Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Staw na przedmieściach.
Autor Wiadomość
Ekolinio 


Wiek: 47
Dołączył: 28 Mar 2012

UP 1 / UP 0



Wysłany: 2012-03-28, 22:25   Staw na przedmieściach.

Mam pytanie, w szczególności do Dziedzica Pruskiego i Waldemara-N. Chodzi mi o staw, który kiedyś istniał obok dzisiejszej ulicy Makarskiego i Morcinka. Chodzi mi o wszelakie informacje o nim sprzed wojny, jak i z okresu powojennego. Za jakiekolwiek informacje w tym temacie, będę bardzo wdzięczny...
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2012-03-28, 22:39   

Przypuszczalnie chodzi o stawy "przed" i "za cegielnią", czyli dawne wyrobiska/ glinianki.

mapka.jpg
Plik ściągnięto 566 raz(y) 449,84 KB

0 UP 0 DOWN
 
waldemar_n 



Wiek: 66
Dołączył: 07 Paź 2005

UP 454 / UP 1604



Wysłany: 2012-03-28, 22:41   Re: Staw na przedmieściach.

Ekolinio napisał/a:
Mam pytanie, w szczególności do Dziedzica Pruskiego i Waldemara-N. Chodzi mi o staw, który kiedyś istniał obok dzisiejszej ulicy Makarskiego i Morcinka. Chodzi mi o wszelakie informacje o nim sprzed wojny, jak i z okresu powojennego. Za jakiekolwiek informacje w tym temacie, będę bardzo wdzięczny...


Ten teren bardzo dobrze pamietam z mojego dziecinstwa.
Wladze uwczesne postanowily ten teren zasypac i wyrownac.
Osobiscie jako maly chlopiec (w wieku 8-9 lat) spedzalem wiele dni w samochodzie wywozacym smieci z terenu miasta.
Dziadek jednych znajomych dowodzil brygada wywozacych smieci i zabierali mnie na calodzienne kursy jak tylko chcialem.
Zasypywano ten teren poprostu smieciami wszelkiego rodzaju.

Cale osiedle stoi po prostu na wszelkiego rodzaju smieciach :) naturalnie nie sortowanych.

Dziwie sie, ze cale osiedle nie osiada znajac dawne podejscie wladz socjalistycznych do tego tematu...

Juz nie powiem nic o smacznych warzywach na dioxinie z pobliskich ogrodkow dzialkowych.

Przepraszam za przerazajacy opis, ale co prawda to prawda

_______________
0 UP 0 DOWN
 
waldemar_n 



Wiek: 66
Dołączył: 07 Paź 2005

UP 454 / UP 1604



Wysłany: 2012-03-28, 22:46   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
Przypuszczalnie chodzi o stawy "przed" i "za cegielnią", czyli dawne wyrobiska/ glinianki.


Na mapie przy slowie "Judischer..." widac gleboka doline, to nie byl wiec staw tylko miejsce nadajace sie na smietnisko w mysl socjalistycznej "rownosci wszystkich i wszystkiego" rowniez terenu :)

Tzw. "staw" moze tam niekiedy powstal przy ulewnej pogodzie.
________________
Ostatnio zmieniony przez waldemar_n 2012-03-28, 22:48, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2012-03-28, 22:52   

Jüdischer Friedhof/ cmentarz żydowski to dzisiejszy cmentarz przy Makarskiego, dawniej zwany "na 1-go Maja" lub "na Żłobiźnie". Pamiętam jeszcze oba stawy (było tam pełno żab) i jeden był rzeczywiście zasypywany śmieciami.
Ostatnio zmieniony przez Dziedzic_Pruski 2012-03-28, 22:53, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
zipi 



Wiek: 70
Dołączył: 20 Kwi 2005

UP 64 / UP 34


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2012-03-28, 22:53   

Z tego co sobie przypominam, to ten staw był naprzeciw cmentarza i po jego zasypaniu są tam ogródki działkowe. Budynki osiedla były pobudowane na nieużytkach. Do tego stawu dopływał strumyk od basenu, niedaleko trasy 94, za cmentarzem i obecnym kościołem.
Pozdrawiam
ZiPi
0 UP 0 DOWN
 
waldemar_n 



Wiek: 66
Dołączył: 07 Paź 2005

UP 454 / UP 1604



Wysłany: 2012-03-28, 23:02   

zipi napisał/a:
Z tego co sobie przypominam, to ten staw był naprzeciw cmentarza i po jego zasypaniu są tam ogródki działkowe. Budynki osiedla były pobudowane na nieużytkach. Do tego stawu dopływał strumyk od basenu, niedaleko trasy 94, za cmentarzem i obecnym kościołem.
Pozdrawiam
ZiPi


Jak spojrzymy na stara mape, to obok wsponianej juz doliny naprzeciko cmentarza, odkryjemy jeszcze jedna doline az do dzisiejszej ulicy Poprzecznej.
Nie tylko dzialki ogrodnicze ale i osiedle,jak i rowniez szkola stoi na smieciach :D

Warto porownac z dzisiejsza mapa miasta z google maps

Z tym strumykiem od stawu to sie zgadza, na starej mapie widac strumyk pod swoja nazwa "Sau-Graben" - swinski row

_________________
Ostatnio zmieniony przez waldemar_n 2012-03-28, 23:05, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
gosiaczek86 
Male wredne i pyskate:P



Wiek: 37
Dołączyła: 19 Lip 2005

UP 2 / UP 1



Wysłany: 2012-03-29, 11:19   

Z opowieści taty( wychowal sie w Żłobiźnie ), dolinke o której mowa ( do Poprzecznej) tez zasypano ( nie wiem czy tez smieciami) miesci sie tam teraz budynek B, C, D i boisko Zespołu Szkół Sportowych. Czyli zasyp miał mijsce jakies 50lat do tylu, bo tato chodzil do szkoly gdzie byl tylko dzisiejszy budynek A.
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2012-03-29, 13:55   

To nie są jakieś zagłębienia :lol: tylko zwykłe glinianki po cegielni miejskiej, która stał w połowie dzisiejszej Poprzecznej. Z tego co ja pamiętam, to wysypisko śmieci było tylko w wyrobisku naprzeciw kirkutu, ta płytsza glinianka została prawdopodobnie zasypana wcześniej gruzem - jeśli 80% miasta było w ruinie to gruz musieli gdzieś wywozić. Gdyby tam było wysypisko śmieci to na tym nie dałoby się nic wybudować.
0 UP 0 DOWN
 
waldemar_n 



Wiek: 66
Dołączył: 07 Paź 2005

UP 454 / UP 1604



Wysłany: 2012-03-29, 15:08   

Gaderep napisał/a:
To nie są jakieś zagłębienia :lol: tylko zwykłe glinianki po cegielni miejskiej...


Jak sie wydobywa gline, to i powstaja zagłębienia :D , czy tez powstaje cos innego :)

____________________
0 UP 0 DOWN
 
Ekolinio 


Wiek: 47
Dołączył: 28 Mar 2012

UP 1 / UP 0



Wysłany: 2012-03-29, 21:41   

Bardzo dziękuję za wszystkie informacje. Swoją drogą, odnośnie wspomnianego wcześniej "Świńskiego rowu", to jak widać na starej mapie spora część rowu jest obecnie zakopana. Na przedwojennej mapie widać, jak koryto rowu biegnie obok basenu i dalej... Czy "za Niemca" nie były te wszystkie wyrobiska połączone razem? Od Odry do Odry...
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2012-03-29, 22:11   

Saugraben/ Świński Rów to Potok Kościelny, a – jak pisał kiedyś Brzeski – w żargonie urzędniczym Potok Kościelna. Być może rodzaj żeński w nazwie wziął się stąd, że ciek przebiega w pobliżu drogi, nazywanej tradycyjnie Skarbimierską Drogą Kościelną (Hermsdorfer Kirchweg). Zapomniałem jeszcze nadmienić, że na mapce zaznaczono także cegielnię Pzillasa (Pzillas’sche Zgl. (Ziegelei)). Wyrobiska nie były ze sobą połączone.
Ostatnio zmieniony przez Dziedzic_Pruski 2012-03-29, 22:11, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Ekolinio 


Wiek: 47
Dołączył: 28 Mar 2012

UP 1 / UP 0



Wysłany: 2012-03-29, 22:30   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
Zapomniałem jeszcze nadmienić, że na mapce zaznaczono także cegielnię Pzillasa (Pzillas’sche Zgl. (Ziegelei))

O ile skrót Zgl. oznacza cegielnie, to na mapce zaznaczona jest również trzecia. W prawym górnym rogu jest napis "Sch. Potyka'sche Zgl"...
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2012-03-30, 02:20   

Ekolinio napisał/a:
Dziedzic_Pruski napisał/a:
Zapomniałem jeszcze nadmienić, że na mapce zaznaczono także cegielnię Pzillasa (Pzillas’sche Zgl. (Ziegelei))

O ile skrót Zgl. oznacza cegielnie, to na mapce zaznaczona jest również trzecia. W prawym górnym rogu jest napis "Sch. Potyka'sche Zgl"...

A poniżej czwarta - miejska :wink:
0 UP 0 DOWN
 
bartek74 



Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2008

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg/Sanok

Wysłany: 2012-03-30, 11:17   

Czołem,
A mnie zaintersował na mapie "Luftbad" pomiędzy obecną ul. Słowackiego a składem makulatury na Starobrzeskiej, obecnie są tam ogródki działkowe i jako dziecko pamietam, że było w tym miejscu wiele wysokich, starych drzew, które były notorycznie wycinane przez działkowiczów.
Czy coś Wam wiadomo na ten temat?
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: na, przedmiesciach., staw


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 36
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu