Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Regionalna tożsamość dolnośląska.
Autor Wiadomość
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2011-01-11, 22:26   Regionalna tożsamość dolnośląska.

Ostatnio wpadło mi kilka ciekawych info nt. regionalizmu dolnośląskiego, a raczej poczucia tożsamości regionalnej. Jako, że jesteśmy Dolnoślązakami napiszę o tym kilka słów. Zana są już dolnośląskie inicjatywy społeczne, które powodują restaurowanie pomników poległych w I W. Ś. czy nawet wcześniejszych , jak również stawianie tablic i pomników " Wspólnej pamięci " lub poświęconych byłym mieszkańcom naszego regionu. Znane są również wspólne świętowania uroczystości kościelnych przez byłych i obecnych mieszkańców wsi i miasteczek, wzajemne kontakty. Okazało się jednak, że już w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych powstawały zespoły ludowe wykonujące utwory muzyczne ( melodie i pieśni ) folkloru dolnośląskiego w dawnej polskiej gwarze naszego regionu i korzystające ze strojów odwzorowujących strój regionalny z XIX w. Tradycje te kultywowane są do dziś, a jeden z takich zespołów notowany był na liście muzyki ludowej Radia Wrocław. Ponadto zdarzają się nawet działania polityków i samorządowców regionu, którzy do Warszawki, na zjazdy lub określone imprezy, udają się w strojach szytych na wzór dolnośląskich lub nawiązujących swoimi elementami do cech i barw regionu. Powstają projekty lokalnych odmian ubioru regionalnego i inicjowane są próby unifikacji stroju dolnośląskiego, co wydaje się niezwykle trudne, gdyż kultura ludowa zanikła na Dolnym Śląsku w połowie XIX w. Dla przykładu wspomnijmy tu, że członkinie kół gospodyń wiejskich, rozsiane po wsiach Dolnego Śląska, wkładają ubiory z XVII w. podczas stosownych świąt, uroczystości kościelnych czy ludowych oraz imprez folklorystycznych . Regionalne zespoły ludowe wykonują i kultywują tradycyjny, przedwojenny ruch ludowy " Niederschlesien". Warto także wspomnieć o działaniach Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, a także podobnych placówek w całym regionie, które organizują m.in. lekcje " żywej " historii ukazując życie na dawnej wsi dolnośląskiej. Z kolei wrocławskie Muzeum Narodowe wydaje w ostatnich latach pozycję " Mom jo skarb", która to jest zbiorem dawnych melodii, muzyki i pieśni dolnośląskich. W podobnym duchu działa wojewódzki program " Ochrony Tradycji Kultury wsi na Dolnym Śląsku". Działania edukacyjne ( "Jak uczyć o dziedzictwie kulturowym i środowiskowym polsko-niemieckiego pogranicza" ) prowadzone podczas warsztatów z młodzieżą gimnazjalną i licealną dowodzą, że młodzi Dolnoślązacy chłoną wiedzę o historii regionu, a wytwory kultury i architektury traktują jako istniejące "od zawsze" i stanowiące integralną część ich świata, "małej ojczyzny". Uważam zatem , że działania edukacyjne, podejmowane już w najmłodszych klasach szkoły podstawowej w ramach edukacji regionalnej, przyczynią się do zwiększenia świadomości regionalnej kolejnych pokoleń Dolnoślązaków. Jest to nawet pewne, gdyż obecnie widoczny jest nurt osób uważających się za autochtonów ( których ojcowie i dziadkowie rodzili się na Dolnym Śląsku po 1945 r. ), dla których tradycje kresowe czy centralnopolskie są obce, a czują się w pełni Dolnoślązakami.

"Światło ze Śląska - Lux ex Silesia"
1. Światło ze Śląska płynie od stuleci
Nad Odrą żywy jest testament wolności.
Tu na Śląsku naszym z Sobótką po Beskid.
Część Boże w życiu Twojemu Ludowi.

refren:
Śląsk nasza Ojczyzna ponad czasy,
Marsz wolności stale trwa.
Pokój, przyjaźń, hasłem naszym.
To, Europo, twój jest znak.
Śląsk wolny, Olza, Odra.
Dzień zwycięstwa Boże nasz.

2. Orle nasz śląski, poprzez Morawy,
Kultury glorię nieś w tryumfie Prawdy.
Nam ! Młodzi Śląska trafiać w serca, dłonie.
W marszu pokoju - Victoria Rodacy.

refren: Śląsk nasza Ojczyzna .....

3. Jadwigo, Anno, z cnót swoich przesławne,
z Henrykiem czci Was lud Śląski od wieków.
I na Patronki u Boga też stawia.
Rodzinę, kraj nasz trzymajcie pod opieką.

refren: Śląsk nasza Ojczyzna .....
za: http://www.umwd.dolnyslask.pl/swieto/

dolnyslask.jpg
Plik ściągnięto 14179 raz(y) 13,71 KB

250px-Z_dolnoslaskie.jpg
Plik ściągnięto 14179 raz(y) 24,69 KB

kuraszkow_malwy.jpg
Plik ściągnięto 232 raz(y) 113,35 KB

0 UP 1 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-01-12, 06:36   

mulder napisał/a:
gdyż kultura ludowa zanikła na Dolnym Śląsku w połowie XIX w.


Genialne! Ten popis kulturoznawczej wiedzy Pana Pedagoga wymaga uwieńczenia a archiwach akademii, w której murach rzekomo Pan Pedagog podnosi swoje kompetencje.
CMOKam z zachwytu!

mulder napisał/a:
Jako, że jesteśmy Dolnoślązakami


Towarzysz Pedagog raczy używać liczby pojedycnzej w tym wypadku. No chyba że jakieś rozdwojenie jaźni, tudzież inne cudowne rozmnożenie.
1 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2011-01-12, 07:17   

Kultura ludowa i owszem,istniała jeszcze przed II W. Ś., ale zdecydowanie w skromniejszym wydaniu. Jako taka zanikała w XIX w. W związku z rozwojem przemysłu i przemianami społecznymi ludowość stopniowo traciła na swym charakterze.
Miałem przeczucie, miałem... :?
Znam jednakże przynajmniej kilka osób, które uważają się za Dolnoślązaków , a dzieci chłoną wiedzę i dzięki działaniom edukacyjnym osoby o podobnym myśleniu, prezentowanym tu przez interlokutora, będą mniejszością. :wink:
Są osoby, które prezentują postawy nakazujące, by tezy niezgodne z własnym poglądem i sposobem myślenia traktować jako niebyłe, nieistniejące lub , w najlepszym przypadku, fałszywe :) . Ale to temat już nie dla pedagogów, a medycyny. :)
Ostatnio zmieniony przez mulder 2011-01-12, 07:54, w całości zmieniany 3 razy  
0 UP 1 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2011-01-12, 23:59   

To prawda, na Górnym Śląsku proces ten postępował wolniej. Co się tyczy strojów ludowych, to już pod koniec wieku XIX chłopy oblekali od święta czarne, miastowe ancugi, podczas gdy baby pozostały długo wierne swym tradycyjnym strojom. Jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku starsze kobiety nosiły stroje tradycyjne, zaś młodsze - już miastowe.
Franco Zarrazzo napisał/a:
Ten popis kulturoznawczej wiedzy Pana Pedagoga wymaga uwieńczenia a archiwach akademii
Ciekawym, jak ma wyglądać uwieńczenie w archiwach. Zapewne miało chodzić o uwiecznienie, tylko Franio znów nie uwzględnił AKURAT obowiązującego znaczenia leksykalnego tego słowa. :D
Ostatnio zmieniony przez Dziedzic_Pruski 2011-01-12, 23:59, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 1 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-01-13, 02:06   

Panie mulder, mów Pan za siebie - ja Polak jestem, nie czuję najmniejszej potrzeby stawiania pomników pruskim kapralom, mój ród jest ruskiego a nie śląskiego pochodzenia, moi przodkowie nie tak się ubierali, mam swoją własną kulturę, swoją tradycję, zdjęcia własnych wcale nie śląskich przodków na biurku, mój przodek na Turka chodził, Moskwę brał, za Kircholm od Jana Kazimierza nadanie ziemskie i szlachectwo dostał a moim strojem jest polski strój narodowy a nie jakieś wasze cylindry - ja nie kominiarz - Eques Polonus sum i nie pieprz mi Pan o jakimś regionalizmie - moim regionem jest Polska bo Polak jestem i mam z czego być dumnym - dumny jestem z polskiej kultury, z polskiej historii - a z czego może być dumny jakiś dolnoślązak? Że zniemczał pod niemieckim batem? W buty se włóż Pan swoje regionalizmy - będziesz Pan wyższy - może szybciej Pana jakiś bogaty szwab dojrzy i, kto wie, może nawet stangretem uczyni. Wszak zady szwabskich koni wąchać to też taka dolnośląska regionalna tradycja.
1 UP 0 DOWN
 
StaRSoft 


Wiek: 83
Dołączył: 11 Sty 2008

UP 0 / UP 3



Wysłany: 2011-01-13, 07:00   

Dziwna jest zaprezentowana tu "polska kultura", dziwna i niezrozumiała. Jest to dla mnie bardziej niepojęte niż "o dirydi, rydi", "oj dana, dana" czy "u cha cha".
Nie trzeba stawiać pomników wbrew swojej woli ale nie wolno również uzurpować sobie praw do ich usuwania. Nie powinno się plamić języka polskiego inwektywami "ad personam".

O Janie Kazimierzu nie wspomnę bo do rozlicznych swoich nieudacznictw dołączył (jak się dowiaduję) jeszcze jedno.
0 UP 2 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-01-13, 07:09   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
Ciekawym, jak ma wyglądać uwieńczenie w archiwach. Zapewne miało chodzić o uwiecznienie, tylko Franio znów nie uwzględnił AKURAT obowiązującego znaczenia leksykalnego tego słowa.


Sprawdź znaczenie leksykalne terminu "uwieńczenie", wpisz w kontekst wypowiedzi i wypożycz od kogoś odrobinę wyobraźni (albo szarych komórek), zarozumiały półgłówku :) :D .

mulder napisał/a:
Są osoby, które prezentują postawy nakazujące, by tezy niezgodne z własnym poglądem i sposobem myślenia traktować jako niebyłe, nieistniejące lub , w najlepszym przypadku, fałszywe :) . Ale to temat już nie dla pedagogów, a medycyny. :)


Autoanaliza jest wskazana. Chociaż nie wiem, czy przypadek Pana Pedagoga może jeszcze rokować jakieś nadzieje na poprawę. Pan Pedagog będzie uprzejmy dodać jeszcze do diagnozy swojej osoby jakieś zespoły natręctw i psychoz maniakalnych związanych z niedowartościowaniem. Skrzydło Napoleonów w Wyimaginowanym Ośrodku Terapii Psychoz i Natręctw ma jeszcze wolne miejsca. Adres Pan Pedagog znajdzie w MW (Muzeum Wyobraźni). Polecam...

Cytat:

Panie mulder, mów Pan za siebie - ja Polak jestem, nie czuję najmniejszej potrzeby stawiania pomników pruskim kapralom, mój ród jest ruskiego a nie śląskiego pochodzenia, moi przodkowie nie tak się ubierali


Duży garniec staropolskiej gorzałki (lubo jakieyś innej okowity) stawiam przy najbliższej okazyji. Na pochybel :) !
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2011-01-13, 07:10, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-01-13, 07:12   

StaRSoft napisał/a:
Dziwna jest zaprezentowana tu "polska kultura", dziwna i niezrozumiała.


A to Ci coś zacytuję, ale po powrocie z pracy. Proszę tylko sprecyzuj, jakie konkretnie zjawiska masz na myśli, pisząc "kultura polska".
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2011-01-13, 07:38   

StaRSoft napisał/a:
Nie trzeba stawiać pomników wbrew swojej woli ale nie wolno również uzurpować sobie praw do ich usuwania.


Nie zamierzam wskrzeszać obalonych pomników, ale można wyjść z patowej sytuacji w ugodowy sposób. W miejscu pomnika Bismarcka przy ul. Piastowskiej można zasadzić dąb, którego liść jest symbolem Śląska ( ner główny liścia odzwierciedla Odrę ). Tanio, historycznie i ekologicznie. :)
Jeżeli posty Pana Franciszka traktuję jako element "śmiechoterapii", o tyle wpisy Gaderepa obnażają jego zaściankową, agresywną polskość.
Panie Gaderep, czy w obecnym temacie chociaż raz wspomniałem o narodowości dolnośląskiej ? Bądź Pan Polakiem i śpiewaj w zaciszu rotę, snując opowieści o dzielnych przodkach.
Panie Gaderep , Kiemlicze też szlachtą byli. :D
Ostatnio zmieniony przez mulder 2011-01-13, 08:06, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 2 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2011-01-13, 07:45   

Gaderep napisał/a:
za Kircholm od Jana Kazimierza nadanie ziemskie i szlachectwo
Bitwa pod Kirchholmem (w pobliżu Rygi) miała miejsce w roku 1605. Jana Kazimierza (ur.1609) nie było wtedy jeszcze na świecie. :) Gratuluję znajomości historii! :D
Franco Zarrazzo napisał/a:
Na pochybel :) !
Pohybel pisze się przez h, nieuku jeden! :x
0 UP 1 DOWN
 
Marcim B. 



Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 855 / UP 1842



Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2011-01-13, 08:46   

Franco Zarrazzo napisał/a:
jakie konkretnie zjawiska masz na myśli, pisząc "kultura polska".

Franiowi bliższa "wszechpolska" :wink:
0 UP 1 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-01-13, 13:06   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
Gaderep napisał/a:
za Kircholm od Jana Kazimierza nadanie ziemskie i szlachectwo
Bitwa pod Kirchholmem (w pobliżu Rygi) miała miejsce w roku 1605. Jana Kazimierza (ur.1609) nie było wtedy jeszcze na świecie. :) Gratuluję znajomości historii! :D

Święta racja - to był Zygmunt August :x a za Jana Kazimierza bronili przed Moskwą ziemi smoleńskiej ("siadziba" nasza nasza nad Berezyną była) ale co to zmienia?
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2011-01-13, 13:09   

Zygmunt August zmarł w roku 1572 :) , a wojna smoleńska miała miejsce za panowania Władysława IV. :)
Ostatnio zmieniony przez Dziedzic_Pruski 2011-01-13, 13:17, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 1 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-01-13, 13:27   

mulder napisał/a:
Nie zamierzam wskrzeszać obalonych pomników, ale można wyjść z patowej sytuacji w ugodowy sposób. W miejscu pomnika Bismarcka przy ul. Piastowskiej można zasadzić dąb, którego liść jest symbolem Śląska ( ner główny liścia odzwierciedla Odrę ). Tanio, historycznie i ekologicznie. :)

Jakiej "patowej sytuacji"? Nie ma żadnej patowej sytuacji i nie ma, i nie będzie żadnych Bi-smarków ani innych mono czy też bi wydzielin.
Już te tereny stawianie dębów przerabiały - do Pańskiego dębu to nawet gotową tablicę od Kaszubów (jeśli herr TuSSk wyrazi zgodę) można wypożyczyć.

mulder napisał/a:
Panie Gaderep, czy w obecnym temacie chociaż raz wspomniałem o narodowości dolnośląskiej ?

Nie, bo to była narodowość niemiecka a Pan nam tylko oczy jakąś dolnoślązacczyzną mydlisz.
mulder napisał/a:

Bądź Pan Polakiem i śpiewaj w zaciszu rotę, snując opowieści o dzielnych przodkach.
Panie Gaderep , Kiemlicze też szlachtą byli. :D

Szanownemu Panu przypominam, że straciliście te ziemie na własne życzenie i nie bedziesz mnie Pan ustawiać czy ja mam teraz śpiewać w zaciszu czy też nie. Podziękuj Pan za to swoim "dolnoślązakom" głosującym w tak przerażającej większości na NSDAP (Ooopss ...)* że teraz niedobitki ich potomków sami w zaciszu śpiewać muszą.


* Jacek, kiedyś mnie prosiłeś mnie o wyniki wyborów z 1932 - zapomniałem - zrewanżuję się przy tym obiecanym garncu :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-01-13, 13:31   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
Zygmunt August zmarł w roku 1572 :) , a wojna smoleńska miała miejsce za panowania Władysława IV. :)

Tak, a andruszowski rozejm kończył wojnę z Chinami Ludowymi - idź Pan historyka gdzie indziej udawać.

P.S.
A jak się Szanowny Pan wczyta, to ja o ziemi smoleńskiej nie w kontekście Zygmunta a Jana pisałem - też Waza ale trochi jakby inna :wink:
Ostatnio zmieniony przez Gaderep 2011-01-13, 13:50, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: dolnoslaska., regionalna, tozsamosc


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 38
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu