Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Radni zajmą się sprawą parkomatów
Autor Wiadomość
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2010-07-17, 22:25   

No to jeśli już mają być te parkometry to zrobić DWIE strefy, opisana tu wyżej jako pierwszą , a resztę miasta jako drugą strefę. Wtedy to będzie miało jakiś sens, i będzie sprawiedliwe. Ja mieszkam na Trzech Kotwic i nie mam gdzie zaparkować bo od rana do 17 non stop auta zajmują całą długość drogi, chcą stać niech płacą, ja tą dychę miesięcznie zapłacę, byle mieć gdzie auto postawić.
A swoją drogą to może miasto poszuka inwestora, tak jak Wrocław, który wybuduje w Brzegu ze dwa trzy piętrowe garaże. Gdyby parking między Reja a Dzierżonia był piętrowy, to w rynku i okolicy nikt by nie stał.
0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-07-19, 19:42   

GNOM napisał/a:
A swoją drogą to może miasto poszuka inwestora, tak jak Wrocław, który wybuduje w Brzegu ze dwa trzy piętrowe garaże. Gdyby parking między Reja a Dzierżonia był piętrowy, to w rynku i okolicy nikt by nie stał.


Parkingi wielopoziomowe, to taka bajka o szklanych domach.
Robi wrażenie na ludziach - tak jak wizja szklanych domów zrobiła wrażenie na chłopcu z Baku :)

Jak na razie wielopoziomowe parkingi w żadnym z polskich miast nie rozwiązały problemu parkingowego.

Po drugie nie ma takiego sposobu, by nadążyć za podażą miejsc parkingowych w centrum. W Poznaniu dokonano jakieś 10 lat temu obliczeń i wyszło, że aby zaspokoić potrzeby to należałoby wybudować parking o powierzchni... 120 % powierzchni centrum :)
Czyli trzeba by było wyburzyć całą zabudowę z przeznaczeniem na parking... a i tak 20 % miejsc parkingowych musiało powstać w drugim poziomie. :)

Po prostu nie tędy droga.
0 UP 0 DOWN
 
Krakonoš 



Wiek: 41
Dołączył: 22 Lut 2008

UP 0 / UP 1



Wysłany: 2010-09-08, 12:04   

Odświeżę trochę temat.

Chciałbym się dowiedzieć, jeśli oczywiście radni odpowiedzą, na czym dokładnie załamała się kwestia strefy płatnego parkowania w Brzegu?
Z przekazu prasowego wiemy, że poszło o kwestie podwórek, zapewne obaw mieszkańców o notoryczne zastawianie ich przez kierowców chcących uniknąć opłat.
O to chodziło?

Nie ukrywam, że przez ostatnie kilka miesięcy po tym co można zaobserwować w Rynku oraz całym starym mieście stałem się gorącym zwolennikiem płatnej strefy.
Do tego, iż wszystkie ulice są permanentnie zastawiane przez parkujących dawno wszyscy się przyzwyczaili. Od jakiegoś czasu dochodzi trend parkowania na Rynku, szczególnie wzdłuż wschodniej pierzei oraz koło USC. Niektórzy na bezczelnego parkują już bezpośrednio przy płd. przystanku dla autobusów, na zakrętach czy przed/na przejściami dla pieszych. Nie mówiąc już o chodnikach.

A jeżeli nie ma skutecznej kontroli tego stanu, znajduje się coraz więcej osób, które po drobne sprawunki wybierają się samochodem (choć mógłby spacerkiem 5 czy 10 minut).

Właśnie cześć takich osób można zniechęcić do przyjazdu samochodem wprowadzając opłaty parkingowe.
Kwestia podwórek jest także do rozwiązania. Model wrocławski zmodyfikowany o przepisy obecnie wchodzącej zmiany kodeksu drogowego (wraz z rozporządzeniem o strefie ruchu) rozwiązałby problem. Część podwórek (szczególnie te wspólnotowe) wyposażyć należałoby w mechaniczne zabezpieczenia uniemożliwiające wjazd osób "obcych". Od popularnego łańcucha po bramy (takie jak na zapleczu kamienic przy kościele Mikołaja). Dodatkowo wchodzące przepisy wprowadzają strefę ruchu, gdzie obowiązują wszelkie przepisy drogowe. W tym o holowaniu aut osób łamiących zakaz wjazdu/parkowania/zastawiających drogi pożarowe itd.
Mieszkańcy sami zadbali by już o przestrzeganie tego przepisu.

Co do samych stawek i abonamentów, projekt uchwały zaprezentowanej Radzie Miejskiej jest zbyt łagodny i nie uwzględnia doświadczeń innych samorządów mających strefy od dawna. Stawki są powiem, dość łagodne i nie zniechęcają do przyjazdu samochodem.
Dużo lepsze byłby takie:
Cytat:
1)w pierwszej godzinie parkowania w wysokości 2,00 zł za godzinę parkowania, ze zróżnicowaniem opłaty ze względu na czas parkowania:
a) za pierwsze rozpoczęte 20 minut parkowania w wysokości 0,50 zł,
b) za drugie rozpoczęte 20 minut parkowania w wysokości 0,50 zł,
c) za trzecie rozpoczęte 20 minut parkowania w wysokości 1,00 zł.
2)w drugiej godzinie parkowania w wysokości 2,10 zł za godzinę parkowania;
3)w trzeciej godzinie parkowania w wysokości 2,20 zł za godzinę parkowania;
4)w czwartej i każdej następnej godzinie parkowania w wysokości 2,00 zł za godzinę
parkowania.


Najbardziej nietrafione są jednak abonamenty gdyż wprowadzają "niebezpieczną" kategorie "O". Daje ona możliwość nieograniczonego parkowania za śmieszną stawkę 40 zł miesięcznie okazicielowi. Wiele miast już to przerabiało, pojawiło się mnóstwo samochodowych słupów ogłoszeniowych a ludzie za drobną kwotę stawiali auta w jednym miejscu na wiele godzin. Nie mówiąc już, iż abonamenty są niepowiązane z konkretnym samochodem.
Wszystkie abonamenty nie mają także ograniczeń liczebnych Niezły biznes może zrobić mieszkaniec strefy na sprzedaży nadliczbowych pozwoleń (wszak uchwała nie przewiduje ograniczeń).
We Wrocławiu nawet służby są zmuszane do wykupienia rocznego abonamentu dla samochodów służbowych.

Wyższe stawki wraz z abonamentami nastawionymi wyłącznie na mieszkańców strefy spełniłby swoją rolę zwiększenia rotacji miejsc. Do tego powinniśmy dążyć, a nie skupiać się wyłącznie na dodatkowym źródle pieniędzy.


Drugim etapem porządkowania ruchu powinna być budowa parkingu wielopoziomowego (o którym pisałem w temacie fontanny). Koszt utworzenia jednego miejsca parkingowego zamyka się w okolicach 30 tys. złotych. Całość na 200 aut daje ok. 6 mln (w części finansowane z funduszy poza miejskich). Dozór nad nim mogłaby sprawować ta sama firma, która zarządzałaby strefa.
Oczywiście projekt powiązany byłby z likwidacją takiej samej liczby miejsc parkingowych w centrum miasta (przy zamknięciu dla ruchu osobowego Rynku oraz mechanicznej blokady, niektórych miejsc szczególnie niebezpiecznych). Ogólny bilans pozostałby ten sam, bez tworzenia miejsc dla parkujących nowych samochodów.
0 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2010-09-08, 21:11   

Jeśli mają być parkomaty w tej naszej zapyziałej mieścinie – TO w CAŁYM mieście , a nie tylko w rynku- dlaczego tylko ludzie tam mieszkający mają za to cierpieć. A co z resztą ulic – weźmy taką Fabryczną czy Nysańską – tam pod szpitalem aż gęsto od aut ludzi spoza miasta ( DW, OP, OPO ), co z Trzech Kotwic CO z ROBOTNICZĄ i pobocznymi uliczkami ( wiem, wiem – tam w końcu mieszkają co poniektórzy radni – więc dlaczego mają płacić ) –Albo traktujemy miasto równo , albo ……
0 UP 0 DOWN
 
Krakonoš 



Wiek: 41
Dołączył: 22 Lut 2008

UP 0 / UP 1



Wysłany: 2010-09-08, 23:28   

W całym mieście są niepotrzebne. Jak już mówiłem, głównymi powodami utworzenie strefy są: zniechęcenie części osób do przyjazdu samochodami (to ci którzy mają 5 czy 10 minut piechotą) przez wyższe ceny i brak abonamentów na okaziciela, a także zwiększenie rotacji miejsc w obrębie centrum (wysoka cena jednostkowa i brak abonamentów). Mieszkańcy za symboliczną cenę zyskują większe możliwości zaparkowania.


Co do konkretnych ulic, strefy powinna objąć te miejsc gdzie miejsc do parkowania brakuje. Jak najbardziej może to być ulica Trzech Kotwic czy Robotnicza. Szczególnie na tej ostatniej urzędnicy powinni dać dobry przykład mieszkańcom.
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2010-09-09, 07:36   

W Nysie parkometry działają od 5-6 lat i jest spokój w centrum.
0 UP 0 DOWN
 
Emill 
Neutral Good



Wiek: 40
Dołączył: 13 Maj 2006

UP 196 / UP 148


Skąd: Stąd

Wysłany: 2010-09-09, 09:49   

Krakonos napisał/a:
W całym mieście są niepotrzebne. Jak już mówiłem, głównymi powodami utworzenie strefy są: zniechęcenie części osób do przyjazdu samochodami (to ci którzy mają 5 czy 10 minut piechotą) przez wyższe ceny i brak abonamentów na okaziciela, a także zwiększenie rotacji miejsc w obrębie centrum (wysoka cena jednostkowa i brak abonamentów). Mieszkańcy za symboliczną cenę zyskują większe możliwości zaparkowania.

Dlaczego nie w całym mieście? Skoro ja przykładowo musiałbym płacić za parkowanie, to niech za parkowanie płacą tez ludzie którzy przyjeżdżają samochodami do przychodni lekarskiej do której ja mam kilka kroków. Też niech cisną z buta lub płacą.
Argumenty te same co powyżej - rotacja i możliwość zaparkowania dla mieszkańców za symboliczną cenę.
0 UP 0 DOWN
 
slapstick 

Wiek: 39
Dołączył: 01 Gru 2009

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2010-09-09, 10:11   

Za wszystko płaćmy, za tlen też ! Jeżeli dla Pana z góry śmieszna jest stawka 48 zł miesięcznie to ja się zastanawiam w jakim my kraju żyjemy ! Jakoś do tej pory nie ma wielkiej masakry dotyczącej parkowania, każdy znajdzie miejsce, bliżej czy dalej od celu. Czy Brzeg to aż taka metropolia, żebyśmy musieli płacić za postój samochodu ! Jeśli ktoś źle parkuje w miejscach nie dozwolonych od tego jest Policja i Straż Miejska jak myślę.. Chyba że wszyscy na forum sa tak majętni, że stać ich na takie opłaty...
Jak się wam nudzi, to proponuje iść na spacer.
0 UP 0 DOWN
 
Marcim B. 



Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 855 / UP 1842



Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2010-09-09, 10:21   

Parkomaty to nic innego, jak dodatkowy podatek. Kierowcy płacą ich mnóstwo - w cenach paliw, opłaty związane z rejestracją itd. To wystarczy!
0 UP 0 DOWN
 
Krakonoš 



Wiek: 41
Dołączył: 22 Lut 2008

UP 0 / UP 1



Wysłany: 2010-09-09, 13:07   

Emill napisał/a:
Dlaczego nie w całym mieście? Skoro ja przykładowo musiałbym płacić za parkowanie, to niech za parkowanie płacą tez ludzie którzy przyjeżdżają samochodami do przychodni lekarskiej do której ja mam kilka kroków. Też niech cisną z buta lub płacą.
Jeżeli miejsc parkingowych w danym miejscu brakuje, jak najbardziej można objąć je strefą płatnego parkowania.
Emill napisał/a:
Argumenty te same co powyżej - rotacja i możliwość zaparkowania dla mieszkańców za symboliczną cenę.
Argument nie jest ten sam. Opłata miałaby za zadanie uporządkowania ruchu oraz jego zmniejszenia w centrum (większa ochrona pieszych czy rowerzystów). Wprowadzenie jej w całym mieście zbytnio pachniałoby zbijaniem kokosów w imię źle rozumianego solidaryzmu.
Część ludzi płaci np. za garaże czy miejsca na parkingach wydzielonych (strzeżonych lub nie). Czy w imię solidarności wszyscy użytkownicy nie powinni płacić za zajmowane podwórka (np. w kasie miasta)?
Cześć mieszkańców pewnie wolałby parkować w okolicach swojego miejsca zamieszkania, a nie szukać na drugim końcu starówki (bo ktoś bez dojazdu samochodem nie może kupić książki w mieście).
Osobiście dysponując autem nie jadę nim na parking przy Reja, żeby kupić jakieś ubranie w Rynku.

Sama uchwała powinna stwierdzać gdzie środki z parkowania idą. Być może jakiś fundusz dostępny tylko na remonty ulic i chodników w obrębie strefy czy budowę parkingu wp.

slapstick napisał/a:
Jeżeli dla Pana z góry śmieszna jest stawka 48 zł miesięcznie to ja się zastanawiam w jakim my kraju żyjemy !

Zgaduję, iż do mnie odnosi się wypowiedź. Choć abonament "O" kosztowałby 40 zł :wink:
Śmieszna o tyle, iż przykłady innych stref z Polski pokazują patologie tak niskiej a zarazem ogólnodostępnej opłaty parkingowej. Dlaczego dużo większy Wrocław zrezygnował z jej pobierania? Proszę poczytać na internecie.

slapstick napisał/a:
Jeśli ktoś źle parkuje w miejscach nie dozwolonych od tego jest Policja i Straż Miejska jak myślę..
Tak, ogólnym przykładem tego jest Rynek i okolice.

slapstick napisał/a:
Jak się wam nudzi, to proponuje iść na spacer.

A dziękuję skorzystam. Przy okazji będzie gdzie zaparkować jeden blachosmród więcej w centrum :evil:

Marcim B. napisał/a:
Parkomaty to nic innego, jak dodatkowy podatek.
Podatek w sam w sobie nie jest straszny. Oczywiście kiedy wraca w postaci realnych zysków, a nie jest zżerany przez "machinę: urzędniczą.
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-09-10, 00:20   

Powróciłem :)

Nie pamiętam czy i czym argumentowali głosowanie "przeciw" inni radni. Ja już od 2 lat uważam ,że najpierw powinno się uregulować sprawę podwórek, wjazdu aut na Rynek, a później robić strefę. Piszesz Krakonosie o szlabanach dla "obcych" aut. Problem w tym, że wszystkie kamienice w centrum naszego miasta zostały sprzedane "po obrysie". Zatem nie ma aut ani obcych ani swoich. Wszystkie mają wszak prawo jeździć po drogach i placach publicznych a takimi są podwórka. Wszystkie znaki zabraniające wjazdu czy parkowania pojazdom innym niż tzw "mieszkańcy posesji" należało by zdemontować i sprzedać na żyletki - nie mają innej wartości.
Burmistrz sądzi, że wprowadzenie parkomatów spowoduje lawinę porządkującą wszelkie przepisy i zmusi mieszkańców centrum do wykupywania podwórek. Na moje pytanie dlaczego zwyczajnie przedstawiciel UM nie może pójść na zebranie wspólnoty i tego zaproponować usłyszałem, że burmistrz nie ma w zwyczaju konsultować projektów uchwał z mieszkańcami wspólnot.
Toteż ja nie przyłożę ręki do tego, aby mieszkańcy centrum obudzili się któregoś dnia i albo mieli wezwania do zapłaty za wycieraczką samochodu stojącego w miejscu gdzie go stawiano od 30 lat albo przyjedzie do domu z pracy i zastania podwórko zastawione samochodami kierowców, który uciekają przed wrzuceniem 1,5 zł. Wg mnie to wrzucenie granatu w szambo i sprawdzenie jak zachowają się ludzie, którzy zostaną ochlapani.
0 UP 0 DOWN
 
Krakonoš 



Wiek: 41
Dołączył: 22 Lut 2008

UP 0 / UP 1



Wysłany: 2010-09-10, 12:42   

Bartek T. napisał/a:
Nie pamiętam czy i czym argumentowali głosowanie "przeciw" inni radni. Ja już od 2 lat uważam ,że najpierw powinno się uregulować sprawę podwórek, wjazdu aut na Rynek, a później robić strefę. Piszesz Krakonosie o szlabanach dla "obcych" aut. Problem w tym, że wszystkie kamienice w centrum naszego miasta zostały sprzedane "po obrysie".
[...]
Burmistrz sądzi, że wprowadzenie parkomatów spowoduje lawinę porządkującą wszelkie przepisy i zmusi mieszkańców centrum do wykupywania podwórek. Na moje pytanie dlaczego zwyczajnie przedstawiciel UM nie może pójść na zebranie wspólnoty i tego zaproponować usłyszałem, że burmistrz nie ma w zwyczaju konsultować projektów uchwał z mieszkańcami wspólnot.

W końcu merytoryczny argument :)
Tak coś pamiętałem, że poszło o te podwórka i szczegółów nie kojarzyłem.
Postawy burmistrza w stosunku do mieszkańców nie będę komentował, każdy widzi jak była i jest w ciągu całej kadencji.
Sprawy własnościowe podwórek powinny być oczywiście uporządkowane przed powstaniem strefy. Niestety pojawią się dwa problemy.
Po pierwsze jak podzielić własnościowo podwórko, z którego korzysta kilka wspólnot? W załączniku posta zawarłem przykładową mapkę podwórka przy ulicy Zamkowej. Kilkunastu właścicieli, przy podziale działek według przylegania do budynków jeden dostałby drogę, drugi trawnik itd. Dodając prywatę niektórych właścicieli, zaraz zaczęłoby się grodzenie działek. Awantura gotowa.
Nie wiem czy można by sprzedaż podwórko jakiemuś podmiotowi zbiorowemu, np. utworzyć spółdzielnię kilku właścicieli?
Może lepszym rozwiązaniem byłaby dzierżawa terenu, gdzie mieszkańcy mogliby zablokować wjazd.

Inne rozwiązanie: utworzenie podstref parkingowych na podwórkach? Mieszkańcy (z aktem własności mieszkania lub umową najmu) dostawaliby specjalny bezpłatny abonament. Inne formy biletów parkingowych czy abonamentów ogólnych nie obowiązywałby w takich miejscach.

Drugi problem stanowi część ziemi podwórek, na których stały dawniej zabudowania. Dużo jest miejsc, gdzie nie odbudowano kamienic po wojnie. Ich w żadnym wypadku nie powinno miasto sprzedawać. W Brzegu brakuje planu odtworzenia pierwotnej tkani miejskiej, a ich sprzedaż uniemożliwiłaby przyszła rewitalizację centrum. W ich przypadku w grę wchodzi jedynie dzierżawa, ze ściśle określonymi warunkami odstąpienia w przypadku odbudowy.

kataster.jpg
Plik ściągnięto 81 raz(y) 73,98 KB

0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-09-10, 15:17   

Krakonos napisał/a:
Inne rozwiązanie: utworzenie podstref parkingowych na podwórkach? Mieszkańcy (z aktem własności mieszkania lub umową najmu) dostawaliby specjalny bezpłatny abonament.


Owszem problem bezpańskich (miejskich) podwórek istnieje, ale samo rozwiązanie prawa własności podwórek nie zmieni niczego. Jedne wspólnoty mają na podwórkach parkingi a inne mają piaskownice lub inna małą architekturę.
Jeśli stworzenie strefy ma zachęcić do przerabiania piaskownic w parkingi, to uważam to za bardzo głupie.
Ja bym jednak pozwolił mieszkańcom parkować na ulicy, a niech zostawią trochę zieleni na swoich podwórkach.

Miałbym takie pytanie, do autorów projektu strefy, i do radnych, czy w ogóle mają orientację jakie jest zapotrzebowanie na miejsca parkingowe w strefie, ile obecnie samochodów parkuje w strefie, ile na podwórkach strefy, ile z nich jest własnością mieszkańców strefy, ile ludzi spoza strefy. Jaki jest deficyt na miejsca parkingowe w godzinach szczytu?

To takie podstawowe pytania.

Następne pytania, to co autor strefy chciałby osiągnąć poprzez wprowadzenie opłat?
Bo mam nieodparte wrażenie, że autor i radni za bardzo nie mają pojęcia co chcą osiągnąć i czy wybrali odpowiednie metody :)
0 UP 0 DOWN
 
Krakonoš 



Wiek: 41
Dołączył: 22 Lut 2008

UP 0 / UP 1



Wysłany: 2010-09-10, 20:37   

Brzeski napisał/a:
Jeśli stworzenie strefy ma zachęcić do przerabiania piaskownic w parkingi, to uważam to za bardzo głupie.
Chyba obowiązuje jeszcze jakiś plan zagospodarowania, które reguluje możliwości budowy parkingów. A właściwe byłby to czysta demokracja w dysponowaniu mieszkańców swoimi podwórkami.

Brzeski napisał/a:
To takie podstawowe pytania.
Wątpię, żeby magistrat zamawiał jakieś szczegółowe badania. A na pewno przydałby się.
Co autor miał na myśli tworząc projekt uchwały, trudno stwierdzić, np ten z 12 maja 2010 stanowi wyjątkowy gniot, pełen luk.

Co nie oznaczasz, iż po konkretnym poprawieniu i rozwiązaniu problemów strefa na Starym Mieście nie powinna zaistnieć :)
0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-09-11, 10:32   

Krakonos napisał/a:
Co nie oznaczasz, iż po konkretnym poprawieniu i rozwiązaniu problemów strefa na Starym Mieście nie powinna zaistnieć :)


Ale dlaczego powinna? Bo.... ? Kasa w budżecie potrzebna?

Pytanie jeszcze jaka to strefa powinna zaistnieć:
- ograniczonego ruchu (typu Długa)
- ograniczonego postoju
- uspokojonego ruchu
- strefa zamieszkania
- płatnego parkingu

Bo na razie to tylko ostatnią z uporem maniaka próbuje się wprowadzić. Jestem pewny, że jakbym poprosił radnych i tych genialnych pomysłodawców, to nie potrafiliby rozróżnić tych stref. No ale może się mylę i znają powody, dla których płatne parkowanie jest najskuteczniejsze?
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: parkomatow, radni, sie, sprawa, zajma


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu