Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
[Zagadki] ?Enigmy?
Autor Wiadomość
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-02-14, 21:56   

?Enigma? - bardzo dobra zagadka, choć niestety sam jej do końca nie doprowadziłem i na razie do niej nie wracam..bo nie będę miał satysfakcji :) ...ale śmiało dawaj następną..


edytowane:

Sorki jest zagadka nowa..nie zauważyłem.
Ostatnio zmieniony przez smooth 2008-02-14, 21:58, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
?Enigma? 


Wiek: 47
Dołączył: 12 Lut 2008

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-02-14, 21:59   

Bartek T. napisał/a:
Heh, akurat te dwa ostatnie zdania odrzuciłem (na podstawie trzeciego) jako pierwsze fałszywe i zapomniałem do nich wrócić :) Niemniej jak już pisałem, akurat nigdy mnie nie pociągały zadania w stylu: "znajdź najmniejszą liczbę podzielną przez x, y, z, u i w".

Przez co zadanie nie zostało rozwiązane tak jak powinno.

Smooth - kolejne jest napisane wcześniej :)
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-02-14, 22:45   

Skoro Mariusz nie chcesz dochodzić do rozwiązania to poświęciłem się i napisałem wcześniej mój tok rozumowania:
Zabawa polega na znalezieniu zdań prawdziwych, tzn. takich, których treść jest logiczna.
Zacząłem od najłatwiejszych, czyli na pierwszy ogień zdanie nr 2: "To jest albo pierwsze fałszywe, albo pierwsze prawdziwe zdanie.". Ponieważ jest drugim zdaniem musi być prawdziwe (nie może być inaczej - wcześniej było tylko jedno zdanie i nieważne czy prawdziwe czy fałszywe ale tylko jedno). Skoro wiemy, że to zdanie jest prawdziwe to żeby było logiczne nie może być fałszywe (zaprzeczało by samemu sobie). A skoro jest prawdziwe, a z treści wynika, że jest pierwszym prawdziwym, to zdanie nr 1 jest fałszywe.

Skoro zdanie nr 1 "Co najmniej jedno zdanie ze zdań 9 i 10 jest prawdziwe." nie jest prawdziwe, to wynika z niego, że zdania 9 i 10 są fałszywe (oba).
Najwięcej radości dało mi rozgryzienie zdania nr 6 "To nie jest ostatnie prawdziwe zdanie.". Zaprzeczenie użyte jest kluczem do rozgryzienia :) :) :) Musi być prawdą, gdyż w przeciwnym wypadku przeczyło by samo sobie. Gdyby było fałszywe ot by znaczyło, że jest to ostatnie prawdziwe zdanie", a prawdziwe zdanie nie może być fałszywe niezależnie czy jest ostatnie czy pierwsze czy w środku.

A skoro tak, to jeszcze co najmniej albo zdanie nr 7 albo zdanie nr 8 musi być prawdziwe. Albo oba.

Dla rozstrzygania teraz zdania nr 7 jest za mało danych, więc weźmy zdanie nr 8 "Szukana liczba to procent prawdziwych zdań.". Baaardzo wątpliwe, bo ogranicza pole manewru do pełnych dziesiątek i to od 10 do 100. Załóżmy jednak na chwilę, że jest prawdziwe, wtedy: wykluczamy liczby: 100, 90 i 80 (bo mamy już trzy fałszywe zdania) oraz 10, 20 (bo na pewno dwa są prawdziwe). Ponad to zdanie nr 3 "Pewne trzy kolejne zdania są fałszywe." musi być fałszywe, bo było by spełnione <==> gdyby samo było fałszywe czyli zaprzeczało by samo sobie. Wykluczamy więc także liczbę 70. A skoro zdanie nr 10 jest fałszywe to zdania 4 i 5 są prawdziwe (to jedyna możliwość teraz spełnienia zaprzeczenia warunku w zdaniu nr 10). Mamy zatem pięć prawdziwych zdań co daje nam 50% z całości czyli powinna być to liczba 50. To jednak kłóci się z założeniem tytaj przyjętym, że zdanie nr 4 "Różnica między numerem ostatniego prawdziwego zdania i pierwszego prawdziwego zdania dzieli liczbę, której szukamy" jest prawdziwe. Więc całe to procentowanie psu na budę i wiemy, że 8 to zdanie fałszywe. Zresztą dowodzi to też niezgodność ze zdaniem nr 5 "Suma numerów prawdziwych zdań jest liczbą, której szukamy.".

Skoro zdanie nr 8 jest fałszywe to prawdziwe jest zdanie nr 3! Poza tym powoduje to także, ż zdanie nr 7 musi być prawdą! (bo której po zdaniu nr 6 musi nią być :) ).
Pozostały nam już tylko zdania nr 4 i nr 5. Nr 5 jest łatwiejsze do rozgryzienia drogą eliminacji:zakładamy, że jest prawdziwe i mamy dwie możliwości - zdanie nr 4 jest prawdziwe lub fałszywe. Jeśli zdanie nr 4 jest prawdą to chodzi o liczbę 27 (2+3+4+5+6+7=27), a jeśli jest fałszem to 23 (2+3+5+6+7=23). Niestety, obie możliwości nie spełniają zdania nr 7, nie dzielą się np. przez 7 :( Tak więc zdanie nr 5 jest fałszywe :(

Ze zdania nr 10 (a właściwie tego, że jest fałszywe) wynika, że mamy gdzieś tu trzy kolejne prawdziwe zdania. Jedyną możliwością są zdania 2, 3 i 4, zatem zdanie nr 4 jest prawdą.

Koniec dochodzenia prawdziwości zdań - reszta to czysta matematyka :)

?Enigma? napisał/a:
Przez co zadanie nie zostało rozwiązane tak jak powinno.


E tam, to nie egzamin a zabawa, a najwięcej jej miałem przy logicznym myśleniu a nie liczeniu. Szukanie wspólnego mianownika nie jest tak fajne :D
Ja się tylko zastanawiam co za mózg wymyślił takie zadanie :roll:

P. S. A Mariusz winien mi jest piwo za napisanie rozumowania! :P :P :P
0 UP 0 DOWN
 
?Enigma? 


Wiek: 47
Dołączył: 12 Lut 2008

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-02-14, 23:13   

Ponawiam swoje zadanie (naprawdę jest proste)

Skreśl z poniższego ciągu znaków - trzynaście liter,
a otrzymasz hasło

btrrawzoynazaśmcyielślietneire
Ostatnio zmieniony przez ?Enigma? 2008-02-14, 23:14, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-02-14, 23:16   

?Enigma? napisał/a:
Ponawiam swoje zadanie (naprawdę jest proste)


Zaraz się za nie wezmę...a potem postaram się również coś od siebie dodać w nowym wątku.
ps.
Bartek T., gratuluje dobrej znajomości logiki zdań :)
0 UP 0 DOWN
 
?Enigma? 


Wiek: 47
Dołączył: 12 Lut 2008

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-02-14, 23:18   

Bo mam w zanadrzu kolejne, ciekawe... 8)
0 UP 0 DOWN
 
Maga 



Wiek: 33
Dołączyła: 22 Kwi 2005

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-02-14, 23:21   

a nie powinno się skreślić 15nastu liter? bo i wtedy wychodzi piękne hasło :D
0 UP 0 DOWN
 
KtOŚ 
<--(x_x)-<<



Wiek: 37
Dołączył: 10 Kwi 2006

UP 18 / UP 25


Skąd: a domyśl się :P

Wysłany: 2008-02-14, 23:21   

brawo za myślenie
0 UP 0 DOWN
 
?Enigma? 


Wiek: 47
Dołączył: 12 Lut 2008

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-02-14, 23:23   

wyraźnie jest napisane "trzynaście liter" :-P 8) ...

zobacz, jakie zostały skreślone litery ...
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-02-14, 23:25   

KtOŚ napisał/a:
brawo za myślenie


Kuźwa KtOŚ - już chciałem pisać na pw..ale patrze dałeś odpowiedź.
Słuchajcie to może ustalimy zasadę, że zadający zagadkę daje czas do jakiego przesyłamy na pw, a po upłynięciu na ogólnym.
Ostatnio zmieniony przez smooth 2008-02-14, 23:29, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
zalev 
szyderca


Wiek: 33
Dołączył: 22 Kwi 2005

UP 7 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-02-14, 23:25   

dopiero tu wpadłem :) to tak po kolei:
1.
2. cegła waży 2 kg jakby nie patrzeć ;)
3. delfin kosztuje 18 zł (literka po 3 zł)
4. jeszcze przetwarzam...
5. brawo za myślenie?
0 UP 0 DOWN
 
KtOŚ 
<--(x_x)-<<



Wiek: 37
Dołączył: 10 Kwi 2006

UP 18 / UP 25


Skąd: a domyśl się :P

Wysłany: 2008-02-14, 23:25   

?Enigma? napisał/a:
wyraźnie jest napisane "trzynaście liter" :-P 8) ...

zobacz, jakie zostały skreślone litery ...


no to skreśliłem slowa "trzynaście i liter" i wyszło mi to ;)

smooth napisał/a:
Kuźwa KtOŚ - już chciałem pisać na pw..ale patrze dałeś odpowiedź.


a po kiego sie z tym bawić, znasz odpowiedź, to piszesz......nie znasz to szukasz, bo potem 1 zagadka będzie wisiała 13 lat i brak odpowiedzi... ehhh
Ostatnio zmieniony przez KtOŚ 2008-02-14, 23:27, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-02-14, 23:30   

KtOŚ napisał/a:
.nie znasz to szukasz, bo potem 1 zagadka będzie wisiała 13 lat i brak odpowiedzi... ehhh


czytaj uważnie:
smooth napisał/a:
Słuchajcie to może ustalimy zasadę, że zadający zagadkę daje czas do jakiego przesyłamy na pw, a po upłynięciu na ogólnym.
0 UP 0 DOWN
 
?Enigma? 


Wiek: 47
Dołączył: 12 Lut 2008

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-02-14, 23:31   

zalev napisał/a:
dopiero tu wpadłem :) to tak po kolei:
1.Obrazek
2. cegła waży 2 kg jakby nie patrzeć ;)
3. delfin kosztuje 18 zł (literka po 3 zł)
4. jeszcze przetwarzam...
5. brawo za myślenie?


Człowieku co to ma być...
po pierwsze - nie masz wyszukiwać rozwiązań w necie nie na tym zabawa polega - po drugie wszystkie zagadki (oprócz tej z hasłem) zostały rozwiązane - rozwiązuj sam dla siebie - chyba że masz jakieś kompleksy więc musisz udowodnić wszystkim dookoła (poprzez odpowiedzi na wszystko na raz) że jesteś inteligentny - więc dostosuj się a nie wyskakujesz "jak filip z konopii" rozwiązuj tę, która jeszcze nie jest rozwiązana... (przepraszam ale mnie poniosło)
0 UP 0 DOWN
 
?Enigma? 


Wiek: 47
Dołączył: 12 Lut 2008

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-02-14, 23:33   

smooth napisał/a:
smooth napisał/a:
Słuchajcie to może ustalimy zasadę, że zadający zagadkę daje czas do jakiego przesyłamy na pw, a po upłynięciu na ogólnym.


Jak najbardziej za i proponuje usuwać niepotrzebne posty

oto zagadka - czas trwania 2 dni (odpowiedzi na PW):

Mamy 10 skrzyń pełnych sztab złota. Wśród tych 10 skrzyń jedna zawiera podróbki. Sztaba złota waży kilogram, podróbka kilogram i jeden gram.
Mając do dyspozycji bardzo dokładną wagę i tylko jedno warzenie spróbuj znaleźć skrzynię z podróbkami.


EDIT:
UWAGA podpowiedź - ze względu na wiele pytań dotyczących rodzaju wagi informuje że zadanie mówi o "bardzo dokładnej wadze" czyli nie szalkowej a na przykład elektronicznej. I najważniejsze - macie tylko jedno warzenie - nie możemy dokładać lub ściągać z wagi i sprawdzać co się stanie, ponieważ są to kolejne warzenia...


Moderowany przez smooth:

Rozmowy, komentarze, uwagi dotyczące zagadek Tutaj
Ostatnio zmieniony przez smooth 2008-02-15, 11:40, w całości zmieniany 4 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: enigmy, zagadki


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu