Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Magiczny Świat Tanga w Galerii Centrum - wernisaż wystawy
Autor Wiadomość
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-06-03, 08:47   Magiczny Świat Tanga w Galerii Centrum - wernisaż wystawy

Magiczny Świat Tanga w Galerii Centrum

Wernisaż wystawy Stanisława Markowskiego


"El sentimiento que se baila" czyli "smutek, które siebie tańczy"
E.S. Discepolo


Galeria Sztuki Współczesnej „Centrum” zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Stanisława Markowskiego pt „Magia Tanga”.

- Fotografie to formaty 100 na 70 cm czyli obrazy, które wciągają do środka. To panoramiczne światy, które skupiają emocje par tańczących tanga. To metafizyczne spojrzenia upojonych muzyką ludzi. To atmosfera warta doświadczenia. – mówi kierownik Galerii – Tomasz Fronckiewicz.


Częś prac można posmakować wirtualnie w
Galeria Stanisława Markowskiego na stronie ZPAF

W internecie znaleźliśmy tekst towarzyszący wystawie:

El sentimiento que se baila"- "smutek, które siebie tańczy" to słowa E.S. Discepolo, które pomagają niewtajemniczonym zrozumieć istotę tanga.

Nostalgia, smutek i tęsknota to emocje towarzyszące narodzinom tego tańca, wykonywanego pierwotnie solo przez dziewiętnastowiecznych argentyńskich "compadres", w scenerii portowej części Buenos Aires. Z czasem niezbędnym atrybutem melancholijnej ekspresji tancerza stała się partnerka, współtworząc najpiękniejszą oprawę dla tanecznej konfrontacji kobiety i mężczyzny. Takie były początki tanga, które od szemranego światka slumsów, nocnych lokali i domów publicznych przeniosło się, najpierw wstydliwie i skrycie, do sfer zamożnego mieszczaństwa, by w końcu rozkwitnąć wśród wszystkich warstw społecznych Argentyny.

Mimo, że fotografie Stanisława Markowskiego pokazują tango współczesne, widzimy na nich to samo zapamiętanie i zmysłowość, które pieśniarze z Buenos Aires opiewali na początku XX w. Milczący dialog dwojga ludzi, zmienne nastroje tanecznego układu, rytm wygrywany na klawiszach bandoneonu, pianina i strunach gitary oddają kadry wieczornych ulic, oświetlonych, barwnych kawiarnianych wnętrz, gdzie wtulone w siebie pary oddają się pięknemu narodowemu szaleństwu. Fotografiom tańca towarzyszą wizerunki ludzi i miejsc współtworzących koloryt tego środowiska - muzyków, barmanów, czy rzemieślników wykonujących instrumenty.

Stanisław Markowski urodził się w 1949 roku w Częstochowie. Jako fotoreporter związany jest z Krajową Agencją Wydawniczą i Tygodnikiem Powszechnym. W latach osiemdziesiątych współorganizator podziemnego życia twórczego i realizator wystaw oraz albumów poświęconych wydarzeniom lat 1956, 1968, 1976, 1980, 1981. Dokumentował wszystkie najważniejsze wydarzenia historyczno-polityczne Polski lat 70 i 80-tych: "Czarny Marsz" po zamordowaniu Stanisława Pyjasa, sierpniowe wydarzenia w stoczni gdańskiej w 1980 r., pogrzeb ks. Popiełuszki, polskie pielgrzymki papieża Jana Pawła II i wiele innych. Twórca ponad 20 albumów autorskich. Markowski jest laureatem nagrody im. Eugeniusza Lokajskiego (fotografa powstania warszawskiego) przyznanej przez Stowarzyszenie Niezależnych Dziennikarzy (1988). Uhonorowany został medalem im. Jana Bułhaka przyznanym przez Związek Polskich Artystów Fotografików ZPAF za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii (1997), a w 2003 roku został wyróżniony Nagrodą w dziedzinie kultury przyznaną przez prezydenta Częstochowy. W TVP powstał o Markowskim film zatytułowany Stworzyć wiatr w reżyserii. Macieja Malec, który został wyemitowany w grudniu 1998 w cyklu Czas na dokument .

Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach muzeów i galeriach w Lozannie, Bostonie, Tel Avivie, Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie, Częstochowie, Kielcach oraz w Bielsku Białej. Od 1977 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Oprócz fotografią, komponuje, gra na pianinie i śpiewa. Głównie tworzy muzykę do poezji polskiej, w szczególności inspirują go wiersze takich poetów, jak : Kazimerz Wierzyński, Jan Lechoń, Juliusz Słowacki, Krzysztof Kamil Baczyński, Leopold Staff, Stanisław Baliński, Bolesław Leśmian, Leszek Aleksander Moczulski. W 1980 roku skomponował muzykę do słów wiersza Jerzego Narbutta Solidarni , która stała się oficjalnym hymnem Solidarności.
Tekst za: http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5005 zapis z dnia 2009-06-03.


Galeria Centrum zaprasza w piątek 5 czerwca 2009 na godzinę 20.00.

Przygotowali: Urszula ''Jadore'' Banowicz & Jacek ''Franco'' Horęzga

Na zdjęciach poniżej m.in. Geraldine Rojas i Javier Rodriguez. Geraldine wystąpiła w filmie z Robertem Duvallem Assasination Tango (Fragment: http://www.youtube.com/watch?v=89uVgN3bD4s)

Geraldine i JAvier tańczą np. tu: http://www.youtube.com/watch?v=bnC03nKl_rE

1 TANGO Buenos Aires fot Stanislaw Markowski bis .jpg
Plik ściągnięto 122 raz(y) 258,27 KB

15_200_-TANGO-Buenos-Aires-.jpg
Plik ściągnięto 164 raz(y) 199,74 KB

21_200_TANGO-Buenos-Aires-f.jpg
Plik ściągnięto 113 raz(y) 189,59 KB

Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2009-06-03, 08:55, w całości zmieniany 4 razy  
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-06-03, 09:54   

Ależ piękna kobieta - zwłaszcza na 3 zdjęciu!
No nie ma cudów - na tej wystawie po prostu trzeba być - ja będę na bank - myślę że skoro tak "późna" jak na otwarcie wystawy pora, czekają nas jakieś nie lada atrakcje ;)
Zdjęcia na stronce bardzo ale to bardzo klimatyczne :) Prawdziwa magia... :)
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-06-03, 10:02   

Ta na trzecim to chyba nie Geraldine ;) . A sama Geraldine podobno cholernie zarozumiała. Ale to norma w pewnym kęgu :P .

Tym razem nie zapomnisz aparatu, Jadź? Kto wie, jakie jeszcze atrakcje będą. Życie jest pełne niespodzianek, a tango to emocje.
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-06-03, 12:35   

Franco Zarrazzo napisał/a:
Tym razem nie zapomnisz aparatu, Jadź?
wezmę, ale przy takie oprawie będę się bała robić fotki - ja, malutki robaczek...
Franco Zarrazzo napisał/a:
A sama Geraldine podobno cholernie zarozumiała.
czy mnie to dziwi - przecież jest cały czas podziwiana - musi się cenić :) Jeśli się na dodatek faktycznie zna na swoim "fachu", to pewnie foch jest obowiązkowy... :)
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-06-03, 16:40   

jadore napisał/a:
myślę że skoro tak "późna" jak na otwarcie wystawy pora, czekają nas jakieś nie lada atrakcje


Jego świetlistość wysilił się i na forum ogólnopolskim tanga zamieścił takie coś:

Cytat:
Zapraszam na otwarcie wystawy fotografii (temat - tango) Stanisława Markowskiego w Galerii Sztuki Współczesnej w Brzeskim Ratuszu 5 czerwca o godzinie 20.
Przygotowałem ok godzinną prezentację słowa i muzyki, do której można spontanicznie zatańczyć
asikorski


promocja_brzeg.jpg
Plik ściągnięto 139 raz(y) 195,71 KB

0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 



Wiek: 109
Dołączył: 04 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2009-06-06, 01:40   

Bylem, widzialem, czekam na kontynuacje wystawy :)

Otwarcie


Rzut okiem


Pierwszy taniec


Drugi taniec


Trzeci taniec


Para


Stara fotografia
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-07-01, 10:50   

Właśnie wczoraj skończyła się wystawa w Galerii BCK - wystawa fotografii tangowych Stanisława Markowskiego, przed nami niebawem kolejna o innej tematyce, a ja wreszcie dokopałam się do moich fotek z otwarcia wystawy - zamieściłam je na moim fotologu:
http://jadoree.fotolog.pl
Może ktoś zechce pooglądać, może komuś się nawet spodobają... :)
Zabrakło tam jedynie tytułów - opisów zdjęć, przez to na pewno by zyskały - ogólnie nie jestem artystką fotografikiem, tylko coś tam czasem pstryknę :)
Zapraszam do oglądania!
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: centrum, galerii, magiczny, swiat, tanga, wernisaz, wystawy


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 27
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu