Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Poufność danych osobowych po naszemu
Autor Wiadomość
Krakonoš 



Wiek: 41
Dołączył: 22 Lut 2008

UP 0 / UP 1



Wysłany: 2010-08-22, 23:00   Poufność danych osobowych po naszemu

Spotkał mnie ostatnimi czasy "zaszczyt" otrzymania oferty konta firmowego w jednym ze znanych banków. Pytanie oczywiste: co z tego? Wszak takich listów trafia do skrzynek codziennie masa. A ostatnio nawet zaczynam się rozglądać za taką ofertą, gdyż otwieram własną mini firmę. Idźmy dalej.

List imienny przyszedł z banku, którego klientem nigdy nie byłem. Nigdy nie sprawdzałem żadnej oferty (także przez net), nawet nie korzystałem z ich bankomatów. Trafił do moich rąk dokładnie dwa dni po rejestracji działalności w naszym Urzędzie Miasta.

Więc mam pytanie: Czy zaiste jest to przypadek? Może zrządzenie losu, bądź nadzwyczaj trafna oferta banku?

A może gdzieś na druku EDG-1 jest paragraf zapisany atramentem sympatycznym, umożliwiający przetwarzanie moich danych osobowych Urzędowi Miasta w Brzegu?

Drodzy użytkownicy pomóżcie, jakoś się już w tych domysłach pogubiłem :o
0 UP 0 DOWN
 
colutea 


Wiek: 40
Dołączyła: 20 Mar 2007

UP 3 / UP 0



Wysłany: 2010-08-22, 23:03   

Nie jesteś jedyny, który taki list dostał :) ja dostałam go tak samo jak Ty dokładnie kilka dni po złożeniu EDG.. niech zgadnę I*G?
0 UP 0 DOWN
 
Yvvone 



Wiek: 33
Dołączyła: 23 Lut 2007

UP 66 / UP 12


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-08-22, 23:11   

colutea napisał/a:
Nie jesteś jedyny, który taki list dostał
Dokładnie. Do moich rodziców po dziś dzień przychodzą reklamówki związane z założoną działalnością, o bankach nie wspominając. I również nigdzie nie były udostępniane ich dane (w internecie itd.).
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2010-08-22, 23:16   

Urzędy sprzedają te dane. Nie ma innego wytłumaczenia UG Lubsza tak samo, 2 dni po złożeniu wniosku.
0 UP 0 DOWN
 
Krakonoš 



Wiek: 41
Dołączył: 22 Lut 2008

UP 0 / UP 1



Wysłany: 2010-08-22, 23:30   

colutea napisał/a:
Nie jesteś jedyny, który taki list dostał ja dostałam go tak samo jak Ty dokładnie kilka dni po złożeniu EDG.. niech zgadnę I*G?
Ehh, znaczy nie jestem jakiś wyjątkowym klientem dla banku, szkoda :wink: A co do drugiej części: jak to mówił pewien aktor: tyle tylko się dowiemy, ile domyślimy się sami :mrgreen:

A poważnie to mnie najbardziej martwi:
Yvvone napisał/a:
po dziś dzień przychodzą reklamówki
Znowu kilkanaście reklamówek rocznie będzie zaśmiecać mi skrzynkę. Czy ktoś naprawdę myśli, iż ofertą w takim stylu zachęci mnie do założenia konta w swoim banku?
Do tego Bóg wie ile innych firm będzie operowało na tych danych. :x

yasiu napisał/a:
Urzędy sprzedają te dane
Co to znaczy "sprzedaje"? Znaczy cały urząd, szef, naczelnik działu, pracownik? Są jakieś podstawy prawne dla zarobkowania w ten sposób? Może wprowadzenie jakieś nowej opłaty skarbowej przegapiłem?
Ostatnio zmieniony przez Krakonoš 2010-08-22, 23:30, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
derdy 


Wiek: 41
Dołączył: 07 Paź 2007

UP 8 / UP 21



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2010-08-22, 23:33   

Krakonos napisał/a:
Drodzy użytkownicy pomóżcie, jakoś się już w tych domysłach pogubiłem


Cytat:
Z punktu widzenia prawa (art. 7a ust. 2 ustawy – Prawo działalności gospodarczej z 1999 roku, które traci moc z dniem 1 lipca 2011 r.) dane firm widniejące w ewidencji działalności gospodarczej są jawne, wobec czego dane osobowe w niej zawarte nie podlegają przepisom ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych. W kwestii ochrony danych osobowym wypowiedział się również Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z 28 listopada 2002 r. (sygn. akt II SA 3389/01) stwierdził, że ochrona prywatności przedsiębiorcy funkcjonującego w obrocie gospodarczym jest w zasadzie marginalna. Przedsiębiorca, którego dane osobowe indywidualne (adres, telefon etc.) są tożsame z danymi prowadzonej działalności gospodarczej, nie może jako osoba fizyczna domagać się ochrony. Dane te są bowiem wykorzystywane nie jako dane osobowe, lecz jako dane firmy. Decydując się więc na utożsamianie tych danych, godzi się tym samym na szersze ich ujawnianie i słabszą ochronę.


a i źródło jeszcze klik


ps. a skorzystaj tylko z tej oferty :krzeslo:
Ostatnio zmieniony przez derdy 2010-08-22, 23:36, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
colutea 


Wiek: 40
Dołączyła: 20 Mar 2007

UP 3 / UP 0



Wysłany: 2010-08-22, 23:36   

W każdym razie mnie takie "zaproszenie" do założenia konta w wiadomym banku (dla niektórych ;) ) od razu odrzuciło daleeeeeko od ich oferty :D założyłam konto w mBanku, tak samo jak moje prywatne :)
0 UP 0 DOWN
 
Krakonoš 



Wiek: 41
Dołączył: 22 Lut 2008

UP 0 / UP 1



Wysłany: 2010-08-22, 23:48   

Za tym samym źródłem:
Cytat:
Należy jednak pamiętać, iż to, że dane widniejące w EDG są dostępne w zasadzie każdemu, nie oznacza automatycznie, iż organ ewidencyjny może te dane rozpowszechniać. Jest to swego rodzaju dysonans prawny, a obecnie obowiązujące prawo nie nakłada na urzędników, np. przekazującym dane telemarketerom, w zasadzie żadnych sankcji.

Człowiek zawsze się czegoś uczy. Znaczy państwo usancjonowało właściwie prywatny biznesik.

No ale odpowiedź jest, dzięki alleceno
0 UP 0 DOWN
 
derdy 


Wiek: 41
Dołączył: 07 Paź 2007

UP 8 / UP 21



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2010-08-23, 00:00   

Krakonos napisał/a:
No ale odpowiedź jest


no niestety nie tak do końca...

zajrzyj jeszcze tutaj
i zobacz sobie wnioseczek

odbywa się to na zasadzie takiego wniosku, czy też faktycznie jest jakaś baza danych zawierająca startujące przedsiębiorstwa..

ot pytanie.
0 UP 0 DOWN
 
Krakonoš 



Wiek: 41
Dołączył: 22 Lut 2008

UP 0 / UP 1



Wysłany: 2010-08-23, 00:25   

Więc albo mamy do czynienia z sytuacja każdorazowego (?) wnioskowania np. banku o dostęp do informacji albo z obiegiem nieoficjalnym (tym usankcjonowanym wyrokami sądów)?
Jeżeli z tą pierwszą sytuacją, podziwiam szybkość zarówno wniosku banku (no i trafność) jak i błyskawiczną odpowiedź urzędu. Toż to nawet nie tydzień, a co dopiero czternaście dni czy miesiąc?
Jeżeli z drugim przypadkiem, po co istniej oficjalny wniosek?
0 UP 0 DOWN
 
Bajabajka 


Wiek: 47
Dołączyła: 24 Maj 2007

UP 8 / UP 74



Wysłany: 2010-08-23, 15:28   

Ja nie tylko otrzymałam oferty listownie, ale nawet do mnie z różnych banków dzwoniono, a co najśmieszniejsze..... telefon z którego korzystam jest zarejestrowany na męża!!! :roll:
0 UP 0 DOWN
 
Krakonoš 



Wiek: 41
Dołączył: 22 Lut 2008

UP 0 / UP 1



Wysłany: 2010-08-23, 15:51   

Dzisiaj przyszedł list nr 2: Niestety PKO BP nie dba o klientów. Tylko list ekonomiczny. Toż to kilka dni po priorytecie z ING dotarło. Zawiodłem się :( :wink:
0 UP 0 DOWN
 
ptak82 
Create WWW



Wiek: 41
Dołączył: 20 Lis 2006

UP 1 / UP 2


Skąd: LA

Wysłany: 2010-08-23, 21:27   

yasiu napisał/a:
Urzędy sprzedają te dane. Nie ma innego wytłumaczenia UG Lubsza tak samo, 2 dni po złożeniu wniosku.


Potwierdzam - tak samo przyszła oferta z PKO w ciągu 2/3 dni.
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-08-24, 04:51   

hahah no to ja witam w klubie, również ok 2-3 dni po założeniu działalności dostałem ofertę ;) (aha, no nie wiem czy to śmieszne..cóż, ale jak ktoś na tym zarabia...to yyy na zdrowie ;) ?)
0 UP 0 DOWN
 
BeZet 



Wiek: 50
Dołączyła: 14 Mar 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: pewnie, że Brzeg

Wysłany: 2010-08-26, 22:31   

Zdecydowanie zaprzeczam takim insynuacjom, że ktoś w Urzędzie "sprzedaje" dane podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Otóż, w myśl ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, dane takie są jawne i na wniosek każdej zainteresowanej osoby i instytucji są udostępniane. A że banki faktycznie mają wyspecjalizowane, systematyczne i bardzo czujne kadry, potrafią nawet dwa, trzy razy w tygodniu o takie dane występować.
Więc bardzo proszę, zanim zaczniecie oskarżać urząd czy kogokolwiek o "sprzedawanie" danych, zastanówcie się, jakie konsekwencje mogą mieć takie oskarżenia i pomówienia, zwłaszcza jeśli piszą tak przedsiębiorcy działający w oparciu o ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.
Czym innym są dane osobowe - a nad tym pieczę trzyma GIODO - tu obowiązuje ustawa o ochronie danych osobowych.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: danych, naszemu, osobowych, po, poufnosc


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu