Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Rozmowa z Tomaszem Kleinem
Autor Wiadomość
qiero 
11


Wiek: 46
Dołączył: 23 Maj 2005

UP 12 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-08-18, 13:54   Rozmowa z Tomaszem Kleinem

Czy sezon 2009 układa się do tej pory po Pana myśli?
Ogólnie tak, może tylko z jednym wyjątkiem, a mianowicie chodzi mi o start w mistrzostwach Polski, na których zająłem 16. miejsce, a liczyłem na lepsze. Tam niestety zawiódł mój najlepszy obecnie koń - Larissa, która jest trudnym koniem i ciężko jej jest znieść trudy trzydniowych zawodów. Szesnaste miejsce być może nie jest złym wynikiem, ale mnie nie satysfakcjonuje. Poza tym startem, to z innych na pewno mogę być zadowolony, szczególnie z tego względu, że drugi rok pod rząd udało mi się pobić rekord Polski w wysokości skoku. Jestem pierwszym Polakiem w historii, który dwa razy z rzędu poprawił ten wynik. W ubiegłym roku skoczyłem 2,15 m., a w tym już 2,18 m. To był jeden z moich celów na ten rok i udało mi się go zrealizować.

A jak wyglądały wyniki podczas innych zawodów? Dobrze Pan wypadł w Pucharze Karolinki.
„Karolinka” to akurat zawody mniejszej rangi, a na takich nie startuję często. Może to zabrzmi mało skromnie, ale w miarę możliwości staram się startować w zawodach o większej randze. W tym roku byłem czwarty na dwugwiazdkowych zawodach CSI Grand Prix w Czechach, wygrałem kilka konkursów w dużych międzynarodowych zawodach, ale najważniejszym sukcesem jest rekord Polski w skoku na wysokości, o którym wspomniałem.

Często Pan startuje w zawodach?
Staram się jak najczęściej, ale liczba startów jest jednak ograniczona moimi możliwościami finansowymi, które w tej dyscyplinie są kluczowe, bo to dość kosztowny sport. Bardzo trudno jest o sponsora, który mógłby pomóc, więc jeżeli ktoś byłby chętny do wsparcia, to byłbym bardzo wdzięczny. W zamian mogę zaoferować reklamę nie tylko na zawodach krajowych w całej Polsce, ale i zagranicznych, w których bardzo często biorę udział. To jest bardzo dobry sposób na reklamę.

Co poza wspomnianymi rekordami było Pana największymi osiągnięciami w dotychczasowej karierze?
Dwa lata temu zakwalifikowałem się do finału mistrzostw Europy w Mannheim w Niemczech, gdzie jednak nie wystartowałem. W drodze na zawody mój koń Maaik uderzył się w nogę i na miejscu nie przeszedł przeglądu weterynaryjnego i nie wystartowaliśmy. To był jeden z najważniejszych wyników. Poza tym było 10. miejsce w mistrzostwach Polski, kilka zwycięstw w konkursach 1,40 m. i 1,50 m., zwycięstwo w Grand Prix. Przez kilka lat prowadziłem też w klasyfikacji najlepszego jeźdźca w Opolskim Związku Jeździeckim, w ubiegłym roku po mniejszej ilości startów w okręgu byłem tam drugi i w tym roku również zajmuję taką lokatę.

A jakie ma Pan jeszcze plany startowe na ten rok?
W tym tygodniu startuje w dość poważnych zawodach CSI w Austrii, następnie będzie jeszcze kilka zawodów w Czechach, a później już rozpocznie się cykl przygotowań do halowego Pucharu Polski, w którym będą cztery kwalifikacje do przyszłorocznego finału. Ponadto odbędą się dwa razy pod rząd duże trzygwiazdkowe zawody CSI w Lesznie. To, w ilu zawodach ostatecznie wezmę udział zależy oczywiście od finansów, jakimi będę dysponował.

A jakie ma Pan jeszcze cele sportowe do zrealizowania w dalszej przyszłości?
Najważniejszym celem na przyszły rok będzie pobicie po raz trzeci rekordu Polski. O ile dopisze zdrowie, to jest to do zrealizowania. Innym, znacznie trudniejszym celem jest pobicie rekordu Świata. Jeżeli tylko zgodzi się na to właściciel konia, to spróbuję to osiągnąć, a jest to nie byle jaki wynik, bo rekord Świata wynosi 2,47 m i aby go poprawić musiałbym skoczyć 2,49 m. Wynik ten został ustanowiony w roku 1947, więc z pewnością należy do najstarszych rekordów sportowych na świecie, o ile nie jest najstarszy. To najważniejszy cel na następny rok, a inne? Jeżeli dojdą mi młode konie, to co najmniej miejsce w pierwszej piątce na mistrzostwach Polski. Za dwa lata odbędą się następne mistrzostwa Europy, więc to byłby ewentualnie cel na dalszy plan.

Długo już startuje Pan w zawodach jeździeckich?
Bardzo długo. Konno jeżdżę od 30 lat, a w zawodach startuję niewiele krócej. Karierę zaczynałem w Klubie Jeździeckim Nadwiślanin Kwidzyń, tam jeździłem we Wszechstronnych Konkursach Konia Wierzchowego, w wieku 19 lat poszedłem do wojska do Kętrzyna, gdzie reprezentowałem klub Granica, a później trafiłem na Opolszczyznę, gdzie najpierw jeździłem u Pana Sobeckiego w Przygorzelu, a od 15 lat reprezentuję Turbud Brzeg.

Czy jeździectwo jest w Polsce popularne?
O tak i z roku na rok powiększa swoja popularności, co widać choćby po wzroście liczby młodych jeźdźców startujących w zawodach. Jeździectwo rozwija się więc bardzo prężnie. Ponadto jest to bardzo ładny i prestiżowy sport.

Nie jest Pan jedyną osoba z Brzegu startującą w zawodach?
Jest jeszcze Krzysiu Gozdek z KJS Szumlakowscy-Cysterny i chyba już nikogo więcej nie ma. Ostatnio bardzo dobrze mu wyszły Czempionaty, czyli mistrzostwa Polski młodych koni, gdzie zajmował drugie i trzecie miejsce, czego mu serdecznie gratuluję.

Czy Pańscy synowie idą w Pana ślady?
Młodszy 10-letni Olaf dopiero zaczyna jeździć konno i mam nadzieję, że będzie kontynuował te tradycje. Starszy Remigiusz z kolei gra w piłkę ręczną w Orliku Brzeg, a na jazdę konną to już raczej nie ma odpowiedniej postury. Mam nadzieję, że będzie się rozwijał w swojej dyscyplinie, sam jak tylko mogę, to staram się być na jego meczach, ale w tym czasie często mam zawody, więc nie zawsze mam ku temu okazję.

Dziękuję za rozmowę.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: kleinem, rozmowa, tomaszem


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 20
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu