Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Pod Brzegiem staną wiatraki za wiele milionów euro
Autor Wiadomość
Rich Kramer 


Wiek: 41
Dołączył: 10 Wrz 2005

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2011-01-17, 23:22   Pod Brzegiem staną wiatraki za wiele milionów euro

Firma EPA Wind chce postawić 51 turbin wiatrowych na terenie powiatu brzeskiego. Inwestycja warta jest ponad 100 mln euro.

Więcej... http://opole.gazeta.pl/op...l#ixzz1BKl4favZ
0 UP 0 DOWN
 
Pan_Pasztet 



Wiek: 36
Dołączył: 10 Maj 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg :)

Wysłany: 2011-01-18, 21:01   

i świetnie :) w końcu ludzie zaczną może pojmować jak wiele jest pozytywnych aspektów elektrowni wiatrowych :D
0 UP 0 DOWN
 
Trifonas 
twoja stara


Wiek: 40
Dołączył: 24 Lut 2008

UP 31 / UP 12



Wysłany: 2011-01-18, 22:18   

ta energia jest w UE subsydiowana, co nie?
0 UP 0 DOWN
 
burozo2 


Wiek: 73
Dołączył: 18 Maj 2008

UP 1 / UP 2



Wysłany: 2011-01-18, 22:39   

Pan_Pasztet napisał/a:
i świetnie :) w końcu ludzie zaczną może pojmować jak wiele jest pozytywnych aspektów elektrowni wiatrowych :D

Tak świetnie- tylko dla kogo-może mieszkańca Brzegu ale już nie Skarbimierza
Macie czas TO PRZECZYTAJCIE -ale dokładnie ,wszystkie za i przeciw a potwem chwalcie inwestycje-tylko ,że nie na waszym terenie
http://www.skarbimierz.eu/viewtopic.php?t=70

Jakie to typowe ..............POLSKIE....... MOŻECIE BUDOWAĆ: KREMATORIUM,SPALARNIĘ NIEBEZPIECZNYCH ODPADÓW/PRZERABIANYCH PODOBNO NA KRUSZYWO, ELEKTROWNIE WIATROWE,BIOGAZOWNIE- tak możecie aby tylko nie u nas!!!!!!!!!!!!!!!!brawo tak trzymać.
Admin-duże litery musza pozostać bo mają znaczenie podkreślenia śmierdzących z dala problemów, nie tylko środowiskowych-pytanie dlaczego to wszysto G... w naszej gminie-kto na tym skorzysta i....zarobi?
Ostatnio zmieniony przez burozo2 2011-06-13, 15:50, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2011-01-19, 07:25   

Wiatraki mają stanąć na drodze przelotu ptaków, w związku z czym protestowali ekolodzy.
0 UP 0 DOWN
 
Pan_Pasztet 



Wiek: 36
Dołączył: 10 Maj 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg :)

Wysłany: 2011-01-19, 09:32   

Cytat:
Aby lepiej zrozumieć jak funkcjonują takie farmy, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej opracowało odpowiedzi obalające najczęściej rozpowszechniane mity o energetyce wiatrowej.:

1. Elektrownie wiatrowe zabijają ptaki.

Sporadyczne kolizje mogą być spowodowane w przypadkach, gdy farma wiatrowa jest źle zlokalizowana. W chwili obecnej cała procedura postawienia farmy wiatrowej jest bardzo skrupulatna we współpracy z ekologami oraz ornitologami. Należy również pamiętać, że większość wędrówek ptaków odbywa się na wysokości znacznie wyższej niż 150 m. Rocznie więcej ptaków ginie w wyniku kolizacji samochodowych. Na konferencji poświęconej energetyce wiatrowej, która odbyła się w końcu listopada 2007 w Gdańsku, ornitolog, prof. Przemysław Busse, omawiając badania wpływu na ptaki lokalizacji jednej z planowanych farm wiatrowych skonstatował, że prawdopodobieństwo zderzenia ptaka z wiatrakiem wynosi 0,005%. Z badań, przeprowadzonych przez Uniwersytet Wrocławski na terenach istniejących w Polsce farm wiatrowych wynika z kolei wyraźnie, że okoliczni mieszkańcy nie zaobserwowali żadnych martwych ptaków w pobliżu wiatraków. Zresztą – by przekonać się jak bardzo neutralna dla środowiska jest farma wiatrowa, wystarczy podejść w bezpośrednią bliskość wiatraka.

2. Elektrownie wiatrowe emitują ponad normatywny hałas i pole elektromagnetyczne

Faktem jest, że wiatraki emitują fale, ale przede wszystkim fale akustyczne, czyli dźwięk. Jednakże producenci turbin wiatrowych mają cały szereg wytycznych i norm, ściśle określających poziom hałasu, który dana turbina może emitować. Wiatraki umieszczone zgodnie z przyjętymi normami emitują fale, które w żaden sposób nie wpływają na urządzenia znajdujące się w pobliżu. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 (Dz.U. nr 120 poz. 826) dopuszczalny poziom hałasu w ciągu dnia wynosi od 50 – 60 dB, natomiast w ciągu nocy 40dB – 45dB. Zostało zmierzone, że hałas w odległości 350 m od turbiny wynosi 40dB, natomiast odkurzacz generuje hałas o natężeniu 70dB. Warto dodać, że poziom szumu, na który jesteśmy „narażeni” codziennie w domu, pracy, czyli w przeciętnym pomieszczeniu to ok. 40-50dB. Nowoczesne turbiny wietrzne są tak ciche, że można stać tuż pod nimi i prowadzić swobodną rozmowę bez podnoszenia głosu. Choć pierwsze wiatraki mocno hałasowały, dziś ciężko je usłyszeć nawet z niewielkiej odległości.

3. Elektrownie wiatrowe szpecą krajobraz,

Postęp cywilizacyjny, a co za tym idzie zasiedlanie coraz większych terenów przez człowieka wpływa na zmianę naszego środowiska. Krajobraz naturalny ulega zmianie nie tylko z uwagi na budowane farmy wiatrowe. Budowa drogi np. wymaga nie tylko wycinki lasu, ale także zabezpieczenia ekranami przed hałasem obszarów zamieszkałych, budowy specjalnych przejść dla zwierząt małych i dużych oraz innych działań. Farmy wiatrowe są stawiane na obszarach rolniczych, które w dalszym ciągu mogą być użytkowane i z których rolnik może czerpać dochód. Postawienie wiatraków nie zmienia przeznaczenia tego terenu, nie ingeruję w uprawy na danym terenie, nie wymaga dodatkowych działań typu ekrany wyciszające. Widząc wiatraki na horyzoncie, widzimy zrównoważony krajobraz, gdzie udało się, wyprodukować bezpieczną energię dla milionów ludzi nie rujnując życia milionom innych istot, które zasiedlają Ziemię.

4. Elektrownie wiatrowe generują drogą i niepewną energię, są szkodliwe dla krajowych systemów energetycznych.

Tak było w przeszłości, kiedy energetyka wiatrowa stawiała pierwsze swoje kroki. W tej chwili poprawiono regulacje prawne, dostosowano i unowocześniono turbiny by zagwarantować dostawy energii na stałym poziomie, gwarantujące utrzymanie stałej ceny. Międzynarodowa Agencja Energetyczna, która w opublikowanym raporcie z czerwca 2008 br. podkreśla fundamentalną rolę energetyki wiatrowej w przeciwdziałaniu zmianom klimatu, który wskazuje na energetykę odnawialną, a w szczególności na energetykę wiatrową, jako na sektor, który powinien zdominować produkcję energii elektrycznej w perspektywie rozwoju technologii generacji energii. Wskazuje również, że integracja farm wiatrowych w krajowe systemy energetyczne jest bardziej problemem natury ekonomicznej i politycznej, niż rzeczywistym problemem technicznym. Dla przykładu w dniach 26-27 stycznia 2008 r., niemiecki system elektroenergetyczny na terenie dawnego NRD poddany został ekstremalnym warunkom pracy. W sobotę w strefie regulacyjnej Vattenfall Europe Transmission czyli w obszarze o wielkości tylko 1/3 polskiego systemu energetycznego, zanotowano rekordową generację wiatrową w wysokości 7870 MW. W niedzielę generacja wiatrowa sięgała także ponad 7500 MW. W poniedziałek spadła do ok. 600 MW, czyli o prawie 7000 MW w ciągu 24 godzin. W poniedziałek miało też miejsce o wiele większe zapotrzebowanie na energię niż w niedzielę. Pomimo tak ogromnego wzrostu i spadku generacji wiatrowej, operator systemu elektroenergetycznego utrzymał stabilność sieci i zapewnił jej właściwe funkcjonowanie.

5. Ze źródeł odnawialnych nie otrzymamy tyle energii, ile potrzebujemy.

Odnawialne źródła energii mogą pokryć nasze zapotrzebowanie nawet sześciokrotnie przy dzisiejszej technologii – w sposób zrównoważony, pokojowy, czysty i nieograniczony. Z kolei każdy 1 euro zainwestowany w efektywność energetyczną redukuje siedem razy więcej dwutlenku węgla, niż 1 Euro zainwestowany w energię konwencjonalną czy atomową. Nie istnieje niedobór energii. Biorąc pod uwagę ilość energii jaka codziennie dociera na Ziemię wystarczyłoby dla 6,5 miliarda jej mieszkańców przez 27 lat. Sama energia wiatru na Morzu Północnym może wyprodukować prawie dwa razy tyle energii, ile potrzebują kraje sąsiadujące. Technologie energii odnawialnej są tańsze i mniej zawodne, a ich instalacja szybsza od elektrowni jądrowych. Farmy wiatrowe mogą szybciej sprostać wzrastającemu zapotrzebowaniu krajów rozwijających się – takich jak Indie czy Chiny – niż wolne i niepewne projekty elektrowni atomowych.

6. Elektrownie wiatrowe są wysoko dotowane.

W Polsce odnawialne źródła energii zostały zauważone w ostatnich kilku latach, po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Przez kilkadziesiąt lat wcześniej to z budżetu Państwa finansowano energetykę konwencjonalną, dotowano kopalnie, cały przemysł wydobywczy czasami nawet wówczas, gdy nie był rentowy. Istniejące farmy wiatrowe w Polsce są ukoronowaniem wysiłków oraz olbrzymich nakładów inwestorów prywatnych, którzy w momencie realizacji inwestycji nie mogli liczyć na żadne wsparcie ze strony Rządu czy innych Funduszy Strukturalnych. Jako członek Unii Europejskiej jesteśmy zobligowani prawem do promowania odnawialnych źródeł energii oraz do redukcji emisji CO2 i osiągnięcia pułapów określonych przez Protokół z Kioto. To sprawiło, iż by wyjść naprzeciw tym wymaganiom Rząd Polski przy wsparciu UE, tworzy różnego rodzaju programy wsparcia promujące energetykę odnawialną, a w tym wiatrową. Sytuacja w Polsce wygląda dużo lepiej, niż kilka lat temu, ale w dalszym ciągu daleko nam do krajów takich jak np. Holandia.

7. Elektrownie wiatrowe powodują skażenie gleby i wód gruntowych

Energetyka wiatrowa zaliczana jest do Odnawialnych Źródeł Energii co oznacza, iż aby wyprodukować energię wykorzystuje niewyczerpalne zasoby naturalne takie jak wiatr. Podczas produkcji tej „zielonej” energii, nie ma produktów pośrednich takich jak CO2, ścieki czy odpady stałe, które związane są z użyciem tzw. paliw stałych jak np. węgla kamiennego, brunatnego. I tak np. praca wiatraka EW 160-22-30 zapobiega wytworzeniu w skali całego roku: 2 000 kg dwutlenku siarki, 1 500 kg dwutlenku azotu, 250000 dwutlenku węgla a także 17 500 kg pyłu i żużlu.



poza tym punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. rolnicy na pewno dużo więcej zarobią dzierżawiąc kawałek ziemi pod wiatrak niżby w tym miejscu miała rosnąć pszenica czy burak. Klik

Poza tym wiatraki, które nie spełniają norm na zachodzie pod względem głosności wycofuje się, w Polsce istnieją jednak firmy, które je odkupują i montują w Polsce. Koszt produkcji jednej turbiny jest dość wysoki i trzeba na nią jednak czekać trochę.

Wskażcie mi proszę w takim razie jakie według Was są najlepsze źródła energii.




żałuję tylko, że wiedza ludzi nt. odnawialnych źródeł energii jest znikoma.
Szkoda, że kogeneracja i trójgeneracja jest na takim marnym poziomie.


tak, wszystko źle ale jak gmina skarbimierz będzie kurą znoszącą złote jajka to będzie ok. i kazdy wtedy będzie pchał się do koryta. Tak to jest, że ludzie blokują jakieś inwestycje. jak dobrze pamiętam sprzeciwy przeciwko Cadbury to też że źle i wogole... ale ile kasy wpływa do kasy gminy Skarbimierz. a jeżeli nie wpływa jeszcze to z pewnościa będzie. poza tym miejsca pracy.




ps. zwróćcie uwagę ile osób jest zatrudnionych w Niemczech w sektorze energii odnawialnych.
Ostatnio zmieniony przez Pan_Pasztet 2011-01-19, 09:54, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
GNO 


Wiek: 53
Dołączył: 19 Sty 2011

UP 3 / UP 3



Wysłany: 2011-01-19, 12:29   

Musisz wziąć pod uwagę, że pomimo wszystko, wiatraki nie są obojętne dla środowisko i nie wszędzie można je stawiać. Wręcz nie powinno się ich stawiać w miejscach, gdzie mogą wywierać negatywny wpływ na środowisko. A tak właśnie jest w przypadku planowanej budowy fermy wiatrowej na terenie gmin Olszanka i Skarbimierz.
Często inwestorzy znajdując przychylność lokalnych władz, o co teraz zaczyna być coraz trudniej, „naginają” rzeczywistość do swoich planów. Mamią pieniędzmi i innymi korzyściami. Nie wspominają o kosztach i zagrożeniach, np. inwestorzy nie wspominają o tym, że cena prądu może wzrosnąć trzykrotnie.
Doskonałym przykładem jest właśnie postępowanie w sprawie budowy FW Jankowice Wielkie.
Np. inwestor sfinansował zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, wprowadzając między innymi na terenach wsi Pępice całkowity zakaz zabudowy mieszkalnej na obszarze 500 ha. Następnie zmiana została poddana pod głosowanie rady gminy z informacją Pulita, że w przypadku jej nieprzyjęcia przez Radę, gmina będzie musiała zapłacić niebotyczne kary inwestorowi, bo to on ją sfinansował. Jest to oczywiście kompletną bzdurą, ale jak widać po głosowaniu skuteczna na radnych gminy Skarbimierz.
W przypadku FW Jankowice Wielkie dochodzi jeszcze sprawa rzetelności Raportu oddziaływania na środowisko i kwestia konsultacji społecznych.
Co się tyczy tego drugiego tematu to postępowanie władz lokalnych w tej sprawie zostało zaskarżone przez Regionalną Dyrektor Ochrony Środowiska.
Co się tyczy Raportu, został on również zaskarżony, gdzie podstawą zaskarżenia są cztery opinie na temat jego rzetelności.
Specjaliści wypowiadają się o nim tak:

mgr Marek Stajszczyk - Brzeg, dn. 07 maja 2010r.

"Opinia dot. wpływu potencjalnej inwestycji elektrowni wiatrowych (FW Jankowice Wielkie) w gm. Olszanka i Skarbimierza awifaunę lęgową, migrującą i zimującą oraz na nietoperze.

Na proponowanej lokalizacji elektrowni wiatrowych w Gm. Olszanka i Skarbimierz (powiat Brzeg, woj. opolskie), w latach 1983 – 2010 stwierdzono co najmniej 122 gatunki ptaków oraz ponad 220 gatunków ptaków na terenach sąsiadujących (do 10 km) z w/w farmą wiatrową (M. Stajszczyk – obserwacje i materiały własne), w tym 46 uznane przez władze Unii Europejskiej za ważne we wszystkich krajach Wspólnoty (UE), tj. zamieszczone w Załączniku nr 1 Dyrektywy Ptasiej 79/409/EWG z 2 kwietnia 1979 r. (Liro et al. 2002).
Powyższe dane stoją w jaskrawej sprzeczności z informacjami dot. „ptactwa”, podanymi w opracowaniu pt. Raport o oddziaływaniu na środowisko, a dot. planowanej lokalizacji „FW Jankowice Wielkie”.
Obecność tak dużej liczby gatunków ptaków na powierzchni proponowanej do zlokalizowania elektrowni wiatrowej w rejonie wsi Olszanka, Jankowice Wielkie, Przylesie i Pępice, wskazuje na atrakcyjność tego obszaru dla tych zwierząt, zarówno w okresie lęgowym, jak i w okresach migracji i zimowania. Jest to szczególnie istotne, zważywszy, iż stopień oddziaływania farm wiatrowych na populacje ptaków zależy przede wszystkim od ich lokalizacji (Tryjanowski et al. 2009, Wuczyński 2009)."

dr Andrzej Kepel - Poznań, 7 września 2010r.

"Przedmiotem opinii jest poprawność raportu o oddziaływaniu na środowisko zespołu elektrowni wiatrowych „FW Jankowice Wielkie”, w części dotyczącej jej wpływu na nietoperze.
Po przeanalizowaniu przedstawianego do oceny dokumentu można stwierdzić, że ocena wpływu na nietoperze została wykonana bez odpowiedniego oparcia o badania terenowe i inną rzetelną analizę problemu. Ta część raportu nadaje się jedynie do odrzucenia w całości i wymaga wykonania od nowa, przez osoby dysponujące odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i sprzętem, w oparciu o aktualne i powszechnie przyjęte metody...

... Z omówionych wyżej przyczyn omawiany raport w przedstawionej formie nadaje się jedynie do odrzucenia, jako wykonany niepoprawnie, z naruszeniem elementarnej rzetelności."

mgr inż. Robert Wawręty - Oświęcim, 09.09.2010r.

"Opinia nt. rzetelności i zgodności z prawem Raportu oddziaływania na środowisko planowanego zespołu elektrowni wiatrowych „FW Jankowice Wielkie” w rejonie miejscowości Jankowice Wielkie
Szczegółowa analiza Raportu wskazuje, że jest on opracowaniem niekompletnym oraz nierzetelnym. W Raporcie brakuje fundamentalnych, wymaganych przez prawo informacji, a w szczególności określonych w:
- ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska,
- ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziela społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko,
- dyrektywie 85/337/EWG w sprawie oceny skutków niektórych publicznych
i prywatnych przedsięwzięć dla środowiska.

Zawiera on również uchybienia natury merytorycznej. Dotyczą one przede wszystkim pominięcia istotnych aspektów środowiskowych, błędnych metod prognozowania czy też określenia danych wejściowych w sposób uniemożliwiający przeprowadzenie obiektywnej prognozy."

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków - Marki k. Warszawy, 19.08.2010r

"Wymieniona powyżej inwestycja zakłada lokalizację siłowni wiatrowych w okolicach wsi Olszanka, Jankowice Wielkie, Przylesie i Pępice. Wskazane lokalizacje znajdują w sąsiedztwie ostoi ptaków IBA o znaczeniu europejskim „Grądy Odrzańskie”, wyznaczonej wg kryteriów BirdLife International, będącą jednocześnie obszarem specjalnej ochrony ptaków Natura 2000. Ostoja ptaków „Grądy Odrzańskie” jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w woj. opolskim, gdzie stwierdzono 62 gatunki ptaków z załącznika I Dyrektywy Ptasiej, z czego 26 jest tu lęgowych. Obszar ten jest m.in. jednym z ważniejszych lęgowisk kani czarnej w kraju, będącym jednocześnie ważnym miejscem postojowym dla migrujących ptaków wodno-błotnych, m.in. gęsi zbożowych i siewki złotej, występujących tu w dużych koncentracjach. Okolice wsi Olszanka, Jankowice Wielkie, Przylesie i Pępice są w szczególności miejscem gniazdowania lub regularnego występowania takich gatunków jak: bocian czarny, bocian biały, trzmielojad, kania czarna, kania ruda, bielik, błotniak stawowy, błotniak zbożowy, derkacz, żuraw (gatunki z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej o potencjalnie wysokim stopniu kolizyjności z turbinami wiatrowymi).
Lokalizacja siłowni wiatrowych w tym miejscu może negatywnie wpływać na zasoby przyrodnicze tego obszaru, w szczególności zagrażać przelotnym ptakom szponiastym i bocianom, a także migrującym ptakom wodno-błotnym."

Zastrzeżenia do lokalizacji FW Jankowice Wielkie na planowanym obszarze mieli również specjaliści zatrudnieni przez inwestora:

"Opracowanie ekofizjologiczne przygotowane na zlecenie inwestora - dr Krzysztof Badora, dr Wojciech Staszek, PRODIGITAL GIS Consulting & Solutions – Gdynia, Gdynia, marzec 2009r.
dział 2, rozdział 2.1:
„Po wstępnym rozpoznaniu walorów faunistycznych na terenie planowanej inwestycji za ostoję faunistyczną należy uznać dolinę Przyleskiego Potoku, która w szczególności na odcinku między autostradą A-4 i wsią Przylesie charakteryzuje się dużym potencjałem siedliskowym dla występowania koncentracji gatunków fauny /mozaika zróżnicowanych siedlisk łąkowo – pastwiskowe – wilgotnych i mokrych, tereny leśne, zarośla i zadrzewienia/”
i poniżej:
„W zachodniej i północno-zachodniej części obszaru znajdują się niewielkie kompleksy obszarów zadrzewień związanych z dnem doliny Przyleskiego Potoku i ze stromymi zboczami doliny oraz tereny podmokłych łąk, miejscami także szuwarów porastających najniższe położenia terasy zalewowej. Znaczna część położonych w tej dolinie łąk, pastwisk a także pozostałych gruntów rolnych jest w chwili obecnej użytkowane ekstensywnie i objęte jest, przynajmniej częściowo, procesem sukcesji wtórnej, prowadzącej do odbudowy zbiorowisk o charakterze zaroślowym i leśnym. Ekosystemy te ograniczonej ingerencji człowieka, cechuje w większości naturalny przebieg procesów przyrodniczych. Podnosi to atrakcyjność tego fragmentu terenu dla różnych grup fauny, w tym ptaków i nietoperzy.”
dział 6 str. 32:
„Formy dolinowe, rozciągają się sie głównie wzdłuż zachodniej granicy obszaru /dolina Przyleskiego Potoku, z wyraźnie zaznaczonymi zboczami, kompleksami zadrzewień, łąkami, szuwarami i turzycowiskami stanowią znaczące wzbogacenie fizjonomii tutejszego krajobrazu. Ze względu na niekorzystne warunki fizjograficzne potencjalna przyszła lokalizacja elektrowni wiatrowych na tych terenach nie jest możliwa
dalej dział 6 str. 32:
„W randze ważności powyższych propozycji wyżej ceniona jest propozycja pozostawienia strefy ochrony krajobrazowej wzdłuż doliny, która najprawdopodobniej będzie podlegać ochronie jako obszar chronionego krajobrazu chroniący korytarz ekologiczny.”

Co ciekawe, dr Wojciech Staszek jest również autorem Raportu oddziaływania na środowisko, dokumentu na podstawie którego wydawane są decyzje w sprawie budowy FW Jankowice Wielkie. Niestety w Raporcie pan doktor zapomniał o swoich wcześniejszych ustaleniach.

Jak widać sprawa nie jest do końca taka oczywista. Jest jeszcze wiele innych zagadnień, które przemawiają za wstrzymaniem inwestycji na tym obszarze.
A patrząc na powyższe, zastanawiam się czy budowa FW Jankowice Wielkie przyczyni się do ochrony środowiska, czy raczej do jego degradacji.


PS. Co się tyczy zatrudnienia w branży wiatrakowej, to są w większości miejsca pracy w fabrykach produkujących wiatraki. My /Polska/ raczej nie mamy takiego przemysłu i już raczej nie będziemy potentatem w tej dziedzinie. W FW Jankowice Wielkie nie jest przewidywane żadne miejsce pracy dla „społeczności lokalnej”. Ferma ma być z automatyzowana i obsługiwana na odległość. Serwisowana przez wyspecjalizowaną firmę.
Ostatnio zmieniony przez GNO 2011-01-19, 12:41, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
GNO 


Wiek: 53
Dołączył: 19 Sty 2011

UP 3 / UP 3



Wysłany: 2011-01-20, 23:46   

Bardzo ciekawy dokument sporządzony przez fachowców.
Co prawda dotyczy województwa dolnośląskiego, ale można znaleźć w nim wiele odpowiedzi dotyczących „polityki wiatrowej”.


komentarz merytoryczny
0 UP 0 DOWN
 
bialutki20 
Wiecznie Żywy



Zaproszone osoby: 4
Wiek: 36
Dołączył: 28 Lip 2009

UP 0 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2011-01-21, 00:52   

polska to jest jeden wielki śmietnik Holandia i Niemcy pozbywają się z użytych wiatraków a Polacy je kupują i sprowadzają tak samo było z samolotami F16 które stoją rozebrane
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-01-21, 00:58   

bialutki20 napisał/a:
polska to jest jeden wielki śmietnik Holandia i Niemcy pozbywają się z użytych wiatraków a Polacy je kupują


To nie Polacy... to "Europejczycy"... Kiedyś miałem album grafik parodiujących naszą rzeczywistość (wtedy PRLowską). Bodajże Andrzeja Czeczota. Na jednym z obrazków widniał wielki, latający talerz, walący wielgachną kupę na "nasz" teren. Wokół TV i dziennikarze i w ogóle sensacja. I tylko jakiś nieśmiały dymek z dialogiem "Dobre i to..."...
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2011-01-21, 07:30   

Jak już staną te wiatraki, to Franio będzie nareszcie mógł powalczyć. :D
0 UP 0 DOWN
 
warlike 


Zaproszone osoby: 4
Wiek: 41
Dołączył: 23 Kwi 2005

UP 12 / UP 2



Wysłany: 2011-01-21, 09:42   

bialutki20 napisał/a:
tak samo było z samolotami F16 które stoją rozebrane


Wszystkie 48 :?: Bo z tego co czytałem te z Łasku ciągle latają. Nie wiem jak w Poznaniu ale skoro ludzie skarżą się na hałas podczas startu F16 to i te latają. Więc nie wiem skąd masz info że stoją rozebrane.
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-01-21, 11:24   

sikork napisał/a:
jak to mówią na fejsbuku "lubię to" :D :D :D


Jak to było swego czasu w programie kabaretu TEY z Laskowikiem, Smoleniem i Szubertem

"To nie lepiej tak powiedzieć, że koło się zepsuło?"

Jak nie znasz kontekstu, sprawdź w necie. Może być nawet na fejsubku. Też lubię ten kabaret. Jak się okazuje, niektóre skecze mają ponadczasowe znaczenie :) .

Nie wygaśnie.
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2011-01-21, 11:31   

W kabarecie było, że „trzy są dobre”, rybeńku. Franio to jednak prawdziwy rebus. :D
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-01-21, 11:38   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
W kabarecie było, że „trzy są dobre”, rybeńku.


Sprawdź dokładnie swoje stenogramy z akcji inwigilacyjnej. "Trzy są dobre" było dalej.

Sens był taki, że ktoś z kogoś robił niezłego rebusa, ignorując fakt niesprawności traktora, poprzez wyolbrzymianie faktu sprawności pozostałych trzech kół.

Jak sprawdzisz w stenogramach, odpowiedz. Chociaż zakładam, że mogłeś przegapić Księżyc, zwracając całą uwagę na palec (zbytnio dbałeś o pisownię, nie zwracając uwagi na całość wypowiedzi).
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2011-01-21, 11:38, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzegiem, euro, milionow, pod, stana, wiatraki, wiele, za


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu