Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Pytanie o dotacje dla kultury !!
Autor Wiadomość
Naczelna PP-B 



Wiek: 50
Dołączyła: 31 Sie 2006

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-02-07, 22:52   Pytanie o dotacje dla kultury !!

Panie Bartku, gratuluję rzeczowego podejścia do problemu... <thanks> <thanks> <thanks>
jestem pod wrażeniem. Poważnie.

Moderowany przez smooth:
Przeniesione z tematu Czy Brzeski basen doczeka się remontu?


Dlaczego zmniejszyliście na Komisji Budżetowej i tak małą dotację na kulturę, choć - jak Pan wie - jest to problem dość istotny.
Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-02-07, 23:38, w całości zmieniany 3 razy  
0 UP 0 DOWN
 
jaz-z 



Wiek: 45
Dołączył: 07 Kwi 2006

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-02-07, 23:12   

Naczelna PP-B napisał/a:
Panie Bartku, gratuluję rzeczowego podejścia do problemu... <thanks> <thanks> <thanks>
jestem pod wrażeniem. Poważnie.


Dlaczego zmniejszyliście na Komisji Budżetowej i tak małą dotację na kulturę, choć - jak Pan wie - jest to problem dość istotny.


Zdało by się uformować osobny temat dot. dotacji dla kultury. Czytając w dzisiejszej PPB wnioski co niektórych członków Komisji Budżetowej o zmniejszeniu budżetu na organizację festiwali, przeglądów i imprez o 20 tys. zl, a także wymianę kulturalną z zagranicą - również o 20 tys. zł - scyzoryk w kieszeni się po prostu otwiera. A jeszcze tak niedawno Nowa Trybuna Opolska sygnalizowała, iz projektowane środki w budżecie BCK na 2007 rok mogą nie wystarczyć na organizowanie nawet sztandarowych imprez. Wypowiedź Przewodniczącego RM A. Ogonka dla tejże NTO napawała optymizmem, iż być może ten budżet będzie nieco większy. A tu co - radni wywodzący się ze Stowarzyszenia Młody Brzeg optują za zmniejszeniem budżetu dla BCK. Jest to po prostu skandal, zwłaszcza, że miasto ciągle się chlubi osiągnięciami w dziedzinie właśnie działań kulturalnych. Radny Tyczyński - jako orędownik rozwoju kultury w naszym mieście mógłby się zainteresować tą sprawą, zapoznawszy się wcześniej z propozycjami BCK na rok 2007, które są zamieszczone na stronie internetowej www.bck-brzeg.pl
A program jest nader ambitny i promujący nasze miasto w całym kraju. Już sam zestaw imprez i koncertów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Jazz nad Odrą w Brzegu (pod patronatem Marszałka Województwa J. Sebesty) i Dni Brzegu, Festiwalu Piosenki Angielskiej (również pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego J. Sebesty), Międzynarodowy Plener Malarski i wiele innych - może pokazać na pewną gradację i rozmach w działaniach animacyjnych ze strony BCK. [/scroll]
Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-02-07, 23:52, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2007-02-07, 23:12   

Naczelna PP-B napisał/a:
Dlaczego zmniejszyliście na Komisji Budżetowej i tak małą dotację na kulturę, choć - jak Pan wie - jest to problem dość istotny.
Może jednak osobny temat z tym pytankiem?


Proszę? Że jak co? A na co przeznaczono kwotę z pierwotniej planowanej?
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-07, 23:42   

Jeśli ta dyskusja ma mnie do czegoś przekonać czy coś w tym stylu to od razu powiem jakie było moje stanowisko. Wstrzymałem się od głosu nad tymi pomysłami. nie przemawiały do mnie argumenty radnego Szeremeta dot. wymiany z zagranicą ( a nawet nie pamiętam czy były jakieś). Co do zmniejszenie wydatków na organizację festiwali to jest to punkt tak ogólnie zapisany, że nie wiem czego właściwie dotyczy. Przewodniczący Ogonek utrzymywał natomiast że to nie są środki dla BCK tylko na jakieś konkretne imprezy, które wcale nie musi organizować BCK. Ponieważ nie mogłem tego zweryfikować z prawdą bo nie było już nikogo z Urzędu Miasta także się wstrzymałem.
To że padły takie propozycje i że Komisja je nawet przyjęła nie znaczy że przejdą w budżecie. Teraz wszystko w rękach Burmistrza.
0 UP 0 DOWN
 
jaz-z 



Wiek: 45
Dołączył: 07 Kwi 2006

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-02-07, 23:44   

Franco Zarrazzo napisał/a:
Naczelna PP-B napisał/a:
Dlaczego zmniejszyliście na Komisji Budżetowej i tak małą dotację na kulturę, choć - jak Pan wie - jest to problem dość istotny.
Może jednak osobny temat z tym pytankiem?


Proszę? Że jak co? A na co przeznaczono kwotę z pierwotniej planowanej?


Tego nie wiadomo, ale z proponowanych przesunięć - te środki, czyli 40 tys. złotych, o które zostanie uszcuplony budżet BCK - ma chyba otrzymać Biblioteka. Czy działalność tej instytucji (bardzo ważnej napewno dla miasta) musi być aż tak bardzo dowartościowana. Podam tylko niektóre z ważniejszych propozycji imprez BCK.

Luty 2007 r.
8.02.2007 r. – „Narkotyki niemyte dusze” – widowisko muzyczne w wykonaniu Teatru Muzycznego „Loża” z BCK.
17.02.2007 r. – Festiwal Piosenki Harcerskiej.
23.02.2007 r. – widowisko muzyczne „Blok – Blokerski” – widowisko muzyczne w wykonaniu Teatru Muzycznego „Loża” z BCK.

Marzec 2007 r.
11.03.2007 r. – premiera filmu polskiego pt. „Bezmiaru sprawiedliwości”, po projekcji spotkanie z udziałem znakomitych aktorów: Artura Barcisia, Roberta Gonery, Bożeny Stachury (znanej z „M jak miłość”) i reżysera Wiesława Saniewskiego.
17 – 18.03.2007 r. – Festiwal Piosenki Religijnej „Corda Cordi”, w tym koncert gwiazdy wieczoru – Tomasza Kamińskiego.
24 – 25.03.2007 r. – II Festiwal Piosenki PRL–u – ogólnopolska impreza muzyczna (przegląd piosenkarski).
29.03.2007 r. – X Turniej Aerobicu.

Kwiecień 2007 r.
13 –14.04.2007 r. – Eliminacje Wojewódzkie 52. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
18 – 21.04.2007 r. – IX Konfrontacje literackie „SYFON” czyli ROZMÓWKI POLSKO–POLSKIE.

19 – 22.04.2007 r. – Koncerty Festiwalu „Jazz nad Odrą w Brzegu” Wrocław – Brzeg.
19.04 – czwartek – „Pink Freud” – topowy zespół młodej sceny jazzowej – promocja najnowszej płyty,
20.04 – piątek – Marysia Sadowska z programem poświęconym Krzysztofowi Komedzie (hit 2006 roku - jeszcze nie prezentowany we Wrocławiu),
21.04 – sobota – Jan „Ptaszyn” Wróblewski Quartet – promocja najnowszej płyty weterana polskiego jazzu,
22.04 – niedziela – Zbigniew Namysłowski Quintet – benefis 50-lecia twórczości najsłynniejszego i najbardziej polskiego jazzmana.
20.04.2007 r. – koncert finałowy II Olimpiady Muzycznej organizowany przez instytut Kurta Masura – koncert inaugurujący Międzynarodowy Festiwal Muzyczny EUROSILESIA.
25 – 28.04.2007 r. – Spotkania Finałowe XVIII Konkursu Recytatorskiego Wojska Polskiego.

Maj 2007 r.
1 – 3.05.2007 r.
Dni Brzegu – Amfiteatr miejski w Brzegu.

Grupy profesjonalne – gwiazdy wieczoru i ważniejsze koncerty
1.05.2007 r. – godz. 16.00 – 17.15 – prezentacje Szkoły Tańca „Can Can” oraz zespołu tanecznego BCK „Isadora”.
– godz. 17.15 – 18.30 – koncert w wykonaniu zespołów artystycznych Klubu Garnizonowego w Brzegu.
– godz. 18.30 – 20.15 – „Szlagier Maszyna Show“.
– godz. 20.15 – 21.45 – „Blok Blokersi” – spektakl w wykonaniu Teatru Muzycznego BCK „Loża”.
– godz. 21.45 – 23.15 – gwiazda wieczoru kabaret „KOŃ POLSKI”.

2.05.2007 r. – godz. 16.00 – 17.15 – „Show na plaży jak się marzy” – program dla dzieci.
– godz. 17.15 – 18.30 – „Duo Fix” - program estradowy dla dzieci.
– godz. 19.00 – 20.30 – Największe przeboje Elvisa Presleya w wykonaniu artystów wrocławskich.
– godz. 20.30 – 21.30 – Koncert zespołu „Funky You” z Brzegu.
– godz. 22.00 – 23.30 – gwiazda wieczoru zespół „GOYA“

3.05.2007 r. – godz. 17.00 – 18.15 – koncert zespołów muzycznych BCK (w tym koncert grupy „Big Red Bottle”).
– godz. 18.15 – 19.30 – koncert formacji muzycznej (szczegóły w trakcie ustalania)
– godz. 19.30 – 21.00 – zagraniczna formacja „ZZ Top Revival Band“
– godz. 21.30 – 23.00 – gwiazda wieczoru zespół „MYSLOVITZ“
– godz. 23.00 – widowisko pirotechniczno – muzyczne.

(Uwaga: Pozostałe szczegóły „Dni Brzegu” w trakcie ustalania)

5 – 6.05.2007 r. – „Perły Architektury” – „Nareszcie Brzeg”.
17 – 18.05.2007 r. – XVI Spotkania Teatrów Szkolnych „Klakier 2006”.

Czerwiec 2007 r.
14 – 17.06.2007 r. – Festiwal Piosenki Angielskiej – ogólnopolska impreza muzyczna połączona z warsztatami piosenkarskimi.
29 – 30.06.2007 r. – II Międzynarodowy Plener Malarski Brzeg 2007 – w ramach kontraktu wojewódzkiego pn. Festiwal Kultur – Brzeg – Renesans.

Lipiec 2007 r.
1 – 8.07.2007 r. – c. dalszy - II Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Brzeg 2007 – w ramach Festiwalu Kultur – Brzeg – Renesans. W dniach 7 – 8.07.2007 r. w brzeskim rynku odbędzie się dwudniowy Jarmark Renesansowy. W programie m.in. walki rycerskie, konkursy, prezentacje artystyczne, stoiska z tradycyjnym polskim jadłem, prezentacje prac poplenerowych.

Sierpień 2007 r.
1 – 15.08.2007 r. – Letnie Warsztaty Teatralne.

Wrzesień 2007 r.
27.09 – 30.09.2007 r. – I Spotkania warsztatowe w teatrze wyobraźni czyli Nowy Theatron.

Listopad 2007 r.
23 – 25.11.2007 r. – Muzyczna Scena Młodych „Bariery Kariery” – ogólnopolska impreza muzyczna.
0 UP 0 DOWN
 
Naczelna PP-B 



Wiek: 50
Dołączyła: 31 Sie 2006

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-02-07, 23:53   

jaz-z napisał/a:
Wypowiedź Przewodniczącego RM A. Ogonka dla tejże NTO napawała optymizmem, iż być może ten budżet będzie nieco większy. A tu co - radni wywodzący się ze Stowarzyszenia Młody Brzeg optują za zmniejszeniem budżetu dla BCK.


Dokładnie tak. Byłam na tej sesji i pamiętam deklaracje p. Ogonka co do kultury i nakładów finansowych.
W końcu wszyscy z SMB krzyczeli przed wyborami, że chcą, aby w Brzegu coś się działo. I teraz co? Nagle mają chęć chodzić do biblioteki? Czym to wytłumaczyć?
Coś mi się wierzyć nie chce, że to zamiłowanie czytelnictwa... chociaż sama jestem ogromną zwolenniczką książek.
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-08, 00:01   

Aaaaa, co do biblioteki to było tak: Radny Szeremet uważał, że należy dać więcej (20.000) pieniędzy na doposażenie biblioteki w książki. Przewodniczący Ogonek, że należy dać 35.000 na termomodernizację. Tu i tu się wstrzymałem bo: co do kwoty o jaką wnioskowała biblioteka to jest ona właśnie przyznana. Mimo że to tak szlachetna instytucja nie uważam, że należy jej robić prezent dając więcej pieniędzy niż potrzebuje (wnioskuje). Co do termomodernizacji - z tym też bym się wstrzymał. Przewodniczący Ogonek uważał, że kwota jaką potrzebuje biblioteka jest większa od przyznanej (mimo ze przyznana jest taka jak biblioteka chciała). Na moją uwagę na ten fakt odpowiedział coś w stylu, że kwota zapotrzebowania biblioteki jest sztucznie zmniejszona przez jakieś tajemnicze siły. trochę mi sięw to nie chce wierzyć zważywszy że BCK, który jest jednostką działającą na podobnych warunkach jak biblioteka nie zawahał się wnioskować o kwotę o 2,5 raza większą niż otrzymał.
0 UP 0 DOWN
 
donGerwazy 


Wiek: 53
Dołączył: 27 Sie 2006

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-02-08, 00:08   

Bartek T. napisał/a:
Aaaaa, co do biblioteki to było tak: Radny Szeremet uważał, że należy dać więcej (20.000) pieniędzy na doposażenie biblioteki w książki. Przewodniczący Ogonek, że należy dać 35.000 na termomodernizację. Tu i tu się wstrzymałem bo: co do kwoty o jaką wnioskowała biblioteka to jest ona właśnie przyznana. Mimo że to tak szlachetna instytucja nie uważam, że należy jej robić prezent dając więcej pieniędzy niż potrzebuje (wnioskuje). Co do termomodernizacji - z tym też bym się wstrzymał. Przewodniczący Ogonek uważał, że kwota jaką potrzebuje biblioteka jest większa od przyznanej (mimo ze przyznana jest taka jak biblioteka chciała). Na moją uwagę na ten fakt odpowiedział coś w stylu, że kwota zapotrzebowania biblioteki jest sztucznie zmniejszona przez jakieś tajemnicze siły. trochę mi sięw to nie chce wierzyć zważywszy że BCK, który jest jednostką działającą na podobnych warunkach jak biblioteka nie zawahał się wnioskować o kwotę o 2,5 raza większą niż otrzymał.


Zatem proszę forumowiczom wyjaśnić o co tu w tym wszystkim chodzi? Jakieś tajemnicze siły, sztuczne zmniejszanie budżetu biblioteki. To skoro BCK-a starało sie wnioskowć o kwotę o 2,5 raza większą, i właśnie BCK-owi w tej chwili próbuje się zabierać te pieniądze, to dla mnie - mieszkańca tego miasta - jest wielce niezrozumiałe. Ale również świadczy to o wątpliwej kompetencji co niektorych radnych. Panowie, to nie zabawa w berka :-( ((( :cry:
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-08, 01:07   

No nie nie. Nikt nie ruszył pieniędzy w dziale 92109 nie zmieniono wydatków. A to są właśnie wydatki na BCK. Ja nie wiem o co chodzi w twierdzeniu jakoby biblioteka potrzebowała więcej pieniędzy niż sama wnioskuje. To opinia Pana Przewodniczącego i jego trzeba by pytać. Bardzo proszę czytać co napisałem i nie przekręcać :)
0 UP 0 DOWN
 
donGerwazy 


Wiek: 53
Dołączył: 27 Sie 2006

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-02-08, 10:08   

Bartek T. napisał/a:
Przewodniczący Ogonek uważał, że kwota jaką potrzebuje biblioteka jest większa od przyznanej (mimo ze przyznana jest taka jak biblioteka chciała). Na moją uwagę na ten fakt odpowiedział coś w stylu, że kwota zapotrzebowania biblioteki jest sztucznie zmniejszona przez jakieś tajemnicze siły. trochę mi się w to nie chce wierzyć zważywszy że BCK, który jest jednostką działającą na podobnych warunkach jak biblioteka nie zawahał się wnioskować o kwotę o 2,5 raza większą niż otrzymał.

Panie Bartku, zdecydowanie twierdzę, że czytam i potrafię to robić ze zrozumieniem. To nie był zarzut skierowany do Pana. Ale skoro budżet jakiejkolwiek instytucji zmniejszony jest przez jakieś tajemnicze siły, to mam prawo sądzić, że w Radzie Miasta funkcjonują jakieś zjawy, maszkarony i inne diabełki. Ale tak poważnie - to wszystko mnie oburza, a zwłaszcza argumentacja Pana Ogonka, którego swego czasu uważałem za rozważnego i mądrego radnego. Okazało się, iż funkcja i obowiązki, które na Nim spoczywają, zdecydowanie Go przerosły. I to jest bardzo smutne. Co do postawy niektórych radnych z SMB - nie chce mi się już strzępić "pióra", a właściwie klawiatury.
0 UP 0 DOWN
 
Naczelna PP-B 



Wiek: 50
Dołączyła: 31 Sie 2006

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-02-08, 10:49   

Poniżej wnioski Komisji Budżetowej wg protokołu, dotyczące zmniejszenia finansów na kulturę:

Radny Kamil Szeremet zgłosił następujący wniosek dotyczący wydatków:
1) Zmniejszyć wydatki w dz. 921 Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego
rozdz. 92195 – Pozostała działalność
Wymiana kulturalna z zagranicą – o kwotę 20.000 zł.
Komisja przyjęła wniosek: za – 2, przeciw – 0, wstrzymało się – 1.

Przewodniczący Komisji Grzegorz Chrzanowski zgłosił następujący wniosek dotyczący wydatków:
1) Zmniejszyć wydatki w dz. 921 Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego
rozdz. 92195 – Pozostała działalność
Instytucje kultury – organizacja festiwali i imprez kulturalnych – o kwotę 20.000 zł.
Komisja przyjęła wniosek: za – 2, przeciw – 0, wstrzymało się – 2.

oraz na dofinansowanie biblioteki:

Radny Kamil Szeremet zgłosił następujący wniosek dotyczący wydatków:
1) Zwiększyć wydatki w dz. 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego
rozdz. 92116 – Biblioteki
Dotacja dla MBP – o kwotę 20.000 zł.
Komisja przyjęła wniosek: za – 2, przeciw – 0, wstrzymało się – 3.
2) Zwiększyć wydatki w dz. 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego
rozdz. 92116 – Biblioteki
Termomodernizacja budynku MBP § 6050 – o kwotę 35.000 zł.
Komisja nie rozstrzygnęła wniosku: za – 2, przeciw – 2, wstrzymało się – 1.


oraz dla informacji o zwiększeniu wydatków na samą Radę Miejską (chociaż nie są w posiadaniu komputera?)

Przewodniczący RM Andrzej Ogonek zgłosił następujący wniosek dotyczący wydatków:
1) Zwiększenie wydatków w dz. 750 – Administracja publiczna
rozdz. 75022 – Rada miasta
Inne wydatki rzeczowe (na zakup programu LEX i spotkanie noworoczne) – o kwotę 12.000 zł.
Komisja przyjęła wniosek: za – 4, przeciw – 0, wstrzymało się – 1.
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-08, 11:24   

Bardzo ciekawe, a kiedy konkursy dla OPP na realizacje zadań z zakersu kultury. Bo tak między nami kobietami
Konfrontacje Syfon to projekt autorski Stowarzyszenia aczkolwiek od samego poczatku realizowany na rózne sposoby z BCKiem, czasem także z Zamkiem.
W związku z nadzywczajną obsuwą, my juz rozważamy obsuwe terminu na maj. Bo bez wiedzy ile i jakiej kasy sie ma nie da sie zrobic zadnej imprezy.

Pozdrawiam
0 UP 0 DOWN
 
donGerwazy 


Wiek: 53
Dołączył: 27 Sie 2006

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-02-08, 12:17   

Radek W. napisał/a:
Bardzo ciekawe, a kiedy konkursy dla OPP na realizacje zadań z zakersu kultury. Bo tak między nami kobietami
Konfrontacje Syfon to projekt autorski Stowarzyszenia aczkolwiek od samego poczatku realizowany na rózne sposoby z BCKiem, czasem także z Zamkiem.
W związku z nadzywczajną obsuwą, my juz rozważamy obsuwe terminu na maj. Bo bez wiedzy ile i jakiej kasy sie ma nie da sie zrobic zadnej imprezy.

Pozdrawiam


To zatem, jak mniemam, Syfonu może nie być, kiedy rzeczywiście radni zabiorą te pieniądze? A co zatem z innymi wartościowymi imprezami organizowanymi w Brzegu? Zaczyna mi to pachnieć pewną, wręcz śmierdzącą (bardzo przepraszam za określenie - ale zdenerwowałem się) polityczką.
Pozdrawiam
0 UP 0 DOWN
 
Naczelna PP-B 



Wiek: 50
Dołączyła: 31 Sie 2006

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-02-08, 12:23   

donGerwazy napisał/a:
Zaczyna mi to pachnieć pewną, wręcz śmierdzącą (bardzo przepraszam za określenie - ale zdenerwowałem się) polityczką.


Jak widać - deklaracje o pracy ponad podziałami - na rzecz miasta nie dotyczą wszystkich radnych....
Szkoda... :x
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-08, 12:37   

Syfon będzie na 100 procent tylko że inaczej sie robi impreze za 1000 złotych a inaczej za troche więcej. Po prawdzie zawsze te impreze wspierała (i liczymy że tak bedzie i tym razem) Odra, PWiK, BePEC i kilka posób prywatnych i darczyńcy 1%, no ale miasto miało sproy udział a BCK tez niemały, w zeszłym roku, co bede zawsze pdokręślał, bez BCK nie byłoby Lao Che na koniec. Bo koszty samego sprzetu byłyby zabójcze dla organizatorów.

No ale projektów czekających na konkursy jest więcej. Wolontariusze/Scena Osobna tez maja jakis pomysł na lato (cos ze złączenia rozlicznych drobnych rzeczy jakie były w planie w tym roku realziowane osobno)
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: dla, dotacje, kultury, pytanie


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu