Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: qiero
2007-03-10, 12:34
Boks - historia
Autor Wiadomość
qiero 
11


Wiek: 46
Dołączył: 23 Maj 2005

UP 12 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2005-07-16, 15:17   Boks - historia

Boks to dyscyplina, która naszemu krajowi przynosiła ogromny plon medalowy podczas Igrzysk Olimpijskich i innych imprez rangi mistrzowskiej. Miało to miejsce wiele lat temu, podobnie, jak wiele lat temu ta dyscyplina miała swoje miejsce w Brzegu, gdzie cieszyła się również ogromną popularnością i gromadziła na halach i w brzeskim amfiteatrze wielkie rzesze kibiców. A wszystko zaczęło się tuż po wojnie.
Kiedy w 1945 roku powstał Klub Sportowy Garbarnia Brzeg wśród wielu sekcji znalazł się właśnie boks, którego początku datuje się na kolejny rok – 1946. Przez kilka następnych lat nazwa klubu przechodzi kilka zmian. W 1948 roku po połączeniu Garbarni z Pogonią Brzeg powstaje Garbarnia-Zryw, by w tym samym roku przyjąć nazwę KS Związkowiec, a od początku 1951 roku Garbarnia-Włókniarz. Po kolejnym połączeniu, w 1956 roku ze Stalą i Startem, powstaje Klub Sportowy Piast, który istnieje do dnia dzisiejszego. Pod tymi szyldami występowali także bokserzy, o których tu będzie mowa.
Sekcja bokserska została założona przez Alfreda Asmana i Mariana Karpińskiego, a w ich zespole występowali wówczas znani zawodnicy z lat przedwojennych, tacy jak: Baran, Lipiński, Kufel, Klukowski, czy Jurowicz. Brzescy bokserzy w pierwszych latach po wojnie byli tymi, którzy notowali najlepsze wyniki w rozgrywkach toczonych na Dolnym Śląsku, szczególnie to nasiliło się od 1948 roku, kiedy to trenerem został Kazimierz Linda, wybitna osobowość trenerska, pod okiem którego wychowało się wielu znakomitych pięściarzy. Wśród wychowanków tego trenera można wymienić kilka nazwisk zawodników, którzy osiągali dobre wyniki. Do takich z pewnością należeli Adam Żaczkiewicz, Henryk Kubiak, Stanisław Zuchowski, Leopold Pełech, Zdzisław Szóstko, Edward Szydłowski, czy Zygmunt Windak. Ci trzej ostatni w pewnym momencie swojej kariery należeli nawet do szerokiej kadry narodowej prowadzonej przez Feliksa Stamma.. Zygmunt Windak w 1954 roku był klasyfikowany w wadze średniej na drugim miejscu w Polsce, tuż za plecami Poleksa. Zespół Piasta kroczący od zwycięstwa do zwycięstwa był najlepszy na Dolnym Śląsku. Indywidualnie mistrzami okręgu byli Jędrychowski, Szydłowski, Kubiak, Windak, Żaczkiewicz i Zuchowski, a wicemistrzostwo kraju federacji Włókniarza w Łodzi zdobyli Jędrychowski, Szydłowski i Windak.
Podopieczni Kazimierza Lindy swoje walki rozgrywali w kilku miejscach miasta: w Sali Liceum Ogóolnokształcącego, w Sali przy ulicy Strzeleckiej, w Domu Kultury „Odra”, w Garbarni, czy też w brzeskim Amfiteatrze. Właśnie w Amfiteatrze w 1958 roku odbył się międzypaństwowy mecz bokserski pomiędzy zespołem Piasta, a czeską drużyną Spartak Krnov. Brzeżanie w tym meczu nie byli zbyt gościnni i pokonali rywali zza południowej granicy 12:8, co było oklaskiwane przez tłumy kibiców zgromadzonych na tym spotkaniu.. Pięściarze Piasta walczący w lidze okręgowej kilka razy byli bliscy awansu do II ligi, ale nigdy tego nie dokonali. Sukces ten stał się dopiero dziełem ich następców w innym klubie – w Odrze. Na arenie krajowej istnieli jednak w turniejach indywidualnych, będąc kilkakrotnie wysoko w Mistrzostwach Polski.
Z biegiem czasu jednak sekcja bokserska w Piaście podupadała. Trudności finansowe klubu oraz niechęć niektórych działaczy do pracy i wyników bokserów spowodowały, że tak silny zespól się rozpadł, a jego zawodnicy zaczęli odchodzić do innych klubów. W późniejszych latach Windak występował w pierwszoligowym BBTS Bielsko-Biała, Kubiak w II lidze w Kolejarzu Opole, Błaszak równiez w II lidze w Cracovii, Peterek w pierwszoligowej Stali Stalowa Wola, a Jędrychowski, Żuchowski i Żaczkiewicz w II lidze w opolskiej Gwardii. Ostatecznie i bezpowrotnie boks w Piaście przestał istnieć w latach 70-tych.
Zanim to jednak nastąpiło, przez pewien czas w Brzegu działały dwie sekcje sportu pięściarskiego. W 1953 roku na krótko sekcję bokserską reaktywował Klub Sportowy Start Brzeg, a w 1958 roku powstała ona w Wojskowym Klubie Sportowym Odra Brzeg. Klub ten, w przeciwieństwie do Piasta, przez całe lata swojej działalności opierał swoją siłę na bokserach, którzy w tym czasie pełnili w Brzegu służbę wojskową, wychowankowie byli jedynie nieliczną grupą, ale nie oznacza to, że takich tu nie było. Do wyróżniających się wychowanków Odry należeli: Marek Karasowski, Henryk Dmytruszyński, Ryszard Dybczyk, Jan Stachera, Wiesław Rodak, Henryk Ataniel, Jan Niemiec, czy Przeplasko i Bielski. Odra, mimo że w większości składała się z zawodników przyjezdnych, to słynęła przy tym ze szkolenia młodzieży, którą znakomicie zajmowała się Adam Żaczkiewicz..
Zdecydowanie najwybitniejszą, a już na pewno najsilniejszą, postacią w bokserskiej historii Odry był Klaudiusz Waldyra. Nie miał on może udziału w zespołowym sukcesie klubu, jakim był awans do II ligi, ale na początku lat 70-tych odnosił wspaniałe indywidualne sukcesy. Największe to oczywiście dwa brązowe medale Mistrzostw Polski zdobyte dla Odry w wadze ciężkiej. Pierwszy medal zdobył na turnieju w Krakowie w 1972 roku, a drugi rok później w Łodzi. Waldyra jeszcze raz dobył brąz Mistrzostw Polski, uczynił to 1975 roku, ,ale już jako zawodnik GKS-u Jastrzębie. Ten utytułowany zawodnik nie był jednak jedynym medalistą Mistrzostw Polski w barwach Odry, kilka lat później, a konkretnie w 1983 roku, w tej samej wadze ciężkiej brązowy medal w Warszawie wywalczył Z.Głowacki. Te trzy medale to najlepsze indywidualne osiągnięcia pięściarzy Odry w ich historii.
Najważniejszym osiągnięciem zespołowym bokserów Odry na pewno był awans do II ligi. Zespół prowadzony przez trenera Adama Żaczkiewicza, który wcześniej był zawodnikiem Piasta, awans wywalczył w 1981 roku. Ostatni, decydujący o awansie mecz brzeżanie wygrali we własnej hali w jednostce wojskowej z zespołem z Zielonej Góry. Wówczas w składzie wojskowego klubu występowali: Leszek Kropiwnicki, Andrzej Gralewicz, Władysław Górak, Ryszard Majka, Stanisław Cipliński, Jan Wawrzynowicz, Marek Karasowski, Palej, Zbigniew Piotrowski, Soboń i Zbigniew Włodyka. Przygoda Odry wśród drugoligowców nie trwała jednak długo, bo zaledwie jeden sezon (1982). Jeszcze przed ostatnim meczem z Gwardią we Wrocławiu brzeżanie mieli szansę na utrzymanie się w lidze, Gwardia bowiem miała już pewny awans do I ligi i nie musiała wygrać. Stało się jednak inaczej i degradacja Odry została dokonana. Do tamtej pory, do końca istnienia sekcji pięściarze Odry występowali w rozgrywkach „o wejście do II ligi”, podobnie jak to miało miejsce przed awansem. Do wyróżniających się zawodników, którzy startowali w rozgrywkach drugoligowych należeli między innymi: Kropiwnicki, Kachniarz, Soboczyński, czy Włodyka.
Oprócz wymienionych osiągnięć na arenie krajowej zespół WKS Odra święcił wiele sukcesów na terenie Opolszczyzny. Bokserzy tego klubu wielokrotnie wygrywali Mistrzostwa Województwa i to zarówno indywidualne, jak i zespołowe. Przez lata byli najsilniejszą sekcją bokserską na terenie tego województwa.
Pracą szkoleniową w wojskowym klubie na przestrzeni kilkudziesięciu lat zajmowało się kilku znakomitych trenerów. Oprócz wymienionego wcześniej Adama Żaczkiewicza, był to inny znakomity niegdyś zawodnik Piasta – Leopold Pełech, a także Zbigniew Chmura, który prowadził zespół w II lidze i pozostał przy nim juz do końca jego istnienia, a także Józef Grzesiak, który był zdecydowanie najlepszym bokserem wśród brzeskich trenerów. Józef Grzesiak, który trafił do Brzegu z Gwardii Wrocław, jeszcze jako zawodnik startował na Igrzyskach Olimpijskich w 1964 roku w Tokio, gdzie w wadze lekkośredniej zdobył brązowy medal.
W latach 80-tyc pięściarze Odry z Sali w jednostce wojskowej przenieśli się do nowej hali przy ulicy Oławskiej, ale nie zabawili tam długo. W 1988 roku sekcja bokserska WKS Odra zakończyła swoją działalność i do obecnej chwili w Brzegu nie ma boksu, dyscypliny, która przed laty była ogromnie popularna zarówno w kraju, jak i w naszym mieście.
RD

KANDYDACI W PLEBISCYCIE 60-LECIA POWOJENNEJ HISTORII SPORTU BRZESKIEGO

ZAWODNICY

LEOPOLD PEŁECH Wychowanek Piasta Brzeg, jeden z najlepszych pięściarzy w okręgu w latach 50-tych, walczył później w barwach Stali Rzeszów w II lidze.

ZDZISŁAW SZÓSTKO Czołowy bokser kraju, klasyfikowany w najlepszej dziesiątce w wadze koguciej, w 1959 roku Mistrz Opolszczyzny, powoływany do szerokiej kadry Feliksa Stamma.

KLAUDIUSZ WALDYRA Najlepszy i najbardziej utytułowany bokser w historii brzeskiego sportu, dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Polski w barwach WKS Odra Brzeg.

TRENER

KAZIMIERZ LINDA Twórca sukcesów brzeskiego pięściarstwa, wychował wielu znakomitych bokserów w pierwszych latach po wojnie.
Ostatnio zmieniony przez qiero 2007-03-10, 12:34, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: boks, historia


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 21
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu