Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Filltry-jakie?
Autor Wiadomość
kubut 
Antyreporter



Wiek: 31
Dołączył: 31 Maj 2006

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-08-22, 15:25   Filltry-jakie?

Siemacie. Zastanawiam się nad kupnem jakichś filtrów (głównie polaryzacyjnego) do aparatu, tylko zastanawiam się jakie. Wiadomo że najlepiej byłoby kupić najdroższe, ale po pierwsze nie mam na tyle funduszy, a po drugie nie potrzebuje nie wiadomo czego bo i aparatu nie mam kosmicznego (canon s5 is). Czy jest sens kupowania tych najtańszych (selco, king), czy one faktycznie nie dają żadnych efektów? Różnica pomiędzy nimi a tymi droższymi jest naprawdę na tyle duża że ją odczuje przy moich umiejętnościach (czysto amatorskich)?
0 UP 0 DOWN
 
sssara1 



Wiek: 46
Dołączył: 21 Sty 2009

UP 17 / UP 9



Wysłany: 2009-08-22, 22:26   

Różnią się jakością szkła, gładkością powierzchni cięcia i rodzajem cięcia - niektóre cięte z jednorodnego bloku szkła, inne to wycinanka z dużej tafli szkła (potencjalnie więcej zniekształceń i wad powierzchni), ilością powłok.

Jeśli idzie o filtry polaryzacyjne to różnica między drogim i tanim polega nie tylko na różnicy w efakcie polaryzacji światła, który skutkuje:
- likwidacją odbić
- nasyceniem kolorowów
- przyciemnieniem nieba

Gorszy filtr może skutkować:
- słabszą skutecznością ww. efektów
- większym tłumieniem światła CPLe zabierają około 2 - 3 eV światła)
- wzmocnieniem blików
- zmniejszeniem kontrastu
- rozmydleniem obrazu
itp ... itd ...

Moja rada, zacznij od tańszego filtra, jeśli nie będziesz zadowolony z efektu to wymień na droższy.

PS
Niekoniecznie tańsze są gorsze
0 UP 0 DOWN
 
LiscLisc 



Wiek: 31
Dołączył: 12 Mar 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-08-23, 09:43   

http://www.cyberfoto.pl/t...6049-filtry.htm

Tu masz ciekawy artykuł o filtrach. Miłego czytania. 8)
0 UP 0 DOWN
 
slawq 



Wiek: 45
Dołączył: 01 Wrz 2006

UP 37 / UP 6


Skąd: Skarbimierz

Wysłany: 2009-08-23, 13:08   

a testy na www.optyczne.pl
0 UP 0 DOWN
 
kubut 
Antyreporter



Wiek: 31
Dołączył: 31 Maj 2006

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-08-23, 15:14   

A czy filtry muszą być dedykowane pod mój aparat, czy mogę wstawić dowolny filtr na taką średnice jaką posiadam w tulei? Wynikają jakieś ograniczenia z racji tego że mam cyfrówkę a nie lustrzankę?
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 


Wiek: 109
Dołączył: 05 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2009-08-23, 16:14   

kubut napisał/a:
A czy filtry muszą być dedykowane pod mój aparat, czy mogę wstawić dowolny filtr na taką średnice jaką posiadam w tulei? Wynikają jakieś ograniczenia z racji tego że mam cyfrówkę a nie lustrzankę?

Mozesz korzystac z dowolnego filtra o ile nie jest dedykowany pod inny aparat :-)
Czyli w zasadzie mozesz korzystac z niemal wszystkich obecnie produkowanych filtrow, bo chyba nie ma filtrow dedykowanych pod konkretny model aparatu. Liczy sie srednica (oczywiscie jesli mowimy o filtrach nakrecanych na obiektyw).
Co do ograniczen z racji cyfrowki, to korzystanie w przypadku cyfrowki z niektorych filtrow mija sie z celem (np. filtry korygujace temperature barwna, bo to mozesz zrobic z poziomu menu aparatu lub przy wywolywaniu plikow RAW).
0 UP 0 DOWN
 
LiscLisc 



Wiek: 31
Dołączył: 12 Mar 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-08-23, 21:38   

Ja dokupywałem do Canona S3 IS tuleje i filtry polar + UV. Filtry były raynoxa, tuleja z resztą też.
0 UP 0 DOWN
 
Darek 
...trzeba było uważać...



Wiek: 46
Dołączył: 11 Wrz 2005

UP 3 / UP 0



Wysłany: 2009-08-23, 21:59   

Ja do mojej S3-ki kupiłem orginalną tuleję z osłoną przeciwsłoneczną w komplecie. Na niektórych forach polecano do canona tańsze zamienniki na filtry z mniejszą średnicą gwintu (orginalnie jest 58 mm). W orginalnym rozmiarze filtra polaryzacyjnego, jeżeli dołoży się jeszcze osłonę przeciwsłoneczną, przy dużym zoomie pojawia się winietowanie. Przy zastosowaniu mniejszej średnicy tulei i filtrów winietowanie zapewne jest znacznie większe. Zatem polecam dwa razy się zastanowić zanim wybierze się zamienniki osprzętu.
0 UP 0 DOWN
 
kubut 
Antyreporter



Wiek: 31
Dołączył: 31 Maj 2006

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-08-24, 00:46   

Nie no ja jestem zdecydowany na 58 mm bo słyszałem że przy 52 są problemy. Tylko nie za bardzo wiem jaki zestaw sobie złożyć...
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 


Wiek: 109
Dołączył: 05 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2009-08-24, 03:27   

Darek napisał/a:
przy dużym zoomie pojawia się winietowanie

A czy to nie jest na odwrot, tzn. wlasnie przy malym zoomie (szerokim kacie) pojawia sie winietowanie?

kubut napisał/a:
Tylko nie za bardzo wiem jaki zestaw sobie złożyć...

I chyba nikt na to pytanie za Ciebie nie odpowie, bo filtry w sporej mierze zaleza od indywidualnych preferencji fotografujacego.
Najrozsadniej bedzie zaczac od UV jako oslony na obiektyw, a jesli masz za duzo pieniedzy, to filtr polaryzacyjny (o ile nie trafisz na felerny model, nie powinienes narzekac). Tylko zapomnij o nakladaniu dwoch lub wiecej filtrow na siebie - winieta to najmniejszy problem w takim przypadku, duzo gorszym jest strata swiatla, ktora powoduje, ze musisz wydluzyc czas naswietlania...
0 UP 0 DOWN
 
Darek 
...trzeba było uważać...



Wiek: 46
Dołączył: 11 Wrz 2005

UP 3 / UP 0



Wysłany: 2009-08-26, 01:18   

A.Mason napisał/a:
A czy to nie jest na odwrot, tzn. wlasnie przy malym zoomie (szerokim kacie) pojawia sie winietowanie?

Pewnie masz rację. Ostatnio tyle pracuję, że już zaczynam zapominać jak się obsługuje aparat :wink:
0 UP 0 DOWN
 
LiscLisc 



Wiek: 31
Dołączył: 12 Mar 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-08-26, 09:30   

Ja kupiłem zamiennik Canona i jestem zadowolony, różnica w cenie jest, a za nią mógłbyś kupić lepszy filtr. Jak myślisz o kupnie lustrzanki to potem możesz wykorzystać filtr, a tulejkę- nie.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: filltryjakie


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 32
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu