Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Wybierzmy najważniejszy obok zamku zabytek Brzegu

Który z niżej wymienionych zabytków, jest wg Ciebie najważniejszym (obok Zamku Piastowskiego) zabytkiem Brzegu?:
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
24%
 24%  [ 18 ]
Kościół pw. Świętego Mikołaja
29%
 29%  [ 22 ]
Kościół pw. Świętych Piotra i Pawła (kościół minorytów)
17%
 17%  [ 13 ]
Kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego
0%
 0%  [ 0 ]
Ratusz
22%
 22%  [ 17 ]
Brama Odrzańska
2%
 2%  [ 2 ]
Most Odrzański
0%
 0%  [ 0 ]
Kamienice przy ul. Jabłkowej 5 i 7
0%
 0%  [ 0 ]
Gimnazjum Piastowskie
4%
 4%  [ 3 ]
Głosowań: 75
Wszystkich Głosów: 75

Autor Wiadomość
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2007-03-08, 19:33   Wybierzmy najważniejszy obok zamku zabytek Brzegu

Postarajmy sie sklasyfikowac brzeskie zabytki, ktore wg nas zasluguja na najwieksza uwage i stanowia o swietnosci naszego miasta.

[ Dodano: 2007-03-08, 22:23 ]
dzieki wielkie alferx
Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-03-09, 16:58, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-09, 16:50   

Szczerze mówiąc to ciężko było mi oddać głos. Ankieta może być dobrym zaczątkiem dyskusji, ale nie ukrywam, że miło byłoby zobaczyć zdjęcia w/w zabytków, wzbogacone o opisy...
0 UP 0 DOWN
 
Bartosz 



Wiek: 35
Dołączył: 11 Lut 2006

UP 2 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-09, 16:56   

Zagłosowane :wink:

P.s kvm, popraw błąd w temacie :wink:
Cytat:
zbytek Brzegu


smooth - poprawiono
Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-03-09, 16:59, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-09, 18:29   

kvm napisał/a:
sklasyfikowac brzeskie zabytki, ktore wg nas zasluguja na najwieksza uwage i stanowia o swietnosci naszego miasta

Tylko jaka uwage mamy zwrócić :?:
- uwagę naszych znajomych którzy do Brzegu przyjeżdżają.
(tutaj znajomym pokazuję to co istnieje i jest w dobrym stanie, kościół minorytów i kępę młyńską omijam wielkim łukiem)
- uwagę naszych włodarzy by w nie zainwestowali (aby się nie rozleciały jak kościół minorytów)

Ja od siebie dam może inna sugestię co do ankiety.
Może więcej opcji wyboru (np max 3 głosy) ?

P.S. Bardzo ciężko mi wybierać co jest ważniejsze. Kościół Sw. Krzyża, Kościół Św. Mikołaja, Ratusz. Wg mnie wszystkie 3 obiekty zasługują na uwage i stanowią o jego świetnści.
Jedynie (co było nie raz już pisane) przydało by się zmienić charakter Rynku na bardziej wypoczynkowo-turystycznyy (fontanna, restauracje) i udostępnić wieżę Ratusz jako punk widokowy.
Ostatnio zmieniony przez alferx 2007-03-09, 18:37, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2007-03-09, 20:45   

zgadzam sie z Toba. JAsne ze mozna dodac inne opcje, dlaczego nie? O to wlasnie chodzi. Kosciol minorytow jest strasznie zaniedbany i demolowany, ale ludzie interesujacy sie troszke bardziej historia naszego miasta i regionu wiedza jak ogrtomna role w naszym regionie odegral (chodzi mi o sklepienia, ktore byly wzorem dla sklepien wielu kosciolow Slaska).
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-10, 00:30   

Ja ogólnie nie wyobrażam sobie Brzegu bez Ratusza. Choć i wieże obu kościołów o których wcześniej pisałem na stałe są wpisane w panoramę Brzegu.

A kasę trzeba by zainwestować w : Bramę Odrzańska (bo wstyd pokazywać obcym), Gimnazjum Piastowskie (bo jak będzie ciągle pustostanem to skończy jak kościół minorytów).
Na odnowienie wspomnianego kościoła jest juz uruchomione stowarzyszenie, ale nie pogniewałbym się gdyby inne stowarzyszenie (budowy kamienia) oddało zebraną kasę i wspomogło odbudowę Kościoła Św Piotra i Pawła.
Ostatnio zmieniony przez alferx 2007-03-10, 00:34, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
blaster 



Zaproszone osoby: 10
Wiek: 39
Dołączył: 26 Kwi 2006

UP 138 / UP 192


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-10, 08:07   

kvm napisał/a:
wiedza jak ogrtomna role w naszym regionie odegral (chodzi mi o sklepienia, ktore byly wzorem dla sklepien wielu kosciolow Slaska).


dlatego mój głos poleciał na pofranciszkański kościół 8)
0 UP 0 DOWN
 
Sawka 
Diablica [;



Zaproszone osoby: 5
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Lip 2006

UP 1 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-16, 11:55   

Cytat:
Kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego


Czy to jest to samo co Kościół miłosierdzia? Ten koło cmentarza?
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-16, 13:08   

nie. to jest kaplica na ul. Ofiar Katynia


a czemu niby most na Odrze to zabytek? albo kaplica pod wezwaniem Zmartwychwstania na ul. Ofiar Katynia?


Proponuję zmienić nazwę ankiety na " Który obiekt architektoniczny (zabytkowy lub współczesny) jest wg Ciebie najważniejszym ( rozpoznawalnym ) oprócz Zamku Pistowskiego symbolem (obiektem) Brzegu"

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Kościół pw. Świętego Mikołaja
Kościół pw. Świętych Piotra i Pawła (kościół minorytów)
Kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego
Ratusz
Brama Odrzańska
Most Odrzański
Kamienice przy ul. Jabłkowej 5 i 7
Gimnazjum Piastowskie
...
Dworzec PKP
Wieża ciśnień na ul. Rybackiej
Basen
Amfiteatr
Budynek Sądu i więzienie
Park Wolności
Budynek Poczty
ul. Długa
Rynek
...
i wiele wiele innych


Lotnik napisał/a:
kaplica pod wezwaniem Zmartwychwstania na ul. Ofiar Katynia?
pomyliło mi się to akurat jest zabytek :) ale dodać można jeszcze kościół ewangelicki na ul. Łokietka

i jeszcze pomnik św. Trójcy obok zamku
no i może jeszcze pomnik Hydraulika i fontanna w Parku Centralnym...dużo by siętego znalazło jeszcze....
Ostatnio zmieniony przez Lotnik 2007-04-15, 21:20, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Viktoria 


Wiek: 67
Dołączyła: 10 Kwi 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-04-15, 18:49   

laczego nic nie wspominacie o najsterszej kamieniczce w Brzegu na ul.Chopina niedaleko rynku.Fakt ,że oniej mieszkańcy zapomnieli bo nie jest odrestaurowana.Najczęściej oglądają i fotografują turyści z Niemiec.
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-15, 21:25   

Jest to kamienica oznaczona numerem 4 ( ul. Chopina 4 ) "...zbudowana w stylu renesansowym o wieloszczytowym zwieńczeniu, gzymsie z esowatymi konsolami oraz kolumienkami ukrytymi w niszach."
źródło: K.Heffner "Brzeg-historia i współczesność" IŚ w Opolu, Opole 1987
0 UP 0 DOWN
 
qiero 
11


Wiek: 46
Dołączył: 23 Maj 2005

UP 12 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-15, 22:21   

nie Chopina 4, ta kamienica jest po stronie nieparzystej
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-15, 22:25   

Wg źródła ul. Chopina 4. Jeśli ktoś wie jaki jest obecny numer kamienicy to proszę podać :wink:
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-15, 22:41   

Lotnik napisał/a:
Wg źródła ul. Chopina 4. Jeśli ktoś wie jaki jest obecny numer kamienicy to proszę podać :wink:


Chyba Briger pisał, że do któregoś roku nie było podziałów numeracji na strony parzyste i nieparzyste. Zatem wynika z tego, że to numer Chopina 3 (ale lepiej się upewnić) ;)
0 UP 0 DOWN
 
Michal-Lemberg 
W. Studnicki (1867-1953)



Wiek: 41
Dołączył: 01 Maj 2007

UP 317 / UP 362


Skąd: z Wolnej Polski

Wysłany: 2007-05-11, 00:42   

Witam!

Zagłosowałem na Ratusz. Podobnie jak moi Szanowni Przedmówcy miałem ogromny problem z wybraniem zabytku. Trudno bowiem byłoby wyobrazić sobie Brzeg bez jednego z nich. Z drugiej strony, moje stwierdzenie jest mylne. Mieszkający tu do ok. 1945 r. Niemcy też z całą pewnością mieliby trudność, aby sobie wyobrazić jak mógłby wyglądać Gród nad Odrą bez zabudowy zachodniej pierzei na Rynku; bez kamieniczek szczytowych naprzeciwko Ratusza, gdzie obecnie mieści się bank i House i wielu innych pomników przeszłości, które pochłonęła ostatnia wojna, zniszczyli podczas świętowania sowieci, zostały rozebrane na odbudowę "Stolycy", czy nie przetrwały konfrontacji z "szalonym brzeskim architektem"... Mam tylko taką nadzieję, że być może doczekam tych czasów, gdy Rynek znów zostanie w całości zabudowany (z 4 stron) i poddane zostanie gruntownej rewitalizacji centrum naszego miasta.
Wracając do tematu... Czemu wybrałem Ratusz? Brzeg jest miastem o niezwykle dwoistej historii. Przeplata się w nim historia samego miasta, jak i Księstwa Brzeskiego (które wbrew powszechnemu mniemaniu przetrwało po śmierci Jerzego IV Wilhelma aż do ok. 1741 r., tyle że na innych już zasadach). Zamek jest uosobieniem władzy książęcej, zaś Ratusz - władzy miejskiej. Obie te władze się dopełniały, o ile była taka możliwość i potrzeba. Poza tym ów zabytek jest perłą architektury renesansowej, a wiadomo nie od dziś, że Brzeg szczyt "swojej potęgi" osiągnał właśnie w dobie Odrodzenia (czasy Jerzego II Wspaniałego vel Czarnego). Póki co to tyle... Palce już mnie bolą. :) Jeśli się pomyliłem, to proszę mnie obowiązkowo poprawić! :) Pzdr!

Ps. Jak dla mnie nr 3 zabytek w Brzegu to ex-aequo 3 kościoły: minorytów, św. Mikołaja i św. Krzyża (kaplicę św. Jadwigi traktuję jako część kompleksu zamkowego).
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzegu, najwazniejszy, obok, wybierzmy, zabytek, zamku


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 38
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu