Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Drzewa i Krzewy
Autor Wiadomość
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2006-01-06, 21:30   Drzewa i Krzewy

Dostałęm maila od pewnego Piotrka i publikuję.

Następnym razem Piotrku: Sam możesz zapytać na forum wystarczy kliknąć NOWY TEMAT


mam jedno małe pytanko które mam nadzieje nie sprawi problemu w jego wyjaśnieniu,a mianowicie na łamach jednej ze stron naszego miasta
przeczytałem tekst o faunie i florze miasta Brzegu pana Mareka Stajszczyka ( instruktor ds. Edukacji Ekologicznej) w którym to znałazłem według mnie
nieprawdziwą wiadomość iż w naszym mieście(parku) rośnie metasekwoja chińska. Odkilku ładnych lat interesuje sie drzewami i krzewami rosnącymi w naszych
parkach ,bazując na wiadomościach z Technikum Leśnego a teraz rozszerzone na studiach Leśnych niestety nie stwierdziłem sie z tym gatunkiem w naszym
parku. Zastanawiałem sie czy to nie jest czasem zwykła pomyłka ponieważ jedyne drzewo rosnące w Brzegu mianowicie taxodium distihium(cypryśnik błotny)
jest bardzo podobny do metasekwoi i tu mógł ktos popełnić błąd w jej oznaczeniu.Jeśli byłoby to możliwe chciałbym prosić o wyjaśnienie tej sprawy i
odpowidĽ. Serdecznie dziękuję i do nastepnego :-) pozdrawiam Piotr
0 UP 0 DOWN
 
Devon 


Wiek: 38
Dołączył: 28 Kwi 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-01-06, 22:09   

yasiu napisał/a:
taxodium distihium(cypryśnik błotny)


Mogła zajśc pomyłka, ale znam Pana Marka Stajszczyka on nie robi pomyłek, zna się naprawde na żeczy jest dobry w tym co robi. Prelekcje znim to czysta przyjemnośc. Może to była ta pierwsza, trudno powiedzieć. Bo mój historyk używa własnie tej nazwy metasekwoja chińska. Także juz sam się pogubiłem w tym. :)
0 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 74
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2006-01-20, 23:28   

Pan Marek Stajszczyk (przy okazji pozdrowienia) oczywiście się nie myli. W Brzegu rośnie metasekwoja! Na Plantach, sciśle w Parku Centralnym im. Józefa Czajkowskiego.
Gdy idziemy od strony ul. Jana Pawła II ulicą Bartosza Głowackiego i po lewej stronie skończy się płot prywatnych posesji skręcamy z ulicy środkową ścieżką na Planty w stronę odległej szkoły podstawowej nr 1. Trzecie z kolei (nie licząc grupy kilku cisów) drzewo po prawej stronie tej ścieżki to własnie metasekwoja, drzewo iglaste o igłach opadających późną jesienią (jak u modrzewia). Ma stożkowatą koronę, z poziomo ustawionymi konarami, jego powierzchnia kory łuszczy się długimi pergaminowymi pasmami.
Drzewo to uważano za wymarłe, ale w 1941 roku zostało odkryte przez japońskiego paleobotanika na nowo w Chinach, a nasiona rozesłano do ogrodów botanicznych i szkółek drzew w cały świecie. Sadzonkę metasekwoi zdobył w arboretum w Kurniku Józef Czajkowski (1917-1991)- nauczyciel brzeskich szkół, wybitny znawca brzeskiej zieleni, autor książki "Drzewa i krzewy miasta Brzegu", Opole 1967. On też doprowadził do zasadzenia drzewa właśnie w tym miejscu w latach 60. Tak więc dzisiaj ta metasekwoja ma już koło 50 lat.
Wiedzę tę zdobyłem swego czasu na kursie dla przewodników turystycznych w trakcie zajęć terenowych na Plantach od samego pana Józefa Czajkowskiego, był on też zresztą moim nauczycielem biologii w trakcie edukacji w Liceum Ogónokształcącym. Cieszę się, że dzisiaj ta częśc Plant nosi właśnie jego imię.
Pozdrawiam - Przewodnik turystyczny po Brzegu i Ziemi Brzeskiej i jeszcze innych ciekawych miejscach w bliższej i dalszej okolicy
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: drzewa, krzewy


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 21
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu