czy polskość to to samo co słowiańskość? No chyba że ktoś mocno interesuje się historią Polski, dlatego ja się też cieszę że trochę poszperałam, bo bądź co bądź poszerzyłam troszeczkę swoją wiedzę :)
A zresztą, jest mi wszystko jedno, po prostu postarałam się wziąć udział w tym trudnym konkursie i już :)
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: 2008, foto, konkurs, pazdziernik


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 37
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu