Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: smooth
2007-10-24, 23:37
[Pisownia] Popraw forumowicza !
Autor Wiadomość
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2013-04-03, 11:49   

Franco Zarrazzo napisał/a:
małodowcipne teksty
Cytat:
Wyrażenia, w których pierwszy człon jest przysłówkiem, a drugi jest imiesłowem odmiennym lub przymiotnikiem określanym przez ten przysłówek, traktuje się jako zestawienia i pisze rozdzielnie, np. cicho pisząca (maszyna), daleko idący (wniosek), dziko rosnący, jednakowo brzmiący, wolno stojący (dom),
mało dowcipny (tekst), ...
Ale,
Cytat:
Przymiotniki złożone z członów nierównorzędnych znaczeniowo, tzn. takie, w których główne znaczenie zawarte jest w członie drugim, natomiast człon pierwszy określa bliżej to znaczenie, pisze się łącznie, np. bladoróżowy (= różowy o bladym odcieniu), ciemnozielony,
małorolny (chłop), małoformatowy (druk), ...
1 UP 0 DOWN
 
przem 



Wiek: 33
Dołączył: 19 Paź 2007

UP 158 / UP 235


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2013-04-03, 12:49   

Marcim B. napisał/a:
Konfesjonał z bp Paetzem wewnątrz

Jeżeli w skrócie chcemy napisać słowo biskupem, to albo piszemy bpem, albo bp. (analogicznie, jak ze skrótem dr).
1 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2013-04-03, 13:13   

Jego Ekscelencję Biskupa też?
Ostatnio zmieniony przez Dziedzic_Pruski 2013-04-03, 13:13, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
sikork 



Wiek: 44
Dołączył: 12 Maj 2008

UP 315 / UP 772



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2013-04-03, 13:14   

przem, skąd wziąłeś ten skrót? Szukałem na portalach www.słownikskrotow.pl i pwn.pl i nic takiego nie znalazłem. Poniżej masz wyniki:
- https://www.google.pl/sea...lient=firefox-a

- http://so.pwn.pl/lista.php?co=biskupem
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
  Wysłany: 2013-04-03, 13:20   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
Franco Zarrazzo napisał/a:
małodowcipne teksty
Cytat:
Wyrażenia, w których pierwszy człon jest przysłówkiem, a drugi jest imiesłowem odmiennym lub przymiotnikiem określanym przez ten przysłówek, traktuje się jako zestawienia i pisze rozdzielnie, np. cicho pisząca (maszyna), daleko idący (wniosek), dziko rosnący, jednakowo brzmiący, wolno stojący (dom),
mało dowcipny (tekst), ...
Ale,
Cytat:
Przymiotniki złożone z członów nierównorzędnych znaczeniowo, tzn. takie, w których główne znaczenie zawarte jest w członie drugim, natomiast człon pierwszy określa bliżej to znaczenie, pisze się łącznie, np. bladoróżowy (= różowy o bladym odcieniu), ciemnozielony,
małorolny (chłop), małoformatowy (druk), .


Dziękuję ortograficznemu gestapo językowemu (określenie bodajże Wańkowicza) za niezywkłą czujność i oDbywatelski refleks :D . Chcę jednak zauważyć, że w użytym przeze mnie słowie "małodowcipny" nadrzędne znaczenie ma człon "mało" :P .

Skoro już jednak towarzysz powrócił do swoich faszystowsko nazistowskich obsesji na punkcie czystości (w tym wypadku chyba języka), proszę jeszcze o rozbiór wypowiedzi przedstawicielki Federacji Młodych Socjaldemokratów i wskazanie wszelkich błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i stylistycznych w jej wypowiedzi. Dziedzic Pruski Czuwa! :

Federacja Młodych Socjaldemokratów napisał/a:
Na spotkaniu nikt nie będzie rozmawiał na temat tego kto z kim śpi -obiecuje
Będziemy jednak rozmawiać o ludziach którzy z różnych powodów nie chcą brac ślubu jednak tworzą razem rodzinę . Nie chodzi tu o to ,że razem śpią bo zgodzę się z przedmówcą ,że nikomu nic do tego. Chodzi o to ,że ci ludzie prowadzą wspólnie gospodarstwo domowe , wychowuja dzieci itd.
Zapraszam zatem do dystusji w najblizszą sobotę !!!

Federacja Młodych Socjaldemokratów napisał/a:

Smooth mogę zgodzić się że konkubinaty są konkubinatami z wyboru ale czy naprawdę w demokratycznym poństwie obtwatwle maja mieć wybór albo ślub albo formalnie będziemy sobie obcymi ludzmi? właśnie dlatego odbędzie sie ta dystusja obiecuje ,że tam zobaczysz różne statystyki jak i róznie interpretacje tych statystyk .wydajesz mi sie inteligentny więc z miłą checią z tobą na ten temat porozmawiam .


Czuwaj Dziedzicu! <LOL>
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2013-04-03, 13:24, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 2 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2013-04-03, 13:35   

Ten dział nazywa się "Popraw forumowicza", więc poprawiamy forumowicza.
0 UP 0 DOWN
 
sikork 



Wiek: 44
Dołączył: 12 Maj 2008

UP 315 / UP 772



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2013-04-03, 14:10   

Franco Zarrazzo napisał/a:
Standarty
Pisze się "standardy".
Ostatnio zmieniony przez sikork 2013-04-03, 14:13, w całości zmieniany 1 raz  
1 UP 0 DOWN
 
przem 



Wiek: 33
Dołączył: 19 Paź 2007

UP 158 / UP 235


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2013-04-03, 14:12   

sikork napisał/a:
przem, skąd wziąłeś ten skrót? Szukałem na portalach www.słownikskrotow.pl i pwn.pl i nic takiego nie znalazłem. Poniżej masz wyniki:
- https://www.google.pl/sea...lient=firefox-a

- http://so.pwn.pl/lista.php?co=biskupem

Zasady tworzenia skrótów tak mówią.
Cytat:
W języku polskim skróty pisane są:
małymi literami z kropką na końcu, jeśli skrót nie zawiera ostatniej litery skracanego wyrazu (np. inż., godz., tel., płn., ppoż., gosp.-polit., ul.) oraz w wypadku skrótów utworzonych z pierwszych liter wyrazów składających się na skracane wyrażenie, o ile żaden z tych wyrazów (poza pierwszym) nie rozpoczyna się samogłoską (np. cdn., jw., itd., itp.);
małymi literami bez kropki na końcu, gdy skrót zawiera ostatnią literę skracanego pojedynczego wyrazu (np. bp, dr, mgr, nr, wg, z-ca, mjr, płk), chyba że skrót występuje w formie odmienionej (patrz niżej); również małymi literami bez kropki w przypadku skrótów będących symbolami matematycznymi (np. sin, log, lim), chemicznymi, międzynarodowymi oznaczeniami jednostek miar, skrótów nazw rodzimej waluty (zł i gr; skróty utworzone od nazw innych walut zamyka się kropką, np. dol., rub.) oraz ksiąg biblijnych – wszystkie te skróty są nieodmienne;
małymi literami z kropką po każdym wyrazie, jeśli którykolwiek z kolejnych wyrazów (poza pierwszym) wchodzących w skład skrótu zaczyna się samogłoską (np. p.n.e., p.o., k.o.), w przypadku skrótów złożonych z więcej niż jednej litery któregoś z członów (np. m.in., m.st., Sz.P. – w tym ostatnim duże litery stosuje się ze względów grzecznościowych) oraz w celu odróżnienia niektórych skrótów od identycznych skrótów utworzonych od innych wyrażeń (np. b.r. – „brak roku [wydania]” w odróżnieniu od br. – „bieżącego roku”), a także w wypadku kilku skrótów pisanych tradycyjnie w ten sposób (np. n.p.m.).
Przy tworzeniu liczby mnogiej, najczęściej gdy dotyczy to tytułów osób (choć nie wyłącznie), stosuje się następujące zasady:
skróty jednoliterowe podwaja się, kończąc kropką, np. spotkałem oo. paulinów („spotkałem ojców paulinów”) lub mm. nad- i podgrzebieniowy („mięśnie nad- i podgrzebieniowy”) czy pp. Kowalscy („państwo” lub „panowie”);
skróty wieloliterowe można podwajać, np. mgr mgr Kowalski, Janiak, Michalewski, lub dodawać końcówkę -owie, np. mgrowie Kowalski, Janiak, Michalewski.
Ponadto skróty nie podlegają regułom fleksji, z wyjątkiem skrótów pojedynczych wyrazów zawierających w skrócie ostatnią literę wyrazu – wtedy w innej formie fleksyjnej można dodać końcówkę lub postawić kropkę na końcu, np. doktor – dr, doktora – dra lub dr.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Skr%C3%B3t
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2013-04-03, 14:26   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
Ten dział nazywa się "Popraw forumowicza",


To ja poprawie.

W cytowanej przez Franco Zarrazzo pierwszej wypowiedzi myślę, że warto zwrócić uwagę na źle stawiany przecinek, czyli:
1)
a) " tu o to ,że razem" ŹLE
b) " tu o to, że razem" DOBRZE
Czyli przecinek zaraz po słowie, bez spacji.
2) a) obiecuję TAK
b) obiecuje NIE
Takie błędy od czasu do czasu popełnia każdy z nas (tzn. ja tak ;) )

3) W paru miejscach brak przecinka

4) literówki to przypadek, więc nie ma co na nie zwracać uwagi

5) wcześniej wskazałem na zwrot "formalnie obcy", który jednak podchodzi pod inne kategorie językowe

Reasumując, tak naprawdę tylko punkt pierwszy, w moim przekonaniu, wymaga zdecydowanej, edukacyjnej, interwencji,
Ostatnio zmieniony przez smooth 2013-04-03, 14:27, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
przem 



Wiek: 33
Dołączył: 19 Paź 2007

UP 158 / UP 235


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2013-04-03, 14:28   

smooth napisał/a:
To ja poprawie

Poprawię :P
smooth napisał/a:
Reasumując, mnie tak naprawdę tylko punkt pierwszy, w moim przekonaniu, wymaga zdecydowanej, edukacyjnej, interwencji,

Kończymy kropką :wink:
Ostatnio zmieniony przez przem 2013-04-03, 14:29, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2013-04-03, 14:32   

przem napisał/a:
Poprawię


haha, no to po znajomości, uznajmy, że zrobiłem to celowo :)
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2013-04-03, 14:42   

Skoro już poprawiamy...
Franco Zarrazzo napisał/a:
Skoro już jednak towarzysz powrócił do swoich faszystowsko nazistowskich obsesji
Cytat:
PISOWNIA RZYMIOTNIKÓW ZŁOŻONYCH TYPU biało-czerwony. Przymiotniki złożone z dwóch członów równorzędnych znaczeniowo piszemy zawsze z łącznikiem. Wyznacznikiem formalnym może tu być spójnik i, który podstawiamy zamiast łącznika. Np. flaga biało-czerwona (biała i czerwona)(..)
Na tej samej zasadzie powinno zatem być: faszystowsko-nazistowskich.
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2013-04-04, 10:26   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
Na ślad działalności urzędu natknąłem się niedawno zupełnie przypadkowo przy okazji poszukiwań w innej sprawie. W wychodzącym w Brzegu w 1. poł XIX w. czasopiśmie „Briegisches Wochenblatt für Leser aus allen Ständen” (Tygodnik brzeski dla czytelników ze wszystkich stanów)


Brakuje kropeczki na pewno (?) przy skrócie. Poza tym nie do końca jasna jest dla mnie, jako czytelnika, pisownia poszczególnych członów tytułu w tłumaczeniu zamieszczonym w nawiasie.

Dzidzia Pruska - co jest? Nie czuwasz?
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2013-04-04, 10:28, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2013-04-04, 10:52   

Po prostu tylko potwierdzasz własne nieuctwo, rybeńku.
2 UP 1 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2013-04-05, 09:33   Prośba o korepetycję z łaciny :)

Czy jest ktoś na naszym Forum kompetentny w dziedzinie "martwego języka" i pomoże mi w sparafrazowaniu sentencji "Per aspera ad astra" na: Per astra ad anthropologiae i wskaże mi właściwą odmianę słówek "astra" i "anthropologiae" ?

Zwykłe "dziękuję" na Forum obiecuję w zamian za pomoc :) . Być może skromne "dziękuję" także w przypisie w jakimś tekście tłoczonym drukiem na nieco bardziej tradycyjnie rozumianej materii pergaminu...
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2013-04-05, 10:23, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: forumowicza, pisownia, popraw


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 36
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu