Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Podyskutujmy o Piastach śląskich
Autor Wiadomość
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2020-06-02, 16:47   

To co, pożegnanie na czas nieokreślony?
1 UP 2 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2020-10-02, 15:36   

Gdy w muzeum mają powstać komiksy o Bitwie Warszawskiej oraz o Powstaniach Śląskich, a nad Starostwem Powiatowym powiewa czarny orzeł, trzeba kontynuować pisanie o książętach brzeskich, tym bardziej, że jest i inna okazja. Piętnaście lat minęło bowiem od ukazania się wywiadu prof. J. Harasimowicza („Gazeta.pl /Wrocław” z 12.09.2005), który w rok po otrzymaniu nagrody kulturalnej landu Dolna Saksonia, na stwierdzenie dziennikarki, ze „W świadomości społecznej nowożytni Piastowie [śląscy] byli bardziej Niemcami niż Polakami”, odpowiedział w stylu dyrektora muzeum i wcześniejszego laureat tejże nagrody: „Piastowie mówili nie tylko po niemiecku, ale i polsku. Mieli olbrzymie zasługi w skali szerszej, europejskiej – nie tylko polskiej i niemieckiej. Choć to na ich dworze rozwinęła się barokowa poezja i dramat niemiecki, ale gdyby nie oni, na Śląsku nie byłoby polskich druków, które wydawały ich oficyny w Brzegu”. Nie można nie zapytać w tej sytuacji, jak w europejskim mieście światłych książąt brzeskich mówiących po polsku, mogły zaniknąć kazania w języku polskim w kościele św. Mikołaja , a także dlaczego w archiwum książąt „pieczętujących się” czarnym orłem, czyli we współczesnym zespole archiwalnym „Księstwo Brzeskie (Fürstentum Brieg)” nie ma ani jednego zdania w języku polskim ?
Ponadto brzeska drukarnia założona przez C.Siegfrieda, która przechodziła później w różne ręce, nigdy nie była drukarnią książęcą, jednym słowem – w Brzegu nie było drukarni książęcej.
3 UP 0 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2020-10-02, 18:49   

Studiowałem filozofię z onym Harasimowiczem w latach 60.-70. Grzeczny był, zgodliwy. Nie dziwi mnie przytoczone przez Pana jego bleble. Już wtedy przypuszczałem, jak skończy.
Ostatnio zmieniony przez Julian Mazur 2020-10-02, 18:58, w całości zmieniany 4 razy  
1 UP 0 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2020-10-06, 11:47   

Przed laty napisałem szopkę sylwestrowo-noworoczną, której fragment wydaje mi się tu i teraz wart przytoczenia:
"Główny Piastolog w bardzo jowialnym humorze zwraca się do kustoszy (robiących wystawę z okazji wizyty gości z Goslar):
Czarny orzeł wyżej,
w Europie nie może być niżej;
nasze Piasty Europejczyki,
… skurczyki, jak cztery piki (śmiech).

Kustosz – badacz finansów (mocno postarzały):
Chyba jednak robimy fałszywy ruch,
wystawiając „Ordnungsbuch”,
księcia Jerzego II.
oczywiście mecenasa wielkiego
oraz drugą księgę księcia Ludwika,
która też polskości "nie dotyka".

Kustoszka - humanistka europejska:
W naszej Europie, wszyscy Piastowie śl. nasi są
i Ludwig i Friedrich i Georg i Johann, czyli John.
Przecież oni prości Piastowie,
a pisali "z niemiecka",
bo tak byli nauczeni od dziecka !

Kustosz staropolski:
"Tego tam nie wiem, jaką przyjaźń z Niemcy macie
albo jako daleko sobie dziś ufacie,
to tylko znam, że na was pilne oko mają
i co rok to się pod was bliżej podsadzają".

Główny Piastolog (poważnieje na chwilę):
Nie ma mowy o podsadzaniu,
ani o brataniu;
razem budujemy dom Europy
... chłopy (śmiech).
Ta nasza wystawa,
to wielka sprawa.
Zbudowaliśmy na niej wspólne dziedzictwo
i to nam wyszło.
Niemcy mnie doceniają,
nagrody dają;
bardzo mi oni odpowiadają;
Rokitę bili,
a mnie docenili (śmiech).
Chodżmy więc witać naszych gości;
Herzlich willkommen, nasze jegomości (...)".

A my śmiejmy się również, zanim nas "wielcy Europejczycy" ... nie zagłodzą.
2 UP 1 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2020-10-07, 09:23   

Marszałek Konstanty Rokossowski, herbu Glaubicz z Wielkopolski, najwybitniejszy (i)z Polaków dowódca podczas II wojny światowej, nie tylko w porównaniu z Piastami brzeskimi, folksdojczami, to był Polak! (i nie tylko). Czekam na ukochane minusy i jazgot brzeskich rusofobów. To mnjut na moje kombatanckie starcze serce :)
Ostatnio zmieniony przez Julian Mazur 2020-10-07, 22:50, w całości zmieniany 5 razy  
2 UP 2 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2020-10-07, 21:17   

Pana dywersja paradoksalnie przyczynia się do lepszego ujęcia problemu. Otóż przypomniałem sobie, że w swoim dzienniku G. Herling-Grudziński zanotował, iż marszałek Rokossowski ł powiedział, po paru kieliszkach wódki, a był wtedy jeszcze tylko generałem „polskim”, do szefa komunistów włoskich Togliattiego: „Pamiętajcie drogi towarzyszu, że w razie potrzeby mogę być także generałem włoskim”. W muzeum i w komitecie PZPR była też 50 lat temu potrzeba uczynienia z księcia Georga II księcia Jerzego II, polonofila, manifestującego swoją polskość wszędzie, a jednocześnie księcia w połowie włoskiego, zaś jak upadł PRL, a Niemcy się zjednoczyły, to od razu książęta brzescy stali się …. ludźmi pogranicza polsko-niemieckiego, których jako takich „nikt nie kochał” (jak orzekł w 1992 r. ówczesny dyrektor muzeum), bo J. Długosz, a za nim inni nie znający spraw pogranicznych zepsuli im opinię. Tymczasem oni stworzyli księstwo kultury i zabytków, przy czym już nie podaje się od dawna konotacji narodowych, ale nagroda dolnosaksońska oczywiście mówi sama za siebie, natomiast ostatnio mówi się o roli św. Jadwigi w dziejach książąt brzeskich, którzy wymarli jako luteranie i kalwini, czyli protestanci nie uznający kultu świętych.
PS Ponadto niestety muszę Panu powiedzieć, że Pańskie określenie książąt brzeskich jak folksdojczów jest zupełnie ahistoryczne , czyli nie mające żadnego związku z okresem, którym się zajmujemy, o czym powinien Pan wiedzieć, bo przecież bywa Pan w muzeum.
2 UP 0 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2020-10-07, 23:08   

Panie Broser, ja jestem ponad także Pańskimi schematami, asocjacje intelektualne Panu podrzucam, a Pan z badziewiem belferskim zajeżdżą, gryziesz Pan rękę antydepresyjnie podaną. W muzeum volksPiastów byłem, bo Tadeusz, przewodnik nad przewodniki (jakież cymesy nam w Małujowicach i w Ratuszu pokazał, chapeau bas!), nas i tam zabrał, tak to ja muzea olewam, nudne to, jak flaki z olejem, te Ermitraże (bilet profesorowi K. kazałem oddać w kasie), Prada (wyczekałem na zewnątrz, aż dzieci wynudzone wyjdą prawie na czworakach), w Luwrze tylko mieliśmy uciechę z rowerem made in Pablo, boki żeśmy zrywali. Co innego pisanki w muzeum opolskim: żeby tak pisankę napisać i skorupki nie rozwalić, to jest śtuka przez duże Ś! Radź sobie pan Broser sam. Ja spadam (jasne, że tak jak Pan – do czasu jeno, braciszku). PS. Herling wykazywał pewne z Panem podobieństwo, też miał pretensje do całego świata o nagrodę, którą dostawali inni. Ale, w tym nadzieja, przestał, gdy umarł. Zdrówka!
Ostatnio zmieniony przez Julian Mazur 2020-10-07, 23:17, w całości zmieniany 4 razy  
2 UP 0 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2020-10-09, 10:19   

Muszę Panu podziękować za przywołanie Rokossowskiego, bowiem mogę teraz użyć następującego porównania: K. Rokossowski był takim samym marszałkiem polskim, jak książę „Jerzy” II był księciem polskim, a dyrektor Paweł K. historykiem polskim, a także jak herbem polskim jest czarny orzeł jako herb powiatu(w dużym stopniu pokłosie kozerszczyzny, z której śmieją się studenci historii). Ponadto trzeba powiedzieć expressis verbis, że w tym muzeum już dawno temu urządzono jakieś Museum für Geschichte Schlesiens und Fürsten Georgs II, czyli mówiąc jeszcze bardziej dobitnie (i w języku Rokossowskiego)– zdieś nastojaszczaja Germania stała, w której zrobiono w 2008 r. konferencję o … niemieckim zagrożeniu kulturowym na Śląsku; była ona oczywiście przykrywką, jak są nią również ostatnio planowane komiksy etc.
1 UP 1 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2020-10-14, 14:29   

Jak myślę o profesorach „piastowskich”, którzy w czasach gierkowskich patrzyli na Piastów śląskich na brzeskich sesjach historycznych przez „różowe okulary” przez które nie widzieli podstawowych źródeł historycznych do ich dziejów, jak ich mitologizowali wysuwając nawet kontrfaktyczne i nielogiczne twierdzenia , i jak bezceremonialnie przekreślił ich wywody zwykły dyrektor muzeum i magister biorąc niemiecką nagrodę z Dolnej Saksonii w 1998 r., przy tym siebie jakby nie przekreślając, to historia jawi mi się od tamtych lat jako już zupełnie słaba i w olbrzymim kryzysie nauka. Natomiast muzealnictwo brzeskie, jak każde muzealnictwo związane przecież historią, paradoksalnie nie tylko nie słabnie za bramą księcia „Jerzego” II, której peerelowska polskość została przecież też przekreślona, jak został przekreślony peerelowski „śląski Wawel”, tylko w tym swoim prowincjonalnym i wazeliniarskim mitotwórstwie dalej kwitnie, no i ciągle sporo kosztuje polskiego podatnika. „I to by było na tyle” w kolejną rocznicę przybycia do Brzegu księcia „Jerzego” II, która dzisiaj przypada.
1 UP 1 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2020-10-15, 18:03   

A czy w Archiwum Państwowym, którym Pan kierował, były ślady Polaków, języka polskiego, czegokolwiek polskiego, z czasów sprzed 45 r.? Czy mógłby Pan o tym cokolwiek napisać? Także dlatego, że może to stanie się dla innego badacza inspiracją, tropą (nie pomyliłem się :) ).
Ostatnio zmieniony przez Julian Mazur 2020-10-15, 18:04, w całości zmieniany 1 raz  
1 UP 0 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2020-10-16, 09:32   

Myślałem, że odezwą się może jacyś obrońcy czarnego orła i muzealnictwa Piastów śl. tym bardziej, że przedwczoraj minęła 473. rocznica przybycia do Brzegu księcia „Jerzego” II, a w listopadzie przypada 470 rocznica wydania przez tego księcia nowej ordynacji miejskiej, w której niestety nie ma żadnych poloników, a tymczasem to Pan zabiera głos i niezmordowanie zmierza do odbiegania od tematu. Dlatego zapytam Pana: czy uważa Pan, że istnieje jakaś tradycja heraldyczna łącząca nas, współczesnych Polaków z czarnym orłem książąt brzeskich, którego krytykował już Jan Długosz ? Jednocześnie zacytuję fragment tej krytyki: „I nie poprzestając na dopuszczeniu się takiego występku [ chodzi o złożenie hołdów lennych w latach 1327 - 1329 przez Piastów śląskich królowi Johannowi von Luksemburg; uwaga Brosera], posuwają się do innej zbrodni. Zmieniają bowiem orła, który jest herbem całego Królestwa Polskiego i którego sami zwykle nosili jako herb i klejnot książęcy, jedni białego na czarnego, inni na błękitnego zmieniając równocześnie i mieszając pola, by nie stwarzać pozoru, że mają cokolwiek wspólnego z Królestwem Polskim”.
3 UP 1 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2020-10-16, 20:30   

Na mój rozum, już ględziłem: folksdojcze, proszę pana. To znaczy ich antenaci. A dzisiaj ci wciskają ciemnotę, bo się im jakoś chyba opłaca, inni szwabskie badziewie przerzucają z kąta w kąt, bo europejcyki takie z nich. A w brzeskim muzeum nie widziałem żadnej sali poświęconej polskim śladom w Brzegu i okolicy sprzed 45 r. Na tym portalu też się prawie nic nie dało wycisnąć „w tym temacie” ani z tuzów, ani z hunwejbinów. Mówił mi prof. Jan Jończyk, że w każdym jankeskim miasteczku jest muzeum, w którym historia okolicy rozpoczyna się od pierwszego przybyłego tu łobywatela z pistolcem. Przed nim nie było tu nikogo. Muzealnik pisze historię, dzieci kupują badziewie, kasę się kasi. PS. Co do brunatnego (prawie) orła, to i tak dobrze, proszę pana, że nie gapa.
Ostatnio zmieniony przez Julian Mazur 2020-10-17, 08:21, w całości zmieniany 4 razy  
1 UP 0 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2020-10-17, 19:13   

W 2007 r. prof. R. Żerelik wygłosił w MPŚl. wykład pt. „Rola herbu w budowaniu tożsamości lokalnej od XIII do XX wieku”. Stwierdził w nim między innymi, że pewne symbole są trwałe, bowiem przynależą do samorządowych społeczności lokalnych, dlatego „przywrócony został stary herb Wrocławia z 1530 r.”. Ponieważ wiedziałem, że prof. Żerelik jest badaczem kancelarii na Śląsku, więc na łamach „Gazety Brzeskiej”, nr 22 z 21 11.2007 r., zadałem takie pytanie (trochę sobie a muzom oczywiście): czy mając wykład o „Roli dokumentu w budowaniu tożsamości lokalnej” postulowałby, aby współczesna Rada Miasta Wrocławia, w imię trwałości pewnych symboli, powróciła do dawnych niemieckich formuł dokumentowych i języka niemieckiego ?” Przechodząc na grunt brzeski – nota bene prof. Żerelik nie mówił w ogóle o czarnym orle, który już był wówczas herbem województwa dolnośląskiego –nie można nie zapytać, czy Rada Powiatu, po uchwaleniu czarnego orła herbem powiatu, zamierza stosować jakieś niemieckie formuły z kancelarii książąt brzeskich ? Jeżeli nie, to widzę tutaj wyraźny brak konsekwencji.
2 UP 1 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2020-10-19, 21:07   

Są jacyś miłośnicy tego czarnego orła! Może ujawnią argumenty? Jak będą do rzeczy stanę po ich stronie. Widzę teraz panie Broser, że problem nie jest pierd... i że nie przede wszystkim o gapę piastowską "się tu rozchodzi". Dobrze, że pan jest! Jedyny :( i uparty :)
Ostatnio zmieniony przez Julian Mazur 2020-10-19, 21:11, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2020-10-21, 10:05   

Co Pan na to, Panie Julianie: gdyby czarny orzeł umiał mówić, powiedziałby, że mógł być marszałek Rokossowski generałem włoskim, więc czarny orzeł może być orłem polskim.
PS W 2004 r. napisałem artykuł, dość ostry „Radni nie znają historii”, no i przez te minione lata nic się nie zmieniło (a Heraklit twierdził, że wszystko na świecie jest zmienne). Z drugiej strony, gdzie radni mogli poznać historię Piastów śląskich, przecież nie w muzeum !
2 UP 1 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu