Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
obozy w brzegu
Autor Wiadomość
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-18, 02:35   

najlatwiej rozpoznac starą czesc od nowszej po drogach tzn.strukturze asfaltu....i poza tym w niektorych miejscach droga "jest podpisana" a na miejscu obozu rosną "młode" drzewa
0 UP 0 DOWN
 
Miro 
Heinrich Schliemann Foundation



Wiek: 58
Dołączył: 27 Lut 2007

UP 42 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-27, 15:31   

Witam,powiem wam panowie,że miejsce na którym stoi obelisk nie ma nic wspólnego z obozem - po prostu tam go nie było....
Jestem przedstawicielem Brzeskiej Grupy Eksploracyjnej,działającej wspólnie z Grupą Wrocław - pod patronatem pisma ,,Inne Oblicza Historii,,
Teren o którym mowa przebadany był przez naszą grupę przynajmniej trzy razy....
Rezultaty - nie znaleziono nic w ziemi jak i na jej powierzchni - tz nic co mogłoby świadczyć o istnieniu
tym miejscu komanda.Przebadane zostało również pole znajdujące sie bezpośrednio za ogrodzeniem - rezultat podobny.
W podobnych przypadka poszukiwań dawnych obozów,wychodziło z ziemi masę przedmiotów świadczących o istnieniu tego typu obiektu - sztućce,grzebienie,guziki,miski,kubki,nieśmiertelniki i wiele innych drobiazgów.
Jest jednak pewne,że obóz istniał - lecz nie tu...
Może ten sezon przyniesie rozwiązanie tej sprawy ???
Pozdrawiam i zapraszam na forum ,,Inne Oblicza Historii,, oraz ,,Poszukiwanie Skarbów,,
Miro.
Ostatnio zmieniony przez Miro 2007-02-27, 15:33, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-27, 15:35   

Miro napisał/a:
Jestem przedstawicielem Brzeskiej Grupy Eksploracyjnej,działającej wspólnie z Grupą Wrocław - pod patronatem pisma ,,Inne Oblicza Historii,,


ja również pozdrawiam całą ekipę BGE i grupę Wrocław i życzę dalszych sukcesów
0 UP 0 DOWN
 
Miro 
Heinrich Schliemann Foundation



Wiek: 58
Dołączył: 27 Lut 2007

UP 42 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-27, 22:05   

Dzięki,
w wolnej chwili postaram się podzielić z wami info.na temat bitwy Małujowickiej i lotniska - robimy ten teren od ponad dwóch lat i ciągle nas ten rejon zaskakuje / to co w ziemi / :)
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-02-27, 22:46   

Witam nowego członka naszej społeczności. Z planów lotniska jakie mam wynika, że obóz jednak był zlokalizowany przy drodze do Pępic i wygląda na to, że to jest w okolicy obelisku. Szkoda, że nie mogę umieścić tego planu na Forum, tak jak kiedyś sugerował Lotnik, ale nie jestem w posiadaniu skanera.
Pozdr.
0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-28, 17:20   

Brieger napisał/a:
Witam nowego członka naszej społeczności. Z planów lotniska jakie mam wynika, że obóz jednak był zlokalizowany przy drodze do Pępic i wygląda na to, że to jest w okolicy obelisku. Szkoda, że nie mogę umieścić tego planu na Forum, tak jak kiedyś sugerował Lotnik, ale nie jestem w posiadaniu skanera.
Pozdr.


A gwoli ścisłości: z którego roku jest ten plan? Bo to dość istotne, czy szukamy obozu, który istniał od chyba 39 r. czy tylko tego, który powstał jako filia Gross Rosen, po powstaniu warszawskim.
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-02-28, 20:03   

Niestety nie jestem w stanie powiedzieć z jakiego roku jest ten plan. Plan, który mam, jest skserowany z jakiegoś anglojęzycznego wydawnictwa. Napisy są w języku angielskim i właśnie przy drodze na Pępice są obiekty, które opisane są jako 'Labour Camp'. Dla ścisłości powiem, że plan ten w originale jest na str 97, a na str. 96 jest plan lotniska wojskowego Breslau-Schoengarten (Strachowice). Ta kserówka została mi dostarczona przez byłego brzeżanina, p. Sommera, z którym ostatni raz miałem kontakt w 1997. Podejrzewam, że są to jakieś materiały RAF-u, które zostały opublikowane po wojnie.
0 UP 0 DOWN
 
Miro 
Heinrich Schliemann Foundation



Wiek: 58
Dołączył: 27 Lut 2007

UP 42 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-01, 09:41   

Witam,
ja wcale nie neguje faktu,iż komando znajdowało się przy drodze do Pępic - stwierdzam jedynie fakt,że nie było tego obiektu w obrębie isniejącego ogrodzenia jak i w bezpośrednim sąsiedztwie - za.
Osobiście obstawiałbym teren przed ogrodzeniem - obecnie nieużytki i badyle - jadąc od Żłobizny - warto jeszcze sprawdzić właśnie to miejsce
pozdrawiam
Miro.
0 UP 0 DOWN
 
dominik79 


Wiek: 44
Dołączył: 24 Lis 2007

UP 11 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-12-03, 21:17   obóz

Ostatnio natrafiłem na ciekawą korespondencje:
Konsulat Republiki Czechosłowackiej w Katowicach pismem z dnia 14 VI 1949 r. zwrócił się m.in. do Urzędu Woj. Wrocławskiego w sprawie "popiołów z obozów koncentracyjnych w Polsce"
[...] Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Pradze w imieniu Czechosłowackiego Związku Waleczników za Wolność prosi władze polskie o łaskawe przesłanie za pośrednictwem Konsulatu Republiki Czechosłowackiej w Katowicach 2 paczek po pół kilograma popiołu z obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Brzegu jak i więzienia we Wrocławiu [...]
W odpowiedzi wice Starosta Brzeski Feliks Chentko zawiadowił 11 VII 1949 r. UWW (wcześniej Konsulat), iż [...] "na terenie obozu pracy jaki istniał do roku 1945 w Brzegu, nie było krematorium i na skutek tego nie jest w możności przesłać żądanych popiołów z terenu obozu"
0 UP 0 DOWN
 
franiutek 

Wiek: 47
Dołączył: 24 Lis 2007

UP 8 / UP 10



Wysłany: 2008-07-26, 12:36   

jesli chodzi o miejsce gdzie był obóz to zaraz się dowiem bo moja sąsiadka pracowała u baora w krzyżowicach
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzegu, obozy


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 27
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu