Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Stare cmentarzysko
Autor Wiadomość
doko 
Dobry Miś



Wiek: 58
Dołączył: 15 Gru 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-04, 10:15   Stare cmentarzysko

Dżuma ? Gdzieś słyszałem, że w szkole nr 3 wybudowano salę gimnastyczną na cmentarzysku. Podobno pochowano tam ludzi, którzy zmarli na dżumę.
Czy to prawda? Zna ktoś historię tego cmentarzyska?
Ostatnio zmieniony przez alferx 2007-04-04, 10:38, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
kazuss 



Wiek: 40
Dołączył: 26 Paź 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-04, 11:46   

Ja rowniez slyszalem o tym, ze sala powstala na starym cmentarzysku ale nic nie wiadomo mi o tym aby byli tam pochowani ludzie zmarli na dzume ...
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-04, 11:50   

Rzekomo Policja podczas dochodzenia w sprawie źródła sepsy w Brzegu odnalazła takie wzmianki.

NTO napisał/a:
...Wykluczyli natomiast hipotezę, jakoby zachorowania w Brzegu wiązały się z tym, że jedna z sal gimnastycznych ma stać na starym cmentarzysku, gdzie grzebano zmarłych na dżumę...

Źródło : NTO
0 UP 0 DOWN
 
Kalderon 


Wiek: 32
Dołączył: 07 Mar 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-04, 12:43   

Z wiadomosci jakie udało mi sie uzyskać to rów do którego wrzucano osoby chore na dzume ciągnoł się od sali gimnastycznej PSP3 do szpitala...
0 UP 0 DOWN
 
doko 
Dobry Miś



Wiek: 58
Dołączył: 15 Gru 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-04, 12:45   

W którym roku była ta dżuma?
0 UP 0 DOWN
 
jstaszek 



Wiek: 62
Dołączył: 30 Cze 2005

UP 22 / UP 18



Wysłany: 2007-04-04, 12:46   

alferx napisał/a:
Rzekomo Policja podczas dochodzenia w sprawie źródła sepsy w Brzegu odnalazła takie wzmianki.

NTO napisał/a:
...Wykluczyli natomiast hipotezę, jakoby zachorowania w Brzegu wiązały się z tym, że jedna z sal gimnastycznych ma stać na starym cmentarzysku, gdzie grzebano zmarłych na dżumę...

Źródło : NTO

ALFI a może rzućmy hipoteze że tą okrutną zaraze przywieźli "nasi chłopcy" (żolnierze) z Iraqu, Afganu czy Indochin
z tego co pamietam sala gimnastyczne szkoły nr 3 powstała na terenie po byłej ZHK (tam robili trumny), a cmentarze były: szpital miejski, teren pomnika (hydraulik)wrocławskai ul Sloneczna (kiedyś Zielen Miejska teraz nie wiem) ale o tym najwieksza wiedzę mają Bregier, Brzeski i inni historycy Ziemi Brzeskiej
NIE PANIKUJMY na pewno jest to zagrożenie (na skale kraju) nie uspokoi to rodziców dzieci ale spokojnie
Pozdrawiam i Zyczę spokojnych i Wesołych Świat
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-04, 13:09   

Specjalnie zapytanie o cmentarzysko wyciągnąłem z tematu o sepsie aby dojść do historycznych podstaw tego cmentarza a nie po to by gadać o sepsie.

Więc w tym temacie skoncentrujmy się na samym cmentarzu. ;)
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-04, 13:41   

"....Mieszkańców Brzegu dżuma atakowała w drugiej połowie XIV w. (1383/84) i w XV w. Największe jej nasilenie wystąpiło w naszym mieście w 1542 r. W ciągu 27 tygodni zmarło 2.700 osób. W związku z tym należało znacznie powiększyć cmentarz parafialny.
Wówczas komtur joannitów Henryk przeznaczył na ten cel część ogrodu położonego przed Bramą Opolską i polecił szybko wznieść drewnianą kaplicę. We wrześniu 1599 r. dżuma zdziesiątkowała ludność Brzegu. Zmarły wówczas 2.252 osoby, co stanowiło połowę liczby ówczesnych mieszkańców miasta.
Na skutek przemarszu wojsk przez Brzeg przewaliły się trzy fale dżumy: 1623/24, 1626/27 i 1633/34; okres wojny trzydziestoletniej. Osoby chore przechodziły kwarantannę w barakach znajdujących się za murami miasta. Domy wypalano ogniem, a ciało nacierano octem.
O przypadkach występowania dżumy w Brzegu wspomina się jeszcze w XVIII w. W czasach fryderycjańskich, w sąsiedztwie dzisiejszego kościoła garnizonowego znajdował się tzw. dom ubogich.
Był to prawdopodobnie szpital przytułek, w którym przebywali chorzy na dżumę. Nazywano go wówczas "dzwonnym domem" (Klingelhaus), ponieważ wspomniani wyżej chorzy ostrzegali przechodniów o swoim zbliżaniu się przy pomocy dzwonka, a jednocześnie była to prośba o jałmużnę. Dom zadżumionych wspomina się jeszcze w 1778 r. jako stojący przy końcu ul. Rybackiej. Ten swoisty szpital epidemiologiczny, po wygaśnięciu dżumy, zaczął pełnić inne funkcje...."

fragment pochodzi z : Gazeta Brzeska nr 450 z dnia 22 czerwca 2004 r. Opowieści brzeskich ulic – Epidemie w dawnym Brzegu cz.1 autor: Jan Majewski
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-04, 13:45   

bardziej do tego pasowałby teren PG nr 3 ,a nie SP nr 3
doko napisał/a:
dzieś słyszałem, że w szkole nr 3 wybudowano salę gimnastyczną na cmentarzysku
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-04, 13:51   

Lotnik napisał/a:
Wówczas komtur joannitów Henryk przeznaczył na ten cel część ogrodu położonego przed Bramą Opolską i polecił szybko wznieść drewnianą kaplicę.


Brama Opolska jak sądzę stała na dzisiejszej Kamiennej (na wysokości Warsztatów ZSZ nr1) , zatem chodzi o teren przed Bramą czyli tam gdzie teraz jest PSP nr.3
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-04, 14:04   

alferx, zgadza się, ale
Lotnik napisał/a:
bardziej do tego pasowałby teren PG nr 3 ,a nie SP nr 3
ja odnosiłem to do powiązań z sepsą bo miały miejsce w PG nr 3 ale to tak :offtopic:
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-04, 14:12   

Lotnik napisał/a:
Dom zadżumionych wspomina się jeszcze w 1778 r. jako stojący przy końcu ul. Rybackiej. Ten swoisty szpital epidemiologiczny, po wygaśnięciu dżumy, zaczął pełnić inne funkcje...."


patrząc na mapę rozlokowania Brzegu z 1619 roku to przed wojną w tym miejscu był "mostostal", a obecnie skup surowców wtórnych....ogólnie rozchodzi się o 2 budynki/place :
obecną kaplicę wojskową ( dom ubogich z kaplicą św. Krzyża ) i idąc wzdłuż ulicy Kombatantów w stronę Odry - teren skupu sw ( szpital epidemiczny)
0 UP 0 DOWN
 
Kalderon 


Wiek: 32
Dołączył: 07 Mar 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-05, 09:33   

Ale to by sie zgadzało z tą bramą.... jesli wychodziła od strony kammiennej ( patrz fosa )
to te baraki i tak dalej znajdowałby sie właśnie na terenach... PSP3 i dzisiejszego szpitala.
Następne.. te tereny były poza granicami miasta więc, chyba własnie o to chodzi.
0 UP 0 DOWN
 
lord 
antysikork



Wiek: 32
Dołączył: 20 Wrz 2008

UP 242 / UP 264



Wysłany: 2008-09-20, 17:35   

z tego co wiem to to cmentarzysko znajdowało się tam gdzie obecnie jest hala targowa ale głowy nie daje że ta informacja jest prawdziwa
0 UP 0 DOWN
 
brzeżanin 


Wiek: 64
Dołączył: 02 Sie 2008

UP 512 / UP 297



Wysłany: 2008-09-20, 22:43   

gdy w latach 70-tych chodzilem do trojki byly prace ziemne na terenie ogrodu dzialkowego ktory byl mjedzy sala gimnastyczna a portiernia szpitala i tam robotnicy wykopali ludzkie kosci co jest dowodem na istnienie tam cmentarza
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: cmentarzysko, stare


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 36
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu