Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Kamienne przyłbice ...
Autor Wiadomość
Woytas 

Wiek: 55
Dołączył: 08 Lis 2006

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2009-10-30, 21:30   Kamienne przyłbice ...

W kamienicy na rogu ul. Jana Pawła i ul. Spacerowej były kiedyś, jako ozdoba schodów, umieszczone kamienne przyłbice.
Idąc dziś przez Plac Kopernika w Opolu zobaczyłem :

Ciekawi mnie czy to "nasze" czy tylko podobne ?

001m.jpg
Plik ściągnięto 147 raz(y) 104,01 KB

003m.jpg
Plik ściągnięto 131 raz(y) 79,47 KB

0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-10-30, 21:56   

O kurcze... a ja nie zwróciłem uwagi. A jestem tam dość często :) . Popytam co nieco.
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2009-10-30, 21:59   

To te same przyłbice, które zanim znalazły się przed willą przy ówczesnej ulicy Hanki Sawickiej (Jana Pawła II), jako detal rzeźbiarski zdobiły parkan okalający willę Molla. Ciekawe, jakim „cudem” znalazły się w Opolu?
Ostatnio zmieniony przez Dziedzic_Pruski 2009-10-30, 22:01, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 1 DOWN
 
slawq 



Wiek: 45
Dołączył: 01 Wrz 2006

UP 37 / UP 6


Skąd: Skarbimierz

Wysłany: 2009-10-30, 22:12   

chyba te nasze były ciemniejsze... chociaż głowy nie dam
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2009-10-30, 22:19   

Dekoracja rzeźbiarska budynku bramnego zamku oraz Bramy Odrzańskiej też były kiedyś ciemniejsze. Widocznie obecny "właściciel" przyłbic dał je po prostu odpicować.
Ostatnio zmieniony przez Dziedzic_Pruski 2009-10-30, 22:20, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-10-30, 22:40   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
obecny "właściciel"
jeśli to te same, to ciekawe czy je legalnie, ale nieświadomie gdzieś kupił - np. na allegro, czy dał zlecenie?
0 UP 0 DOWN
 
Pan_Pasztet 



Wiek: 36
Dołączył: 10 Maj 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg :)

Wysłany: 2009-10-30, 22:56   

właśnie... i tutaj należałoby się zastanowić :) czy nie ma powiązań miedzy wlascicielami bylego hotelu a władzami UO :) kiedys mialem o tym pisac ale pamięć jest ulotna... poza tym jaka wartość kolekcjonerską maja ?? szczerze uważam, że dobrze że zostały przeniesione szkoda tylko ze do Opola choć tam mieszkam na co dzień to widziałbym je bardziej w okolicach Zamku.
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-10-31, 02:10   

Ja pamiętam kiedyś aferę z jego Magnificencją Nicieją, któren jeździł po wojeództwie i zabierał z naturalnego otoczenia rozliczne trofea ustawiając to tu to tam blisko uniwerku albo w ogrodzie swojej willi. Kiedy się wydało, mówił, że ratował od zapomnienia. Nie wiem jak ta sprawa się skończyła ale zaczęła sie chyba (nie pamiętam dokładnie) od odpiłowania św. Krzysztofa z jego miejsca przy mostku w Kopicach (kto był 10 lat temu ten pamięta).
Może to ciąg dalszy tej swoistej polityki że całe województwo buduje swoja metropolię?
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-10-31, 10:36   

Sprawa chyba nie jest tak jednoznaczna, jak poprzednik próbuje to sugerować. Lepszy chyba św Krzysztof na Uniwersyteckim Wzgórzu, niż gdzieś w landach. Koronnym kontrargumentem dla zarzutów podobnych tym formułowanym powyżej, jest rzekomy fakt rozdrapywania zabytków kopickich przez różnej maści handlarzy i rozsprzedawanie ich na lewo i prawo. Państwo nie potrafiło zadbać o ten zabytek, więc... Nie żebym jakoś próbował oceniać, bo trudno tutaj mieć twarde stanowisko.

Nie mniej zważywszy na program ostatniego Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich można wnioskować, że organizatorom jakoś ten fakt nie przeszkadzał, zwłaszcza, że oprowadzać miał sam profesor Nicieja, obecny kustosz Wzgórza. W zasadzie można zapytać, czy ktoś z uczestników wycieczki zwrócił uwagę na fakt obecności kamiennych przyłbic przy Collegium Minus? I czy tym bardziej odważył się zadać pytania o owe kontrowersyjne wydarzenia ? Nie wiem, jak było - akurat byłem dwie przecznice dalej.
0 UP 0 DOWN
 
Jamps 


Wiek: 49
Dołączył: 04 Cze 2005

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg Rybaki

Wysłany: 2009-10-31, 18:24   

tu jest link do tekściku o kradzieży i zdjęcia, na którym jest jedna z rzeźb

http://www.nto.pl/apps/pb...IAT05/602108648

na pewno kolor jest inny (oczywiści mogła zostać doczyszczona, tak jak pisał Dziedzic Pruski)

ewidentnie różnią się też szczegółami, ale...
Woytas wrzucił fotki tylko "lewej" (patrząc od frontu budynku) rzeźby (drugą widać z daleka, ale trudno zobaczyć szczegóły), a na zdjęciu z nto jest tylko "prawa"

czyli nadal nie jest wykluczone, że to ta sama para rzeźb

dla uzupełnienia: rycerze zginęli z Brzegu w nocy z 12 na 13 maja tego roku
kluczowe pytanie: od kiedy hełmy stoją w Opolu?

PS.
Woytas napisał/a:
W kamienicy na rogu ul. Jana Pawła i ul. Spacerowej były kiedyś, jako ozdoba schodów, umieszczone kamienne przyłbice.

oczywiście Woytasowi chodziło o róg Jana Pawła II i Głowackiego :P
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2009-10-31, 19:24   

Hełmy na obu zdjęciach różnią się jedynie szczegółami pióropuszy ale poza tym są identyczne. Rozwiązania należy więc rzeczywiście szukać w drugim hełmie, chyba że ktoś ma pod ręką inne zdjęcia. Hełmy wyrzeźbiono indywidualnie z piaskowca, więc drobne różnice nie powinny dziwić. Wietrzenie piaskowca tłumaczy również zmianę barwy. Nie sądzę też, żeby takie rzeźby wytwarzano masowo w celach zdobniczych, lecz że ich powstanie ściśle wiązało się z budową willi Molla. Na opolskich zdjęciach wszystko zdaje się być dość nowe – ceglane postumenty (cegły i fugi) oraz pręty parkanu. Brak jeszcze co prawda ostatecznego dowodu, niemniej uważam, że pewne „przypadki” raczej się nie zdarzają.
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-10-31, 23:10   

Powiem tak. Z mgły niepamięci wyłaniało mi się wspomnienie jednej z moich pierwszych wędrówek po Wzgórzu Uniwersyteckim i chwila refleksji nad podobieństwem przyłbic z bramy Collegium Minus do naszych brzeskich. Nie byłem jednak pewien, czy to jakiś wybryk wyobraźni, wspomnienie snu, czy rzeczywistego przeżycia. Teraz już wiem, że to po prostu jakaś zbieżność. Przyłbice w Opolu to nie są "nasze" przyłbice. W wydawnictwach uniwersyteckich wydanych PRZED DATĄ kradzieży przyłbic z Brzegu widnieją zdjęcia bramy z przyłbicami opisanymi jako "XVIII wieczne hełmy". Więc ... ?
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-11-01, 01:25   

Franco Zarrazzo napisał/a:

Nie mniej zważywszy na program ostatniego Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich można wnioskować, że organizatorom jakoś ten fakt nie przeszkadzał, zwłaszcza, że oprowadzać miał sam profesor Nicieja, obecny kustosz Wzgórza. W zasadzie można zapytać, czy ktoś z uczestników wycieczki zwrócił uwagę na fakt obecności kamiennych przyłbic przy Collegium Minus? I czy tym bardziej odważył się zadać pytania o owe kontrowersyjne wydarzenia ? Nie wiem, jak było - akurat byłem dwie przecznice dalej.

Trzeba by było zapytać uczestników i organizatorów - ja byłem wtedy w Krakowie:)
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2009-11-01, 06:58   

Co do Niecieji, to lepiej jest , gdy Wzgórze Uniwersyteckie zdobią uratowane dzieła niz mają podzielić los choćby pałacu w Kopicach. To Nicieja przecież uratował od zapomnienia wiele śladów przeszłości polsko- niemieckiej Ziemi Brzeskiej , czyli nagrobki dawnych jej mieszkańców, które niejednokrotnie były progiem w oborze lub płytą chodnikową podwórza. To co zrobił ze Wzgórzem Uniwersyteckim to kolejny plus dla jego osoby.
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-11-01, 10:38   Skan z książki "Wzgórze Uniwersyteckie w Opolu" z

Jak w temacie. Scan pochodzi z książki wydanej w zeszłym roku.

collegium_minus_przylbice1.jpg
Plik ściągnięto 157 raz(y) 299,82 KB

0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: kamienne, przylbice


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu