Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Komfort Cieplny w Budynku Wielorodzinnym
Autor Wiadomość
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2007-02-17, 09:50   Komfort Cieplny w Budynku Wielorodzinnym

PPB NR 7/143
BPEC napisał/a:
TYTUŁ : Komfort cieplny w budynku wielorodzinnym.
…Właściciele obiektów budowlanych przeprowadzając prace termomodernizacyjne, niejednokrotnie tuż po ich zakończeniu wnioskują do dostawcy ciepła o zmniejszenie mocy zamówionej…. Jednakże dostawca ciepła, zgodnie z obowiązującymi przepisami, ma prawo sprawdzić prawidłowość określenia przez odbiorcę mocy cieplnej……Właściciele obiektów budowlanych decydując się na ich ocieplanie są przekonani, że poniesione koszty inwestycyjne zostaną zrekompensowane przez znaczne obniżenie kosztów ogrzewania.

Część odbiorców przez kilka dni stycznia ubiegłego roku zaledwie zbliżyła się do mocy zamówionej. W obecnym roku nie osiągnięto nawet 70% mocy zamówionej, mimo tego, że BPEC grzeje bez opamiętania wtedy gdy nie powinno zasłaniając się obowiązującymi tabelami grzania. Obok tabel, również zdrowy rozsądek trzeba brać pod uwagę. Dodatkowo „uchyb”, czyli czas po jakim zadziała regulacja BPEC ustawiony jest na 10- 12 godz., co tłumaczone jest bezwładnością cieplną sieci. Efekt – w nocy zimno na zewnątrz i zimno w mieszkaniach. W dzień ciepło na zewnątrz i gorąco w mieszkaniach. Ludzie otwierają okna, opłata rośnie i o to chodzi dostawcy.
Zakład energetyczny ma największy zysk ze sprzedaży i przesyłu ciepła, a przepisy dotyczące mocy cieplnej są tak pomyślane, aby odbiorca był bezradny. Moc cieplna wchodzi w skład stałej opłaty przesyłowej. Mało kto wie, że przeciętny odbiorca w mieszkaniu, płaci około 55 zł miesięcznie przez cały rok, również w lecie za nic. Tylko za to, że ma podłączone kaloryfery. To taki abonament jak w telekomunikacji. To było dobre w czasach niskich cen na ciepło i monopolu państwowego.
Termomodernizację wykonuje się za kredyt poprzedzony audytem energetycznym, kosztującym 4 – 6 tyś . zł. Bez tego nikt o zdrowych zmysłach nie rozpocznie żadnych prac, bo nie dostanie kredytu. W audycie jest udowodnione, że inwestycja przyniesie efekt, w ten sposób, że kredyt będzie spłacany obniżką kosztów ogrzewania. Tu nikt nikomu nie robi łaski, że obniży moc zamówioną. Nie chcę przeciągać sprawy, jeśli są jakieś pytania to chętnie odpowiem z punktu widzenia odbiorcy, nie BPEC.
Ostatnio zmieniony przez Roztropek 2007-02-17, 09:55, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Naczelna PP-B 



Wiek: 50
Dołączyła: 31 Sie 2006

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-02-21, 14:53   Komfort cieplny w budynku wielorodzinnym (4)

Dostawa energii cieplnej do obiektów budowlanych realizowana jest w oparciu o zawartą umowę sprzedaży ciepła, która określa sposób rozliczania za ciepło. Ceny obowiązujące w rozliczeniach pomiędzy dostawcą a odbiorcą ciepła określone są w Taryfie dla ciepła. Taryfa, będąca zbiorem cen i stawek opłat oraz warunków ich stosowania, opracowana jest przez przedsiębiorstwo energetyczne. Dostawca ciepła ustala ceny na podstawie planowanych, na dany rok, kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, w tym kosztów związanych z realizacją inwestycji. Stosowanie w rozliczeniach za ciepło cen ustalonych w Taryfie, wymaga jej zatwierdzenia przez Urząd Regulacji Energetyki, a następnie opublikowania w Dienniku Urzędowym danego województwa. Urząd Regulacji Energetyki, jako organ kontrolny, bada zasadność planowanych kosztów, a tym samym zasadność ustalonych cen. Odbiorcom ciepła daje gwarancję, że ceny za ciepło utrzymane są na optymalnym poziomie.
Taryfa dla ciepła zawiera opłaty stałe, naliczane w skali roku oraz opłaty zmienne, naliczane w miesiącach, w których dostarczano ciepło. Opłaty stałe- za zamówioną moc cieplną i stała opłata za usługi przesyłowe, wynikają z wielkości zamówionej mocy cieplnej. Opłaty zmienne- za ciepło i zmienna opłata za usługi przesyłowe, zależne są wprost od ilości dostarczonego ciepła. Dodatkowo odbiorca ciepła obciążany jest opłatą za nośnik ciepła, tj. wodę uzupełniającą instalację grzewczą. Opłata ta pobierana jest za każdy miesiąc, w którym nastąpiło uzupełnienie odbiorczej instalacji grzewczej w nośnik ciepła.
Za dostarczane ciepło do budynków wielorodzinnych, dostawca ciepła prowadzi rozliczenia według opisanej zasady, bezpośrednio z zarządcą budynku, a nie jego poszczególnymi lokatorami. Podstawą naliczania poszczególnych opłat są wskazania układów pomiarowych (liczników ciepła) zainstalowanych na granicy dostawy ciepła. W przypadku mocy zamówionej jest jej wielkość ustalona dla poszczególnych Wspólnot Mieszkaniowych bądź całego budynku wielorodzinnego. Sposób rozliczania za ciepło poszczególnych lokatorów pozostaje w gestii zarządcy budynku. Zasadnym wydaje się tworzenie czytelnego regulaminu rozliczania kosztów ciepła, który dla mieszkańców jest źródłem informacji na temat zasad podziału kosztów dostawy ciepła na poszczególne lokale. Umożliwienie mieszkańcom współdecydowania o sposobie rozliczania za ciepło pozwala nie tylko na lepsze zrozumienie, ale i akceptowanie wyników rozliczenia.
Ostatnio zmieniony przez Cyborg 2007-02-21, 15:25, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2007-02-22, 12:12   Re: Komfort cieplny w budynku wielorodzinnym (4)

Naczelna PP-B napisał/a:
Dostawa energii cieplnej do obiektów budowlanych realizowana jest w oparciu o zawartą umowę sprzedaży ciepła, która określa sposób rozliczania za ciepło.
Niestety w większości wspólnot mieszkaniowych umowy były zawierane przez poprzednich administratorów, którzy obecnie nikogo nie reprezentują.
Cytat:
Urząd Regulacji Energetyki, jako organ kontrolny, bada zasadność planowanych kosztów, a tym samym zasadność ustalonych cen. Odbiorcom ciepła daje gwarancję, że ceny za ciepło utrzymane są na optymalnym poziomie.
I nie o ceny tu idzie, a o sprzedaż towaru (czyli ciepła) w nadmiernej ilości niby zgodnej z umową i przepisami, oraz o nieodpowiednich parametrach.
W wielkim skrócie sprawa wygląda następująco:
W zależności od temperatury zewnętrznej BPEC powinno dostarczać ciepłą wodę do grzejników o ściśle określonych parametrach i z odpowiednim natężeniem przepływu. Są obecnie liczniki ciepła zliczające ciepło tylko wtedy, jeśli nośnik na wejściu i wyjściu ma zamówione parametry. Nośnik o zaniżonych lub zawyżonych parametrach w stosunku do temperatury zewnętrznej jest pomijany. Z pewnością wszystkie wspólnoty mieszkaniowe na własny koszt zamontują takie liczniki, jeśli tylko BPEC będzie respektowało ich wskazania. Dalsze prowadzenie akcji uświadamiającej jak zaoszczędzić ciepło, bez montażu takich liczników nie ma sensu. Jeśli powiedziało się "A" w sprawie przejęcia sieci, to należy kontynuować sprawę i dostosować system pomiarowy do potrzeb odbiorców, a nie do własnej wygody. Oczywiście zachodzi pytanie co zrobić z nośnikiem nie spełniającym parametrów, ale to już nie problem odbiorców. To nie jest wyłącznie sprawa, czy też wina BPEC. Tak postępują wszystkie ZEC i to jest niestety niby zgodne z obowiązującymi przepisami. Ile więcej płacimy w ten sposób za CO można w przybliżeniu obliczyć.
I już przewiduję odpowiedź, że takich liczników nie ma - niestety są i są nocną zmorą ZEC, jeśli oczywiście podpiszą umowę na respektowanie ich wskazań.
Ostatnio zmieniony przez Roztropek 2007-02-22, 12:19, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: budynku, cieplny, komfort, wielorodzinnym


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 22
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu