Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Wystawa w Galerii BCK
Autor Wiadomość
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2012-01-11, 07:51   Wystawa w Galerii BCK

Do końca stycznia br. w Galerii BCK będzie można zobaczyć Tytusa de Zoo - wszystkie szczegóły w tekście poniżej:

Cytat:
Od początku stycznia 2012 roku do Galerii Sztuki Współczesnej BCK w Rauszu w Brzegu przyjechał słynny na całą Polskę Tytus de Zoo! Stało się tak za sprawą wystawy, na której ów najsłynniejszy szympans świata, "uczłowieczony szympans" będzie bawił-ucząc, względnie uczył-bawiąc. Z naszym bohaterem będziemy mogli się tam spotykać aż do końca miesiąca! Oficjalny finisaż nastąpi na koniec ferii tj. 29 stycznia w niedzielę podczas Festiwalu Gier Planszowych w Ratuszu w naszym mieście. W przeddzień ostatniego dnia wystawy przygotowaliśmy konkurs 10 pytań do Tytusa de Zoo, ale o tym będziemy informować w oddzielnych programach tuż przed feriami.
Ekspozycja stanowi część cyklu "Cztery pory roku z satyrą i komiksem" Wojtka Łowickiego. Wystawa "Tytus - najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A'Tomka" ma za zadanie ukazać postacie z komiksu Henryka Jerzego Chmielewskiego jako rzeczywiste które w ciągu wielu lat zmieniały się wraz z przeobrażeniami cywilizacyjno-społecznymi, ale też i politycznymi. Ukazać jako bohaterów nie tylko komiksu, ale też jako ikony z dziecięcych marzeń i pragnień: przygody, podróży, czy po prostu zabawy. Przecież dla wielu z nas Tytus i jego dwójka przyjaciół żyją, tuż obok, na sąsiednim podwórku. Wystarczy otworzyć którąś z książeczek i już świat rzeczywisty zamienia się w komiksowy, a komiksowy w rzeczywisty. Wystarczy odrobinka wyobraźni.
Dwaj harcerze, Romek i A’Tomek, postanawiają uczłowieczyć Tytusa, małpę. Każda z ich przygód wyszła spod pióra niezastąpionego Papcia Chmiela.

Tymi komiksami zaczytywały się pokolenia dzisiejszych 30- i 40-latków (obecne roczniki 60. i 70.). Wycinali je po odcinku ze „Świata Młodych”, albo kupowali w oddzielnych zeszytach. Trudno uwierzyć, że do dziś wydrukowano już w około 10 milionów komiksów z Tytusem w roli głównej. I wciąż powstają kolejne. Na czym polega ich fenomen? Poza specyficznym dowcipem nie ma chyba drugiego takiego polskiego komiksu, który w równym stopniu realizowałby zasadę „Bawiąc, uczyć”.
Jak narodził się Tytus? Są dwie wersje. Według pierwszej powstał z rozlanej plamy tuszu, która swoim kształtem przypominała autorowi twarz szympansa. Według drugiej wersji był doświadczalną małpką, która zadebiutowała w komiksie dotyczącym lotu w kosmos. Do życia powołał Tytusa Henryk Jerzy Chmielewski, który na kartach swojej serii wysyłał Tytusa wraz z Romkiem i A’Tomkiem w podróże przez różne dziedziny wiedzy w prototypach pojazdów skonstruowanych przez genialnego naukowca - prof. Talenta.
Każda z tych kolorowych i fantastycznych historyjek gwarantowała w latach PRL chwilę oderwania od codzienności. Bywało, że Papcio Chmiel (artystyczny pseudonim Henryka Chmielewskiego) zgadzał się na ingerencje partyjne w treść komiksu. Ale nie zawsze. Odmawiał, gdy bohaterowie mieli np. pomagać komunistycznym partyzantom, zionąć nienawiścią do rasistowskiej Afryki Południowej, czy wyzwolić murzyńskiego chłopca z rąk amerykańskich białych prześladowców. Bo i takie pomysły mieli partyjni dygnitarze.
Stworzone Papcia Chmiela komiksy doczekały się wielokrotnych wznowień. Z inspiracji jego rysunkami powstały gry komputerowe, słuchowiska radiowe, sztuki teatralne, filmy, a także cała masa różnych gadżetów. Mało osób zdaje sobie sprawę, że nawet w Toruniu - w dziale komiksu polskiego w Muzeum Okręgowym - przechowywane są oryginalne prace autora. Wystawa w Galerii Fundacji Les Artes jest fragmentem szerszej ekspozycji „Tytus - najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A”Tomka”.
Wojciech Łowicki


Tytus.jpg
Plik ściągnięto 52 raz(y) 206,58 KB

0 UP 0 DOWN
 
sikork 



Wiek: 44
Dołączył: 12 Maj 2008

UP 315 / UP 772



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2012-01-11, 10:31   

Cytat:
genialnego naukowca - prof. Talenta.
To nie był prof. T.Alent ?
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2012-01-14, 19:05   

sikork napisał/a:
Cytat:
genialnego naukowca - prof. Talenta.
To nie był prof. T.Alent ?
sprawdziłam na Wikipedii i obie opcje są prawidłowe.

Dodam jeszcze jedną informację o wystawie w brzeskiej Galerii:

Cytat:
Szczepan Sadurski to autor prezentujący rysunki satyryczne w Galerii Sztuki Współczesnej BCK w Ratuszu w Brzegu.

Wystawę możemy oglądać od początku roku podobnie jak komiks obecny w sali obok.

Uroczyste zamknięcie odbędzie się w niedzielę o godz. 18:00 (29 stycznia 2012) podczas Festiwalu Gier Planszowych w Ratuszu w Brzegu

Zapraszamy już teraz do oglądania wystawy od poniedziałku do soboty w godz. od 10:00 do 18:00
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: bck, galerii, wystawa


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 24
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu