Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
KODEKS DROGOWY - DOBRE RADY (19)
Autor Wiadomość
PPB 
Redakcja PPB


Wiek: 47
Dołączył: 21 Lut 2007

UP 7 / UP 18


Skąd: Plac Dworcowy 3

Wysłany: 2007-05-30, 14:18   KODEKS DROGOWY - DOBRE RADY (19)

Znalazł się obrońca


W zeszłym tygodniu deklarowałem pozostawienie brzeskich autobusów w spokoju, gdy tymczasem, Pan Ryszard Wąsik napisał w tej sprawie list do Panoramy. Pan Wąsik, zamiast napisać coś sensownego - skupił się na obrażaniu mnie. Wygląda na to, że Panu Wąsikowi wyraźnie przeszkadza, że na łamach Panoramy kilka razy wytknąłem kierowcom autobusów naganne zachowywanie się na drodze. Zamiast napisać coś mądrego na temat braku kultury niektórych szoferów, ten zarzuca mi, że nie znam przepisów i posługuję się nieaktualnym kodeksem drogowym. Panie Wąsik. Pan mylisz sytuacje. Ja, w przeciwieństwie do kierowcy autobusu, jako skromny felietonista, nie muszę dokładnie znać całego kodeksu drogowego. Amatorsko porównuję stare przepisy z nowymi i opisuję to, co dzieje się wokół na ulicach. Staram się, w miarę możliwości, pomagać niektórym posiadaczom czterech kółek w poprawnym i bezpiecznym zachowaniu się na drodze. To, że grupka kierowców autobusów miejskich i PKS z Brzegu, niekiedy zachowuje się na drodze jak wataha wilków, to już nie moja wina. To skandal, że przełożeni nie potrafią nauczyć i wyegzekwować od kierowców pekaesu przestrzegania przepisów oraz kulturalnej jazdy. Panie Wąsik, swoim listem pokazał Pan, że nie rozumie treści przepisów i kilku zdań napisanych w kodeksie po polsku. Nie wiem kim Pan jest ale chyba nie kierowcą jeżdżącym po Brzeskich ulicach. Gdyby było inaczej, to nie stawałby Pan w obronie tych, którzy niejednemu kierowcy malucha, nie raz podnieśli ciśnienie i zjeżyli włosy na głowie.

Tak, gdzieś dzwonią

Panie Wąsik. Sugerujesz Pan, że posługuję się „nieaktualnym kodeksem drogowym” a sam używasz w tekście zwrotu: „w terenie zabudowanym”. Obudź się Pan. Mamy XXI wiek. Taki termin w polskim kodeksie już dawno nie istnieje. Przepis mówi, że: kierowca zbliżający się do oznaczonego przystanku autobusowego, zobowiązany jest... (co?) - zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się... (po co?) - aby umożliwić kierującemu autobusem... (co?) - włączenie się do ruchu. Ale dalsza część przepisu Panie Wąsik, precyzuje, że... nie każdemu kierowcy autobusu!!! Jest więc przeciwnie niż Pan to błędnie sugeruje. Taki przywilej przysługuje... kierowcy autobusu, jeżeli (spełnia jeden z dwóch warunków, cytuję): „sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wyjechania z zatoczki na jezdnię”. Koniec cytatu! Jednym słowem, w pozostałych przypadkach Panie Wąsik, gdy autobus nie wyjeżdża z zatoczki lub nie zmienia pasa ruchu - jego kierowca, ruszając z przystanku musi zachowywać się... grzeczniutko, skromniutko i bezpieczniutko. Pisze Pan, że w Brzegu są tylko dwie zatoczki dla autobusów i dlatego my kierowcy musimy ustępować pierwszeństwa autobusom ruszającym z przystanku. Co ma piernik do wiatraka?! Ja nie jestem prawnikiem ale coś tam kumam z tego kodeksu. Natomiast Pan wymyśla nieistniejące przepisy i robi ludziom wodę z mózgu. My kierowcy nie nic nie musimy! My... możemy i to się nazywa kultura jazdy. Jeżeli inni kierowcy myślą tak jak Pan, to już rozumiem, dlaczego na naszych drogach jest tak niebezpiecznie i panuje chaos. Panie Wąsik, nie wystarczy kupić sobie nowy kodeks - trzeba go jeszcze czytać i rozumieć co jest napisane!

Nie jest dobrze!

No cóż, straciliśmy przez Pana Wąsika jedną lekcję. Gdyby zechciał ze mną polemizować, to rozumiem, każdemu wolno. Ale w beznadziejny sposób bronić piratów drogowych, to już za wiele. Zresztą, z większością kierowców autobusów jest tak, jak z samym pekaesem. Jak patrzę na tabor jeżdżący po naszym mieście, to przypomina mi się tabor cygański. Autobusy duże, wielkie, średnie, małe, zaokrąglone i kanciaste. Złote, zielone, białe, żółte, szare, dwu, trzy-kolorowe i łaciate. Z reklamami drobnymi oraz wielkimi, jak sam autobus. W dodatku różne marki. Jelcze, volvo, autosany, ikarusy, jakieś Koreańce i Bóg wie, co jeszcze. Czasami mam wrażenie, że nie ma dwóch takich samych. Panu Wąsikowi nie podobało się, że określam je kolorami. W przyszłości obiecuję wymieniać numery rejestracyjne. Ale na razie bez zmian: czerwony często zapomina włączyć światła, złoty ma spalone żarówki z tyłu, biały zmienia kierunek jazdy bez sygnalizowania manewru kierunkowskazem, a pstrokaty jeździ przez okoliczne wioski z prędkością ponad 70 km/godz. W ostatnie upały kilku kierowców jeździło na linii z otwartymi drzwiami (niechby ktoś z nas spróbował po ulicy jechać w taki sposób!). Jest to praktyka zabroniona i niebezpieczna. W jednym z autobusów otwarte w czasie jazdy drzwi (do przodu pojazdu) zasłaniają kierunkowskazy na pojeździe i utrudniają kierowcy widoczność. O złośliwych przyśpieszeniach i hamowaniach nie wspomnę. Każdy z nas wielokrotnie to przeżył, i tyle na dziś! Szerokiej drogi życzy Wam brzeski amator czterech kółek

Marek Popowski


Uwaga
Złamany został REGULAMIN
Na forum nie piszemy z użyciem Caps Lock
Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-11-05, 17:44, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Zbychoo 
desperate househusband ;)



Wiek: 46
Dołączył: 01 Cze 2007

UP 72 / UP 23



Wysłany: 2007-11-05, 07:43   

PPB napisał/a:
Taki przywilej przysługuje... kierowcy autobusu, jeżeli (spełnia jeden z dwóch warunków, cytuję): „sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wyjechania z zatoczki na jezdnię”. Koniec cytatu!

Wnerwiony nie zmieniającą się sytuacją postanowiłem odświeżyć temat w tej konkretnej kwestii :twisted: :twisted: :twisted: W czasie ubiegłego weekendu dwukrotnie byłem świadkiem (dobrze że nie ofiarą) pseudo-kierowcy autobusu. Wcześniej już wielokrotnie miałem do czynienia z podobną sytuacją. Autobus stoi na przystanku autobusowym i przy sporym ruchu jest w tym czasie wymijany przez szereg pojazdów. Nagle, bez jakiejkolwiek sygnalizacji, rusza z przystanku nie zważając, że robi to w momencie gdy jest wymijany przez inne pojazdy. Chyba każdy kierowca wie, co takie zachowanie może spowodować. Ale niestety z głupoty, złośliwości czy też przekonania o swojej "wielkości" nie mogą tego pojąć "święte krowy" siedzące za kierownicami miejskich autobusów. Czy tak ciężko jest raz na kilka minut machnąć ręką i włączyć kierunkowskaz zanim się wykona manewr włączenia do ruchu z przystanku :!: :?: :twisted: Żeby nie było, nie mówię tu o wszystkich, są pewnie i tacy co jeżdżą przepisowo ale skala łamania przepisów przez kierowców autobusów pozwala stwierdzić, że tak samo wielu jest tych, którzy przepisy te mają głęboko w... Czy jest w tym mieście ktoś, kto może spowodować zmianę tej sytuacji :!: :?:
0 UP 0 DOWN
 
Marcim B. 



Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 855 / UP 1842



Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2007-11-05, 08:45   

Zgadzam się ze Zbychem. Wiele razy byłem spychany na krawężnik przez pekaesowskie krążowniki. Najczęściej na Rybackiej gdzie jedna strona ulicy prawie na całej długości jest węższa o szerokość zaparkowanych tam samochodów. Inną sprawą jest punktualność kierowców a raczej jej brak. Moje dziecko jest dowożone do gminnej szkoły przez "krążowniki". Rozumiem jeśli zdarzy się drobne opóźnienie ale co tłumaczy kierowcę, który nadrabia czas na trasie i odjeżdża z przystanku 5 -10 minut wcześniej?
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: 19, dobre, drogowy, kodeks, rady


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 23
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu