Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Corda Cordi. Śpiewali na chwałę Pana....
Autor Wiadomość
PPB 
Redakcja PPB


Wiek: 47
Dołączył: 21 Lut 2007

UP 7 / UP 18


Skąd: Plac Dworcowy 3

Wysłany: 2007-03-21, 10:27   Corda Cordi. Śpiewali na chwałę Pana....

X Festiwal Piosenki Religijnej Corda Cordi już za nami

Śpiewali na chwałę Pana....

W ostatni weekend wiele się wydarzyło w Brzeskim Centrum Kultury. A to wszystko za sprawą kolejnej edycji Festiwalu Corda Cordi, w którym udział wzięło 69 podmiotów wykonawczych (ponad 470 osób) z całej Polski, aby podczas sobotniego przeglądu – wykonać jeden utwór.
Byli ludzie ze Szczecina, Gorzowa Wlkp., Sieradza, Gliwic, Łodzi, Lądka Zdroju i wielu innych miejscowości, położonych bliżej lub dalej od Brzegu. Wysoki poziom oraz różnorodność prezentowanych utworów zachwyciła jurorów i publiczność: typowo oazowe utwory mieszały się z rapem i nastrojowymi balladami.

Nie było łatwo wyłonić zwycięzców. Jury w składzie: Beata Zatoń (PPB), Radosław Ciaś (WSHE), Artur Radzimowski (muzyk) oraz Adam Bubiłek (BCK) miało nie lada dylemat, ale wieczorem (w sobotę), jeszcze przed koncertem gwiazdy wieczoru – Tomasza Kamińskiego (Nocna Zmiana Bluesa) przedstawiło listę laureatów.

Grand Prix - Marta Hanicka z zespołem Filoe (Dobro¬szyce)
Grand Prix Festiwalu Corda Cordi przypadło Marcie Hanickiej z zespołem Filoe. Zarówno Marta jak i towarzyszący jej Romek są niepełnosprawni, ale nie przeszkodziło im to w pięknym wyśpiewaniu utworu zatytułowanego "Światło świeć”. Wzruszenie malowało się na twarzach słuchających. A sposób wykonania, słowa i muzyka – na długo utrwaliły się w pamięci. W tym numerze Panoramy publikujemy także wywiad z opiekunem zespołu – Jarosławem Krawczakiem

Podczas niedzielnego Koncertu Laureatów zaśpiewali wszyscy zwycięzcy i wyróżnieni w tej edycji Festiwalu. Zgromadzona publiczność wysłuchała ponad dwadzieścia piosenek
A zwycięzcy to:
- w kategorii soliści dziecięcy: 1. Alicja Krzyżańska (Gniechowice), 2. Karolina Rogozińska (Kędzierzyn-Koźle), 3. Wierzbica Górna)
- w kategorii zespoły dziecięce: 1. Leśne Elfy (Lądek Zdrój), 2. Crazy Angels (Namysłów), 3. Italia (Wierzbica Górna)
- w kategorii soliści młodzieżowi: 1. Anna Kurek (Wrocław), 2. Agnieszka Dublańska (Brzeg), 3. Joanna Łubkowska (Łódź)
- w kategorii zespoły młodzieżowe: 1. Corda Cordi (Sieradz), 2. Łaską zbawieni (Gliwice), 3. Deesis (Bierutów)

Jury przyznało również wyróżnienia. Otrzymały je:
- w kategorii soliści dziecięcy: Jolanta Bielska (Wierzbica Górna), Aleksandra Bednarczuk (Wierzbica Górna), Katarzyna Wołynkiewicz (Kędzierzyn Koźle), Katarzyna Bielska (Wierzbica Górna), Karolina Łakoma (Wierzbica Górna)
- w kategorii zespoły dziecięce: Józefinki (Wrocław), Aniołki (Lądek Zdrój),
- w kategorii soliści młodzieżowi: Aleksandra Krzyżańska (Gniechowice)
- w kategorii zespoły młodzieżowe: Akatyst (Namysłów), Cantate Domino (Skarbimierz - Osiedle), Attonare (Komprachcice)

Nagrody dla zdobywców I miejsc oraz Grand Prix wręczali – oprócz ks. Janusza Stępińskiego, Romualda Nowaka i Adama Bubiłka – burmistrz Brzegu W. Huczyński oraz Starosta Powiatu Brzeskiego M. Stefański. Pogratulowali zarówno organizatorom, jak i wszystkim uczestnikom tak znakomitych efektów, życząc sukcesów w kolejnych edycjach Corda Cordi.
Festiwal odwiedził także dotychczasowy współorganizator oraz współpomysłodawca samego Festiwalu (do tej pory organizował i uczestniczył w każdej edycji Corda Cordi) – ks. Mariusz Bąkowski. Mimo, że jest już w innej, bo wrocławskiej parafii – o Brzegu i samym festiwalu nie zapomniał.

O każdym z laureatów można by powiedzieć coś innego, miłego, szczególnego. Każdy z wykonawców i zespołów czym innym zachwycił publiczność i jurorów. Mimo tego, że wykonywali po jednym utworze.
- Niestety, jako organizatorzy nie mogliśmy pozwolić na więcej niż jedną piosenkę wykonawcy, ponieważ nie byłoby fizycznej możliwości na jednodniowe przesłuchanie wszystkich uczestników Festiwalu - mówił Romuald Nowak, jeden z organizatorów festiwalu – Na szczęście wystarczył jeden utwór, aby jurorzy mogli wyłonić zwycięzców.
Adam Bubiłek, dyrektor BCK, muzyk, współorganizator Festiwalu – Chciałbym jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim sponsorom tegorocznej edycji Corda Cordi, a mianowicie: Burmistrzowi Miasta Brzeg – Wojciechowi Huczyńskiemu, Staroście Powiatu Brzeskiego – Maciejowi Stefańskiemu, Proboszczom brzeskich parafii, Marszałkowi Województwa Opolskiego, Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu, Międzynarodowemu Festiwalowi Wraislavia Cantans, Muzeum Narodowemu we Wrocławiu. Dziękuję także: Piekarni Józefa Kostrzewy, Restauracji „Ratuszowa”, Kancelarii Notarialnej Danuty Klukacz, Wydawnictwu ZET we Wrocławiu, Piekarni Bożeny i Jerzego Cuper, Piekarni Agusia, Piekarni Krzysztof Telwak, Kawiarni Ambrozja. I jeszcze podziękowania dla Biura Promocji Urzędu Miasta Brzeg
To naprawdę wyjątkowo udany – jubileuszowy Festiwal. – dodaje Adam Bubiłek - Jako organizatorzy, jesteśmy bardzo zadowoleni i z frekwencji, i z prezentowanego przez uczestników poziomu.

Do zobaczenia zatem za rok, na kolejnym – XI Festiwalu Piosenki Religijnej Corda Cordi.


Beata Zatoń

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Rozmowa z Jarosławem Krawczakiem, terapeutą zajęciowym z Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach, opiekunem Marty Hanickiej i Romualda Górki - zdobywców Grand Prix X Festiwalu Pieśni Religijnej Corda Cordi w Brzegu.

Światło świeć!

Paweł Kowalczyk: Gratuluję sukcesu. Widziałem wielkie wzruszenie i zaskoczenie na Waszych twarzach, kiedy owacjami zostaliście powitani na koncercie finałowym. Proszę o kilka informacji na temat Waszego zespołu dla Czytelników Panoramy.
Jarosławem Krawczak:
Zgadza się. Zaskoczenie, emocje i wzruszenie były ogromne. Tutaj, w Brzegu, na festiwalu widzieli Państwo tylko pewien "fragment" naszego zespołu FILOE. Konkretnie byli to: Marta Hanicka oraz Romuald Górka. Zespół powstał z uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach. Jestem tam terapeutą. Prowadziłem zajęcia z muzykoterapii i na bazie tych zajęć, z grupy uczestników, stworzyłem zespół. Składa on się z kilku uczestników naszych warsztatów. Staramy się występować , tak często, jak jest to możliwe, na wszelkiego typu festiwalach czy przeglądach. Oczywiście, kłopotem dość dużym jest transport członków naszego zespołu. Są to osoby niepełnosprawne i przy dalszych podróżach potrzebny jest specjalistyczny transport, przystosowany do przewozu takich osób. Jest to, niestety, związane również z pewnymi kosztami. Stąd wynika nasze pewne ograniczenie w sprawnym i częstym przemieszczaniu się. Podobny problem mieliśmy wczoraj, kiedy dowiedziałem się o nagrodzie, jaką zdobyliśmy na festiwalu. Bardzo byłem wzruszony i szczęśliwy. Jednak bałem się, że możemy nie przyjechać na Koncert Finałowy. Wszystko się jednak dobrze skończyło.
Paweł Kowalczyk: Proszę nam powiedzieć parę słów na temat samych warsztatów zajęciowych oraz o utworach, które wykonaliście na koncercie finałowym.
Jarosławem Krawczak:
Warsztat terapii zajęciowej jest specyficzną placówką rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Jest to placówka dzienna. Uczestnicy tych terapii są codziennie dowożeni na zajęcia. W różnego rodzaju pracowniach staramy się pracować z tymi osobami, w zależności od ich predyspozycji, zdolności i zainteresowań. Na naszych warsztatach istnieje kilka pracowni: ceramiczna, stolarska, ogrodniczo-rękodzielnicza, informatyczna, gospodarstwa domowego, plastyczna czy muzykoterapii. Mamy też do dyspozycji sale rehabilitacyjne. We wszystkich zajęciach uczestniczy ponad 60 osób. W zajęciach, które ja prowadzę uczestniczy nie więcej niż 8 osób. Maksymalnie do 10. W ramach właśnie muzykoterapii postanowiłem stworzyć zespół. Starałem się na tych zajęciach wprowadzać "żywe instrumenty", zrezygnowałem z muzyki z "taśmy", z podkładów. To lepsza i aktywniejsza forma pracy. Jak się okazuje, przynosi czasem niezłe efekty i wiele radości. Zarówno dla mnie, jako prowadzącego, jak i , a może przede wszystkim, dla członków zespołu. Współpracujemy od pewnego czasu ze znanym wrocławskim zespołem z kręgu muzyki religijnej "40 SYNÓW I 30 WNUKÓW JEŻDŻĄCYCH NA 70 OŚLĘTACH" działający przy STOWARZYSZENIU PRZYJACIÓŁ DUSZPASTERSTWA AKADEMICKIEGO "WAWRZYNY". Zgodzili się nawet, abyśmy wykonywali ich utwory publicznie na koncertach. Dlatego dziś śpiewaliśmy ich znaną piosenkę: "Spotkanie z ..." Wykonujemy od pewnego czasu tez nasze autorskie utwory. Na razie skomponowaliśmy cztery piosenki. Wykonaliśmy jedną z nich "Światło świeć" i ona właśnie poprowadziła nas do Grand Prix. Marzymy o tym, aby w przyszłości może nawet nagrać płytę z naszymi autorskimi utworami.

SPOTKANIE Z ...
REF: Na Tobie naprawdę mi zależy
Dla Ciebie naprawdę pragnę żyć
Pomimo tego, pomimo tego,
Co myśli o tym świat

Dziś każdy dzień nie jest już taki sam
W Tobie mam siłę, w Tobie pokój dziś mam
Gdy pragnę Cię spotkać, kiedy gubię Twój szlak
Z oddali powracam, by powiedzieć Ci jak:

Kiedy Cię szukam, wiem że Cię znajdę
Dałeś mi siebie, dałeś mi Prawdę
Miłością swą otaczasz mnie,
I z Tobą Panie, chcę spędzić dziś czas

Jezu, Ty sam zdobyłeś me serce
Nie musze nic mówić, Ty wiesz o mnie więcej...
Troszczysz się o mnie bardziej niż ja sam
I z Tobą Panie, chcę spędzić ten dzień

[sł. i muz. Andrzej Ruszczak]
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: chwale, corda, cordi, na, pana, spiewali


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 21
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu