Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Loża Masońska
Autor Wiadomość
rhodi 

Wiek: 45
Dołączył: 24 Kwi 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-04-24, 17:03   Loża Masońska

Wydzielono z tematu Przedwojenne pocztówki


Witam.
Mam pytanie. Czy ktoś może orientuje się co dokładnie mieściło się w nieistniejącym już budynku przy ul. Wrocławskiej (na końcu ulicy, skwer obok amfiteatru). Mama mi opowiadała, że był tam pałac zwany domem kultury, były tam organizowane zabawy i kiermasze, a na piętrze budynku mieszkały rodziny. budynek rozebrano w 60-tych lub 70-tych latach. Interesują mnie także zdjęcia tego obiektu.Kiedyś mieszkałem na wrocławskiej, obecnie na wygnaniu w Złotoryi :D
Ciekaw jestem także innych zdjęć i informacji z ul. Wrocławskiej
Ostatnio zmieniony przez Lotnik 2007-05-11, 07:30, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2007-04-24, 17:14   

Pewnie chodzi Ci o Loże Masonska. Piekny budynek, przetrzymal liczne zawieruchy, uzywany po wojnie (jako dom kultury), i rozebrany bez powodu. Niestety nie dysponuje widokami. Szkoda straszna.
0 UP 0 DOWN
 
rhodi 

Wiek: 45
Dołączył: 24 Kwi 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-04-24, 18:32   

W takim razie pewnie istnieją jakieś fotki lub widokówki tego budynku. Jedna z widokówek czy też zdjęć (nie pamiętam dokładnie) Złotoryi przedstawia budynek loży, także już nie istniejący. Może to jest jakiś klucz do zagadki bezsensownych rozbiórek?
0 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2007-04-24, 21:44   

Wiesz co? na pewno ktorys z forumowiczow ma dostep do albumow "Brzeg na dawnej pocztowce" i najnowszego albumu o Brzegu wydanego w zeszlym roku. Niektore widoki z tamtad pojawialy sie na forum. Tam byly widoki tego wlasnie obiektu.
Z takich ciekawych informacji, to napisze jeszcze tyle, ze znam osoby, ktore chodzily tam na bale sylwestrowe w latach 60-70. Budynek byl w super stanie. Kiedys planowali w tamtym miejscu budowe drogi (przedluzenie Chrobrego do Wroclawskiej- ominiecie Placu Bramy Wroclawskiej), nawet wybudowano nowy budynek na stacje, trafo stojaca na terenie planowanej drogi. PEwnie loze rowniez zawadzala. Ale jak to w Polsce bywa, plany drogi diabli wzieli, loze zburzono, nowa stacja trafo(same mury) stoi, i niszczeje, stara rowniez stoi, a przepiekny zabytek niestety mozemy juz tylko podziwiac na pocztowkach. Nie wiadomo komu to przeszadzalo, byc moze Kosciolowi-(bo przeciez loza byla MASONSKA), byc moze wladzom, byc moze ktos mial manie burzenia. Jeden z forumowiczow ( Brieger) pisal tym w jednym z postow. Pisal, ze jako dzieciak pamietal loze masonska bardzo dobrze, ze byla domem kultury i budynkiem garbarni. Pewnego razu wracajac sobie z kina zobaczyl, ze na budynku byly tabliczki informujace, ze budynek przeznaczony do rozbiorki, chociaz stan jego byl ok. Po prostu jednego dnia sie bawili, a drugiego postanowili rozebrac. Pytalem sie takze tutaj na forum, czy ktos moze wie co bylo przyczyna rozbiorki lozy i jakie byly okolicznosci tej decyzji, ale nikt, poza Briegerem, nie odpisal.
Problem nieuzasadnionych rozbiorek dot. mnostwa innych budynkow w Brzegu. Dzieki temu mamy teraz wiele, widocznych luk w zabudowach. Jako jedno z wielu miast Polski bylismy dostawcami cegiel dla Warszawy, niestety wiele tych cegiel pochodzilo z zabytkow.
pozdrawiam
ps Mam kolezanke ze Zlotoryi, chyba jest nawet w Twoim wieku :)
Ostatnio zmieniony przez kwm 2007-04-24, 21:54, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-24, 22:31   

Coś mi się kojarzy, że mój tato kiedyś mówił o tym budynku, że jak pracował gdzieś tam, to robili tam pokaz mody - wyszukałyśmy więc z mamą te zdjęcia, czy ktoś to może potwierdzić, że to ten budynek właśnie (w środku)? Ps. mój father za mikrofonem robił za zapowiadacza :)
0 UP 0 DOWN
 
rhodi 

Wiek: 45
Dołączył: 24 Kwi 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-04-25, 01:39   

Spoko. Forum na razie przejrzałem dość pobieżnie więc nie pamiętam wszystkich postów. A codo bali sylwestrowych to takowe były na pewno. Moja babcia tam się bawiła z sąsiadką. Mieszkałem z tą kobietą pod numerem 6 na Wrocławskiej (przez 3 miesiące całkiem nie dawno i wcześniej też dwukrotnie). Powiem tyle z urodzenia jestem brzeżaninem tak jak tu większość, więc to miasto to moja mała ojczyzna, choć koleje losy pokierowały moim życiem tak, że zyskałem drugą ojczyznę Złotoryję . I powiem szczerze, że oba miasta kocham. Oba mają piękną historię. Pierwsze to miasto książąt piastowskich , a drugie to pierwsze na terenach dzisiejszej Polski miasto lokowane na prawach niemieckich (dokładnie magdeburskich - 1211 rok, nadane przez księcia Henryka i św. Jadwigę,ale to taki mały off topic). A tak nota bene to z chęcią bym poznał tą twoją koleżankę,bom zawsze myślałem, że jestem tutaj sam jeden z Brzegu
Ostatnio zmieniony przez rhodi 2007-04-25, 01:43, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
mad23 


Wiek: 76
Dołączył: 25 Lis 2006

UP 9 / UP 4



Wysłany: 2007-04-26, 17:27   

Proszę bardzo tak wyglądała Loża Masońska:

Ostatnio zmieniony przez Lotnik 2007-04-26, 18:38, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-04-26, 21:33   

I mój mały przyczynek do tematu. Przy okazji, czy ktoś ma jakieś zdjęcia z międzywojnia przedstawiające skrzyżowanie ul. Ofiar Katynia, Mickiewicza, Kamiennej i Powstańców Śląskich (dawniej Ogrodowej). Nigdzie nie mogę znależć fotograficznej dokumentacji tego fragmentu miasta.
Ostatnio zmieniony przez Cyborg 2007-04-27, 19:05, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
mad23 


Wiek: 76
Dołączył: 25 Lis 2006

UP 9 / UP 4



Wysłany: 2007-04-27, 13:41   

A tak wygladała Loża Masońska w środku.
Pozdrowienia.
Ostatnio zmieniony przez Cyborg 2007-04-27, 13:45, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Michal-Lemberg 
W. Studnicki (1867-1953)



Wiek: 41
Dołączył: 01 Maj 2007

UP 317 / UP 362


Skąd: z Wolnej Polski

Wysłany: 2007-05-11, 01:17   

Witam!

Chciałbym nawiązać do kwestii budynku Loży Masońskiej na styku ul.: Wrocławskiej i Chrobrego. Czy istnieje jakiś plan odbudowy obiektu? Czy miasto lub jakaś osoba (instytucja) prywatna jest zainteresowana zabudowaniem skweru koło amfiteatru? Przyznam, że ta puska szpeci widok Pl. Bramy Wrocławskiej (moje subiektywne zdanie). Uważam też, że całkiem niezłym pomysłem byłaby budowa drobnych kamieniczek w starym stylu w miejscu, gdzie obecnie są ławki i wzniesione pare lat temu mury (koło Zamku, naprzeciw parkingu). To nadałoby dawnej siedzibie Piastów niepowtażalny klimat... Minusem byłby jednak fakt, że Zamek znów zostałby przysłoniony inną architekturą (tymi nowowybudowanymi kamieniczkami). Kwestia gustu... Co o tym sądzicie, szanowni Forumowicze? Pzdr!

PS. W skrócie: z mojej wypowiedzi widać więc jasno, że jestem za przywróceniem życia i miejskiego wyglądu Pl. Bramy Wrocławskiej.
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2007-05-12, 22:30   

To może lepiej od razu odbudować Bramę Wrocławską – wtedy dopiero będzie miejskie życie. Oczywiście tylko żartowałem; wątpię jednak, by ktoś snuł takie plany. Charakter samego placu oraz bezpośredniego sąsiedztwa zamku został zdeterminowany istniejącą w tym miejsu w przeszłości architekturą obronną. Zabudowa istniejąca tam po zburzeniu kolegiaty była raczej przypadkowa i nie poparta jakąś spójną koncepcją architektoniczną. Ostatni istniejący jeszcze budynek (dawna przychodnia) zdecydowanie nie przydaje zamkowi blasku. Nie widzę więc powodu, by coś tu na siłę zmieniać.
Jeżeli chodzi o nieistniejący budynek loży, który jeszcze co nieco pamiętam, to wielka szkoda, że go rozebrano; tym bardziej, że – jak się zdaje - nie było takiej konieczności. Budynkowi pozwolono po prostu stopniowo popaść w ruinę, by uzyskać w ten sposób pretekst do rozbiórki. Tak postąpiono z wieloma historycznymi budowlami, które można było uratować (n.p. zabudowa ulicy Zamkowej). Najgorsze jest to, że błędy te są powtarzane, o czym już nie raz była mowa na forum (n.p. pałacyk przy Chrobrego). Dlatego ratowanie i właściwe wykorzystanie zabytkowej substancji architektonicznej powinno być jednym z głównych celów polityki budowlanej miasta. Dotyczy to szczególnie budynku Gimnazjum Piastowskiego (i znów powracamy na Plac Bramy Wrocławskiej), który również może spotkać ten smutny los, bo jakoś nikt się tym specjalnie nie przejmuje.
0 UP 0 DOWN
 
Michal-Lemberg 
W. Studnicki (1867-1953)



Wiek: 41
Dołączył: 01 Maj 2007

UP 317 / UP 362


Skąd: z Wolnej Polski

Wysłany: 2007-05-12, 23:18   

Witam!

Jak najbardziej masz racje. Już ks. Fryderyk II legnicki (w latach 30-stych XVI w.) nakazał rozebrać Kościół Św. Ducha. Wzniesiono mury obronne, które miały chronić (przynajmniej w założeniu) Brzeg przed ewentualnym najazdem tureckim (na Śląsku panowała wtedy psychoza antyturecka).
Twoja wypowiedź tylko potwierdza to, co mówiła mi jeszcze moja Ś.P. Babcia. Wg Niej budynek Loży Masońskiej został rozebrany, chociaż fundamenty pozostawały nienaruszone (generalnie budynek jak najbardziej nadawał się do remontu i teoretycznie nikt nie miał prawa myśleć o rozbiórce).
Mam też na koniec pytanie: czy jest jakiś plan zagospodarowania budynku dawnego Gimnasium Illustre? Na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia zaistniał pomysł ulokowania w nim II Liceum Ogólnokształcącego (chyba pierwsze lata funkcjonował tam "nowy ogólniak" nawet). Obiekt ten nalezy bowiem do grona najbardziej rozpoznawalnych zabytków Brzegu i nie można dopuścić, aby podzielił los kościoła minotytów, czy barokowych (i klasycystycznych) kamieniczek. Pzdr!

PS-1. Budynek dawnej przychodni to ta sama budowla, która stała w tym miejscu przed wojną (tyle że bez ozdób, które można było usunąć), czy też zupełnie nowy obiekt architektoniczny? Podzielam zdanie Przedmówcy w tej materii - nic szczególnego... :)
PS-2. Z tego co się orientuję rozbiórkę zabytkowych kamieniczek na ul. Zamkowej zapoczątkowali już Niemcy w latach trzydziestych XX w. Jeden z portali został m.in. wmurowany w budynek Ratusza... (ale nie mam pewności, więc jak co, to proszę mnie poprawić)
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2007-05-13, 15:47   

Michal-WKS napisał/a:
Mam też na koniec pytanie: czy jest jakiś plan zagospodarowania budynku dawnego Gimnasium Illustre?

Ostatnio planowano urządzenie tam więzienia.
Michal-WKS napisał/a:
PS-1. Budynek dawnej przychodni to ta sama budowla, która stała w tym miejscu przed wojną (tyle że bez ozdób, które można było usunąć), czy też zupełnie nowy obiekt architektoniczny?

Dzisiejsza postać budynku to efekt przebudowy w latach trzydziestych. Neleży nadmienić, że przedwojenne plany odrestaurowania zamku przewidywały całkowitą rozbiórkę zabudowy jego bezpośredniego sąsiedztwa.
Michal-WKS napisał/a:
PS-2. Z tego co się orientuję rozbiórkę zabytkowych kamieniczek na ul. Zamkowej zapoczątkowali już Niemcy w latach trzydziestych XX w. Jeden z portali został m.in. wmurowany w budynek Ratusza...

Chodzi tu o portal kamienicy przy ul. Zamkowej 6 (według przedwojennej numeracji), która została gruntownie przebudowana w latach 1925/26. Nie była to jednak zakrojona na szeroką skalę akcja rozbiórkowa całej ulicy, lecz indywidualne projekty budowlane właścicieli posesji. Rezultaty takich i podobnych projektów widoczne są do dziś w rynku : likwidacja szczytów, nadbudowa pięter i zwieńczenie płaskim dachem (środkowe kamienice pierzei wschodniej) lub wręcz rozbiórka i budowa od podstaw (róg Rynku i Mlecznej, róg Rynku i Jabłkowej).
0 UP 0 DOWN
 
Michal-Lemberg 
W. Studnicki (1867-1953)



Wiek: 41
Dołączył: 01 Maj 2007

UP 317 / UP 362


Skąd: z Wolnej Polski

Wysłany: 2007-05-13, 22:51   

Witam!

Dziedzicu Pruski, chociaż jestem z wykształcenia historykiem, to jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej wiedzy historycznej i znajomości losów Brzegu. Jeszcze wiele muszę się uczyć, aby mieć taką wiedzę jak Ty (w zasadzie Pan; ale młody jestem, wszystko przede mną). Naprawdę chylę czoła. Ogromy szacunek z mojej strony!
Wracając do tematu: rzeczowo nakreśliłeś/nakreślił Pan sprawę zabudowy rynkowej. Mnie natomiast interesuje to, co stało się z dawnymi kamieniczkami w północnej części (pierzei) Rynku (tam, gdzie obecnie jest sklep meblowy, Skok Stefczyka i bankomat BZ-WBK oraz "Jubiler", salon fryzjerski i "Sokołów"). Wiadomo mi, że fasada tzw. Kamienicy Halena została odbudowana po wojnie (w porównaniu do zdjęć przedwojennych uderza fakt, że obecna replika jest wyższa o jedną kondygnację). Nieco dalej zauważalne jest, że kamienica, w której znajduje się salon fryzjerski oraz mała kamieniczka szczytowa (koloru różowego), której parter jest jedną z części składowych "Jubilera", odznacza się starszym typem zabudowy od reszty budownictwa (zwłaszcza te balkony szpecą sprawę). I tu mam pytanie: skąd ta różnica? Czy więc w wyniku działań wojennych, działalności sowietów, a może w wyniku akcji na rzecz odbudowy "Stolycy" dotychczasowa (stara) zabudowa przestała istnieć i wybudowano obecną? A może jest to efekt przebudowy, o której wspomniałeś (wspomniał Pan) w poprzednim poście? Pzdr serdecznie!
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-13, 23:35   

Pozwoliłem sobie przytoczyć fragmenty z postów Dziedzica_Pruskiego z tematu "Walki w Brzegu":
"...Popołudniem 11. września 1944 roku przybyliśmy do Brzegu, zajęliśmy kwatery w hotelu „Goldenes Lamm” (Złoty Baranek – na rogu Rynku i Garbarskiej)....(...)...Szczególnie dawał się we znaki ogień katiusz. Już na samym początku został trafiony i całkowicie spłonął hotel „Złoty Baranek”. "
"...Nasz kapitan zakwaterował się tymczasem w aptece pod murzynkiem - naprzeciw ratusza (mniej więcej dawna Stylowa)....Znajdująca się dwa domy dalej wytwórnia wódek (Lubona) legła w gruzach, a sąsiadujący z nią hotel spłonął (Złoty Baranek)...

Proszę pisać dalej o Rynku, a posty zostaną wyodrębnione i przeniesione do tematu "Rynek, kamienica..." :wink: a tu pozostawimy jedynie posty dotyczące Loży Masońskiej aby nie robić off-topica :)
Ostatnio zmieniony przez Lotnik 2007-05-13, 23:36, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: loza, masonska


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 37
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu