Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy 10 punkt prawa definiuje harcerza ???
Autor Wiadomość
Wozu 


Wiek: 41
Dołączył: 15 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

  Wysłany: 2007-04-28, 12:13   Czy 10 punkt prawa definiuje harcerza ???

Niejednokrotnie spotkałem sie, jak i zapewne Wy, że harcerze definiowani są na podstawie 10 punktu prawa harcerskiego. Trochę to dla mnie tak jakby 10 przykazań boskich sprowadzić do samego "nie zabijaj ". Co sądzicie na ten temat czy ten punkt ostatecznie definiuje to kim jest harcerz czy może jest on jednym z 10 równoważnych ???

1. Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki wynikające z Przyrzeczenia Harcerskiego.
2. Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy.
3. Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim.
4. Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza.
5. Harcerz postępuje po rycersku.
6. Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać.
7. Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom oraz wszystkim swoim przełożonym.
8. Harcerz jest zawsze pogodny.
9. Harcerz jest oszczędny i ofiarny.
10. Harcerz jest czysty w myśli, w mowie i uczynkach; nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych
Ostatnio zmieniony przez Wozu 2007-04-28, 12:13, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-28, 15:31   

No ja myślę, że chyba logicznym jest, że skoro jest 10 punktów "prawa harcerza" to wszystkie razem definują harcerza, choć słowo 'definują' nie jest do końca trafne !!.. tak jak 10 przykazań nie definiuje chrześcijanina tylko jest kodeksem moralnym, zbiorem wytycznych itp itd...
0 UP 0 DOWN
 
kubut 
Antyreporter



Wiek: 31
Dołączył: 31 Maj 2006

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-28, 20:55   

Dokładnie! Tak jak nie da się zdefiniowac człowieka tak i nie da się harcerza. Prawa harcerskie nie są definicją tylko wskazówka czy moze wytycznymi na styl zycia harcerza. Jeśli traktowac to jako definicje to nawet sam punkt 10 "Harcerz jest czysty w myśli, w mowie i uczynkach..."swiadczyłby ze harcerz jest nieomylny, niegrzeszny i wogóle święty. a jak wiadomo: wszyscy jesteśmy grzeszni i harcerz nie jest wyjątkiem że on jest święty... Prawa to można powiedzieć że to są cele do których harcerz dązy. A co do sprawy czy sam punkt 10 obejmuje wszystko: Uwarzam ze jest to podsumowanie, takze można tak powiedziec, ale nie do końca, bo można wstawić punkt "harcerz jest dobry" i to tez by było podsumowanie wszystkich punktów-a wcale by nie znaczyło że jest jakiś najważniejszy...
0 UP 0 DOWN
 
Wozu 


Wiek: 41
Dołączył: 15 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-29, 11:03   

skoro to nie definicja harcerza to jak myślicie dlaczego ludzie przede wszystkim po tym poznają harcerza ze nie pije i nie pali choć jest jeszcze 9 pozostałych praw
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-29, 11:40   

Wozu napisał/a:
ludzie przede wszystkim po tym poznają harcerza ze nie pije i nie pali

Chyba odwrotnie, ludzie widząc harcerza (główne w mundurze) automatycznie mówią o nim: "On nie pije i nie pali"

Ja do 18 roku nie piłem (max to szampan na Sylwester i wino Sangria na urodzinach w ilościach symbolicznych) i nie paliłem (nie palę do tej pory) a Harcerzem nigdy nie byłem ;)
0 UP 0 DOWN
 
Wozu 


Wiek: 41
Dołączył: 15 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-29, 12:15   

ni
alferx napisał/a:
Chyba odwrotnie, ludzie widząc harcerza (główne w mundurze) automatycznie mówią o nim: "On nie pije i nie pali"
Nie no chodzi mi o to że ludzie wiedząc ze ktoś jest harcerzem nie patrzą na to czy szanuje przyrodę czy jest oszczędny uczynny czy słowny tylko na to ze nie pije i nie pali
0 UP 0 DOWN
 
kubut 
Antyreporter



Wiek: 31
Dołączył: 31 Maj 2006

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-29, 21:32   

Wozu napisał/a:
na to ze nie pije i nie pali

Moze troche zbocze z tematu ale też o tym "nie pali i nie pije". Jest wiele harcerzy (mówię tu o osobach powyżej 18 roku zycia) którzy "podpalają i podpijają", bo jakby nie patrzeć papierosy i alkohol w umiarkowanych ilosciach też dla ludzi. No i co-nie są harcerzami jak piją np. nawet na takim sylwestrze? SĄ! No i tutaj jest właśnie przykład tego że praw nie powinno traktowac się bardzo dosłownie. Wiadomo ze chodzi tutaj poprostu o to żeby wszystko było z umiarem (i w odpowiednim wieku). Przynajmniej ja to tak rozumiem. Dlatego błedne jest patrzenie na harcerza ściśle pod katem którego kolwiek z praw. A ludzie mogą patrzeć pod kątem "nie pije i nie pali" bo mogą nie znać albo nie zastanawiać się nad znaczeniem innych punktów.
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-29, 22:02   

Wozu napisał/a:
chodzi mi o to że ludzie wiedząc ze ktoś jest harcerzem nie patrzą na to czy szanuje przyrodę czy jest oszczędny uczynny czy słowny tylko na to ze nie pije i nie pali


Uważam, że ludzie u harcerzy odbierają i inne cechy takie jak pomaganie innym (stereotyp przeprowadzania staruszki na druga stronę ulicy), że można polegać na harcerzach, można im ufać, są słowni i honorowi (wywiązują się z powierzonych im zadań).
Ja osobiście przykleił bym im oprócz naklejki "Nie pije, nie pali" drugą "Bóg, Honor, Ojczyzna" i raczej tę drugą jako priorytetową.
0 UP 0 DOWN
 
kubut 
Antyreporter



Wiek: 31
Dołączył: 31 Maj 2006

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-29, 22:14   

alferx napisał/a:
Ja osobiście przykleił bym im oprócz naklejki "Nie pije, nie pali" drugą "Bóg, Honor, Ojczyzna" i raczej tę drugą jako priorytetową.

Zgadzam się! Oczywiscie pod Warunkiem że "Bóg" nie rozumiemy tylko jako Pan Bóg "Chrześcijański" bo uwarzam że tak jak kazdy człowiek może mieć inną wiare tak i harcerz nie musi być Chrześcijaninem. Ale i tak Bóg jest wazny-niezaleznie jak go dany harcerz nazywa. A nawet jak w nic nie wierzy, tj. w żadną religie to jego bogiem może być poprostu jakiś szczytny cel.
0 UP 0 DOWN
 
Wozu 


Wiek: 41
Dołączył: 15 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-30, 09:17   

kubut napisał/a:
No i tutaj jest właśnie przykład tego że praw nie powinno traktować się bardzo dosłownie.
Czyli twoim zadaniem powinniśmy swobodnie podchodzić do kwestii prawa harcerskiego ??? Osobiście to twierdze, że jeżeli ktoś nie przestrzega któregoś z punktów nie ma moralnego prawa do wymaganie od kogoś przestrzeganie ich bo sam ich nie przestrzega
0 UP 0 DOWN
 
kubut 
Antyreporter



Wiek: 31
Dołączył: 31 Maj 2006

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-30, 11:43   

Nie chodziło mi ze swobodnie tylko że nie nalezy ich rozumieć bardzo dosłownie bo one mają głębszą treść nad którą najpierw należałoby się zastanowić. "Harcerz jest zawsze pogodny"-dosłownie można to zrozumieć ze nawet jak ktoś go bije po twarzy, albo jego przyjaciół to harcerz ma być uśmiechnięty... Ja to bardziej chyba rozumiem że nie powinien tracic nadziei że można coś z problemem zrobić, i powinien dążyć do rozwiązania. Ja np. nie podchodze do praw jak do zwykłych prostych zdań tylko jak do głebszych tresci nad którymi trzeba się zastanowić żeby zrozumieć o co w nich chodzi. Bo myśle że jak harcerz ma dajmy na to 25 lat i się żeni czy jest na sylwestrze to chyba może wypiś troche szampana czy innego trunku? Bo przeciesz to jest dla ludzi... Tylko tak jak powiedziałem: ja ten punkt rozumiem ze w odpowiednim wieku, i w odpowiednich ilościach...
0 UP 0 DOWN
 
Gosia 
Dżocha :))



Wiek: 33
Dołączyła: 10 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-01, 12:02   

Nie oszukujmy samych siebie bo dobrze wiemy że harcerze nie są święci i że stosują używki, nie mówie to oczywiście owszystkich a raczej o pewnym procencie, ale powiedzcie sami, nie znacie takich harcerzy? No kurde ja znam.
Ja np intepretuje prawa harcerskie podobnie jak Kubut tzw niedosłownie. Np harcerz jest zawsze pogodny znacie człowieka zawsze uśmiechniętego zawsze pogodnego itp? ja nie... więc trzeba sie zagłebic tak, cos jak to
kubut napisał/a:
Ja to bardziej chyba rozumiem że nie powinien tracic nadziei że można coś z problemem zrobić, i powinien dążyć do rozwiązania.
i to jest prawidowe stwierdzenie... podstawa to nie załamywac sie i miec nadzieje- tak intepretuje ten punkt.
a co do 10 prawa to są ludzie którzy mówią "o to harcerz to nie pali nie pije dobry z niego człowiek"
ale druga częśc ludzi "hahah harcerze Ci to hleją na tych obozach, jarają aż sie z uszu dymi" a dzieki komu takie zdanie? dzięki tym którzy poddali sie presji otoczenia i musili wybrac albo harcerze albo my... i wybrali to my czyli pijaństwo jaranie itp a najgorsze jest to że w tak młodym wieku... poprostu zabrakło im autorytetów...
Takie moje skromne zdanie.
0 UP 0 DOWN
 
Wozu 


Wiek: 41
Dołączył: 15 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-01, 14:13   

Gosia napisał/a:
"hahah harcerze Ci to hleją na tych obozach, jarają aż sie z uszu dymi"
Hmm to prawda ze ostatnimi czasy harcerze :( którzy poddali sie presji otoczenia wykreowali zły wizerunek aczkolwiek ten wizerunek rozdmuchały też media i nieodpowiedzialni ludzie
0 UP 0 DOWN
 
kubut 
Antyreporter



Wiek: 31
Dołączył: 31 Maj 2006

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-05, 15:37   

No dokładnie-ja tez znam niektórych harcerzy którzy piją, palą i ćpają
0 UP 0 DOWN
 
Gosia 
Dżocha :))



Wiek: 33
Dołączyła: 10 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-05, 19:47   

kubut napisał/a:
ja tez znam niektórych harcerzy którzy piją, palą i ćpają

hm nawet takich po których bym sie nie spodziewała... palenia a do tego jeszcze ćpać... ale nie moge nakręcac bo sama święta też nie jestem >.<
Ostatnio zmieniony przez Gosia 2007-05-05, 20:30, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: 10, czy, definiuje, harcerza, prawa, punkt


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu