Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Brama Odrzańska
Autor Wiadomość
Jacek Brzeski 



Wiek: 56
Dołączył: 05 Lut 2008

UP 0 / UP 0


Skąd: Calgary

Wysłany: 2008-02-06, 06:45   

Witam serdecznie.

W moich zbiorach mam stare zdjęcie z 1895 przedstawiające stary most. Na drugiej stronie zdjęcia widnieją prawdopodobnie inżynierowie.





A co do bramy...
Na jednym ze starych zdjęć:



widać że nie była zamurowana i coś było za tymi drzwiami.
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2008-02-06, 11:11   

Niebywale ciekawe zdjęcia. Pierwsze przedstawia stary most i wlot ówczesnej ul. Celnej, dzisiejszej ul. Wojska Polskiego. Ciekawe jest to, że to co znane jest jako Plac Bramy Odrzańskiej było zabudowane (dwa budynki). To zdjęcie musi pochodzić z okresu na długo przed budową nowego mostu. Drugie zdjęcie jest równie ciekawe. Chciałbym się dowiedzieć w jakim lokalu ono było zrobione (o ile to jest możliwe) i dlaczego uwidocznieni na nim mężczyżni mieliby być związani z budową nowego mostu w Brzegu? I może będę nudny, ale mam pytanie. Czy są w Twoich zbiorach stare fotografie z okolic ulic Ofiar Katynia, Mickiewicza, Ogrodowej (Powstańców Śląskich) i Kamiennej? Nigdzie nie mogę znależć dokumentacji fotograficznej z tego rejonu.
Ostatnio zmieniony przez Brieger 2008-02-06, 11:12, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2008-02-06, 11:37   

Ciekawostka. Właśnie przeanalizowałem dokładnie plan Brzegu z, jak podają żródła, 1884, i Plac Bramy Odrzańskiej był wtedy bardzo szczupły. Nie było wlotu w ulicę Jagiełły. Te dwa pierwsze budynki widoczne na zdjęciu należą do ul. Jagiełły, w którą się wchodziło od ul. Wojska Polskiego, tuż za pierwszym budynkiem. Gdzieś nad Odrą, nieopodal mostu, musiały stać pozostałości po Bramie Odrzańskiej. Wraz z budową nowego mostu, wyburzono te dwa budynki, tym samym poszerzając Plac i sprawiając, że ul. Jagiełły połączona była bezpośrednio z Placem Bramy Odrzańskiej. W takim układzie Brama Odrzańska musiała zawadzać i została przestawiona do parku.
0 UP 0 DOWN
 
anthropos 



Wiek: 58
Dołączył: 22 Paź 2007

UP 352 / UP 54



Wysłany: 2008-02-06, 13:33   

Rzeczywiście przedstawione zdjęcia są bardzo ciekawe. Pytaniem pozostającym bez odpowiedzi jest, czy oba te fotogramy coś łączy. Zdjęcie przedstawiające grupę mężczyzn można z pewną dozą prawdopodobieństwa datować na rok 1895 (data taka widnieje na beczce z piwnym trunkiem, którym raczą sie owi mężczyźni). Niestety brakuje jakichkolwiek dodatkowych informacji kogo przedstawia ta grupa postaci. Niejasności tej nie rozjaśnia także stojący na stoliku proporczyk z napisem "Stamtisch". Tabliczki takie ustawiano na stolikach niemieckich gasthausów, restauracji, a nawet hoteli, aby zarezerwować je na regularne spotkania stałych bywalców. Sugerowałoby to, że grupa postaci przedstawiona na zdjęciu spotykała się z pewną częstotliwością. Ustalenie o jaki lokal chodzi będzie bardzo trudne. Pewne szczegóły pozwalają jedynie na przypuszczenie, że chodzi o tzw. letni ogródek, a nie lokal położony w ścisłym, zabudowanym centrum Brzegu.

A jeśli chodzi o trzecie zdjęcie zamieszczone przez Jacka Brzeskiego, to rzeczywiście przedstawia ono Bramę Odrzańską przed 1895 r. tj. jeszcze przed przeniesieniem jej na nowe miejsce. Widać to wyraźnie po wątku ceglanej obudowy bramy. Zdjęcie jest tym cenniejsze, gdyż na jego podstawie można stwierdzić, że Brama Odrzańska była wówczas mocno uszkodzona (brak liter sentencji w górnym fryzie, obtłuczenia dekoracji rzeźbiarskiej). Po przeniesieniu na nowe miejsce w pobliże zamku, Brama została poddana zabiegom konserwacyjnym. Jej wygląd z późniejszych zdjęć (choćby z okresu przed I i przed II wojną światową) odbiega bowiem od stanu na rzeczonej fotografii.

P.S. Mam problem, gdyż nie udaje mi się załadować obiektu graficznego. Może ktoś mi coś poradzi?
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2008-02-06, 13:47   

Mniemam, że jest to jakiś ciekawy materiał fotograficzny dotyczący powyższego tematu. Należy próbować, próbować i jeszcze raz próbować przez 'odpowiedż'. Powodzenia!
0 UP 0 DOWN
 
Necia 
*zakręcony pechowiec*



Zaproszone osoby: 2
Wiek: 34
Dołączyła: 18 Kwi 2006

UP 24 / UP 8


Skąd: LA

Wysłany: 2008-02-06, 14:49   

a ja mam takie pytanko dotyczące starego mostu, a mianowicie gdzie był wjazd od północnej strony Brzegu?? w tym samym miejscu co dziś nowy czy może innym??
0 UP 0 DOWN
 
osiolekGucio 



Wiek: 47
Dołączył: 09 Paź 2007

UP 6 / UP 9


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-02-06, 15:00   

Panowie, mógłbym czytać Wasze wypowiedzi w formie książki. Brakuje mi czegoś takiego jak spotkanie miłośników Brzegu, na którym można by było posłuchać o takich ciekawostkach z historii tego pięknego Miasta. Może zorganizujemy coś takiego? Co Wy na to? Czekam na propozycje na PW. Niestety poza moim doświadczeniem w organizacji podobnych przedsięwzięć dużo więcej nie mogę zaoferować.

Temat w tej sprawie tutaj.

http://www.forumbrzeg.pl/...p=154196#154196

anthropos napisał/a:

P.S. Mam problem, gdyż nie udaje mi się załadować obiektu graficznego. Może ktoś mi coś poradzi?


Może za duży rozmiar pliku.
Ostatnio zmieniony przez osiolekGucio 2008-02-06, 16:18, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
anthropos 



Wiek: 58
Dołączył: 22 Paź 2007

UP 352 / UP 54



Wysłany: 2008-02-06, 16:26   



Pocztówka z 1914 r. przedstawiająca Bramę Odrzańską.

P.S. Tym razem się udało, ale tylko częściowo. Nie ładuje więcej niż 1 obiekt.
0 UP 0 DOWN
 
anthropos 



Wiek: 58
Dołączył: 22 Paź 2007

UP 352 / UP 54



Wysłany: 2008-02-06, 16:31   

Na razie nic więcej nie uda się zamieści, gdyż okienko "Załaduj obrazek" przestało by aktywne.
0 UP 0 DOWN
 
anthropos 



Wiek: 58
Dołączył: 22 Paź 2007

UP 352 / UP 54



Wysłany: 2008-02-06, 17:14   



Pocztówka z podobnego okresu.
0 UP 0 DOWN
 
Lech 


Wiek: 61
Dołączył: 09 Kwi 2007

UP 0 / UP 1


Skąd: Legnica

Wysłany: 2008-02-06, 18:22   

kwm napisał/a:
Dziekuje za odpowiedzi. Teraz troszke nie na temat, czy wiecie moze Panowie w jaki sposob transportowano przesla mostu z Fordonu do Brzegu? Ja slyszalem ze byly one transportowane w calosci (z relacji naocznego swiadka), ale kiedy napisalem o tym w temacie poswieconemu naszemu mostowi, zostalem ostro "zrugany" :)
pozdrawiam

Obecny most na Odrze został „pozyskany” z Fordonu. Do Brzegu przewieziony w różnej wielkości kawałkach ciężarówkami Tatra. Kawałki te zostały zmagazynowane na Placu Drzewnym. Po zakończeniu „akcji” przewozowej, został zorganizowany polowy warsztat ślusarsko-niterski, również na Placu Drzewnym. Niterzy łączyli przywiezione kawałki w większe elementy, które na rolkach, po specjalnych drewnianych łożach były nasuwane na filar. Po zakończeniu prac rozebrano prowizoryczny most drewniany. Takich informacji udzielił mi ojciec, ale wcześniej zaznaczył, „jeżeli pamięć mnie nie myli”.
0 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2008-02-06, 21:53   

Dziekuje za odpowiedz. Dla zainteresowanych, w dziale historia jest rowniez post o naszy mmoscie i zamiescilem tam zdjecia innych przesel mostu z Fordonu porozrzucanych po Polsce.


Link do tematu o moście: http://www.forumbrzeg.pl/...opic.php?t=2503

Prośba...jeśli to nie jest konieczne...wątek mostowy kontynuujmy w temacie o moście....ewentualnie....piszcie a później przeniosę wątki do w/w tematu
Ostatnio zmieniony przez Lotnik 2008-02-06, 22:04, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Jacek Brzeski 



Wiek: 56
Dołączył: 05 Lut 2008

UP 0 / UP 0


Skąd: Calgary

Wysłany: 2008-02-07, 05:38   

Brieger napisał/a:
Niebywale ciekawe zdjęcia. Pierwsze przedstawia stary most i wlot ówczesnej ul. Celnej, dzisiejszej ul. Wojska Polskiego. Ciekawe jest to, że to co znane jest jako Plac Bramy Odrzańskiej było zabudowane (dwa budynki). To zdjęcie musi pochodzić z okresu na długo przed budową nowego mostu. Drugie zdjęcie jest równie ciekawe. Chciałbym się dowiedzieć w jakim lokalu ono było zrobione (o ile to jest możliwe) i dlaczego uwidocznieni na nim mężczyżni mieliby być związani z budową nowego mostu w Brzegu? I może będę nudny, ale mam pytanie. Czy są w Twoich zbiorach stare fotografie z okolic ulic Ofiar Katynia, Mickiewicza, Ogrodowej (Powstańców Śląskich) i Kamiennej? Nigdzie nie mogę znależć dokumentacji fotograficznej z tego rejonu.


Niestety nie mam żadnych inormacji na temat tego zdjęcia. Można spekulować że jest to fest z okazji otwarcia nowego mostu.
Z Obrońców mam jedno zdjcięcie zrobione w latach 60-tych. Są to dwie kamienice zaraz przed browarem:
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2008-02-07, 07:43   

Dzięki. Zdjęcie, choć nieprzedwojenne, to i tak jest ładne i klimatyczne.
0 UP 0 DOWN
 
Lech 


Wiek: 61
Dołączył: 09 Kwi 2007

UP 0 / UP 1


Skąd: Legnica

Wysłany: 2008-02-08, 20:46   

Zdjęcie bramy z 1909r.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brama, odrzanska


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu