Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
zaproszenie do współpracy
Autor Wiadomość
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-01-21, 01:56   zaproszenie do współpracy

Zapraszamy do merytorycznej współpracy przy redagowaniu i tworzeniu pisma, przy kolejnych numerach:

NUMER 9 - ZGROZA
Ten numer w części ukonstytuował się wokół tekstów nadesłanych na konkurs Stowarzyszenia Żywych Poetów i redakcji Red. w roku 2008. Mamy sporo opowiadań które od różnej strony podejmują motyw zgrozy i grozy (pamiętacie „Czas Apokalipsy” i pułkownika Kurtza w roli Marlona Brando?). Brakuje nam do domknięcia merytorycznego numeru tekstów dyskursywnych podejmujących zagadnienie grozy i zgrozy w sposób niejako zewnętrzny, badawczy. Różne pomysły krażyły nam po głowach – oto kilka naprzykładów: poetyka tekstów metalowych, heavymetalowych i innych ciężkich brzmień („Kat”, „Hunter”, „Turbo”, „Vader”, Illusion”, „Behemoth” – to z polskich); gdzie jest granica kiczu i grozy; analiza sagi opowieści ludzi lodu; czy Stephen King jest poetą – i tak dalej i tak dalej.
Dead line - 10 lutego 2009
Prowadzący: Lena Jedlicka i Radosław Wiśniewski

Kolejne numery:

ZAANGAŻOWANY

Z kwestią zaangażowania w literaturze i krytyce jest problem, nawet jeżeli zgodzimy się, że now that Postmodernizm is dead. Pomieszanie języków jest głębsze niż sądziliśmy. I na tyle płynne, że nawet Zygmunt Bauman w tej nowoczesności przeczuwa, iż podłoże jest podejrzanie grząskie, a od zupełnej utraty gruntu dzieli nas tylko rzut kamieniem, beretem lub prostu okiem. A modele zaangażowania? Jest ich prawdopodobnie tyle, ilu pisarzy czy krytyków, posiadających własny patent na rzeczywistość lub od niej obcesowo oderwanych. No dobrze, ale o kim właściwie mowa? Zaangażowani, ale w co? W język? W społeczeństwo? Albo w egzystencję? Ideologicznie, religijnie lub filozoficznie? Z prawej czy lewej strony? Pokoleniowo przynależących do emo czy JP2? Czy to się po prostu godzi, i na dobrą sprawę ile jest w tym ryzyka? Czy zaangażowanie przystoi literaturze i krytyce? I czy zawsze musi być tak, że pytań będzie więcej niż odpowiedzi? Zaangażowanie na ostrzu noża.

Widmo poezji zaangażowanej krąży w domysłach kilku krytyków. Czy poezja jeszcze potrafi się angażować? W co by miała się angażować poezja? Czy poezja zaangażowana to w domyśle tylko poezja odwołująca się do ideałów lewicowych czy nawet lewackich i anarchistycznych? A może to także poezja religijna, patriotyczna, prawicowa? A może poezja może i powinna się angażować tylko w siebie, własną pojedynczość, niepowtarzalność, język? Organizatorzy tego wszystkiego nie wiedzą. Konkurs ma być sprawdzeniem co w trawie piszczy, swoistym eksperymentem na żywej tkance pisanych wierszy. Czy to co piszesz – może z jakich względów aspirować do miana poezji zaangażowanej? Sprawdź(my) to! Powodzenia!

Redaktorzy: Grzegorz Czekański i Radosław Wiśniewski

SPOŻYWCZY:

jedzenie, żarcie, „wielkie żarcie”, konsumpcja, picie, chlanie, kanibalizm, wegetarianizm, mięsożerstwo, delikatesy, poszczenie, żywność organiczna vs. genetycznie modyfikowana, pożeranie/wchłanianie autorów uznanych przez autorów zaczynających (patrz: Lęk przed wpływem)

redaktorzy prowadzący: Piotr Sobolczyk i Sławek Kuźnicki



LEPIEJ BYĆ NIE MOŻE

Istnieje jak się wydaje spory rozdźwięk pomiędzy tym jak życie literackie, bycie-w-literaturze wygląda naprawdę a tym co się o nim myśli, co się o nim roi i jak się to widzi w dyskursie medialnym, publicznym, tym który realnie kształtuje postawy. Powiedzieć „literat”, „poeta”, „pisarz” to trochę tak jakby natychmiast przywoływać Adasia Mickiewicza w rozwianym płaszczu i grzywie. Polska kulturą stoi, nasz wkład w europejskie dziedzictwo, już Kochanowski pisał, Rej wywodził, Słowacki prorokował, Miłosz głosi a Herbert mościł. Wszystko niby gra, ale jest rozziew, szerokie pole pomiędzy tymi sloganami, pomieszaniem romantyzmu i romantycznej pogardy dla humanistów i humanistyki w ogóle a tym co jest żywą tkanką kultury. Są rozliczne nisze, obiegi, rozpadające się kręgi komunikacji, serwisy, towarzystwa wzajemnej adoracji, przytułki wielkościowych mniemań. Wydaje się nam że kryje się w tym także sporo groteski, sytuacji zabawnych, paradoksów. Być może to pomyłka, ale chyba tylko w Polsce trwają jakieś resztki statusu namaszczonego poety, mówcy żywych i umarłych, równolegle z pogardą dla wszystkiego co jest słowem pisane na więcej niż 1000 znaków.

Redaktorzy: Piotr Makowski
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: do, wspolpracy, zaproszenie


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 20
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu