Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Bunkierki w Lesie Lubszańskim
Autor Wiadomość
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-04-22, 20:47   Bunkierki w Lesie Lubszańskim

Dzięki inspiracji kilku forumowiczów, głównie dzięki odkryciu Jahusa, który opublikował w tamtym roku odnaleziony słup z numerem 9,0, po poszperaniu po brytyjskich archiwalnych fotografiach z II wojny trzeba już sprostować:

Bunkrów jest przynajmniej 6

A może jeszcze coś kryje Las Lubszański? Tych co nie znają historii zachęcam do zapoznania się z poprawionym artykułem o bunkierkach. A tych co wiedzą więcej proszę o wymianę informacjami i dyskucję co można jeszcze ciekawego znaleźć.

==========================================
Kompleks strzelnicy Kruppa
W okresie II wojny światowej na polach między Laskowicami Oławskim a Jelczem powstały zakłady zbrojeniowe Bertha Werk - część niemieckiego koncernu Kruppa. Z tymi zakładami jest związany kompleks strzelnicy ciągnący się od Jelcza na południowy-wschód, przez 21 km przez las koło bunkierków, Las Lubszański aż po Brzeski Las Miejski. W skład zespołu wchodziły magazyny, tory kolejki, schrony, strzelnica, kulochwyt, dwie wieże obserwacyjne i bunkierki obserwacyjne.

Na terenie Ziemi Brzeskiej stało przynajmniej 6 identycznych, rozrzuconych po lesie bunkierków. Po dokładnym zlokalizowaniu pierwszych czterech i naniesieniu ich na dokładne mapy okazało się, iż są one położone idealnie na prostej, w jednakowych odległościach od siebie: co ok. 1750 metrów. Wszystkie też zwrócone masywną, ślepą ścianą w tę samą stronę. Dalsze prace z mapami pozwoliły odkryć, iż na tej samej prostej znajduje się kompleks strzelnicy położonej nieopodal Jelcza. Pierwszy z bunkierków jest oddalony od strzelnicy o 5.250 metrów, a czwarty o 10.500 metrów.
Prawdopodobnie bunkierki były schronami dla załóg, które prowadziły obserwacje i poszukiwania pocisków lub niewypałów wystrzeliwanych z odległej strzelnicy.

Po udostępnieniu lotniczych zdjęć szpiegowskich, które wykonywał brytyjski zwiad we wrześniu 1944 roku oraz w lutym 1945 roku (drugie już po zdobyciu tych terenów przez Armię Radziecką) oraz dalsze poszukiwania w Lesie Lubszańskim, pozwoliły skojarzyć kilka następnych faktów. Bunkierki nie stały dokladnie na linii strzału - co wydaje się oczywiste - lecz na prostej biegnącej około 100 metrów równolegle do linii strzału.
Każdemu bunkierkowi towarzyszył prostokątny obszar, wykarczowanego w tym celu lasu. Na zdjęciach lotniczych te prostokąty są bardzo wyraźne, pokryte śniegiem i odznaczają się białym kolorem na tle ciemnego lasu. Pasy miały one różne szerokości, rzędu 100 metrów; im dalej od strzelnicy tym szersze, ostatni dwukrotnie szerszy od pierwszego miał szerokość 150 metrów. Długości tych prostokątów były różne: ok. 500 metrów za pierwszym, ok. 1 km za 2, 3, i 4, ok. 2 km za 5 i 700m za ostatnim.

Każdemu takiemu prostokątowi owarzyszył bunkierek, usytuwany w północnym narożniku. Szczeliny oberwacyjne w bunkierach pozwalały obserować wykarczowane obszary. Żołnierze mogli patrzyć jak spadają doświadczalne (testowane) pociski za bunkierkiem - natomiast od strony strzału chroniła ich ślepa gruba ściana.
Na podstawie zdjęć RAFu można bez problemu określić pozcycję następnych bunkierków: piątego i szóstego. O ile pierwsze cztery rozmieszczone były regularnie, to dwa kolejne są - wydaje się - w przypadkowej odległości. Piąty znajduje się w odległości 13,4 km od strzelnicy, a szósty w odległości 15,950 km. Ostatni znany prostokąt kończył się w odległości 16 km 650 metrów od strzelnicy!

Po kilkudziesięciu latach od wojny nie ma żadnych śladów widocznych po wylesionych prostokątach. Drzewostan został starannie odnowiony.

Oprócz bunkierków śladem po doświadczalnej strzelnicy są słupy kilometrowe. Niektóre zachowały się w doskonałym stanie, z dobrze widocznym rytem. Autorowi udało się dotrzeć do słupa z cyfrą 5,0 oraz 9,0. Są to odległości od punktu usytuowanego w okolicach strzelnicy, lecz nie na samej strzelnicy. Punkt zero wymaga jeszcze ustalenia. Słupy znajdowały się najprawdopodobniej dokładnie na lini strzału, w połowie szerokości wykarczowanych prostokątów.
Na zdjęciach lotniczych widać także wyraźną kreskę biegnącą przez bunkierki w stronę strzelnicy. Brak w tej chwili śladów jakiejkolwiek drogi w tych miejscach, więc być może to była linia telefoniczna.
=======================

Bunkierek nr 1. Położony najbliżej strzelnicy. Znajduje się w lesie między Leśną Wodą a Wójcicami, w oddziale 55c.

Dojście. Najłatwiej trafić idąc „Ścieżką Pana Piotra”, która rozpoczyna się w Wójcicach. Po 1200 metrach (licząc od początku ścieżki) przecinamy dwie (skośne do ścieżki a prostopadłe do siebie) linie oddziałowe. Tu, między jedną a drugą linią, trzeba skręcić w lewo, w głąb lasu. Bunkierek znajduje się kilkadziesiąt kroków od ścieżki.

Bunkierek nr 2. Drugi (licząc od strony strzelnicy) z sześciu identycznych schronów. Jest to pomieszczenie na kilka osób, ze szczeliną strzelniczą, kominem i stanowiskiem na dachu.

Dojazd: Z Dobrzynia szosą w kierunku Wójcic, 970 m od skrzyżowania na Leśną Wodę (mostu nad Smortawą) oraz 260 metrów za skrzyżowaniem gdzie odbija zielony szlak w prawo, na wyraźnym łuku szosy należy skręcić w prawo. Bunkierek stoi przy leśnej drodze, 180 metrów od szosy, w leśnym oddziale nr 79.

Bunkierek nr 3.
Położony jest na wschód od Dobrzynia, na południe od Smortawy, praktycznie w Lesie Lubszańskim, w oddz. 124 b.

Dojście. Najlepiej trafić od drewnianego mostu na Smortawie. Idziemy duktem na południe, na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo, po 250 m mijamy skrzyżowanie, idziemy prosto kolejne 100 metrów. Tu trzeba wejść w lewo w gląb lasu, na południe. Bunkierek znajduje się ok. 80 m od drogi, dobrze widoczny, gdyż rośnie w starym sosnowym drzewostanie.

W tym samym oddziale zachował się słup kilometrowy z rytem 9,0


Bunkierek nr 4
. Położony jest na wschód od Dobrzynia, w sąsiędztwie utwardzonej drogi z Dobrzynia do Borucic w oddziale 130 g.

Dojazd. Oddział 130, przylega do duktu zwanego „Sztajnilia”. Bunierek znajduje się w połowie szerokości tego oddziału, około 30-50 metrów od drogi. W porze letniej mocno zasłonięty przez bujną zieleń.

Bunkierek nr 5. Położony jest na północny-wschód od Lubszy, na prawo od drogi Lubszanki prowadzącej do Rogalic, w oddziale 232.
Bunkierkowi towarzyszył prostokąt o długośco 2000 m, szeroki ok. 220 m.

Bunkierek nr 6. Położony jest na północ od Lubicza, w oddziale 285. Jest to jedyny z bunkierków, w którym są do dziś drzwi, choć już nie oryginalne. Służy jako składzik.
Bunkier stoi w wysokopiennym lesie na nieznacznym wzniesieniu, w samym środku tórjkątnego oddziału, na wschód od łuku krętej trawiastej drogi prowadzącej przez środek oddziału.
Bunkrowi towarzyszył prostokąt o długości ok. 700 metrów (stosunkowo krótki), i szerokości 300 metrów (nieco szerszy od pozostałych - być może szerszy z przyczyn naturalnych).

Strzelnica
Obiekt ten położony jest na terenie powiatu oławskiego (tereny nadleśnictwa Oława) w rozległym kompleksie leśnym między Bystrzycą a Jelczem.

Strzelnica wiąże się ściśle z zakładami zbrojeniowymi Bertha Werke koncernu Kruppa, które powstały w Jelczu w roku 1943. Wśród produkowanego asortymentu były m.in. haubice 125 mm, być może to właśnie one wymagały testów.

Strzelnica znajdowała się około 5 km od zakładów, między Nowym Dworem a Janikowem. Położenie w środku lasu zapewniało bezpieczeństwo, musiały być tu zgromadzone duże ilości amunicji. Do dziś zachowało się wiele betonowych dróg dojazdowych, widoczne nasypy, ślady torowisk kolejki wąskotowej, stanowisko, gdzie stały testowane działa i obiekt najpotężniejszy – kulochwyt.

Usytuowanie strzelnicy i bunkierków zapewniało bezpieczeństwo przy testach, bowiem na linii strzału nie było żadnej miejscowości ani budynku w odległości przynajmniej 24 km.
Gwoli dokładności trzeba dodać, że samo stanowisko dział, ani też kulochwyt nie są usytuowane dokładnie na linii bunkierków, a ponad 100 m obok. Albo działa dalszego zasięgu miały własne stanowisko obok (prowadzi tam droga betonowa) albo po prostu specjalnie bunkierki zostały przesunięte, by nie stały się przypadkowym celem.

=================

Strzelnica położona jest w leśnym oddz. 87. Łatwo tam trafić betonową drogą prowadzącą od strony leśnej drogi z Bytrzycy do Nowego Dworu.

Wieże. Ze strzelnicą związane są także dwie wieże obserwacyjne. Położone są równolegle do linii strzału w odległości około pół kilometra i kilometra od strzelnicy. Pierwsza jest w postaci kupki gruzu, druga doskonale zachowana: betonowa z oknami na wysokości pierwszego piętra umożliwiającymi obserwację wystrzeliwanych pocisków.

Położenie: obie wieże leżą na pn od szosy wojewódzkiej Oława - Bierutów i na wschód od drogi leśnej Bystrzyca - Nowy Dwór. Ruina wieży leży w oddziale leśnym 106, widoczna z drogi między oddziałami 86 i 106. Druga wieża w oddziale 105, jest widoczna z drogi biegnącej linią między oddziałami 105 i 104.

Lotnisko?

Jakiś związek z zakładami Bertha-Werk ma także tzw. lotnisko polowe. Nie ma pewności, czy było to lotnisko, choć nazwa ta funkcjonowała w przekazach leśników pamiętających czasy tuż po II wojnie a nawet na polskich mapach topograficznych. Niewykluczone, że był to prostokątny wylesiony pas podobny do tych pasów przy bunkierkach.
W miejscu, gdzie było lokalizowane tzw. lotnisko istnieje budynek o żelbetowej konstrukcji, przypominający bunkier, jednak niepodobny do bunkierków z Lasu Lubszńskiego. Prowadziła do niego utwardzona droga. Bunkierek ten położony jest w oddziale 77, na zachód od szosy z Bystrzycy do Minkowic Oławskich, kilkaset metrów od skraju lasu, pod Minkowicami.

============
# Haubica Haubica, to działo podobne do armaty, jednak o krótszym zasięgu a większym kalibrze. Najprawdopodobniej w Jelczu był produkowany model haubicy ciężkiej 15 cm wz. 43. Jego parametry: kaliber lufy 149,1 mm, donośność maksymalna 18 km, szybkostrzelność: 4 strzały na minutę, trakcja motorowa, długość 31,5 kalibrów, tj. prawie 470 cm, ciężar bojowy 5 ton, ciężar podstawowego pocisku 43,52 kg.

Copyrigt M.Helwig
0 UP 0 DOWN
 
slawq Wiek: 45
Dołączył: 01 Wrz 2006

UP 37 / UP 6


Skąd: Skarbimierz

Wysłany: 2009-04-22, 21:13   

Gratuluję, kto by pomyślał, że po tylu latach można coś takiego odkryć.
Ostatnio zmieniony przez slawq 2009-04-22, 21:13, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Walenty Wiek: 48
Dołączył: 02 Mar 2007

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-04-22, 22:17   

Ciekawy artykuł. Zajrzyjcie na stronę http://maps.geoportal.gov.pl
Jak dobrze poszukacie miejsc opisanych przez Brzeski to je znajdziecie. Strzelnica i jedna z wież są umieszczone na mapie. Wciągające są te poszukiwania... :)
0 UP 0 DOWN
 
blaster Zaproszone osoby: 10
Wiek: 39
Dołączył: 26 Kwi 2006

UP 138 / UP 192


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-04-22, 22:33   

link nie dziala :(
0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-04-23, 08:01   

Link do geoportalu: http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/#

Niestety ten serwis nie ma prostych narzędzi linkujących do konkretnego fragmentu ortofotomapy. (Przynajmniej ja nie odkryłem.)
Nie wiem też jak Walenty wypatrzył strzelnicę... a już prawie niemożliwe wypatrzyć wieżę, gdyż położona w lesie nie powinna być widoczna... W każdym razie proszę Walenty podaj sposób jak to zobaczyć, bo ten serwis bije na razie satelitarne zdjęcia google.
0 UP 0 DOWN
 
Walenty Wiek: 48
Dołączył: 02 Mar 2007

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-04-23, 11:02   

Odnosiłem się do mapy rastrowej (RASTER). Na ORTO mapie faktycznie nie widać wspomnianych obiektów.
Poniżej zrzut ekranowy strzelnicy między Bystrzycą a Nowym Dworem:

strzelnica.JPG
Plik ściągnięto 1248 raz(y) 180,31 KB

0 UP 0 DOWN
 
strus Wiek: 37
Dołączył: 14 Maj 2008

UP 5 / UP 3


Skąd: z domu

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-04-23, 12:07   

Bunkierek nr 5. Położony jest na północny-wschód od Lubszy, na prawo od drogi Lubszanki prowadzącej do Rogalic, w oddziale 232.
Bunkierkowi towarzyszył prostokąt o długośco 2000 m, szeroki ok. 220 m.

Kiedyś byłem kilka razy w tym bunkrze oczywiscie był zamknięty tak z ciekawości razem z kumplami otworzyliśmy go z myślą że bedzie w środku coś ciekawego ale były tam tylko 2 prycze i jakieś stare ubrania
0 UP 0 DOWN
 
Graham Wiek: 31
Dołączył: 20 Wrz 2007

UP 0 / UP 0Wysłany: 2009-04-23, 21:42   

strus napisał/a:
Bunkierkowi towarzyszył prostokąt o długośco 2000 m, szeroki ok. 220 m.
To znaczy?

strus napisał/a:
były tam tylko 2 prycze i jakieś stare ubrania
I chyba jeszcze stara ,,koza''. :)

strus napisał/a:
oczywiscie był zamknięty tak z ciekawości razem z kumplami otworzyliśmy go z myślą że bedzie w środku coś ciekawego
Bunkier ten należy do koła łowieckiego, wiec na Twoim miejscu bym się tym nie chwalił na forum...
0 UP 0 DOWN
 
fenkszu 

Wiek: 114
Dołączył: 06 Maj 2008

UP 1 / UP 0Wysłany: 2009-04-24, 09:04   

Korzystając z zaproszenia Pana Władzia odwiedziliśmy strzelnice oraz były zakład zbrojeniowy Kruppa w Laskowicach.

[ Dodano: 2009-04-24, 09:06 ]
cd.

Kuluchwyt.JPG
Strzelnica w lesie......
Plik ściągnięto 721 raz(y) 445,96 KB

Pocisk.JPG
Pocisk zalegający w ziemi na głębokości 15-20 cm.....
Plik ściągnięto 675 raz(y) 365,98 KB

Wartownia.JPG
Wartownia w Laskowicach - pozostałość po zakładach zbrojeniowych Kruppa.....
Plik ściągnięto 585 raz(y) 252,83 KB

Więźniom Gross Rosen.JPG
Pomnik ku pamięci poległym w "Marszu śmierci Fünfteichen - Gross Rosen"......
Plik ściągnięto 550 raz(y) 336,67 KB

Twarz.JPG
Jedna z twarzy na pomniku.....
Plik ściągnięto 536 raz(y) 373,94 KB

Twarze.JPG
Ściana twarzy.....
Plik ściągnięto 551 raz(y) 329,45 KB

Cmentarz.JPG
Cmentarz Jelczów.....
Plik ściągnięto 620 raz(y) 303,22 KB

DSC07047.JPG
Znalezisko już po powrocie.....
Plik ściągnięto 572 raz(y) 347,51 KB

1 UP 0 DOWN
 
lord 
antysikorkWiek: 32
Dołączył: 20 Wrz 2008

UP 242 / UP 264Wysłany: 2009-04-25, 09:22   Re: Bunkierki w Lesie Lubszańskim

Brzeski napisał/a:

Po udostępnieniu lotniczych zdjęć szpiegowskich, które wykonywał brytyjski zwiad we wrześniu 1944 roku oraz w lutym 1945 roku (drugie już po zdobyciu tych terenów przez Armię Radziecką) oraz dalsze poszukiwania w Lesie Lubszańskim, pozwoliły skojarzyć kilka następnych faktów

Copyrigt M.Helwig


a ma ktoś dostęp do tych zdjęć??
0 UP 0 DOWN
 
kubut 
AntyreporterWiek: 31
Dołączył: 31 Maj 2006

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-04-26, 17:07   

Ja własnie wróciłem z poszukiwań bunkrów. Razem z Darkiem i moim bratem wybraliśmy się na "spacer". Co prawda na naszych mapach numery oddziałów nie zgadzały się z tymi w terenie, ale nie poddawaliśmy się i szukaliśmy dalej :D Udało znaleźć nam się bunkier nr 6. Myślę że Darek niedługo wrzuci parę fotek ;) Szukaliśmy także bunkra nr 5, znaleźliśmy odpowiedni oddział, ale niestety opis jest dość lakoniczny, a oddział spory, więc nie udało nam się go namierzyć. W najbliższym czasie możliwe, że wybierzemy się na poszukiwania reszty ;)
0 UP 0 DOWN
 
Darek 
...trzeba było uważać...Wiek: 46
Dołączył: 11 Wrz 2005

UP 3 / UP 0Wysłany: 2009-04-26, 20:32   

Tak jak Kubut obiecał, wrzucam fotki obiektu. Bunkier znajduje się od strony wschodniej granicy oddziału i nie na wzniesieniu, ale jakieś 50 - 70m na północ/północnyzachód od tego wzniesienia. Jest również widoczny ze wspomnianej w opisie krętej drogi - ściana zachodnia.

26042009136.jpg
Widok od północy.
Plik ściągnięto 683 raz(y) 321,94 KB

26042009135.jpg
Ściana zachodnia.
Plik ściągnięto 635 raz(y) 380,06 KB

26042009134.jpg
Widok od południa.
Plik ściągnięto 589 raz(y) 375,67 KB

26042009133.jpg
Widok od wschodu.
Plik ściągnięto 662 raz(y) 347,17 KB

0 UP 0 DOWN
 
kubut 
AntyreporterWiek: 31
Dołączył: 31 Maj 2006

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-04-27, 09:04   

Czy ktoś z Was posiada może mapy z aktualnymi numerami oddziałów?
0 UP 0 DOWN
 
Darek 
...trzeba było uważać...Wiek: 46
Dołączył: 11 Wrz 2005

UP 3 / UP 0Wysłany: 2009-05-02, 23:34   

Jutro wyruszamy na poszukiwania kolejnych obiektów, zaczniemy od nr 2 i będziemy poruszać się w stronę piątego. Dam znać o wynikach tak szybko jak tylko mi się uda, może już jutro wieczorem.

[ Dodano: 2009-05-03, 23:29 ]
Tak jak wyżej napisałem, wyprawa się odbyła. Dotarliśmy do bunkrów opisanych jako 2, 3, i 4. Do drugiego dotarliśmy zgodnie z opisem, bez najmniejszego problemu, stoi przy samej drodze. Z trzecim pomógł na Strażnik Leśny, za co mu jeszcze raz serdecznie dziękuję. Bez jego pomocy byśmy nie trafili. Bunker stoi w głębi oddziału, trochę inaczej niż to opisano wyżej. Aby do niego dojść trzeba się poruszać od skrzyżowania dróg w północno wschodnim narożniku oddziału 124, w głąb oddziału, mniej więcej po jego przekątnej, jest tam taka marna droga. Na drugim odgałęzieniu tej drogi odbijamy w prawo i idziemy jakiś 150 m, mijamy kępę krzaków/młodnik i za nią skręcamy w prawo. Bunkier stoi wysokim lesie, bynajmniej nie sosnowym,jak w opisie, ale w zdecydowanie liściastym, co widać na zdjęciu.
Bunkier 4 stoi zgodnie z opisem w oddziale 130, przylegającym do "Sztajlinii", i tu zgodność się kończy. Aby do niego dojść trzeba w południowo zachodnim narożniku oddziału 130 odbić z głównej drogi w lewo na drogę prowadzącą w głąb oddziału, przejść jakieś 150 -200 metrów tą drogą. Bunkier stoi po lewej stronie tej drogi, rzeczywiście w odległości zgodnej z opisem - 30-50 m, i wcale nie jest bardzo zarośnięty.

[ Dodano: 2009-05-12, 22:55 ]
Poszukiwań bunkrów ciąg dalszy. Wyprawa odbyła się w niedzielę 10 maja. Odnaleźliśmy pozostałe dwa bunkry, tj. 1 i 5. Do bunkra nr 1 dość łatwo trafić, o ile odnajdzie się oddział nr 55. Bunkier jest widoczny z drogi oddziałowej będącej zachodnią granicą oddziału. Idąc od południowo zachodniego narożnika oddziału poruszamy się w kierunku północnym, mijamy skrzyżowanie z drogą biegnącą skośnie do naszej, stoi przy nim słupek oddziałowy z kropką zamiast nr oddziału. Po przejściu podobnego odcinka jak ten do skrzyżowania, po prawej stronie, między drzewami widać bunkier. Bunkier padł, niestety, ofiarą "poszukiwaczy skarbów". W posadzce pomieszczenia jest wykuta dziura ok. metrowej średnicy, i wykopany w niej dół. Drugi, podobny dół jest przy tylnej ścianie.
Po obejrzeniu bunkra nr 1 ruszyliśmy w kierunku nr 5. Po drodze, pomiędzy oddziałami 158 i 159 natrafiliśmy na kolejny słup kilometrowy, jest to trzeci znany słup, (po wyżej wspomnianych 5,0 i 9, 0) tym razem z rytem 11,0. Słup ten był wykorzystywany jako oddziałowy, na bocznej ściance zachowały się resztki farby z nr oddziału 159.
Bunkier nr 5 znajduje się w oddziale 232. Dojść do niego można zaczynając w północno zachodnim narożniku oddziału. Od skrzyżowania poruszamy się drogą oddziałową na wschód, skręcamy w drugą zarośniętą drogę, po prawej stronie, idziemy tą drogą do jej końca, do małej polanki. Na polance skręcamy w lewo w lasek bukowy po około 50 m widać bunkier. Trzeba się dobrze rozglądać, bunkier bardzo dobrze wtapia się w otoczenie, tylna ściana jest podsypana ziemią. Bunkier ten, podobnie jak szósty, posiada dorobione drzwi. Wewnątrz znajduje się piętrowa prycza dla dwóch osób, wykonana z żerdzi. Okno jest całkowicie zamurowane. W czasie naszego pobytu bunkier był otwarty, drzwi posiadają jednak skobel pozwalający zamknąć pomieszczenie na kłódkę.

Wszystkie trzy nasze wyprawy (z Brzegu) do bunkrów odbyły się całkowicie pieszo w ramach treningu do Setki z Hakiem

Obraz 021.jpg
Bunkier nr 1 ...
Plik ściągnięto 607 raz(y) 42,13 KB

Obraz 024.jpg
... i jego wnętrze.
Plik ściągnięto 628 raz(y) 25,87 KB

Obraz 026.jpg
Słup kilometrowy 11,0.
Plik ściągnięto 534 raz(y) 36,4 KB

Obraz 031.jpg
Bunkier nr 5 od frontu.
Plik ściągnięto 599 raz(y) 39,17 KB

Obraz 037.jpg
Prycze w bunkrze nr 5.
Plik ściągnięto 605 raz(y) 25,97 KB

Obraz 004.jpg
Bunkier 2 od frontu.
Plik ściągnięto 560 raz(y) 50,79 KB

Obraz 006.jpg
Wnętrze bunkra 2. inne wyglądają tak samo, czasami sczelina obserwacyjna jest od razu betonow, a nie osłonięta blachą, jak tu.
Plik ściągnięto 657 raz(y) 33,19 KB

Obraz 013.jpg
Bunkier nr 3.
Plik ściągnięto 951 raz(y) 42,11 KB

Obraz 020.jpg
Przy bunkrze nr 4..
Plik ściągnięto 639 raz(y) 40,32 KB

Obraz 022.jpg
Droga do bukra od skrzyżowania, zaczyna się w miejscu, w którym stoi mój klega.
Plik ściągnięto 621 raz(y) 36,01 KB

0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-05-15, 08:01   

Na Przełaj w najbliższą niedzielę organizuje wyjazd do bunkierków, więc może kogoś to zainteresuje.
http://www.forumbrzeg.pl/...p=218736#218736
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: bunkierki, lesie, lubszanskim


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:

Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu