Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Czeskie groby
Autor Wiadomość
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-14, 01:19   Czeskie groby

Będąc w Brzegu Czeski Poeta, MIlos Dolezal zapytał mnie skąd groby Czechów na miejsocwym cemntarzu, nie za bardzo potrafiłem mu odpowiedzieć kojarząc je raczej z Lamsdorfem/ Łambinowicami. Czy to mozliwe żeby tutaj trafili jacys CZesi z Lamsdorf? Czy w ogole tam byli? Skąd Czesi w Brzegu w latach IIWW? Czy ktos coś wie, bo głupi byłem zupełnie ale obiecałem Milosowi że sie dowiem czegos i dam mu znać.
Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-05-14, 08:28, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
warlike 


Zaproszone osoby: 4
Wiek: 42
Dołączył: 23 Kwi 2005

UP 12 / UP 2



Wysłany: 2007-05-14, 11:13   

w czasie IIWojny Światowej kilkudziesięciu Czechów było osadzonych w brzeskim więzieniu.....
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-14, 13:14   

ale wiadomo o nich coś więcej?
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-05-14, 16:12   

To są groby Czechów, którzy zgineli lub umarli w brzeskim Zuchtausie, tj. w więzieniu o obostrzonym rygorze, które stało na miejscu dzisiejszego Alberta, przy zbiegu ulic Chrobrego i Długiej. Zwłoki tych więzniów zostały ekshumowane (nie wiem, gdzie oni byli pierwotnie pochowani) i przeniesione na cmentarz przy ul. 1-go maja. W 1968 E. Svoboda, bodajże 1-wszy sekretarz czechosłowackiego odpowiednika polskiej PZPR (może się mylę, więc prosze mnie poprawić) był na tym cmentarzu w towarzystwie gen Spychalskiego. To było nie lada wydarzenie.
0 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 74
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2007-05-14, 22:03   

Poprawiam!
Wedlug moich informacji w kilka tygodni po wyzwoleniu Brzegu, na końcu cmentarza przy obecnej ul. Makarskiego znaleziono kilkanaście rzędów kopców, kóre świadczyły, że tam kogoś pochowano, z nielicznych zachowanych metalowycy tabliczek ustalono, że pochowano tam 166 Czechów. Jest na ten temat jedyna niewielka i dość stara publikacja: Leszek Izbiński, Patrioci czescy w brzeskim więzieniu (1942-1944), Opole 1965.
Groby te rzeczywiście odwiedził w 1969 (nie w 1968) generał Ludwik Svoboda, czeski działacz partyjny państwowy, wtedy jako Prezydent Czechosłowacji.
Towarzyszyli mu: ówczesny Przewodniczący Rady Państwa marszałek Marian Spychalski i ówczesny Minister Obrony Narodowej generał Wojciech Jaruzelski.
Parę lat wcześniej był tam też I sekretarz KC Komunistycznej Partii Czechosłowacji Antonin Novotny.
Ostatnio zmieniony przez tadjurek 2007-05-14, 22:09, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-05-14, 23:01   

Dzięki za poprawki. Jak będę miał chwilę czasu, to wskanuję parę zdjęć z tej okazji. Mój ojciec był tam wtedy i cyknął parę fotek.
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-05-14, 23:26   

To jest ciekawa informacja i dość prawdopodobna, gdyż przy ul. Makarskiego był (i jest) nowy cmentarz katolicki. Ci czesi musieli być katolikami, co jest bardzo prawdopobne, bo gdyby byli ewangelikami, co jest mało prawdopodobne, byliby pochowani na nowym cmentarzu ewangelickim przy ul. Starobrzeskiej. Ciekawe tylko, za co zostali osadzeni ci Czesi w brzeskim Zuchtausie.
Ostatnio zmieniony przez Brieger 2007-05-15, 07:17, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-15, 08:39   

Jest jakaś boska moc dotrzeć do tego artykułu z 1965 roku? Kim byli? Za co siedzieli? Jak zginęli? Dlaczego w Brzegu a nie np. w GRoss Rosen?
0 UP 0 DOWN
 
warlike 


Zaproszone osoby: 4
Wiek: 42
Dołączył: 23 Kwi 2005

UP 12 / UP 2



Wysłany: 2007-05-15, 09:37   

pamiętam jakiś czas temu dostałem (ja i kilka osób z grupy) od swojego profesora polecenie abym się udał do opolskiego archiwum i odnaleźć notatki o tych czechach, w sumie z tego co pamiętam to były tam dokumenty ponad 40. niestety niemieckiego nie znałem i nadal nie znam i nie wiem za co tam siedzieli ale wiem że mój profesor potrzebował tych dokumentów do swojej pracy(jakąś książkę wtedy pisał)więc możliwe że gdzieś jest to opisane ale nie wiem co i jak...
0 UP 0 DOWN
 
dreyfus 
TI_TU



Wiek: 37
Dołączył: 28 Maj 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg my sweet home

Wysłany: 2007-05-15, 15:45   

Skąd Czesi na brzeskim cmentarzu?

Z chwilą wybuchu IIWW miasto Brzeg posiadało dwa więzienia. Jedno bardziej nowoczesne na obecnej ulicy Chrobrego, zbudowane w miejscu dawnego bastionu MARK po wyburzeniu na rozkaz Napoleona dawnych fortyfikacji z czasów Fryderyka II.
Drugie więzienie, będące pozostałością czasów austriackich i wczesnopruskich, znajdowało się dokładnie w miejscu obecnego Alberta. Społeczność niemiecka miasta Brzegu, dla rozróżnienia tych obiektów używała zazwyczaj określeń : GEFANGNIS (więzienie) dla pierwszego i ZUCHTHAUS (ciężkie więzienie) dla drugiego obiektu.
Dzieje Zuchthausu sięgają przełomu XVII i XVIII wieku. Po 1933 r. osadzano w nim niemieckich komunistów i antyfaszystów, w czasie wojny w jego murach przebywali m.in. Cyganie i Żydzi, oczekujący na deportacje.
Z zapisów w księgach rejestracji osadzonych, Czesi występują już od 1939 roku. Prawdopodobnie po utworzeniu w okupowanych Czechach - Protektoratu Czech i Moraw naziści pozbawiali wolności dawnych opozycjonistów i część z nich (wobec przepełnienia tamtejszych więzień) trafiła do Brzegu. W 1942 r. po zamachu na Protektora Czech i Moraw - Reinhardta Heydricha - transporty z Czech przybrały charakter masowy. Zmuszani do ciężkiej pracy, niedożywieni, a przede wszystkim nieludzkotraktowani - masowo też umierali.
Wiosną 1945 roku, w oddalonej częsci cmentarza przy obecnej ulicy Makarskiego odkryto kilka kopców, będących masowymi mogiłami. Z układu ciał wynikało, że były one grzebane w miarę dowożenia, a po wypełnieniu wykopu - całkowicie zasypywane. Przy zwłokach znaleziono metalowe tabliczki, różniące się jednak od wojskowych znaczków identyfikacyjnych. Ogółem ekshumowano 166 zwłok.
Wydaje się, że napis "Tu spoczywa 166 jeńców czechosłowackich..." umieszczony na tablicy pamiątkowej - nie jest w pełni adekwatny. Nie byli to jeńcy wojenni, ale bojownicy o wolną Czechosłowację o orientacjach antyfaszystowskich.
0 UP 0 DOWN
 
kylo 



Wiek: 32
Dołączył: 22 Mar 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-07-07, 14:40   

:!: to naprawde zaskakujące :o
0 UP 0 DOWN
 
anthropos 



Wiek: 58
Dołączył: 22 Paź 2007

UP 352 / UP 54



Wysłany: 2008-07-31, 12:19   

Zainteresowanych tematyką odsyłam do wydanej przez wrocławski IPN książki Andrzeja Kurka Czesi w więzieniach okupowanej Europy, Wrocław-Opole 2006. Jest tam obszerny fragment poświęcony obywatelom Czechosłowacji więzionym w Brzegu. Książka zaopatrzona jest ponadto w aneksy: Lista więźniów narodowości czeskiej osadzonych w więzieniu w Brzegu (aneks 2) oraz Lista więźniów narodowości czeskiej zmarłych w Zuchthaus Brieg (aneks 3).
0 UP 0 DOWN
 
warlike 


Zaproszone osoby: 4
Wiek: 42
Dołączył: 23 Kwi 2005

UP 12 / UP 2



Wysłany: 2008-07-31, 12:22   

anthropos napisał/a:
Książka zaopatrzona jest ponadto w aneksy: Lista więźniów narodowości czeskiej osadzonych w więzieniu w Brzegu (aneks 2) oraz Lista więźniów narodowości czeskiej zmarłych w Zuchthaus Brieg (aneks 3).


pamiętam to :-P sam tego szukałem w archiwum
0 UP 0 DOWN
 
anthropos 



Wiek: 58
Dołączył: 22 Paź 2007

UP 352 / UP 54



Wysłany: 2016-01-22, 17:08   

Zbigniew Tobjański, Czesi w Polsce, Kraków 1994, s. 181-182:

Jedną z najliczniejszych grup więźniów politycznych w Brzegu stanowili obywatele czechosłowaccy. Na podstawie materiałów archiwalnych i grobów ustalono 166 zamordowanych tam obywateli czechosłowackich. Można sądzić, że w więzieniu w Brzegu zginęło znacznie więcej Czechów i Słowaków, bowiem podana liczba obejmuje jedynie lata 1942-1944. Wszyscy przybywający tam więźniowie skazani byli za przygotowanie "zdrady stanu". Zajmowali się oni pracą konspiracyjną na terenie Protektoratu Czech i Moraw. Władze więzienne podawały zawsze jako powód zgonu zapalenie płuc względnie wadę serca. Przy więzieniu w Brzegu znajdował się zakład ślusarski i zakład stolarski, w którym zatrudniano więźniów. Więźniowie byli bardzo słabo odżywiani. Stosowano kary, wycieńczenie, złe odżywianie, złe warunki higieniczne sprzyjały rozprzestrzenianiu się chorób. Więźniowie nie mieli prawa otrzymywać żadnych paczek żywnościowych, cieplej bielizny ani leków. Pozbawieni podstawowych leków, z powodu wyczerpania i brutalnego traktowania masowo ginęli. Pod koniec 1944 r. ewakuowano obóz w głąb Rzeszy. Każdego dnia po drodze umierało po kilkanaście osób. Po przejściu Sudetów załadowano ich do wagonów i przywieziono do Bawarii. Tam doczekali się wyzwolenia. Przy życiu pozostała niewielka garstka licząca kilkadziesiąt osób, wśród których znajdowali się Czesi.
1 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2016-01-23, 10:40   

Odsyłam do publikacji pana Leszka Izbińskiego „Patrioci czescy w brzeskim więzieniu (1942-1945)” rok wydania Opole 1965.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: czeskie, groby


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu