Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Inez
2007-03-22, 23:33
APEL
Autor Wiadomość
Inez 
Mod na emeryturze ;)



Wiek: 46
Dołączyła: 15 Wrz 2005

UP 10 / UP 0



Wysłany: 2006-11-10, 21:34   APEL

Szanowni Mieszkańcy Brzegu.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzegu, zwraca się do Państwa z prośbą o przekazywanie wszelkich informacji dotyczących pobytu osób bezdomnych w miejscach, w których są one narażone na wychłodzenie organizmu. Prosimy o informacje o osobach i rodzinach, które znajdują się w sytuacji mogącej zagrażać ich bezpieczeństwu i narażać na negatywne skutki zimy.
Jeżeli Państwo dysponujecie ciepłą odzieżą i kocami, możecie Państwo przekazywać je do tutejszego Ośrodka, który rozdysponuje te rzeczy wśród osób potrzebujących.
O wszelkich niepokojących sytuacjach prosimy informować

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
49-300 Brzeg
ul. Jabłkowa 5
tel. 416-81-68, 416-99-93, 404-55-95, 404-55-69
e-mail: mops@brzeg.pl



(-) Stanisława Macierzyńska
Kierownik MOPS
(-) Arkadiusz Urbanek
Z-ca Kierownika MOPS

Do pobrania wykaz placówek pomocy w formacie pdf
Ostatnio zmieniony przez Inez 2006-11-10, 21:37, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2006-11-11, 08:52   Re: APEL

Inez napisał/a:
Prosimy o informacje o osobach i rodzinach, które znajdują się w sytuacji mogącej zagrażać ich bezpieczeństwu i narażać na negatywne skutki zimy.
Ja oczywiście popieram chęć niesienia wszelkiej pomocy osobom potrzebującym, ale "strzyka mi" w pewnych częściach ciała, jak czytam, że instytucja powołana do niesienia pomocy nie ma rozeznania w potrzebach, nie zna adresów, nie wie gdzie bezdomych można spotkać. To po co właściwie jest ta instytucja? Może tak więcej współpracy z dzielnicowymi, z zarządcami budynków, kościołami i wieloma innymi organizacjami, a to komu i gdzie pomagać choćby trochę się rozjaśni.
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-11-11, 10:30   

Roztropek napisał/a:
Ja oczywiście popieram chęć niesienia wszelkiej pomocy osobom potrzebującym


To ja się jak zwykle czepie, bo to nie tyle chodzi i popieranie chęci niesienia wszelkiej pomocy, co niesienie jej... tak, to jest też do Pana apel. Myślę, że skoro Pana tak strzyka, to może powinien Pan wystosować oficjalne pismo do MOPS z takim zapytaniem czy też sugestią dotyczącą sposobu ich działania.
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2006-11-11, 13:44   

Panie Smooth, szkoda nafty na moje pisanie. Ten Ośrodek podlega Gminie i ktoś za odpowiednie pieniądze nadzoruje jego pracę. Skoro kierownictwo Ośrodka pozwala sobie na takie apele wiedząc, że w Biuletynie Informacji Publicznej są wypisane następujące zadania:
„Zadania Miejskiego Ośrodka Pomocy społecznej”

Pomoc społeczna polega w szczególności na:

4) analizie i ocenie zjawisk rodzących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej;
5) realizacji zadań wynikających z rozeznanych potrzeb społecznych;
6) rozwijaniu nowych form pomocy społecznej i samopomocy w ramach zidentyfikowanych potrzeb.

to na kim moje pisanie może zrobić jakiekolwiek wrażenie? Przecież ten apel dokładnie wskazuje na to, że wymienione punkty 4,5 i 6 nie są zbyt dokładnie realizowane. Gdzie ta identyfikacja i rozeznanie potrzeb? Może MOPS poda liczbę ilu bezdomnym w Brzegu w okresie zimy należy zapewnić dach nad głową i ciepły posiłek, i gdzie się oni znajdują?
Ostatnio zmieniony przez Roztropek 2006-11-11, 13:46, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-11-11, 14:16   

Roztropek napisał/a:
to na kim moje pisanie może zrobić jakiekolwiek wrażenie?


Och ale tu Pan piszę i mam nadzieję, że robi to wrażenie na kimś, może nawet ktoś z MOPS to czyta..oby !!

A co do
Roztropek napisał/a:
4) analizie i ocenie zjawisk rodzących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej;


Czy taki apel jest czymś złym ? Bo ja uważam, że nie wszędzie można dotrzeć, nie wszędzie może dotrzeć MOPS, więc taki apel może być formą pomocną w analizie.. nie wnikam kto za co bierze pieniądze i jak wykonuję swoje obowiązki, bo jak Panu szkoda "nafty" tak mi szkoda sił..a jeśli chciałbym coś zmienić i wpłynąć na funkcjonowanie takiej jednostki..to na pewno nie ograniczyłbym się do wypominania w miejscu gdzie i tak prawdopodobnie (przynajmniej jak na razie) nikt na to nie zareaguje, w przeciwieństwie do reakcji na w/w apel ! (ale może jestem jeszcze młody i naiwny :wink: )
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-11-11, 19:21   

kurna chata, tu chodzi o konkretne działeni meisetr roztropek, że jak Pan widzi cos to włąsnie niechże Pan informuje odpowiednią służbe, bo odpowiednia słuzba nie może byc wszędzie i zawsze i nie ma kamer na podczerwień w helikopterze żeby zbadać każdą dziurę, opuszczony dom, dzialki, setrte gruzu. MOPS zupełnie normalnie zwraca się do obywateli po pomoc i współpracę a nie komentarze. Nie masz Pan ochoty pomagac, to Pan napisz, że nie bo nie. A masz Pan lepszy pomysł na działanie MOPS-u to startuj Pan na dyrektora MOPS-u albo zaproponuj swoje usługi jako darmowy społeczny konsultant-specjalista.

Naprawde - kampania wyborcza się skończyła, forum poswiecone wyborom saorzadowym zostało zmakniete i jako uzytkownik mam apel do Pana, jako innego uzytkownika, żeby stylu bezinformacyjnego niekomunikowania sie nie przenosił Pan na inne fora. Ostatecznie za darmo może Pan załozyc swoje forum np. w serwisie http://mojeforum.net

Polecam, ja to zrobiłem, bawie się świetnie:)
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2006-11-11, 20:12   

No dobrze, powiedzmy, że zrozumiałem. Ale przekładając takie działanie na inne instytucje:
1. Zakład Wodociągów i Kanalizacji wystąpi z apelem o przekazywanie informacji o pękniętych rurach zamiast robić planowe remonty;
2. Policja wystąpi z apelem o podawanie numerów rejestracyjnych samochodów jeżdżących z nadmierną prędkością zamiast osobiście patrolować ruchliwe trasy;
3. Na PKP już mamy ogłoszenia, aby informować o złodziejach, co ma zwalniać PKP od obowiązku wyłapywania tych złodziei i zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym;

Tak można ciągnąć w nieskończoność. Róbmy swoje pomagając, a nie wyręczając tych do których odpowiednie zadania zostały przypisane.
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-11-12, 02:27   

Roztropek napisał/a:
Ale przekładając takie działanie na inne instytucje


Roztropek napisał/a:
1. Zakład Wodociągów i Kanalizacji ...


Taka uwaga ogólna, że można dzielić apele na te bardziej skierowane w stronę naszej empatii i te pozostałe ...ale jak Pan, Pani Roztropku zamyka wszystko w jednym worku.. to ech...

Roztropek napisał/a:
2. Policja wystąpi z apelem o podawanie numerów rejestracyjnych samochodów jeżdżących z nadmierną prędkością zamiast osobiście patrolować ruchliwe trasy;


Genialny pomysł. Bo po pierwsze policja też nie jest w stanie wszędzie być, a taka informacja / apel podany do wiadomości publicznej na pewno kazałby mieć kierowcy świadomość, że obserwuje go nie tylko Policjant, ale każdy jeden przechodzień !!

Roztropek napisał/a:
Róbmy swoje pomagając, a nie wyręczając tych do których odpowiednie zadania zostały przypisane.


No i o tym właśnie ciągle mowa, chodzi o robienie swojego !!
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2006-11-12, 09:30   

Ponieważ jestem posądzany o brak współczucia, empatii itp. pozwoliłem sobie zacytować poniższy fragment Apelu:
Cytat:
Prosimy o informacje o osobach i rodzinach, które znajdują się w sytuacji mogącej zagrażać ich bezpieczeństwu i narażać na negatywne skutki zimy.
Jeśli chodzi o rodziny to Apel MOPS jest potwierdzeniem tego co dotychczas napisałem. Jedną instytucją pomocową dla rodzin jest MOPS drugą Powiatowy Ośrodek Pomocy Rodzinie, i co z tego wynika? Są rodziny bez opału na zimę, które same zgłaszają ten fakt do wskazanych instytucji. Są również takie rodziny, które z różnych względów albo nie widzą takiej potrzeby, albo nie wiedzą, że można się gdziekolwiek zgłosić po pomoc. Część rodziców w tych rodzinach nie dorosła do sprawowania tej funkcji. Jeśli instytucje pomocowe nie znają adresów tych rodzin to inaczej niż przez Apel nie załatwimy sprawy pomocy. Jednak Apel do społeczeństwa nie jest podstawową formą rozeznania potrzeb. Oprócz tego gdzie te rodziny mieszkają należy dokładnie określić powód niedostatku, podjąć działania do jego likwidacji, dokładnie określić czy rodzice właściwie spełniają swoje zadania, a to nie są zadania należące do sąsiadów czy społeczeństwa.
Druga sprawa to bezdomność. Jak dotychczas miejsc w noclegowniach w okresie zimowym nie brakuje. Ci śpiący gdziekolwiek na mrozie robią to w 90% przypadków na własne życzenie. Niestety do noclegowni nietrzeźwi nie są przyjmowani. Tu apel oczywiście jest niezbędny, tylko jak można pomóc człowiekowi, który sam tego nie chce i na ile skuteczna jest taka pomoc? Co się dzieje na dworcu PKP we Wrocławiu w godzinach nocnych ogólnie wiadomo, a dzieje się to 200 m od noclegowni i nikt przez ostatnie kilka lat nie może sobie z tym poradzić.
Inna sprawa to empatia- wczucie się w czyjeś położenie. Nie przesadzajmy z tym słowem. Gdyby każdy lekarz odczuwał empatię w stosunku do swojego pacjenta to sam byłby pacjentem oddziału zamkniętego. Na szkoleniu z BHP w poważnej instytucji we Wrocławiu był obecny lekarz z pogotowia. Może jego słowa nie wszystkim się spodobają, ale przestrzegał przed udzielaniem pomocy osobom krwawiącym bez zabezpieczeń, przestrzegał przed robieniem sztucznego oddychania bez odpowiedniego sprzętu itd. w tych wypadkach zdrowy rozsądek powinien brać górę nad empatią.
Ostatnio zmieniony przez Roztropek 2006-11-12, 09:32, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-11-12, 10:49   

Krótko. Ja się zgadzam z tym co Pan piszę, tylko chyba nikt tu nie twierdzi, że
Roztropek napisał/a:
Apel do społeczeństwa nie jest podstawową formą rozeznania potrzeb
. Jest formą dodatkową, wspomagająca, a reakcja nań wynikać może z dobrej woli itp itd. i przecież nikt nie zabrania stosowania nam w sytuacjach o których piszemy rozsądku, który de facto wynika również z naszej niepewności co do różnych sytuacji, a ta zaś może wynikać z naszej nie wiedzy (i tu należałoby wypomnieć jakimś instytucją, że nie dbają o prawidłową edukację obywateli)
Ostatnio zmieniony przez smooth 2006-11-12, 10:50, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Naczelna PP-B 



Wiek: 50
Dołączyła: 31 Sie 2006

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2006-11-12, 15:28   

Tak na prosty rozum - to jest apel do społeczeństwa o pomoc i informację, a nie o datek, wsparcie rzeczowe... czy odwalanie za kogoś roboty.

I chodzi o odzew ze strony społeczeństwa. Ten, do kogo taki apel trafi i bedzie chciał pomóc komuś ze swego otoczenia - zrobi przysługę po prostu informując (przynajmniej wiedząc, do kogo należy taką informację skierować). Całą resztą ma zająć się MOPS.
O czym w ogóle jest ta dyskusja?
Przecież tyle się mówi o znieczulicy społecznej.
Czy to jakiś problem, odpowiedzieć na taki apel?
Czy na włamanie do sąsiada nie powinno się reagować, bo od tego jest policja?
Czy nie należy pomóc ofiarom wypadku, bo od tego jest pogotowie?
Czy nie należy zareagować na śpiącego na mrozie bezdomnego, bo od tego jest MOPS?

Hej! A gdyby nam się coś podobnego przytrafiło - nie oczekiwalibyśmy pomocy? Trochę empatii jeszcze nikomu nie zaszkodziło.
Może to właśnie w dzisiejszych czasach jest podstawą człowieczeństwa? Reakcja na czyjąś krzywdę, biedę... a nie oczekiwanie na działania ze strony innych (bo przecież mnie to nie dotyczy)....
Wystarczy odrobina dobrej chęci... wystarczy.
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-11-12, 17:37   

Bo Państw3o, wbrew temu co wmawia nam Telewizja i Partie to przede wszystkim MY.
Nie koalicje, nadete pyszczydła pieszczochów, ale MY i nie widze nic zdrożnego w tym żeby Policja, PKP, MOPS odwoływał sie do pomocy, uczynności zwykłych ludzi. Na całym swiecie jest tak, że policja jest skuteczna tam gdzie potrafi zmontowac program współpracy z lokalnymi wspólnotami, gdzie wspólnota jest zintegrowana.
I tyle. Nikt Panu Roztropkowi nie każe nic robić. Więc o co ten szum? Nie chcesz Pan to nie informuj, ale widze że styl głosnego nogłaszania czego sie nie zrobi przenosi się z poziomu centralnego w tym kraju do poziomu lokalnego. Gartuluję Panie Roztropek, ma Pan wielkiego poprzednika:)
0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-11-12, 18:10   

Oj Panie Roztropku, zdecydowanie Pan dziś nie w humorze. :-)
Ja ten apel odebrałem jak całkiem normalne działanie. A bezdomni ukrywają się w takich miejscach, że pewnie nie tylko helikopter z podczerwienią by nie pomógł... Myślę, że akurat tym postem MOPS zrobił to co do niego należało. I chciałbym żeby inne służby miejskie też prosiły o pomoc w wielu sprawach...
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-11-17, 10:39   

A coś takiego ?
http://yasiu.elektroda.ne...534DSC00032.JPG
Prawdopodobnie to bezdomny zamieszkujący tereny naprzeciw zajazdowe na obwodnicy !!
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2006-11-17, 16:53   

Dlaczego zaraz bezdomny? To jakiś miłośnik natury ubrany w modną kurtkę, dbający bardziej o siodło swojego roweru niż o własne nerki. W koncu każdy może zasłabnąć po zjedzeniu nieświeżego posiłku w przydrożnym barze.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: apel


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 37
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu