Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowości Wydawnicze: "Festung Breslau"
Autor Wiadomość
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2006-08-22, 07:23   Nowości Wydawnicze: "Festung Breslau"

Za "Gazeta Wyborcza" /Kliknij!/

Śmierć w oblężeniu
Jacek Szczerba2006-08-21, ostatnia aktualizacja 2006-08-21 19:07
Stary, cyniczny Eberhard Mock prowadzi swoje ostatnie śledztwo w obleganym przez Armię Czerwoną, pogrążonym w chaosie Wrocławiu - taki jest finał kryminalnej tetralogii Marka Krajewskiego

Festung Breslau; Marek Krajewski; W.A.B. Warszawa


Akcja "Festung Breslau" (w księgarniach jeszcze w tym tygodniu) toczy się wiosną 1945 r. we Wrocławiu obleganym przez Armię Czerwoną. Kapitan Eberhard Mock - już 62-letni, z poparzoną twarzą, którą skrywa za maską - wyjaśnia tym razem zagadkę zgwałconej ze skutkiem śmiertelnym młodej Niemki - krewnej hrabiny Gertrudy von Mogmitz.

Ktoś mógłby zapytać: po co zajmować się jednym trupem, skoro dookoła, w każdej chwili, pada ich znacznie więcej? Mock widzi w tym jednak sens - traktuje sprawę honorowo, broni etycznego ładu, jak przystało na miłośnika kultury antycznej. Nie dezerteruje z miasta, choć błaga go o to żona.

"Festung Breslau" zamykająca tetralogię Krajewskiego ma te same zalety co poprzednie kryminały o Mocku. Najważniejszą z nich jest intensywność (i drobiazgowość) opisu świata, który przywołuje. Wrocław jako oblegana twierdza jest wprost widmowy, zwłaszcza jego podziemnie tunele, w których da się jeździć na motocyklu.

Ale książka ma też słabości, co najmniej dwie. Po pierwsze, wyjaśnienie intrygi kryminalnej nazbyt pachnie tu "biblioteczną spekulacją". Asumptem do zbrodni okazuje się bowiem biblijne Kazanie na Górze. Po drugie, autor zbyt często (i z nadmiernym rozrzewnieniem) odwołuje się do wcześniejszych przygód Mocka. Gdy jakaś postać odchodzi w niebyt, następuje szczegółowe przypomnienie, co też bohater przeżył z nią w poprzednich tomach.

Te zastrzeżenia nie zmieniają jednak osądu ogólnego - że Krajewski wciąż pozostaje najważniejszym współczesnym polskim autorem kryminałów.


Od Franka: Pozycja do kupienia bezpośrednio u mnie, podobnie jak i pozostałe części tetralogii. Najprawdopodobniej już wkrótce specjalny rabat dla Forumowiczów. Zamówienia: francozarrazzo@tlen.pl
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2006-08-22, 23:05   

Cena detaliczna 29,00 Pln. Zapomniałem podać. Dostawa na terenie Brzegu absolutnie gratis :) :):).
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-08-22, 23:52   

ja pzoostałe trzy mam w domu, ale na te czekałem, byłem ciekawy czy Krajewski umknie schematowi czynie i chociazby po to sobie poczytam a tak naprawde to poczytam sobie dla starego Breslau. Niejeden literat moze Krajewskiemu pozazdroscic tego jednego - zdolnosci do pokazania atmosfery tamtego miasta.
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2006-08-23, 06:24   

Ja jeszcze nie czytałem, ale całość znajduje się w "mojej" ofercie. Nota bene - dziś sprawdzę jak wygląda sprawa "Albeda" w tejże ofercie.
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2006-08-24, 08:06   Promocja Festung Breslau !!!!

Za "Gazeta Wyborcza" /Kliknij!/


Komisarz Eberhard Mock promuje miasto
Agnieszka Kołodyńska2006-08-22, ostatnia aktualizacja 2006-08-23 11:43
Wrocław zaangażował się w promocję najnowszej książki Marka Krajewskiego "Festung Breslau". Kilkaset billboardów w całej Polsce reklamujących powieść zaprasza do odwiedzenia "miasta spotkań"


Takiej promocji nie miała jeszcze żadna powieść napisana we Wrocławiu i o Wrocławiu. O książce informuje 500 billboardów i 300 tzw. citylightów w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, w Trójmieście i na Górnym Śląsku.

Znalazła się na nich okładka książki, czarno-białe zdjęcie zrujnowanej al. Słowackiego z widokiem na pl. Dominikański, napis "Ostatnie śledztwo Eberharda Mocka" oraz slogan "Wrocław miastem spotkań".

- Promowaliśmy już nasze książki w ten sposób, ale po raz pierwszy robimy to na taką skalę - przyznaje Edyta Woźnica z wydawnictwa WAB.

Kosztami kampanii podzieliły się wydawnictwo, sponsorzy i miasto.

Paweł Romaszkan z Biura Promocji Wrocławia ma nadzieję, że już niedługo śladami Eberharda Mocka spacerować będą turyści - miłośnicy przygód przedwojennego policjanta: - To nietypowy sposób promocji, ale może się sprawdzić, jak w Paryżu, odwiedzanym przez tysiące fanów "Kodu Leonarda da Vinci" Dana Browna. Mit literacki jest miastu potrzebny. Cieszymy się, że Marek Krajewski przychylił się do pomysłu wykorzystania swoich książek do promocji Wrocławia. Jego bohater, komisarz Mock, jest Niemcem, ale przede wszystkim wrocławianinem. A nam zależy na pokazaniu, że nie wstydzimy się wielonarodowej przeszłości. Poza tym kryminały Krajewskiego budują niesamowitą atmosferę. A to przyciąga turystów.

- Kryminały Marka Krajewskiego bez wątpienia dodają splendoru miastu - mówi prof. Stanisław Bereś z Instytutu Filologii Polskiej UWr. - Czas pokaże, czy Eberhard Mock ma szansę stać się symbolem Wrocławia. Promowanie przez literaturę to dobra strategia i świetny interes zarówno dla autora i wydawnictwa, jak i dla miasta. Mamy jednak dużo więcej postaci wartych promowania, choćby Angelusa Silesiusa.

"Festung Breslau", czwarty i jak na razie ostatni kryminał o przygodach Mocka, trafi do księgarń już jutro. Policjant tropi tym razem w Breslau, oblężonym przez Armię Czerwoną, zabójców siostrzenicy pewnej pięknej hrabiny.

- Gdyby czytelnicy i wydawca chcieli, abym napisał kolejne powieści o Mocku, to jestem otwarty na takie sugestie. Na razie nie planuję jednak powrotu do przedwojennego Breslau i do mojego bohatera - mówi Marek Krajewski.

Marek Krajewski spotka się z czytelnikami w piątek o godz. 19 w Empiku Megastore (Rynek 50).

Tego samego dnia rozmowa z Markiem Krajewskim w "Wieży Ciśnień"

Słynne postacie literackie i ich miasta

Sherlock Holmes - Londyn (kryminały Arthura Conan Doyle'a)

Wojak Szwejk - Praga ("Przygody dobrego wojaka Szwejka" Jaroslava Haška)

Oskar Matzerath - Gdańsk (Günter Grass "Blaszany bębenek")

Mistrz - Moskwa ("Mistrz i Małgorzata" Michaił Bułhakow)

Leopold Bloom - Dublin (James Joyce "Ulisses")

Philip Marlowe - Los Angeles (kryminały Raymonda Chandlera)

Robert Langdon - Paryż ("Kod Leonarda da Vinci" Dan Brown)
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: breslauquot, nowosci, quotfestung, wydawnicze


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 24
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu