Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Pytanie. Zdjecia w ruchu.
Autor Wiadomość
Bochen 


Wiek: 33
Dołączył: 18 Mar 2006

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-01-03, 18:10   Pytanie. Zdjecia w ruchu.

Mając na uwadzę to, że wielu forumowiczów interesuje się fotografią mam pytanko. Który aparat , niedrogi a dobry robi dobre zdjecia w ruchu (bez rozmazań itp. Jestem kompletnym laikiem, ale jak to mówią "google prawde Ci powie" i wyczytałem ,że musi być jak najmniejszy czas naświetlania. Więc który aparat?

Tutaj chodzi o zdjęcia sportowe. Ja stoję i robię zdjęcia np. szybko przejeżdżającemu rowerzyście.
0 UP 0 DOWN
 
Darek 
...trzeba było uważać...



Wiek: 46
Dołączył: 11 Wrz 2005

UP 3 / UP 0



Wysłany: 2008-01-03, 21:42   

Obecnie chyba każda cyfrówka ma możliwość regulacji czasu naświetlania, zwykle jest to przedstawiane w postaci ułamka np.: 1/250 - oznacza to, że element światłoczuły w aparacie będzie naświetlany przez jedną 250tą część sekundy. Do zdjęć sportowych jest też potrzebny aparat z "jasnym" obiektywem czyli takim, który pozwala ustawić niską liczbę przysłony (F). Niska przysłona to dużo światła, a zatem możliwość skrócenia czasu naświetlania i mniej poruszone zdjęcie. Ale to nie wszystko. Zbyt krótki czas naświetlania spowoduje, że zdjęcie będzie nienaturalnie zamrożone, lekkie rozmazanie obiektu powoduje, że widać ruch na fotografii. Druga sprawa - maksymalne otwarcie przysłony spłyca głębię ostrości tzn. pozostałe obiekty bliższe i dalsze niż fotografowany będą rozmazane. przymknięcie przysłony zwiększa głębię ostrości - więcej wyraźnych przedmiotów przed i za obiektem. Nie wiem czy wszystkie cyfrówki, niektóre na pewno, mają już wbudowany program do zdjęć sportowych.
0 UP 0 DOWN
 
wojtazik 
Photography



Wiek: 34
Dołączył: 11 Maj 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg/Opole/Wrocław

Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2008-01-03, 21:59   

Przy robieniu zdjęcia w ruchu najlepszym efektem jest prowadzenie obiektu .... aparatem.... i cyknięcie foty.... np tak jak to widać na jednej z moich fotografi:

fota moze nie jest pierwszorzędna ale widać mniej wiecej o co chodzi

prowadzić obiekt po lini po której się porusza.... i cyknąć za wczasu
odrobina wprawy i fajnie się ostrzy ;]


fakt ze troche wspomagałem sie lampą... ale prowadzenie widać po statycznych obiektach...
Ostatnio zmieniony przez wojtazik 2008-01-03, 22:03, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2008-01-04, 08:47   

:offtopic: ciemno na tej sali. a tak pytajac, to wy tam lampami ladujecie podczas meczow?
0 UP 0 DOWN
 
wojtazik 
Photography



Wiek: 34
Dołączył: 11 Maj 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg/Opole/Wrocław

Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2008-01-04, 09:20   

woyteg napisał/a:
ciemno na tej sali. a tak pytajac, to wy tam lampami ladujecie podczas meczow?

Mówie, że zdjęcie nie jest pierwszorzędne... bo wygrzebałem je gdzies nie wiadomo skąd z jakiego folderu ;p.
Lampkami ? :] heheh... czasem... w tym przypadku akurat wiem to było perfidnie... ale zazwyczaj z dyfuzorkiem na doświetlenie jakiejś bliskiej akcji....
0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2008-01-04, 10:39   

Raczej chodzilo mi oto, ze na Lakersach bys sobie lampa nie popstrykal :-) Poza tym swiatla jest tyle, ze lampa zbedna jest :-)
0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-01-04, 15:07   

woyteg napisał/a:
Raczej chodzilo mi oto, ze na Lakersach bys sobie lampa nie popstrykal :-) Poza tym swiatla jest tyle, ze lampa zbedna jest :-)


A na Lakersach nie popstrykałbyś, bo: nie wolno?, nie wypada rozpraszać zawodników?, czy za daleko loża reporterów od zawodników?

W brzeskiej hali na Oławskiej jest niestety tak ciemno, że trzeba mieć albo wyjątkowo dobry sprzęt (tzn. duży jasny obiektyw), albo wciskać się na parkiet, żeby cokolwiek w ruchu wyszło :-(
0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2008-01-05, 05:39   

Na Lakersach siedzi sie praktycznie na lini outowej, wiec raczej nie jest za daleko, jednak robiac foty z tej pozycji, nie wolno uzywac lamp.

0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 


Wiek: 109
Dołączył: 04 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2008-01-05, 19:00   

Woyteg, wszystko zalezy od sprzetu. Na swoim FujiFilm S9600 nie mam co marzyc o zdjeciach bez lampy, bo przy 800 ISO mozna robic co prawda nim zdjecia, ale nie meczy...
Dlatego zakladam zewnetrzna lampe i schodze do 400 iso na przeciwleglym koncu boiska, lub 100/200 pod "moim" koszem wlasnie kosztem ciemnosci w tle.
Dzis ostatecznie zdecydowalem, ze wlasnie ze wzgledu na mecze Cukierkow przesiadam sie na lustrzanke z jakims kitowym i jednym dobrym, ale uniwersalnym obiektywem w okolicy 100-300mm lub jakos tak. Niestety taki komplet to jakies 4-5 tysiecy w taniej wersji :- /

Dlatego odpowiadajac na pytanie Bochena - jesli nastawiasz sie na sport, jedynym rozsadnym wyjsciem jest lustrzanka, a nie kompakt, ale cena lustrzanek jest wysoka. Najnizsza kwota, o ile nie masz wielkich wymagan, to jakies 2500-3500zl.
Jezeli fotografowania nie bedziesz traktowal zbyt powaznie, to kompakt Ci wystarczy. Na swojego S9600 zupelnie bym nie narzekal, gdyby wlasnie nie hala Odry.
Aparat z takiej polki to koszt ok. 1200-1600zl. Gorsze modele od razu odradzam, bo to praktycznie wyrzucone w bloto pieniadze.
0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2008-01-05, 19:02   

Ale ja tylko :offtopic: odpowiedzilem na pytanie, czy mozna uzywac lampy :-)
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 


Wiek: 109
Dołączył: 04 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2008-01-05, 19:20   

Aj, tak to jest, jak sie na komorce pisze w pociagu. Wyszlo troche nieskladnie, jakbym Wojtegowi odpowiadal. Przepraszam.
0 UP 0 DOWN
 
wojtazik 
Photography



Wiek: 34
Dołączył: 11 Maj 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg/Opole/Wrocław

Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2008-01-05, 22:00   

A.Mason napisał/a:
FujiFilm S9600
hehe... ja tą fote robilem na ISO 80 z lampą... tym samym apratem xD
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 


Wiek: 109
Dołączył: 04 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2008-01-06, 03:49   

wojtazik napisał/a:
A.Mason napisał/a:
FujiFilm S9600
hehe... ja tą fote robilem na ISO 80 z lampą... tym samym apratem xD

No, ale co z tym?
Albo ja czegos nie zrozumialem, albo Ty nie przeczytales dokladnie tego, co ja napisalem :-D
Probowales takie zdjecie wykonac bez lampy? Na S9600 nie masz szans. Juz na tym Twoim, przy malej odleglosci zawodniczek od tla, widownia jest ciemna. W momencie, kiedy sie ustawisz pod innym katem odleglosc, a tym samym ciemnosc tla sie zwiekszy. Po prostu swiatlo lampy nie ma od czego sie odbic :- /
Dlatego w takich przypadkach mozliwosci sa takie:
a) zwiekszyc czas naswietlania
b) zwiekszyc przeslone
c) zwiekszyc iso

ad. a) Zwiekszenie czasu naswietlania spowoduje w sporcie jedno - rozmycie szybko poruszajacych sie obiektow. W praktyce przy czasie 1/160s. chocbys robil zdjecie ze statywu, co zywsze zawodniczki beda rozmazane. Jesli masz mozliwosc podazania obiektywem za zawodniczka, takze nie beda to zdjecia ostre, chyba ze chcesz rozmazane konczyny zawodniczek.
ad. b) Zwiekszenie przeslony ogranicza glebie ostrosci, oraz (w przypadku skrajnej przeslony) niestety jakosc zdjec.
ad. c) Pomimo ze FujiFilm ma jedne z najnizszych, o ile nie najnizsze szumy, to jednak ISO 800 i wyzsze to tylko ostatecznosc, albo wyjatkowe warunki oswietleniowe.
Nawet ISO 400 nie jest za wesole...

Oczywiscie nie jest zle z FujiFilm S9600, powiedzialbym, ze jest nawet bardzo dobrze, ale prawda jest taka, ze przez dlugiii czas zaden kompakt nie przescignie lustrzanki.
Dlatego jesli ktos mysli bardzo powaznie o fotografii sportowej, niech zapomni o kompakcie. Ale w druga strone tez nie ma co przeginac, jak sie nie ma za duzo kasy, a fotografia zamierza sie zajmowac tylko amatorsko, nawet jesli to bedzie zaawansowane amatorstwo na granicy polprofesjonalizmu, to kupowanie lustrzanki bedzie prawdopodobnie wyrzuceniem pieniedzy w bloto.

Zeby jakos konkretniej doradzic Bochenowi, musialby on nieco blizej okreslic swoje wymagania i wizje zaawansowania w fotografii, oraz ile kasy jest w stanie wydac na aparat.
0 UP 0 DOWN
 
wojtazik 
Photography



Wiek: 34
Dołączył: 11 Maj 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg/Opole/Wrocław

Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2008-01-06, 10:06   

A.Mason napisał/a:
Albo ja czegos nie zrozumialem, albo Ty nie przeczytales dokladnie tego, co ja napisalem


Fakt tak "przeleciałem" ten tekst xD :] hehe ....
0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-01-06, 11:20   

Acha, Bochen, jeśli masz zamiar robić te zdjęcia sportowcom na dworze, i to w przy dobrej pogodzie, to w zasadzie całe te problemy z niedoświetleniem odpadają. Wtedy wystarczy że kupisz jakikolwiek aparat, który ma możliwość ręcznego ustawienia czasu otwarcia migawki, no im krótszy czas tym lepiej, najlepiej jak co najmniej 1/2000 sek.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: pytanie, ruchu, zdjecia


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu