Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
FAS (fetal alcohol syndrome) - Alkoholowy Zespół Płodowy
Autor Wiadomość
Indra 


Wiek: 35
Dołączyła: 22 Lut 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Bg

Wysłany: 2009-01-26, 17:54   FAS (fetal alcohol syndrome) - Alkoholowy Zespół Płodowy

Przerażająca liczba osób (nie mówiąc już o matkach/przyszłych matkach) nie ma pojęcia czym jest FAS i jakie niesie za sobą konsekwencje. Nie chce tutaj wspominać o roli lekarza, ale niestety, z tego co mi wiadomo dzielą się oni na takich, którzy jednomyślnie zabraniają alkoholu, i tych, co zabraniają, lecz przymykają oko na tzw. „kieliszek od czasu do czasu”. Smutna prawda. Sama o FAS dowiedziałam się przypadkiem.. i mimo, że zdawałam sobie sprawę, że spożywanie alkoholu w czasie ciąży szkodzi, to jednak nigdy nie zagłębiałam się w ten temat i nie miałam pojęcia, że konsekwencje picia mogą być aż tak duże!

„Płodowy zespół alkoholowy (FAS - fetal alcohol syndrome) jest skutkiem picia alkoholu przez ciężarną. Wbrew obiegowym opiniom, nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, która na 100% nie wpływa negatywie na płód. Alkohol szkodzi bardziej niż narkotyki.
FAS nie jest wynikiem uzależnienia płodu od alkoholu, nie pojawia się też w trakcie porodu ani niedługo przed nim. Jest skutkiem przyjmowania alkoholu przez matkę na jakimkolwiek etapie ciąży. Przez krew łożyskową dociera on do dziecka. Najbardziej narażone na działanie alkoholu jest tworzący się układ nerwowy. Jego rozwój zostaje zaburzony na trzy sposoby: część komórek nerwowych umiera, a część przemieszcza się w niewłaściwe rejony bądź tworzy nieprawidłowe połączenia.
Alkohol najmocniej uszkadza następujące rejony mózgu: móżdżek, płaty czołowe, hipokamp i ciało modzelowate. Pierwszy z nich odpowiedzialny jest za koordynację ruchu. W płatach czołowych z kolei zachodzą m.in. procesy planowania czy kontroli emocji. Hipokamp jest jednym z ośrodków pamięciowych, a ciało modzelowate to wiązka włókien łączących obie półkule mózgu.

Cechy wyróżniające osoby z FAS:
A) charakterystyczne rysy twarzy, czyli płaska środkowa część, nos - mały, zadarty, z płaskim grzbietem, oczy - szeroko rozstawione, z opadającymi powiekami i fałdami nakątnymi, szpara powiekowa jest krótka, niedorozwinięta szczęka (mikrognatia) oraz mała żuchwa, górna warga jest wąska, a rynienka nosowo-wargowa płaska (słabo wykształcona). Cechy te są najbardziej widoczne u dzieci w wieku 2-10 lat.
B) zbyt mały wzrost i waga ciała zarówno w życiu płodowym, jak i po urodzeniu, utrzymują się one mimo prawidłowego odżywiania. Widoczna jest zbyt mała waga w stosunku do wzrostu;
C) spośród wad wrodzonych najczęściej występują nieprawidłowości w budowie stawów, serca, uszu, a także oczu. Obserwuje się również rozszczep wargi/podniebienie oraz hiper-/hipotonię (wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe);
D) ośrodkowy układ nerwowy jest nieprawidłowo zbudowany i źle funkcjonuje. Przejawia się to drżeniem, nadruchliwością, małogłowiem, pobudzeniem psychoruchowym, nadwrażliwością na bodźce i upośledzeniem funkcji poznawczych (wśród nich warto wymienić problemy z uczeniem się, zaburzenia pamięci i uwagi, kłopoty ze zrozumieniem pojęć abstrakcyjnych oraz rozumowaniem, problemy z radzeniem sobie ze stresującymi sytuacjami, trudności z kontrolowaniem impulsów, uczeniem się na własnych błędach i oceną sytuacji). Iloraz inteligencji większości dzieci i dorosłych z FAS mieści się w granicach normy.
FAS nazywany jest statyczną encefalopatią. Oznacza to, iż choroba ta jest nieuleczalna, a zmiany, które raz zaszły w mózgu, nie ulegają ani pogłębieniu, ani nie mogą zostać cofnięte.
Badacze z Queen’s University skonstruowali prosty test, bazujący na pomiarze ruchów oczu, który pozwala zidentyfikować dzieci z płodowym zespołem alkoholowym. Dotychczas nie istniały obiektywne narzędzia diagnostyczne, umożliwiające odróżnienie dzieci z FAS od maluchów z ADHD. Wcześniejsze testy były zależne kulturowo, nie nadawały się więc do stosowania na szeroką skalę. Grupa uczonych z Queen’s University zaobserwowała w badaniu pilotażowym (brało w nim udział 25 dziewczynek i chłopców w wieku od 8 do 12 lat), że specyficzne dla FAS nieprawidłowości w budowie mózgu znajdują odzwierciedlenie w typowych dla tej choroby r.uchach gałek ocznych. Obecnie trwają badania z użyciem rezonansu magnetycznego, mające pokazać różnice w funkcjonowaniu mózgów dzieci z płodowym zespołem alkoholowym i innymi zaburzeniami rozwojowymi, np. ADHD.
Dorośli z zespołem FAS mają trudności z osiągnięciem pełnej niezależności. Mają kłopoty w szkole, problemy w utrzymaniu stałej posady i wytrwaniu w zdrowym związku. Dzieci i dorośli z FAS są podatni na fizyczną, seksualną i emocjonalną przemoc. Bez wczesnej interwencji osoby takie mają szansę rozwinąć zaburzenia wtórne, takie jak choroby umysłowe, problemy z prawem, problemy szkolne, nadużywanie alkoholu i narkotyków, niepożądaną ciążą„

Kolejnym przerażającym faktem jest to, że wielu obecnych rodziców nie zdaje sobie sprawę, że ich dziecko ma FAS lub FAE (Fetal Alkohol Effects – niepelnoobjawowe FAS). Oczywiście FAS może zostać zdiagnozowane tylko i wyłącznie przez specjalistę i nie mam zamiaru nikogo straszyć (no może przyszłe matki, żeby dwa razy pomyślały zanim sięgną po alkohol : P), ale niestety duża część rodziców nie ma pojęcia, że problemy ich dziecka w rozwoju intelektualnym czy tez problemy wychowawcze mogą być spowodowane właśnie przez FAS. Dzieci obarczone tym syndromem sprawiają podobne problemy, bo zachowują się tak samo.

Zachowanie
To są dzieci dynamity ciągle w ruchu i ciągle w biegu, zaczną coś, nie dokończą, bo zapomniały co miały robić. Bardzo trudno nauczyć je czystości, dbania o higienę itp. gdy powiesz FASowcowi ‘ubierz się’, zawsze włoży ubranie z poprzedniego dnia bo nie potrafi dobrać stroju do pogody, temperatury itp, Nie potrafi sam wybrać w co ma się ubrać, nie robi mu różnicy w czym chodzi i jak chodzi. Te dzieci zawsze musza być w centrum uwagi , zawsze gdzie się cos dzieje i co najgorsze jak dzieje się coś złego. Bycie ciągle w centrum zainteresowania popycha te dzieci do bójek, kradzieży i wszystkich innych sytuacji,
w których ktoś zwróci na nie uwagę. Kierują się zasadą jestem panem świata. Kłamią- potrafią na poczekaniu wymyślać takie historie i być tak w tym wiarygodni, że trudno się połapać w tym kiedy kłamią. Na każde swoje złe zachowanie mają jedno tłumaczenie ...bo (ktoś) tak zrobił. To naśladowcy, ze względu na swój uszkodzony mózg trudno im wymyslec coś oryginalnego, świetnie natomiast realizują plany kogoś innego. Zrobią wszystko, aby być zauważone. Dlatego staja sie błaznem lub kozłem ofiarnym w grupie rówieśników.
W przyszłości będą narzędziem w rękach mafii, bo bez zahamowań mogą kogoś zabić lub okraść. To maszyny, które jak zakodują tak zrobią. Maszyny bez uczuć, bo one nie potrafią kochać ani współczuć. Mówią to czasem, ale same nie wiedza o co chodzi. Mówią bardzo cie kocham, bo wiedzą, że chcemy to gdzieś podświadomie usłyszeć, mówią tak, aby ich nie oddać, aby miały to co chcą, bo przecież zawsze muszą mieć pełen komfort psychiczny. Nie potrafią współczuć, nie potrafią wczuć się .To świetni manipulanci, w obiegowej opinii cwaniacy, w istocie bawią się nami .I to jest przerażające. Większość z FASowców ląduje na ulicy jako bezdomni, żebracy lub jako bandyci w wiezieniu. To dzieci skazane na porażkę w momencie narodzin. Wiecznie je cos rozprasza, nad niczym nie potrafią się skupić pod względem zachowania są bardzo podobni do dzieci z ADHD. Jeżeli już jakimś cudem uda nam się coś wpoić i tak dziecko tego nie wykorzysta, bo nie umie zastosować teorii w praktyce.
(...)Tak pracuje się z FASowcem. Pisze to jako opiekun, terapeuta i pedagog . To jest praca Syzyfa w jeden dzień pcham kamień pod górę, na drugi dzień spada.”


Cytowane materiały pochodzą ze strony: http://www.rodzinyzastepc...dd09d9ddc3370a5

A to dla porównania, mózg zdrowego i chorego dziecka w 6 tygodniu życia.
0 UP 0 DOWN
 
HS-R 



Wiek: 41
Dołączyła: 10 Wrz 2006

UP 63 / UP 6


Skąd: Kraina Marzeń

Wysłany: 2009-01-27, 19:01   

Gdzieś już na forum przy jakiejś okazji pisałam o tym zespole. Pracowałam kiedyś z jednym Maciusiem z FAS. Cudowne dziecko tak skrzywdzone przez matkę :(

Najważniejsze jest do zapamiętania to, że tak naprawdę niewielka ilość alkoholu może spowodować FAS.
0 UP 0 DOWN
 
Natek 



Wiek: 37
Dołączyła: 04 Mar 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2009-05-11, 00:48   

Jest nawet kampania "Ciąża bez alkoholu" - http://www.ciazabezalkoholu.pl/
Tylko martwi mnie, że ona istnieje właściwie tylko w internecie i zupełnie nie ma jej w mediach, na ulicach. Coś nie teges z promocją...
0 UP 0 DOWN
 
owip2001 
śniegu niema,a bałwanów pełno



Wiek: 45
Dołączył: 21 Cze 2006

UP 51 / UP 18


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-05-11, 12:23   

http://allegro.pl/item610..._vcd_22280.html

Polem warto poczytać
FAScynujące dzieci
(w komplecie z płytą VCD)
Małgorzata Klecka
ja przeszłem szkolenie z fas w tym ośrodku

http://www.oaopole.pl/strona%20glowna.htm

na http://www.rodzinyzastepc...pomoc/index.php
Są tematy ;

http://www.rodzinyzastepc...wforum.php?f=90

http://www.rodzinyzastepc...opic.php?t=2534
0 UP 0 DOWN
 
HS-R 



Wiek: 41
Dołączyła: 10 Wrz 2006

UP 63 / UP 6


Skąd: Kraina Marzeń

Wysłany: 2010-05-07, 15:38   

owip2001 napisał/a:
http://allegro.pl/item610840172_fascynujace_dzieci_z_plyta_vcd_22280.html

Polem warto poczytać
FAScynujące dzieci
(w komplecie z płytą VCD)
Małgorzata Klecka
ja przeszłem szkolenie z fas w tym ośrodku

http://www.oaopole.pl/strona%20glowna.htm

na http://www.rodzinyzastepc...pomoc/index.php
Są tematy ;

http://www.rodzinyzastepc...wforum.php?f=90

http://www.rodzinyzastepc...opic.php?t=2534



Jeśli kogoś interesuje ten temat jeszcze to mam tą książkę z płytą w domu. Też przeszłam (w tym roku organizowała je nasza PPP) szkolenie z FAS, która prowadziła właśnie pani Małgorzata Klecka.
Ostatnio zmieniony przez HS-R 2010-05-07, 15:38, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Pepe 
Iskra córka ognia :]



Wiek: 38
Dołączyła: 29 Paź 2006

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-05-07, 21:10   

Natek napisał/a:
ona istnieje właściwie tylko w internecie i zupełnie nie ma jej w mediach,


Poradnia organizowała właśnie te szkolenie o którym pisano wyżej jest też konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej właśnie nastawiony na promowanie abstynęcji w czasie ciąży itp., konkurs obejmuje plakaty, filmy i prezentację, mam nadzieję, że zostaną nadesłane ciekawe prace i będzie można w oparciu o nie zorganizować kampanię w przyszłym czasie.

W każdym bądź razie coś się dzieje ... miejmy nadzieję że będzie to miało jakieś wymierne efekty.
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2010-05-08, 06:37   

W zeszłym roku uczestniczyłem w szkoleniu nt. temat realizowanym przez Sąd Rodzinny , jestem kuratorem społecznym, i przyznam , że nieodpowiedzialność, bezmyślność matek jest porażająca.
0 UP 0 DOWN
 
HS-R 



Wiek: 41
Dołączyła: 10 Wrz 2006

UP 63 / UP 6


Skąd: Kraina Marzeń

Wysłany: 2010-05-08, 14:56   

mulder napisał/a:
W zeszłym roku uczestniczyłem w szkoleniu nt. temat realizowanym przez Sąd Rodzinny , jestem kuratorem społecznym, i przyznam , że nieodpowiedzialność, bezmyślność matek jest porażająca.


To prawda, ale co powiesz o lekarzu, który na wizycie mówi o tym, że można wypić lampkę wina na poprawę czegoś tam. (Mój lekarz nigdy mi tak nie powiedział, ale inny tak - co słyszałam na własne uszka).
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2010-05-09, 06:43   

Zdaje się , że taki pan nie powinien pracować w zawodzie. Dobrych kilka lat wstecz moja znajoma będąc w ciąży z pełnym spokojem twierdziła, że lampka wina nie zaszkodzi, także może są to pacjentki tego samego lekarza.
0 UP 0 DOWN
 
Pepe 
Iskra córka ognia :]



Wiek: 38
Dołączyła: 29 Paź 2006

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-05-09, 10:16   

mulder napisał/a:
znajoma będąc w ciąży z pełnym spokojem twierdziła, że lampka wina nie zaszkodzi
niestety kobiety dają się nabrać na stosowanie pewnych skal które nie brzmią strasznie. Jak się powie wypije w ciąży lampkę wina raz w tygodniu, to dla niektórych brzmi to ok. Natomiast jak kobieta stwierdzi, że zamierza w czasie ciąży wypić litr wódki to brzmi to już strasznie prawie dla każdego. A jeśli chodzi o ilość wypitego alkoholu to jest ona taka sama w jednym i drugim przypadku.

Najbarzdziej przykre w tym wszystkim jest to, że właśnie ginekolodzy, którzy powini wiedzieć lepiej i dobrze doradzać kobietom w ciąży często uważają, że picie wina w ciąży jest ok. A przecież toksyna to toksyna i w każdej ilości przedostaje się do płody, a on nie jest jeszcze w stanie metabolizować alkoholu więc "zatrucie" jest dużo poważniejsze niż w przypadku osoby dorosłej.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: alcohol, alkoholowy, fas, fetal, plodowy, syndrome, zespol


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 30
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu