Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Brzeski Zuchthaus
Autor Wiadomość
slawq 



Wiek: 45
Dołączył: 01 Wrz 2006

UP 37 / UP 6


Skąd: Skarbimierz

Wysłany: 2007-01-14, 02:53   

alferx napisał/a:
Znalazłem zdjęcie lotnicze Brzegu z 1944, Zuchthause widać za kościołem

co jest za budynkiem na Chrobrego w ktorym dzis jest Grota, Klonex ???
oraz dziwne dwa dlugie waskie dachy idac po Wojska Polskiego od rynku - pierwsza przecznica
Ostatnio zmieniony przez slawq 2007-01-14, 02:55, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-01-14, 12:21   

Za budynkiem, gdzie dzisiaj jest Grota i Klonex, było podwórze szpitala Marienstift. Podwórze miało zejscie schodkami do fosy. W budynku, gdzie teraz jest Grota była kostnica. Jak się wejdzie na podwórze widać jeszcze krzyż na szczycie domu. Sam spital obejmował budynki Groty, Klonexu i Komenty Uzupełnień. Te budynki funkcjonowały jako szpital jeszcze w latach 50-tych. Jeżeli chodzi o te dwa niskie i długie domy, to jeszcze nie wiem co tam było, ale cały czas szukam.
Brieger
0 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 74
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2007-01-14, 12:25   

Jestem pełen podziwu dla Twojej wiedzy o naszym mieście, Brieger!
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-01-14, 12:34   

to dlatego w grocie jest tak chłodno - jak w kostnicy :) a zejscie do fosy rzeczywiscie było i może dalej jest, nie pamietam bo dawno tam byłem...o ile się nie myle to było w paru miejscach w tym jedno posiadało schody i znajdowało się w kierunku (patrzac w dal ) ul. JPII
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-01-14, 12:40   

Zgadza się. Też nic nie mogę powiedzieć na temat obecnego stanu tego miejsca, bo teź tam nie byłem od jakiegoś czasu.
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-01-14, 12:47   

i nawet można zobaczyć wystające z ziemi fragmenty poręczy, ciekawe jakie było przeznaczenie tych schodów? przejście przez fosę było tylko na kładce co istnieje obecnie, w okolicach schodów nie ma "wydeptanych" scieżek, może służyły do poboru wody w razie jej braku lub kierunek ewakuacji. w latach 50 odbywały się jeszcze porody w szpitalu. W klonexie mieszkal taty kolega na 1 lub 2 pietrze.
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-01-14, 13:25   

Nie sądzę, aby te schody służyły jakiemuś celowi komunikacyjnemu. Niemcy zawsze mieli poczucie czegoś co nazywają Gemuetlichkeit, co można przełożyć jako 'przytulność'. Podejrzewam, że te schody służyły tylko i wyłącznie celom estetycznym. Pacjenci tego szpitala mogli sobie chodzić na spacery nad fosę, co służyło szybszej rekonwalescencji. Zresztą, coś takiego było też w brzeskim szpitalu dla nerwowo i umysłowo chorych. Z części fosy zrobiono chyba plener spacerowy.
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-01-14, 13:40   

a tak dla przypomnienia...to gdzie znajdował sięten szpital dla nerwowo chorych?
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-01-14, 14:05   

Szpital dla nerwowo i psychicznie chorych znajdował sie w kompleksie obejmującym budynek dzisiejszego Zespołu Szkół Budowlanych, budynki warsztatów szkolnych ZSZ nr.1 i poklasztorne zabudowania na terenie dzisiejszego przedszkola przy ul. Polskiej. Wszytko było otoczone wysokim murem, a od ul. Kamiennej były dwa wjazdy do tego szpitala przez dwie duże bramy wpuszczone w ten mur. Jeden był zaraz przy budynku szkoły budowlanej, a drugi tam gdzie teraz jest wjazd na warsztaty. Bramy były lite z żelaza. Z tego co wiem szpital został zlikwidowany pierwszej połowie lat 40-tych i umieszczono tam na krótko szkołę żandarmerii. W 1944 był tam znowu szpital, tyle tylko, że nie leczono tam już ludzi psychicznie chorych.
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-01-14, 14:14   

czy szerokość fosy jest szerokością oryginalną? chodzi mi o porównanie szerokości fosy w parku obok amfiteatru, parku centralnym, wzdłuż ulicy chrobrego, przez zsz nr 1 az do Odry. jakim zasięgiem (szerokością) obejmowała fosa obecne tereny, zwłaszcza w okolicy zsz nr 1. znów zmiana tematu ale cóż zrobić jak tyle pytań a tak mało odpowiedzi :)

[ Dodano: 2007-01-14, 14:26 ]
co do muru otaczającego szkołę żandarmerii to jego duży fragment istnieje do dziś, niestety strasznie popisany jest sprayami a jego zakończenie łączy się z budynkiem na starych koszarach. ciekawi mnie co stało sięz oryginalnymi bramami, może są przechowywane gdzieś na terenie zsz nr 1....w których miejscach dziś widoczne są elementy fortyfikacji? jak się nie mylę część stanowi element ogrodzenia na terenie szkoły podstawowej nr 1 od strony fosy oraz w parku z amfiteatrem stanowi "zaplecZe dworku" (dziwnie brzmi ale chodzi mi o tereny za dworkiem, na których również opiera się "płot" żelazny

[ Dodano: 2007-01-14, 14:29 ]
ten mur znajduje sięna ul. Kapucyńskiej jak również jest tam oryginalna droga z kocich łbów
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-01-14, 14:32   

Podejrzewam, że fosa jest nie zmieniona na odcinku od ul. Kamiennej (tj. za domami na ul. Herberta), poprzez Park Centralny (między ul Piastowską a Armii Krajowej), Park nad Fosą (między ul. Armii Krajowej a ul. Wrocławską) aż do Wrocławskiej. Zostały chyba zmodyfikowane miejsca, gdzie fosa uchodziła do Odry, tj. teren byłego szpitala dla psychicznie chorych i parku za zamkiem. Aha, i jeszcze jedno miejsce, które zostało zmienione - amfiteatr. Niemcy rozpoczęli budowę takiego obiektu, ale nie dokończyli. Ponoć, nasz amfiteatr jest zbudowany na podstawie planów niemieckich, przez co architekt, który nadzorował tę budowę miał spore kłopoty. A tak a propos, gdzieś czytałem, nie pamiętam gdzie, że końcowa część fosy między amfiteatrem a ul. Wrocławską jest wyłożona potłuczonymi płytami nagrobnymi ze zlikwidowanego cmentarza ewangelickiego, który był zlokalizowany między ulicami Ofiar Katynia a Łokietka (tam gdzie dzisiaj stoi szpital).
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-01-14, 14:38   

w którym miejscu te płyty miałyby się znajdować? czy tu gdzie jest "fontanna", naprzeciw kina Słońce. może te płyty, potłuczone, są wkomponowane w murek otaczający "fontanne" ?

[ Dodano: 2007-01-14, 14:47 ]
co do parku za zamkiem to wydaje mi się, że fosa swym zasięgiem obejmowała teren aż za salę sportową szkoły nr 4 a samą salę wybudowano na terenie fosy ale to tylko takie moje przemyślenie :) pomnik Hydraulika również stoi na terenie dawnej fosy, wie Pan w którym roku mniej więcej ten fragment fosy został zasypany? i kiedy utworzono drogę na ul. wrocławskiej. jeśli przyjąć, że szlak przez ul. wrocławską istniał od dawien dawna i jeśli założyć, że fosa istniała również w miejscu pomnika Hydraulika to w jaki sposób " przeprawiano" się przez tą fosę. czy nazwa Brama Wrocławska to nazwa budowli czy poprostu nazwa wylotowa z miasta nie będąca żadną budowlą?

[ Dodano: 2007-01-14, 15:01 ]
może rozpracujemy tą mapę?

http://www.napoleon-serie.../1807/brieg.jpg

w którym miejscu obecnie znajdują zię połączenia z Odrą ? idąc od prawej strony połączenie fosy i Odry to okolice obecnie zsz nr 1 a to obok ślepe połącznie w którym miejscu to może być obecnie? zakład energetyczny?

[ Dodano: 2007-01-14, 15:04 ]
0 UP 0 DOWN
 
qiero 
11


Wiek: 46
Dołączył: 23 Maj 2005

UP 12 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-01-14, 15:05   

Lotnik_Krzyś napisał/a:
w którym miejscu te płyty miałyby się znajdować? czy tu gdzie jest "fontanna", naprzeciw kina Słońce. może te płyty, potłuczone, są wkomponowane w murek otaczający "fontanne" ?

Kilka płyt wkomponowanych w murek to moga być te płyty. Pamiętam, jak bawiłem się tam w dzieciństwie to kilka płyt miało napisy jak z nagrobków
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-01-14, 15:11   

no to qiero dokładnie tak jest :) sa tam teoretycznie no i praktycznie 2 murki: jeden jest w otoczeniu fontanny, drugi zaś o wysokości około 30 - 40 cm otacza aleje spacerową . tylko, że teraz nie pamiętam, w który mur wkomponowano te epitafia. należałoby ustalićw którym roku zbudowano (postawiono ) oba murki i oczywiście datę likwidacji cmentarza....może ma ktoś zdjęcie tego terenu i mógłby załączyć

[ Dodano: 2007-01-14, 15:16 ]
a czy czasem płyty nagrobne nie stanowią częsci chodnika wokoło kościoła św. Mikołaja, od strony alberta? bo tablice zmarłych przeważnie wmurowywano w mury kościoła a nie w chodnik tak żeby po nich chodzić?
0 UP 0 DOWN
 
majavip 


Wiek: 113
Dołączyła: 30 Gru 2006

UP 0 / UP 0



  Wysłany: 2007-01-14, 16:17   ;-)

fajny temacik - jak wszyscy jestem pod wrażeniem wiedzy historycznej Briegera! (to twoja pasja??) aż z ciekawości dziś sie rodzicow i dziadków pytałam o "przeszłość" Alberta... więzienia, szubienic.. i gruzów za murem z desek ... fajnie tak czasem poczytać i posłuchać o histori ... - naszej historii!!!!!
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzeski, zuchthaus


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu