Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Walki w Brzegu w 1945
Autor Wiadomość
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-02-02, 21:16   

Ze wspomnień Maxa Pietruszki jak i Hanuschka wynika, że Sowieci weszli do Brzegu z południa. Ponoć poruszanie się po ul. Nysańskiej było utrudnione, bo sowieci prowadzili obstrzał z karabinów maszynowych z za torów, najprawdopodobniej z fabryki Blankego (dzisiejsze cukierki). U wyloty ul. JPII stało samobierzne działo, które miało bronić dostępu do sztabu dowodzenia 'Festung Brieg'. Zostało one zniszczone w nocy z 5 na 6 lutego. Jak wspomina Hanuschek, był krótki snop światła szperacza i wystrzał, który zniszczył działo i załogę. Należy przypuszczać, że czołg, lub inny pojazd wyposażony w działo, musiało albo przejechać pod tunelem kolejowym, co bylo dość trudne, bo wjazd do tunelu od ul. 1-go Maja został zastawiony przeszkodami ze stalowych bel składowanymi wtedy koło kolejowej wieży ciśnień, lub bezpośrednio z mostu kolejowego, co teź było dość trudne. Jeżeli chodzi o Olejarnię, to trzeba pamiętać, że wtedy była ona cukrownią, i nie było żadnych silosów. Silosy niższe wybudowano w latach 60-tych, a te wyższe w latach 80-tych. Ul. Ziemi Tarnowskiej była przejezdna i prowadziła do Kruszyny, stąd nazwa Schoenauerstr. gdyż Kruszyna do 1945 nazywała się Schoenau.
Pozdr.
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-02, 21:31   

Lotnik_Krzyś napisał/a:
Az strach pomyslec co by bylo gdyby w silosach bylo zboze

miałem na myśli obecne czasy, jak Pan napisał

Brieger napisał/a:
Jeżeli chodzi o Olejarnię, to trzeba pamiętać, że wtedy była ona cukrownią, i nie było żadnych silosów. Silosy niższe wybudowano w latach 60-tych, a te wyższe w latach 80-tych.


gdyby w 1945 roku były tam silosy to szybko by się skończyły walki w tym rejonie
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-02-02, 21:50   

No tak, toby bardzo szybko przesądziło o wyniku walk, przynajmniej o ten teren.
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-03, 11:06   

a co się stało ze sprzętem wojennym ( transportery, łaziki, czołgi itp.) uszkodzonym i pozostawionym na polach, w mieście i wszelakich miejscach? Z opowiadań wiem, że mnóstwo takiego sprzętu jak i trupów poległych leżało po lewej stronie jak się jedzie na Brzezinę na wysokości zakrętu ( wjazd na wał nad staw Pawłowski). Kiedy miałem 8 może 9 lat pamiętam jak w jednostce wojskowej tej przed Pawłowem na placu ćwiczeń, niedaleko ogrodzenia < droga na działki, pozycja mniej więcej równoległa do boiska baseballowego> stały niektóre w dołach, niektóre nie pojazdy gąsienicowe ( spalone, uszkodzone, bez gąsienic, niektóre z zachowaną "deską rozdzielczą i kierownicą) przeważnie rosyjskie. Był też transporter niemiecki i o ile się nie mylę stoi jeszcze do dziś przynajmniej jego skorupa. Transporterów natomiast brak. Istnieje możliwość, że sprzęt ten został pocięty i przetopiony w hucie? Może ma ktoś informacje o miejscach gdzie takie pojazdy lub ich części mogą się znajdować? napewno część tych pojazdów (sprawnych mniej więcej) tuż po wojnie została przejęta przez ludzi np. ze wsi i wykorzystana np. po przeróbkach jako pług :)

[ Dodano: 2007-02-03, 11:56 ]
i jeszcze jedno pytanie: gdzie pochowano wszystkich poległych zarówno żołnierzy niemieckich rosyjskich oraz cywilów? jeśli zginęło 800 zołnierzy niemieckich i 400 rosyjskich to jest 1200 + ludnosc cywilna. na cmentarzach są pojedyncze (no moze nie pojedyncze) groby ale chyba 1200 to nie będzie :roll: kto zajmował się zbieraniem poległych z ulic budynków? może gdzieś w Brzegu lub pobliżu znajdują się masowe groby? nie pomniki a groby. proszę o informacje. tych leżących na polach chyba nikt nie zbierał i albo pozostawiano ich samych sobie albo chowano w tym samym miejscu stąd tyle różnych ciekawych rzeczy można znaleść po lasach polach.
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-02-03, 12:56   

O sprzęcie nic mi nie wiadomo. Chyba cały zdatny sprzęt zdobyczny został zagospodarowany przez wojska sowieckie. Poraz pierwszy słyszę o sprzęcie koło Pawłowa. Może dlatego, że tego terenu nie penetrowałem. Jeżeli chodzi o groby żołnierzy niemeckich, volkssturmistów i ludności cywilnej nic mi o nich nie wiadomo. Sam z chęcią bym się coś na ten temat dowiedział. Jeżeli chodzi o groby żołnierzy sowieckich, to zostali oni pochowani przy ul. Nowe Domy, póżniej Obrońców Stalingradu, obecnie Ofiar Katynia, vis-a-vis obecnego Malibu. Nie mam pojęcia, jak ta zbiorowa mogiła była zorientowana do kościółka, który tam również stał. Pózniej ten cmentarz zlikwidowano początkiem lat 50-tych i przeniesiono na skrzyżowanie ul Wrocławskiej i Oławskiej, gdzie postawiono ciemnogranatowy obelisk, chyba z granitu, z czerwoną gwiazdą u szczytu. Póżniej ten obelisk zniknął. Mniej więcej w tym miejscu stoi teraz koszmarny pomnik hydraulika.
Pozdr.
0 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 73
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2007-02-03, 13:01   

Żolnierzy radzieckich poległych w okolicach Brzegu pochowano na dużym cmentarzu żołnierzy radzieckich w Kluczborku, troche grobów zachowało się w Brzegu tzw "wilgotnym trójkącie" między ulicami Wrocławską, Oławską i kinem. Sam pamiętam jeszcze ten nieduży cmentarzyk i pomnik Armii Radzieckiej przerobiony z wcześniejszego pomnika niemieckiego. Pod koniec lat 60. prochy żolnierzy ekshumowano właśnie do Kluczborka a w rogu trójkąta powstał pomnik Zwycięstwa (projektu Mariana Wenzla), żargonowo zwany pomnikiem hydraulika, od sterty rur wyobrażających rzekome zasieki.
Żolnierzy niemieckich z terenu Dolnego Śląska pochowano na cmentarzu w Nadolicach Wielkich (na płn-zach od Jelcza-Miłoszyc). Dzisiaj jest tam olbrzymi cmentarz wojenny zadbany staraniem rządu RFN)
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-03, 13:07   

Brieger napisał/a:
Poraz pierwszy słyszę o sprzęcie koło Pawłowa.


na terenie jednostki, skręcając przed Pawłowem na działki wojskowe mniej więcej na łuku drogi stały te pojazdy, mniej więcej 6-7 metrow od płotu dzis chyba stoi tylko wrak transportera.

Brieger napisał/a:
Jeżeli chodzi o groby żołnierzy sowieckich, to zostali oni pochowani przy ul. Nowe Domy, póżniej Obrońców Stalingradu, obecnie Ofiar Katynia, vis-a-vis obecnego Malibu. Nie mam pojęcia, jak ta zbiorowa mogiła była zorientowana do kościółka, który tam również stał.


władze Brzegu mogłyby sięwysilić i postawić jakąś pamiątkową tablicę o tym na terenie szpitala. Tam leżą zmarli i przydałby się im szacunek.
Chyba gosiaczek86 kiedyś o tym wspominał, chodzi o kości ludzkie na tym terenie, pamiętam jak we wczesnych latach 90 remontowano tam siec chyba wodociągową i w fundamentach pod sieć jaki całej tej okolicy (ziemi) znajdowały sięludzkie kości, głównie piszczele i kości udowe czasami żebra, czaszek nie widziałem ani elementów ubrań czy coś w tym rodzaju. kości były tak czyste jakby leżały tam z 200 lat albo dopiero co ktoś by je oblizał. Psy w całej okolicy poroznosiły szczątki ludzi wyglądało to nie zaciekawie.

[ Dodano: 2007-02-03, 13:10 ]
tadjurek napisał/a:
Pod koniec lat 60. prochy żolnierzy ekshumowano właśnie do Kluczborka a w rogu trójkąta powstał pomnik Zwycięstwa (projektu Mariana Wenzla), żargonowo zwany pomnikiem hydraulika, od sterty rur wyobrażających rzekome zasieki.
Żolnierzy niemieckich z terenu Dolnego Śląska pochowano na cmentarzu w Nadolicach Wielkich (na płn-zach od Jelcza-Miłoszyc). Dzisiaj jest tam olbrzymi cmentarz wojenny zadbany staraniem rządu RFN)


to się wszystko wyjaśniło :)
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-02-03, 13:10   

Dzięki za informację. Z tego co mi mówiono, to pierwszym miejscem spoczynku żołnierzy sowieckich było miejsce przy Ofiar Katynia. Należy pamiętać, że tam wtedy był duży cmentarz ewangelicki, któremy chyba należy się oddzielny temat, bo z tego słyszałem, to były tam przepiękne grobowce znaczących rodzin brzeskich. Też, jak przez mgłę, przypominam sobe ten obelisk, ale nie wiedziałem, że był on kombinacją postumentu Germanii i części obeliskowej. Czy ma Pan może jakieś zdjęcia tego obelisku?
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-03, 13:16   

dla przypomnienia tak wyglądał pomnik Germanii:



[ Dodano: 2007-02-03, 13:21 ]
Brieger napisał/a:
Z tego co mi mówiono, to pierwszym miejscem spoczynku żołnierzy sowieckich było miejsce przy Ofiar Katynia. Należy pamiętać, że tam wtedy był duży cmentarz ewangelicki, któremy chyba należy się oddzielny temat, bo z tego słyszałem, to były tam przepiękne grobowce znaczących rodzin brzeskich


o ktory cmentarz chodzi? ten co był na terenie szpitala czy ten co jest obecnie na koncu ul. Ofiar Katynia? jesli ten co na koncu to mogę się przejść i jesli się uda spisać nazwiska zmarlych z grobowców, niestety sąone w opłakanym stanie. z tego co pamiętam to tuż za bramą znajduje sięwielki rodzinny grobowiec.
0 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 73
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2007-02-03, 13:36   

Obecny szpital powstał na terenie dawnego poniemieckiego cmentarza, cześć nagrobków posłużyła m.in. do budowy murków w stawie na fosie przy kinie wtedy "Słońce". Dzisiaj to brzmi oburzająco, ale w tych czasach niszczenie poniemieckich cmentarzy znajdujących się w centrum miast bywało powszechną praktyką na "ziemiach odzyskanych".
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-02-03, 13:39   

Dzięki za zdjęcie. Cmentarz na końcu Ofiar Katynia był i jest katolicki. Chodzi o cmentarz ewangelicki, na terenie którego stoi dzisiaj szpital. Grobowce na tym pierwszym cmentarzu są mało okazałe w porównaniu z tym co było na cmentarzu ewangelickim. Ponoć grobowiec rodziny Moll, właścicieli garbarni, był małym pałacem. Niestety nie jestem w posiadaniu żadnych zdjęć tej nekropolii.
0 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 73
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2007-02-03, 13:42   

Mam fotografię pomnika żołnierzy radzieckich stojącego na miejscu wcześniejszego pomnika Germanii (pamięci wojen francusko-pruskich 1870-71), z przyczyn technicznych nie jestem na razie w stanie przedstawić ją na forum.
Ostatnio zmieniony przez tadjurek 2007-02-03, 13:45, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-03, 13:44   

a na którym cmentarzu Państwo Moll mieli grobowiec?

[ Dodano: 2007-02-03, 13:46 ]
tadjurek napisał/a:
z przyczyn technicznych nie jestem na razie w stanie przedstawić ją na forum.


proszę podac tytul zdjecia moze w sieci gdzies jest

[ Dodano: 2007-02-03, 13:55 ]
tutaj jest trochęzdjęć i informacji na temat
tadjurek napisał/a:
Żolnierzy niemieckich z terenu Dolnego Śląska pochowano na cmentarzu w Nadolicach Wielkich (na płn-zach od Jelcza-Miłoszyc). Dzisiaj jest tam olbrzymi cmentarz wojenny zadbany staraniem rządu RFN)


http://www.czernica.iap.p...gal_id=20&msg=1

[ Dodano: 2007-02-03, 14:01 ]
a temat cmentarzy był poruszany tutaj:
http://www.forumbrzeg.pl/...entarz&start=15
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-02-03, 14:28   

Mollowie i wiele innych majętnych rodzin brzeskich miało swoje grobowce właśnie na cmentarzu ewangielickim, między ul Ofiar Katynia i Łokietka. Układ tego cmentarza można chyba odtworzyć po układzie drzew na terenie szpitala. Te drzewa stoją rzędami.
0 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 73
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2007-02-03, 15:58   

Już chyba udało mi się pokonac trudności i podaję zdjęcie pomnika żonierzy radzieckich stojacego na miejscu dawnego pomnika Germanii przy Placu Bramy Wrocławskiej


[ Komentarz dodany przez: alferx: 2007-02-03, 21:59 ]
Poprawiono.
Proszę nie robić odstępów w nazwach zdjęć ;)
Ostatnio zmieniony przez alferx 2007-02-03, 22:01, w całości zmieniany 4 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: 1945, brzegu, walki


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu