Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dream Theater
Autor Wiadomość
sycha 
music dedicated.. !



Wiek: 33
Dołączył: 04 Gru 2006

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg / Wrocław

Wysłany: 2006-12-06, 07:34   Dream Theater


Spis treści:
  1. Informacja
  2. Rys historyczny
  3. Muzyka
  4. Skład
  5. Wypis najważniejszych wydawnictw
  6. Ciekawostki
  7. Podsumowanie
  8. Bibliografia


Informacja:
Chciałbym przybliżyć wszystkim użytkownikom forum zespół, którego twóczość jest przyczynkiem tego właśnie tematu i o ile to możliwe zachęcić Was do zapoznania się z nim głębiej. Zapraszamy wszystkich do lektury oraz oczywiście dyskusji.

Rys historyczny:
Jest to amerykańska grupa muzyczna wykonująca rock-metal progresywny. Została założona w roku 1985 przez Johna Petrucciego (gitara), Johna Myunga (gitara basowa) i Mike'a Portnoya (perkusja), którzy współpracują ze sobą nieprzerwanie po dzień dzisiejszy.
Pierwszym klawiszowcem zespołu został Kevin Moore. Po jego dołączeniu zespół obrał nazwę Majesty, którą ostatecznie zmieniono na Dream Theater, ze względu na działalność innego zespołu o takiej samej nazwie. Ciekawostką jest fakt, iż nazwę tą zaproponował ojciec Portnoy’a, a zaczerpnięto ją z szyldu nad kinem w Monterey (Kalifornia).
Ciekawie i dokładnie opracowana historia Dream Theater znajduje się tutaj .

Muzyka:
Muzyka tej grupy to fuzja popularnych wówczas hard rocka i heavy metalu z jednej strony oraz rocka progresywnego z drugiej. Inspiracją dla Dream Theater była twórczość takich zespołów jak Rush, Queensrÿche, Yes, Iron Maiden.
Muzyka Dream Theater cechuje się ciężkim heavymetalowym brzmieniem, skomplikowaną formą typową dla rocka progresywnego (zmieniające się w czasie schematy rytmiczne i harmoniczne) oraz wykonawczą wirtuozerią. Zespół jest uważany za jeden z najważniejszych w historii metalu progresywnego.

Skład:
Obecny:
James LaBrie – wokal (1991 do dziś),
John Myung – gitara basowa, chapman stick (1985 do dziś),
John Petrucci – gitara, wokal (1985 do dziś),
Mike Portnoy – perkusja, wokal (1985 do dziś),
Jordan Rudess – klawisze, continuum (1999 do dziś).

Byli członkowie:
Chris Collins – wokal (1986),
Charlie Dominici – wokal (1987–1990),
Kevin Moore – klawisz (1986–1994),
Derek Sherinian – klawisz (1995–1999).

Wypis najważniejszych wydawnictw:
Albumy studyjne:
(1989) When Dream and Day Unite (LP, Mechanic Records)
(1992) Images and Words (LP, ATCO Records)
(1994) Awake (LP, EastWest Records)
(1995) A Change of Seasons (EP, EastWest Records)
(1997) Falling into Infinity (LP, EastWest Records)
(1999) Scenes from a Memory (LP, Elektra Records)
(2002) Six Degrees of Inner Turbulence (LP, Elektra Records)
(2003) Train of Thought (LP, Elektra Records)
(2005) Octavarium (LP, Atlantic Records) (ciekawostki)
(2007) Systematic Chaos (LP, Roadrunner Records)

Albumy koncertowe:
(1993) Live at the Marquee (MCD, ATCO Records)
(1998) Once in a LIVEtime (CD, EastWest Records)
(2001) Live Scenes from New York (CD, Elektra Records)
(2004) Live at Budokan (CD, Elektra Records)
(2006) Score (CD, Rhino Entertainment)

Dokładny spis wydawnictw Dream Theater do wglądu tutaj.

Ciekawostki:
Muzycy Dream Theater stosują kilka specyficznych trików muzycznych, wplatając je w swoje kompozycje. Większość z nich jest zauważalna tylko dla wytrawnych słuchaczy przez co stanowi dodatkową atrakcję dla fanów twórczości zespołu. Wyróżnić można np. powtarzalność niektórych motywów. Osobiście polecam piosenkę The Root Of All Evil z płyty Octavarium, gdzie usłyszeć można liczne motywy ze straszych kompozycji tego zespołu.

Oprócz tego zespół bardzo dba o ciekawe przygotowanie wizualnej oprawy samego albumu. Na naszym forum jest rozpiska dotycząca tych trików wykorszystanych w jednej z ostatnich płyt – Octavarium. Zapraszam.

Jeśli interesują Was inne sposoby na połączenie kompozycji w twórczości zespołu, którego wątek poruszamy w tym temacie zapraszam tutaj.

Podsumowanie:
Warto również dodać, że członkowie Dream Theater mają swój wkład również w innych projektach. Jako takie wymienić trzeba przede wszystkim Liquid Tension Experiment (często występujące w tym temacie pod tajemniczym skrótem LTE) oraz True Symphonic Rockestra. Oczywiście nie są to wszystkie projekty, a jedynie te, które kiedyś w tym temacie zostały wymienione ;) Lista jak najbardziej do rozbudowania (tutaj specjalne pozdrowienia dla smootha ;) ). Czekam na propozycje.

Bibliografia:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dream_Theater
http://www.dreamtheater.art.pl/
http://www.dreamtheater.net/

---------------------------------------------------------------------------------------------------------




U mnie standardzik na rozpoczęcie dnia - Dream Theater "A Change of Seasons". Strasznie wkręcająca piosenka, polecam ;)
Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-05-07, 15:25, w całości zmieniany 8 razy  
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-12-06, 14:53   coś dla oka

To i ja rzucę uchem bo dawno nie leciał ten prze-genialny kawałek u mnie i dla oko coś też dam..



Swoją drogą moje ulubione wejście ..takie milusio to w 20:13
Ostatnio zmieniony przez smooth 2006-12-06, 15:05, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
sycha 
music dedicated.. !



Wiek: 33
Dołączył: 04 Gru 2006

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg / Wrocław

Wysłany: 2006-12-06, 21:49   

Hah... mnie mniej potrzeba - przejście ~4.15 już robi mi dobrze, potem ~8.46 pojawia się oryginalny smaczek ze świetną rolą basu a następnie przejście w wyrąbany wokal - tutaj poprostu kosmos... A jak potem gosc mowi "Good bye" to w ogóle można odlecieć daaaaleko ;) Potem wokal jakos przed 15 minutą... A potem od 17 to nie ma mnie już w ogóle :) solo Petrucciego w tym momencie jest po prostu genialne. Nawet w samym DT nie znajde chyba ciekawszej kompozycji. Kiedyś też tak będę :D To tyle..


Btw.. Raz, dwa trzy - bratem Żaby jesteś Ty 8)
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-12-06, 22:21   

sycha napisał/a:
Btw.. Raz, dwa trzy - bratem Żaby jesteś Ty


I tu się ogromnie mylisz...bo ten nick jest tylko i wyłącznie mój ... co najwyżej ktoś kogo masz na myśli, jest bratem moim :wink: jeśli masz jakieś wątpliwości to pw :>

sycha, swoją przygodę z zaczynałem x-lat temu od Liquid Tension Experimen - When the water breaks ..jeśli znasz to wiesz jakiego szoku muzycznego dostałem ...jeśli nie znasz to jesteś w żłobku !!
0 UP 0 DOWN
 
Qbass 
bass player



Zaproszone osoby: 4
Wiek: 35
Dołączył: 04 Paź 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-12-06, 22:36   

o czym wy mowicie... DT... to posluchajcie sobie Szazy czy innych Boysow:) to jest muza... a wy o jakims progresie tutaj... to przeciez nie dla ludzi .:) muzyka musi byc mila latwa itp
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-12-06, 22:36   

sycha napisał/a:
przejście ~4.15


masz na myśli przejście 4:09..a przy 4:19/20 (to samo tylko o x - oktaw wyżej) ..tak jest milusio ...
sycha napisał/a:
~8.46

no to jasna sprawa... choć to zaledwie rozgrzewka do ogromnego powera wokalowego .. (ps. wiesz, że La Brie, zaczął się uczyć śpiewu jakoś oko 22 roku życia z tego co pamiętam ..zaczął od Jazzu) ..

sycha napisał/a:
A potem od 17 to nie ma mnie już w ogóle


...no to typowe jazzowanie John'a

sycha napisał/a:
Nawet w samym DT nie znajde chyba ciekawszej kompozycji


Ciężko mówić o ciekawszej..ale o wielu wielu równorzędnych !! ..
0 UP 0 DOWN
 
mdzielak 


Wiek: 35
Dołączył: 23 Kwi 2005

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2006-12-06, 23:25   

nowatorsko-dygresyjnie powiem "These Walls"...
to piękny utwór jest...

"...Watch me, Fading, I'm losing, All my instincts, Falling into darkness..."
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-12-06, 23:32   

mdzielak napisał/a:
nowatorsko-dygresyjnie powiem "These Walls"...


"The walls" to był pierwszy kawałek, który słuchałem non stop zaraz po tym jak w mych dłoniach pojawiło się "Octavarium".. rozkoszowałem się tym powerem przez słuchawki bo było ok 00:00...

ps.
W Octavarium słychać bardzo mocno wpływy zespołu Muse ... zresztą zgadnijcie co było puszczane w przed koncertem 04.10.2005 Dream Theater w Poznańskiej Arenie.. oczywiście między innymi Muse..ale człowiek wtedy dumny, że wyczaił to sam :wink:
0 UP 0 DOWN
 
sycha 
music dedicated.. !



Wiek: 33
Dołączył: 04 Gru 2006

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg / Wrocław

Wysłany: 2006-12-07, 07:48   

Hmm... W Octavarium mój traf to Sacrificied Sons :) Jakoś poza tym utworem i paroma wstawkami samego Octavarium nie wkręciła mnie za mocno, ale za to zobaczcie jakie smaczki tam zastosowali.. Zapożyczone z innego forum :)

--

Postanowiłem odciążyć Radka i część „smaczków” ostatniego albumu Dream Theater przytoczyć za niego. Skoncentrowałem się na tych liczbowych (bo są jeszcze inne), które wydają się najbardziej oczywiste.
Oto więc niektóre ze smaczków Octavarium:

- Bardzo istotna jest liczba 8.

- Octavarium to ósmy album w całości studyjny, nagrany przez zespół.

- Podobno, jak twierdzą znawcy, wszystkie utwory na tej płycie rozpoczynają się w tonacjach, które przyporządkowane są kolejnym dźwiękom gamy durowej (mówi się o skali F – lidyjskiej). Tego, niestety, nie potrafię sam sprawdzić, powtarzam jedynie za innymi… Wyjaśniałoby to poniekąd tytuł płyty, ponieważ mowa tu o oktawie. Tak sprawę tonacji opisano na jakiejś zagranicznej stronie:

Track 1: Ab Major -> F Minor
Track 2: Bb Major -> G Minor
Track 3: C Major -> A Minor
Track 4: D Major -> B Minor
Track 5: Eb Major -> C Minor
Track 6: F Major -> D Minor
Track 7: G Major -> E Minor
Track 8: Ab Major -> F Minor

- Liczba utworów na płycie wynosi 8.

- Książeczka jest 8-stronicowa.

- Tytuły poszczególnych utworów są w książeczce zapisane na pięciolinii. Każdy z nich poprzedzony jest numerem, ale wyglądającym jak zapis metrum (tu zresztą raczej niemożliwe, żeby miało to pokrycie w samej muzyce, szczególnie dlatego, że mamy przecież do czynienia z niezłymi rytmicznymi kombinatorami – zmiany są wszak jednym ze znaków firmowych DT). Przykład:



- Istotna, jak już wspominał Radek, jest także liczba 5, a niektórzy twierdzą, że również 3. 5 odnosi się do liczby muzyków DT, z kolei 3 ma oznaczać byłych członków zespołu. 3, 5 i 8 pojawiają się w różnych kombinacjach w ilustracjach zamieszczonych w książeczce:

- Na okładce: 8 kul i 5 ptaków.



- Kolejna ilustracja: na pierwszej kostce domina mamy sumę 5, na drugiej – 8. Zastanawiająca jest też liczba krążących w okolicy ptaków – 3.



- Labirynt ma kształt ośmiokąta (zapewne foremnego), ale zawiera także 8 przejść. Pająk ma oczywiście 8 odnóży.



- Ośmiornica – skojarzenie oczywiste + 5 rybek + znak stopu (ośmiokąt). W znak wpisane jest logo zespołu (symbol Majesty).



- Wykres ośmiokąta, w którym znajduje się 5-ramienna gwiazda. W dodatku podpis w prawym górnym rogu to: fig. 8, a w prawym dolnym rogu: Scale 5:8.



- Klawisze znajdują się na pasku widocznym po lewej stronie pudełka (przezroczystego), kiedy jest ono zamknięte. Białych jest 8, czarnych – 5.



- Klawisze na rewersie okładki – identycznie.



- Bila jest koloru czarnego, co oznacza w bilardzie 8 punktów (dzięki - djds!).



Więcej nie dam dziś rady. :cry:

Fragment dotyczący czarnej bili poprawiłem, zgodnie z sugestią djdsa.

--

Nowa teoria spisku wręcz :-P
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-12-07, 14:08   

sycha napisał/a:
Nowa teoria spisku wręcz


A tam spisku ..wszystko zostało zrobione "z głową"..wszystko zgodnie z tytułem płyty ma się kojarzyć z oktawą ..dlatego rozkładając sam tytuł mamy akwarium oktaw :)
Co do "Sacrificied Sons" to również mój strzał..choć na równi z Octavarium

ps.
osobiście zwróciłem uwagę na czas trwania tytułowej piosenki..
24:00 (choć bardziej prowokuje do myślenia rzeczywisty czas wyświetlający się .a mianowicie 23:59) co może sugerować zakończenie czegoś lub początek (w takim dobowym ujęciu) .. można tu gdybać nad znaczeniem i celowością ...
Ostatnio zmieniony przez smooth 2006-12-07, 14:10, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Faja_Hefajstosa 


Wiek: 36
Dołączył: 07 Gru 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-12-07, 14:45   

co do DT to mi wręcz słów brak :P
od wczesnych czasów pośredniakowych...znaczy się podstawówkowych DT towarzyszy mi aż do teraz i jest ciągle nr 1! boli mnie to iż za młodu na koncerty nie mogłem jeździć..na szczęście "Octavarium" Poznań Arena 2005 zaliczyłem ... pikna sprawa :D
Zachęcam do wsłuchiwania się w każdy kawałek gdyż cała twórczość DT ma mistrza :evil:
Ostatnio zmieniony przez smooth 2006-12-07, 14:51, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
sycha 
music dedicated.. !



Wiek: 33
Dołączył: 04 Gru 2006

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg / Wrocław

Wysłany: 2006-12-07, 21:00   

W DT najlepsze jest to, że kawałki które grają przy każdym słuchaniu, obojętnie czy 2, 5 czy 10, wnoszą coś nowego - poznajesz je od innej strony.
0 UP 0 DOWN
 
Faja_Hefajstosa 


Wiek: 36
Dołączył: 07 Gru 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-12-07, 21:52   

oj sycha musisz na koncert pojechać :wink:
Jak tylko sie jakiś szykować będzie to trza KoXać ekiqe ...
może sie uzbiera więcej niż w tamtym roku :D ja chętnie sie raz jeszcze wybiorę (i za 10razem tak samo będzie)
ale obawiam sie że takowy ma szanse sie trafić dopiero za rok jak nie później
(jak masz jakieś newsy co do jakieś euro trasy to pisz :P )
0 UP 0 DOWN
 
sycha 
music dedicated.. !



Wiek: 33
Dołączył: 04 Gru 2006

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg / Wrocław

Wysłany: 2006-12-07, 22:05   

Nie mam, nie mam. Na razie John z Mike'iem jeżdżą z G3, potem trasa w Ameryce, a o europejskiej nic nie słychać :( Za to Grave Digger gra jakoś w lutym, ale w Krakowie - ktoś chętny?
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-12-08, 01:58   John

sycha napisał/a:
Nie mam, nie mam. Na razie John z Mike'iem jeżdżą z G3


No takie G3 to standard... Joe zanudza... Stevie Vai płynie wraz z melodią i przedziwnymi kombinacjami ...a John pokazuje kto jest debeściakiem :) , grając "Glasgow Kiss" czy też "Damage Control" ze swojego solowego projektu "Suspended Animation"


0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: dream, theater


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu