Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Brzeg w czasach rządów książąt piastowskich (do 1675 r.)
Autor Wiadomość
Michal-Lemberg 
W. Studnicki (1867-1953)



Wiek: 41
Dołączył: 01 Maj 2007

UP 317 / UP 362


Skąd: z Wolnej Polski

Wysłany: 2007-06-30, 14:16   Brzeg w czasach rządów książąt piastowskich (do 1675 r.)

Witam!

Jak do tej pory temat, w którym można byłoby prowadzić dyskusje poświęcone dziejom naszego miasta i Księstwa Brzeskiego nie został jeszcze założony. ...ale to już przeszłość! W tym topicu będzie okazja do poruszania wszelkich kwestii z dziejów Brzegu i Księstwa z lat 1311-1675, prowadzenia (meretorycznej) polemiki i przedstawiania aktualnego stanu badań (w wybranych zagadnieniach). Będziemy starali się również przybliżyć forumowiczom/czytelnikom dostępne źródła, czy ukazywać perspektywy badawcze etc. Gorąco zachęcam i pozdrawiam wszystkich zainteresowanych! Liczę na Wasz odzew!

PS. Mile widziane zdjęcia. :)
Ostatnio zmieniony przez Michal-Lemberg 2007-07-01, 12:11, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2007-07-19, 20:16   

Znalazłem ciekawą informację na temat kar w tym okresie
Cytat:
Jakie kary stosowano w księstwie brzeskim za Jerzego II:

Przytaczam ten test, gdyż podobnie mogło być w Oleśnicy. Za mniejsze wykroczenia groził pręgierz na miejskim rynku. Mord karano łamaniem kołem, kradzieże szubienicą, a świętokradztwo paleniem na stosie. Cudzołożnych małżonków piętnowano ogniem na czole i wypędzano z miasta. Od roku 1563 wprowadzono w Brzegu zwyczaj noszenia czarnego płaszcza i kapelusza dla tych, co weszli w kolizję z prawem, podobnie jak to miało miejsce we Wrocławiu już od roku 1555. Surowo karano też wszelkie, nawet słowne, wystąpienia przeciw radzie miejskiej.

Już w początkach swych rządów wydał Jerzy specjalną ustawę miejską. Przede wszystkim nakazywał wszystkim mieszczanom pilnie uczęszczać na kazania. W niedzielę karczmarzom nie wolno było sprzedawać napojów. Bluźniercom groziły kary cielesne. Rada musiała też pilnie baczyć na wierność małżeńską, a tych, co innym dawali zły przykład w tym względzie, czekała nawet kara śmierci. Dokładano również starań, aby wszystkie podejrzane kobiety, trudniące się nierządem, zostały z miasta wygnane.
Przywrócenie kary za krytykowanie Rady Miejskiej ucieszyłoby z pewnością niektórych przedstawicieli władz. Może tak na początek wypędzenie z miasta?

Wg: Boras Zygmunt Książęta Piastowscy Śląska Wyd. Śląsk
I jeszcze jedna informacja o karze, ale z niewiadomego okresu
Cytat:
Szeroko był komentowany na Śląsku wyrok sądu w Brzegu skazującego trzech uczniów liceum brzeskiego na karę smierci. Wyrok otrzymali za to, że nie usłuchali wezwania strażnika miejskiego do zakończenia picia w karczmie i zatem jeden z nich uderzył strażnika butelką w głowę (lekkie zranienie). Na dwóch uczniach wyrok wykonano. Trzeci okazał się kuzynem biskupa.
źródło Tutaj
Ostatnio zmieniony przez Roztropek 2007-07-19, 20:20, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2007-07-21, 07:58   

W wielu publikacjach tematycznych w internecie można znaleźć wzmianki o Brzegu. Nie mam pojęcia, czy pochodzą one z opracowań np. dokumentów średniowiecznej rady miasta, czy z innych źródeł. Zachęcam do poszukiwań i umieszczania tych wzmianek w tym temacie. Tworzą one wycinek całości o średniowiecznym Brzegu. Przykłady:
Cytat:
rada miejska Brzegu wydała w roku 1550 zarządzenie nakazujące wykopanie kloak przy wszystkich budynkach mieszkalnych.

http://www.gazetarycerska...hp?article_id=6

Cytat:
Zaczęto stosować praktykę stawiania obok kościołów i kaplic przytułków dla osób żyjących w biedzie i nędzy. Tę praktykę obserwujemy również w innych miastach śląskich, m. in.: w Brzegu, gdzie rozróżniano przytułki dla ubogich oraz "hospitale" dla zadżumionych i trędowatych, mieszczące się przed miejskimi bramami.

http://www.luteranie.pl/w...kd-rajczyba.htm

Cytat:
W Brzegu płatne pokazy szermierskie tzw. Fechtschulen odbywały się na dziedzińcu książęcym, w ratuszu, w wielkiej łukowej sali mieszczańskiej zwanej Ławami Szewców.

http://www.arma.lh.pl/artykuly/pdf/fechtschule.pdf
Ostatnio zmieniony przez Roztropek 2007-07-21, 07:58, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Puszkin 
Bractwo Rycerskie Ziemi Brzeskiej



Wiek: 35
Dołączył: 16 Kwi 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Silesia

Wysłany: 2008-01-15, 20:57   

Czy wie ktoś coś o tgzw. "związku psów gończych" istnieli za czasów Ludwika II on ich powołał do zwalczania przestępczości za dużo na ten temat nie wiem ale moż ktoś coś wie?
0 UP 0 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2016-01-25, 12:55   

Chciałbym ożywić ten wątek tym bardziej, że równo 10 lat temu napisałem artykuł „Surrealizm muzealny w podziemiach” („GB”, 2006 r., nr 2), w którym zająłem się „największą nekropolią piastowską w Polsce”, jak głosi muzealna mantra. Z perspektywy dziesięciu lat dodaję: na pogrzebach spoczywających tu książąt tytułujących się od średniowiecza zur Liegnitz und Briegk nie było od tegoż średniowiecza do 1675 r. żadnego przedstawiciela ani króla polskiego, ani sejmu i senatu. Z kolei historycy polscy pomijali książąt legnicko-brzeskich z powodu ich zgermanizowania, jak np.O. Balzer w „Genealogii Piastów”, a także nie zaistnieli oni w polskiej tradycji literackiej. Dlatego nie zostały dotąd przetłumaczone na język polski z języka niemieckiego kazania pogrzebowe wygłaszane nad sarkofagami, w tym kazanie pastora Johanna Waltera Biermanna nad niewątpliwie kunsztownym sarkofagiem księcia Georga III. Mimo to mauzoleum w piwnicach zamkowych jakoby czekało na realizację ponad 30 lat, a łaciński tytuł wystawy sarkofagów ma chyba przesłonić fakt, że Piastowie śląscy wymarli jako kalwiński ród książęcy niestety bardzo odległy od Rzeczypospolitej, w której panował Jan III Sobieski.
Jak dawno temu napisał prof. Benedykt Zientara zdenerwowany gierkowską, propadandową sesją „ku czci” Piastów śląskich: „Na długo przed rzeczywistym wygaśnięciem Piastowie [śląscy] przestali się liczyć w rozgrywkach tej części Europy. Nie brano ich pod uwagę jako kandydatów do tronu polskiego podczas kolejnych elekcji: ich panowanie na Śląsku w ciągu trzech ostatnich stuleci kurczyło się coraz bardziej, zarówno pod względem terytorialnym, jak rzeczowym”, tak muzeum ciągle „panuje” na stosunkowo szerokim „terytorium”.
1 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2016-01-25, 16:25   

A więc żalów nieukojonych i lamentu nieustającego ciąg dalszy. A po jakiego grzyba Piastowie mieliby się starać o polską koronę i przyłączać swoją dziedzinę? Nie mieli w tym żadnego interesu i nie mieli na to pieniędzy. Zresztą Polsce wcale nie zależało na Śląsku.

PS

Sam pan przetłumacz tę mowę.

http://digital.staatsbibl...DID=DMDLOG_0001
2 UP 1 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: 1675, brzeg, czasach, do, ksiazat, piastowskich, rzadow


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 25
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu