Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Apteki Brzeg - klauzula sumienia?
Autor Wiadomość
alterego 



Wiek: 34
Dołączył: 24 Wrz 2011

UP 1 / UP 1



Wysłany: 2012-05-25, 17:53   Apteki Brzeg - klauzula sumienia?

Miejmy nadzieje, że takie sytuacje nie maja miejsca w Brzegu.

Cytat:
Pigułek antykoncepcyjnych nie kupisz tak łatwo

W trzech aptekach odmówiono mi sprzedaży leków antykoncepcyjnych dla żony. Farmaceuci zasłaniali się "klauzulą sumienia". Albo niech obsługują klientów, albo pracują na zapleczu - mówi pan Zbigniew z Opola.


Z receptą na antykoncepcyjne globulki dopochwowe pojechał najpierw do apteki na al. Witosa, następnie na Sosnkowskiego, a potem na Chabry. Wszędzie na próżno. - Grzecznie, acz stanowczo odmówiono mi ich sprzedaży, właśnie ze względu na klauzulę sumienia. Poradzono, bym poszedł gdzieś indziej - relacjonuje pan Zbigniew. Mówi, że nie poczuł się nieswojo, gdy przy innych klientach wyjawiono, po co przyszedł. Poza tym nie chce być odsyłany w sprawie środków, które są legalne i dopuszczone do sprzedaży. - Rozumiem, że niektórzy farmaceuci mogą mieć wątpliwości z wydawaniem środka antykoncepcyjnego, ale w takim razie może mogliby pomyśleć o pracy na zapleczu, bez kontaktu z klientem? - zastanawia się poirytowany.
Źródło: GW Opole
0 UP 0 DOWN
 
Bajabajka 


Wiek: 47
Dołączyła: 24 Maj 2007

UP 8 / UP 74



Wysłany: 2012-05-25, 19:59   

Pracownik apteki jest takim samym sprzedawcą jak każdy inny i jakim prawem uzurpuje sobie prawo do weryfikacji klienta odnośnie swoich przekonań? Przecież to jakaś kpina! To tak jakby sprzedawca stwierdził, że mu się klient nie podoba i mu nic nie sprzeda "BO TAK!". Masz receptę albo towar na półce i go sprzedajesz, a jak Ci sumienie nie pozwala to się zwolnij i roznoś ulotki o braku sumienia innych, tudzież dokładaj do utrzymania dziecka, które w wyniku "klauzuli sumienia" się narodzi! Znam takie wielodzietne rodziny, które żyją na garnuszku Państwa i jeszcze wybrzydzają,że mało i dary kiepskie, a dzieciaczki zaniedbane i chłonne miłości i ciepła! Pytam się do czego dążymy? Nie jesteśmy królikami i nie zarabiamy kokosów, a utrzymanie dziecka kosztuje krocie, więc nie wysyłajmy dzieci do "bidula" tylko świadomie planujmy ich przyjście na świat. Dlaczego Państwo i taki magisterek ma decydować o moim życiu? Kolejny aspekt "klauzuli sumienia" dzieci znalezione w śmietnikach martwe, podrzucane w różne miejsca.... Żyjemy w cywilizowanym świecie i moim zdaniem prawo do antykoncepcji i aborcji powinno być z urzędu. Hasło "prawo do życia" niestety nie ma racji bytu w dzisiejszych czasach, bo kończy się to albo śmiercią dziecka, albo skazaniem go na niebyt!!!!
0 UP 0 DOWN
 
Nina 
pokręcona :P



Wiek: 33
Dołączyła: 15 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2012-05-25, 21:46   

Na szczęście są farmaceuci, którzy są normalni ;)
W Brzegu nie powinno być problemów tego typu. Nawet w naszej 'świętej' (o nazwie mówie :P ) aptece można i będzie można nadal kupić wszystko to, co jest dopuszczone do obrotu.
0 UP 0 DOWN
 
lord 
antysikork



Wiek: 32
Dołączył: 20 Wrz 2008

UP 242 / UP 264



Wysłany: 2012-05-25, 21:57   

Bajabajka, No tak ale spójrz na to np. z tej strony - jeżeli farmaceuta np. jest właścicielem apteki to ma prawo handlować tym co mu się spodoba...
0 UP 0 DOWN
 
Yvvone 



Wiek: 33
Dołączyła: 23 Lut 2007

UP 66 / UP 12


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2012-05-25, 22:29   

Jak to jest, ja nie rozumiem. Te apteki, w których ten niedorzeczny przepis panuje w ogóle nie posiadają w swojej "ofercie" środków antykoncepcyjnych, czy to tylko zależy od widzimisie sprzedającego?

To dla mnie nie do pomyślenia i chyba bym nie była taka miła jak ten pan w artykule, szczególnie, że ginekolog zazwyczaj wypisuje receptę na kilka opakowań, które się wykupuje co jakiś czas w jednej aptece. I co by było gdyby np. jednego razu pani mi sprzedała tabletki, a następnym razem nie? Wydaliby mi tę receptę? Wątpię...

Tak poza tematem troszkę - zastanawia mnie jak to jest z tymi receptami na kilka opakowań leku, dlaczego po prostu nie można zrobić odpisu i dać klientowi wolny wybór, gdzie zechce kupić lek następnym razem, szczególnie, że różnica w cenie potrafi być znaczna, a tak to jest się zmuszonym kupować tylko w tej jednej jedynej aptece. A co jeśli zabraknie leku, a potrzebuje się go na już?

Co do tej zabawnej "klauzuli sumienia" - uważam, że to ograniczenie mojej wolności i prawa do decydowania o własnym losie, coś takiego nie powinno istnieć w kraju uważającym się za demokratyczny. No ale właśnie przez takie komiczne "prawa" widać, że Polska to państwo wyznaniowe.

lord napisał/a:
Bajabajka, No tak ale spójrz na to np. z tej strony - jeżeli farmaceuta np. jest właścicielem apteki to ma prawo handlować tym co mu się spodoba...

A gdybyś poszedł do delikatesów, gdzie pracownica odmówiłaby Ci sprzedaży mięsa bo jest wegetarianką? To jest na tej samej zasadzie.
Właściciel sklepu zazwyczaj liczy na zysk, a nie na to, co sprzedaje.
Ostatnio zmieniony przez Yvvone 2012-05-25, 22:31, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
m.szklarski 


Wiek: 52
Dołączył: 29 Paź 2009

UP 33 / UP 17


Skąd: WRO

Wysłany: 2012-05-25, 22:33   

Nie bardzo- bo jest jeszcze kwestia kontraktu z NFZ, bez którego sprzedaż leków refundowanych nie jest możliwa.
Kontrakt to umowa i powinien moim zdaniem kwestie sumienia praktycznie wykluczać w stosunku do ww. leków.

Zatem- pełna dowolność przy aspirynie i prezerwatywach, ale nie np. przy Gravistacie w aptece z kontraktem.
0 UP 0 DOWN
 
Bajabajka 


Wiek: 47
Dołączyła: 24 Maj 2007

UP 8 / UP 74



Wysłany: 2012-05-26, 07:22   

m.szklarski napisał/a:
Nie bardzo- bo jest jeszcze kwestia kontraktu z NFZ, bez którego sprzedaż leków refundowanych nie jest możliwa.
Kontrakt to umowa i powinien moim zdaniem kwestie sumienia praktycznie wykluczać w stosunku do ww. leków.

Zatem- pełna dowolność przy aspirynie i prezerwatywach, ale nie np. przy Gravistacie w aptece z kontraktem.


Kontrakt z NFZ raczej nie ma znaczenia przy tabletkach antykoncepcyjnych, bo z tego co się orientuję nie są one refundowane, a przynajmniej większość.
0 UP 0 DOWN
 
lord 
antysikork



Wiek: 32
Dołączył: 20 Wrz 2008

UP 242 / UP 264



Wysłany: 2012-05-26, 10:22   

Yvvone napisał/a:
lord napisał/a:
Bajabajka, No tak ale spójrz na to np. z tej strony - jeżeli farmaceuta np. jest właścicielem apteki to ma prawo handlować tym co mu się spodoba...

A gdybyś poszedł do delikatesów, gdzie pracownica odmówiłaby Ci sprzedaży mięsa bo jest wegetarianką?
Chodziło mi bardziej o to że jeżeli ktoś nie chce czymś handlować to tego nie sprowadza
0 UP 0 DOWN
 
Bajabajka 


Wiek: 47
Dołączyła: 24 Maj 2007

UP 8 / UP 74



Wysłany: 2012-05-26, 10:52   

Tak sobie myślę, jak "klauzula sumienia" ma się do Wiagry? :wink:
0 UP 0 DOWN
 
lord 
antysikork



Wiek: 32
Dołączył: 20 Wrz 2008

UP 242 / UP 264



Wysłany: 2012-05-26, 10:55   

Bajabajka, Nie mam zielonego pojęcia
0 UP 0 DOWN
 
mad23 


Wiek: 76
Dołączył: 25 Lis 2006

UP 9 / UP 4



Wysłany: 2012-05-26, 11:19   

"Chcieliście Polski, no to ją macie. Skumbrie w tomacie"

Autor: Konstanty Ildefons Gałczyński
0 UP 0 DOWN
 
Atylla 
illuminatus



Wiek: 38
Dołączył: 01 Kwi 2010

UP 12 / UP 16



Wysłany: 2012-05-26, 11:44   

Ja niedawno miałem ochotę na miód pitny ;)
Odwiedziłem w jego poszukiwaniu 3(!) ;) monopole - w dwóch stwierdzono, że nie sprzedają takich rzeczy ( co oni sobie wyobrażają!?) a w trzecim nawet nie wiedziano o co chodzi (o zgrozo) .

Czy myślicie, że powinienem zmusić sprzedawców czy właścicieli monopolów do sprzedawania miodu pitnego? Chyba powinni skoro biorą się za handel alkoholem? Nie mogą przecież jednego sprzedawać a tamtego nie ;)

Uważam, że takie praktyki ograniczają moją wolnoś i prawo o decydowania o własnym losie!

Co za zaścianek ten Brzeg ;)
Ostatnio zmieniony przez Atylla 2012-05-26, 11:49, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 



Wiek: 109
Dołączył: 05 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2012-05-26, 13:18   

Jestem pewien, że ludzie zagłosują portfelami i dość szybko okaże się, które apteki są rzeczywiście "sumienne".
Proponuję na forum utworzyć listę aptek, które (nie)przejmują się "klauzulą sumienia". Będzie wiadomo, które omijać szerokim łukiem, a które nie.
Ostatnio zmieniony przez A.Mason 2012-05-26, 13:18, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Atylla 
illuminatus



Wiek: 38
Dołączył: 01 Kwi 2010

UP 12 / UP 16



Wysłany: 2012-05-26, 13:28   

A.Mason napisał/a:
Jestem pewien, że ludzie zagłosują portfelami i dość szybko okaże się, które apteki są rzeczywiście "sumienne".
Proponuję na forum utworzyć listę aptek, które (nie)przejmują się "klauzulą sumienia". Będzie wiadomo, które omijać szerokim łukiem, a które nie.


To może dajmy na forum listę masarni nie sprzedających mięsa z uboju koszernego? (bo np. Uważają ten sposób uboju za makabryczny, sadystyczny i sumienie nie pozwala im go prowadzić)
Będzie można omijać je szerokim łukiem ;)

Niech każdy sprzedaje co mu się podoba. Nie ograniczajmy wolności właścicieli aptek - nie chcą niech nie sprzedają, ich strata. Idźcie do konkurencji zamiast snuć totalitarne plany przymusu sprzedaży i kontroli sumienia ;)
0 UP 0 DOWN
 
Yvvone 



Wiek: 33
Dołączyła: 23 Lut 2007

UP 66 / UP 12


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2012-05-26, 13:34   

Dodam jeszcze, że tabletki antykoncepcyjne stosuje się nie tylko jako formę antykoncepcji, ale często też jako lek. Taki przykład - moja koleżanka od kilku lat walczy z problemem wypadających włosów (wypadają do tego stopnia, że ma je mocno przerzedzone), lekarz zalecił jej brać tabletki przez kilka miesięcy, bo miała zbyt wysoki poziom testosteronu. Koleżanka jest bardzo zagorzałą katoliczką i jestem pewna, że nie stosowałaby tabletek jako formy antykoncepcji, a jednak je przyjmuje...

Także jestem ciekawa, czy w Brzegu są takie sumienne apteki.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: apteki, brzeg, klauzula, sumienia


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu