Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowe godziny urzędowania UM
Autor Wiadomość
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-10-11, 00:01   

Proponuję nieco ochłonąć. Jak wcześniej wspominałem napisałem do Burmistrza w tej sprawie - zobaczymy jaką odpowiedź dostanę od osoby odpowiedzialnej w pełni za funkcjonowanie Magistratu. Jak tylko otrzymam - opublikuję.
0 UP 0 DOWN
 
BeZet 



Wiek: 50
Dołączyła: 14 Mar 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: pewnie, że Brzeg

Wysłany: 2007-10-11, 10:22   

Brzeski napisał/a:

Skoro się Pani podjęła pracować w UM i odpowiada tu, zamiast rzecznika, służbowo, to powinna Pani nas - petentów - traktować z nieco większym szacunkiem. No chyba, że te wszystkie informacje zdobywa Pani po godzinach pracy, prywatnie i w ramach wolontariatu....


To ostatnie zdanie proszę potraktować jako odpowiedź, dotyczącą Pańskich wątpliwości...
Wcześniej nie było tego rodzaju kontaktów z internautami, a ponadto nie wiąże się to nijak z moim zakresem obowiązków, jest po prostu chęcią pomocy w szybszych kontaktach z internautami, w kontekście znalezienia odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Nie jestem rzecznikiem UM, a jedynie staram się odpowiadać jak najbardziej wyczerpująco na zadane przez forumowiczów pytania. Trudno zaś nie wdawać się w polemikę z kimś, kto - po udzielonej odpowiedzi - komentuje to w dość niewybredny sposób.
Czy riposta na mało wyrafinowane komentarze jest oznaką braku szacunku?
Czy urzędnik bez względu na wzgląd nie ma prawa odpowiedzieć nawet na, że tak powiem, niskiej jakości komentarze i uwagi?
Otóż, uważam, że nie! I tego się będę trzymać...ponieważ... urzędnik to też człowiek.

Co do sugestii pracy UM do 18.00, myślę, że w tej kwestii Panu nie pomogę. Proszę zwrócić się bezpośrednio do Burmistrza, najlepiej drogą oficjalną.
Na dzień dzisiejszy w soboty można osobiście składać wnioski i odbierać dowody osobiste. Biuro Spraw Obywatelskich i USC jest czynne również w soboty w godz.7.15 - 15.15.
Dziękuję.
0 UP 0 DOWN
 
Zbychoo 
desperate househusband ;)



Wiek: 46
Dołączył: 01 Cze 2007

UP 72 / UP 23



Wysłany: 2007-10-11, 10:54   

BeZet napisał/a:

Nie jestem rzecznikiem UM, a jedynie staram się odpowiadać jak najbardziej wyczerpująco na zadane przez forumowiczów pytania.

I chwała Pani za to, nie miałem zamiaru wpływać na zmianę tej sytuacji.
BeZet napisał/a:
Trudno zaś nie wdawać się w polemikę z kimś, kto - po udzielonej odpowiedzi - komentuje to w dość niewybredny sposób.
Czy riposta na mało wyrafinowane komentarze jest oznaką braku szacunku?
Czy urzędnik bez względu na wzgląd nie ma prawa odpowiedzieć nawet na, że tak powiem, niskiej jakości komentarze i uwagi?

Oznaką braku szacunku jest w tym przypadku atak na moją osobę. Jak już wcześniej napisałem, mój komentarz nie odnosił się bezpośrednio do Pani posta jako prywatnej opinii lecz do działań UM. Sama Pani swoje posty tak przedstwawia. I nadal uważam za beszczelność opinię, że jak petent nie ma czasu to niech sobie załatwi za pośrednictwem rodziny lub poczty. Urząd powinien być dla ludzi a nie odwrotnie.

A na komentarz do działań i opinii UM dostałem mocno ofensywną ripostę:
BeZet napisał/a:

Nie po to, by mógł Pan sobie po mnie używać.
Nie po to, by każdy, kto ma ochotę anonimowo "dowalał" za wszystko co złe.
(...) choć czasami zupełnie coś innego ciśnie mi się pod palcem, czytając niewybredne komentarze anonimowych, atakujących osobników.
którą trudno nazwać inaczej niż osobistą. Co w tym przypadku było bardziej niewybredne :?: Kto komu w tym przypadku 'dowala' :?:
0 UP 0 DOWN
 
BeZet 



Wiek: 50
Dołączyła: 14 Mar 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: pewnie, że Brzeg

Wysłany: 2007-10-11, 11:04   

Zbychoo napisał/a:


A na komentarz do działań i opinii UM dostałem mocno ofensywną ripostę, którą trudno nazwać inaczej niż osobistą. Co w tym przypadku było bardziej niewybredne :?: Kto komu w tym przypadku 'dowala' :?:


Jeśli poczuł się Pan osobiście urażony, to najmocniej przepraszam, ale nie było to moim celem.
Chodziło mi jedynie o to, że pomstowanie na urząd i urzędników jest tak tendencyjne, że czasami, mam wrażenie, że jedynie o to chodzi niektórym internautom (nie jest to skierowane oczywiście bezpośrednio do Pana) i o to, by ich "przeczołgać", bo w końcu oni mają służyć...
Jeszcze raz zatem proszę nie brać tego do siebie i spojrzeć na pewne sprawy obiektywnie, a mianowicie tak, że i w UM obowiązuje Kodeks Pracy, że w UM pracują ludzie i że tak naprawdę trudno wszystkim dogodzić, a wszelkie pozytywne sprawy pozostają niezauważalne.
Łatwiej pominąć np. fakt, że część ludzi pracuje w sobotę, aby ci, którzy nie mają czasu w tygodniu mogli spokojnie załatwić sprawę dowodu w UM, niż fakt, że np. któryś urzędnik zrobił coś nie po naszej myśli...

Pozdrawiam
0 UP 0 DOWN
 
Zbychoo 
desperate househusband ;)



Wiek: 46
Dołączył: 01 Cze 2007

UP 72 / UP 23



Wysłany: 2007-10-11, 11:36   

BeZet napisał/a:
pomstowanie na urząd i urzędników
na urząd tak (i to tylko w tej konkretnej sprawie), na urzędników absolutnie nie... jak wszędzie tak i w urzędach pracują ludzie mniej i bardziej przyjaźni klientowi czy petentowi, dlatego wystrzegam się uogólniania i zawsze osoby traktuję jednostkowo, nie wrzucając ich do jednej szuflady.
BeZet napisał/a:
w UM obowiązuje Kodeks Pracy, że w UM pracują ludzie i że tak naprawdę trudno wszystkim dogodzić
jak już wcześniej napisałem, np. w bankach również pracują ludzie, również obowiązuje Kodeks Pracy i nie przeszkadza to im w pracy od 9 do 17. Więc jeden taki dzień nie wpłynąłby chyba tak strasznie na organizację pracy w urzędzie. A jeżeli trundno wszystkim dogodzić to należałoby pomyśleć właśnie o tym żeby w jednym dniu 'dogadzać' :wink: tym co wolą rano a w inny tym co po południu (bez kudłatych skojarzeń proszę :wink: ).
Rozumiem, że nie leży to w Pani kompetencjach, ale celem tej podobnych dyskusji jest zasygnalizowanie zdania petentów komuś z urzędu kto takie rzeczy czyta.
Tak czy owak, Bartek T. wysłał pismo do Burmistrza więc czekamy na odpowiedź, chociaż nie sądzę aby cokolwiek w tym temacie się zmieniło. A może...
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-10-12, 23:49   

Słowo się rzekło i odpowiedź otrzymałem. Nawet przyznam wartko to poszło zważywszy na 30-to dniowy okres "mocy urzędowej" :)

Odpowiedź na pytanie o przyczynę i zasadność zmiany godzin urzędowania Magistratu oraz możliwość wydłużenia czasu pracy chociaż o jeden dzień znajduje się jak zawsze tutaj
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-10-13, 02:01   

Bartek T. napisał/a:
Odpowiedź na pytanie o przyczynę i zasadność zmiany godzin urzędowania Magistratu oraz możliwość wydłużenia czasu pracy chociaż o jeden dzień znajduje się jak zawsze


Bartek dzięki za właściwie / profesjonalne podejście...ale

No więc właśnie, w uzasadnieniu Burmistrz piszę:
"Jednocześnie taki rozkład był niezgodny z art. 24 ust. 2, który stanowi <<Czas pracy pracowników samorządowych nie może przekraczać 40 godzin na
tydzień i ośmiu godzin na dobę>>

No więc od 8-16 to jest 8 godzin czyli wszystko gra i buczy.

No tak i w tym momencie osoby o wątpliwej aktywności umysłu powołają sie na kodeks pracy, że "przez dobę – należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy" (co stanowi art. 128 §3 pkt. 1 Kodeksu Pracy) powiedzą, że przy poniedziałku od 8 - 16 i wtorku od 7 - 15... w pierwszej dobie tygodnia pracy urzędnik pracuje nie 8 lecz 9 godz. ,co rzeczywiście można łatwo policzyć i oczywiście staje się to niezgodnie z przepisami kodeksu pracy....
No ale jak już napomniałem (przy założeniu, że chce się ten jeden dzień zrobić do 16ej, albo i dłużej) , jeśli ruszymy głową to przychodzi takie oto rozwiązanie czyli:
od Poniedziałku do Czwartku od 7 - 15 (lub jak kto woli 7:15 - 15:15)
Piątek - od 8 - 16. Proszę teraz sprawdzić, czy jest zgodne z przepisami kodeksu pracy (art. 128 §3 pkt. 1 kodeksu pracy oraz art. 24 pkt. 2 ustawy o pracownikach samorządowych). Śmiem twierdzić, że tak

Dalej Burmistrz pisze:

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, Biuro Spraw Obywatelskich oraz Urząd Stanu Cywilnego, gdzie obsługiwana jest znaczna ilość interesantów, pracuje również w tych godzinach w soboty"

Więc moje pytanie - co z pozostała częścią interesantów, którzy nie stanowią tej magiczne znacznej ilości interesantów. Czy Urząd Miasta to tylko Biuro Spraw Obywatelskich oraz Urząd Stanu Cywilnego. Wreszcie czy Urząd Będzie przyjmował interesantów przez cały rok w soboty ?

Wobec czego
Bartku - czy jest jakaś możliwość, żebyś zabrał jeszcze głos w tej sprawie na posiedzeniu Rady Miejskiej. Z góry dziękuje !
0 UP 0 DOWN
 
Darek 
...trzeba było uważać...



Wiek: 46
Dołączył: 11 Wrz 2005

UP 3 / UP 0



Wysłany: 2007-10-13, 23:51   

Dotarłem do "Kodeksu Pracy" i odnalazłem paragrafy mówiące o czasie pracy. Oto one:
Art. 128. § 1. Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
§ 2. Ilekroć w przepisach działu jest mowa o:
1) pracy zmianowej - należy przez to rozumieć wykonywanie pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni,
2) pracownikach zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy - należy przez to rozumieć pracowników kierujących jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępców lub pracowników wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz głównych księgowych.
§ 3. Do celów rozliczania czasu pracy pracownika:
1) przez dobę - należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
2) przez tydzień - należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.

I dalej:

Art. 129. § 1. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem § 2 oraz art. 135-138, 143 i 144.

I jeszcze dalej:

Art. 132. § 1. Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku, z zastrzeżeniem § 3 oraz art. 136 § 2 i art. 137.
§ 2. Przepis § 1 nie dotyczy:
1) pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
2) przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.
§ 3. W przypadkach określonych w § 2 pracownikowi przysługuje, w okresie rozliczeniowym, równoważny okres odpoczynku.
Art. 133. § 1. Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.
§ 2. W przypadkach określonych w art. 132 § 2 oraz w przypadku zmiany pory wykonywania pracy przez pracownika w związku z jego przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy, tygodniowy nieprzerwany odpoczynek może obejmować mniejszą liczbę godzin, nie może być jednak krótszy niż 24 godziny.
§ 3. Odpoczynek, o którym mowa w § 1 i 2, powinien przypadać w niedzielę. Niedziela obejmuje 24 kolejne godziny, poczynając od godziny 6.00 w tym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina.
§ 4. W przypadkach dozwolonej pracy w niedzielę odpoczynek, o którym mowa w § 1 i 2, może przypadać w innym dniu niż niedziela.

Żródło: http://bap-psp.lex.pl/ser...ty/98.21.94.htm

W świetle tych kilku paragrafów wydaje mi się, że rozpoczęcie pracy w poniedziałek o 8.00 a we wtorek o 7.00 wcale nie jest łamaniem zasad "Kodeksu Pracy", a fragmenty "Kodeksu Pracy" podane w uzasadnieniu przez Pana Burmistrza mocno wyrwane z kontekstu. Interpretacja przepisów należy oczywiście do prawników i w ostateczności sądu. A moje dodatkowe pytanie (sprawa była juz poruszana w tej dyskusji) co z czasem pracy kasy UM, od którego przecież zależy również sens wizyty w UM w określonych godzinach.
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-10-14, 02:05   

Darek, nie chce umniejszać Twojej argumentacji bo oczywiście jest ona tak słuszna jak słuszny jest kodeks pracy :wink: lecz samo cytowanie kodeksu pracy nie da zbyt wiele..zwłaszcza, że w uzasadnieniu Burmistrz chciał się migać zapiskiem z ustawy o pracownikach samorządowych jako, że godziny pracy urzędników należy rozpatrywać w "świetle" koniunkcji kodeksu pracy oraz ustawy o pracownikach samorządowych..

I dlatego jeszcze raz sugeruje rozpatrzyć pomysł, który niestety przekreśla argumentacje Burmistrza bo nie kłóci się ani z kodeksem pracy ani z ustawą o pracownikach samorządowych (jeśli się mylę proszę mnie poprawić). Prosta sprawa:
- Poniedziałek - Czwartek 7:00 - 15:00 lub 7:15 - 15:15)
- Piątek 8:00 - 16:00 (lub godziny późniejsze).


No i ponawiam prośbę (jednocześnie nie chcąc być zbytnio nachalnym)
Bartku - czy jest jakaś możliwość, żebyś zabrał jeszcze głos w tej sprawie na posiedzeniu Rady Miejskiej. Z góry dziękuje
Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-10-14, 02:07, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Darek 
...trzeba było uważać...



Wiek: 46
Dołączył: 11 Wrz 2005

UP 3 / UP 0



Wysłany: 2007-10-14, 10:29   

Oczywiście piątek jest równie dobry jak poniedziałek. Ważne aby UM w pełni funkcjonalny-wraz z kasą, był dostępny dla ludzi, którzy pracują.
A propos pracy w soboty - praca w sobotę generuje koszty w postaci pieniędzy za godziny nadliczbowe. Praca w jednym dniu w tygodniu od poniedziałku do piątku nawet od godz.11.00 do 19.00 wpływa w niewielkim stopniu na wzrost kosztów, np. zużycia energii. Gdzie ekonomia i gospodarność?
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-10-14, 19:48   

smooth napisał/a:
Bartku - czy jest jakaś możliwość, żebyś zabrał jeszcze głos w tej sprawie na posiedzeniu Rady Miejskiej. Z góry dziękuje


Oczywiście, że mogę zabrać głos w tej sprawie na posiedzeniu Rady! Myślę, że należy tu wypracować jakiś kompromis więc chyba konieczna także będzie rozmowa z Burmistrzem w tej sprawie.
0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-10-14, 20:03   

Dla mnie ta odpowiedź Burmistrza to tak na odwal się napisana... nie chce im się pracować popołudniami i szukają wykrętów?

Z przytoczonych tam wyrwanych cytatów ustawy o pracy samorządowców mało wynika. Np. sztywna norma 8 godzin nie dotyczy wszystkich pracowników urzędu (art. 32). Burmistrz też pominął najważniejszy (dla petentów) punkt tego samego artykułu:
"1. Regulaminy pracy określają porządek wewnętrzny i rozkład czasu pracy w sposób zapewniający obywatelom załatwianie spraw w dogodnym dla nich czasie."


Ale nawet, jeśli ktoś się uprze, że nie wolno więcej niż 8 h, to przecież nikt nie powiedział, że wszyscy muszą pracować w urzędzie jednocześnie. Co stoi na przeszkodzie, by na popołudnie zostawali tylko niektórzy, na zmianę?
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: godziny, nowe, um, urzedowania


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 30
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu