Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Problem Romów w Brzegu
Autor Wiadomość
Pan_Pasztet 



Wiek: 36
Dołączył: 10 Maj 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg :)

Wysłany: 2008-01-21, 02:17   

Brawo ;) ale są ludzie którzy wszystkich Romów wrzucaja do jednego wora że są Be i fuj :) fijola, dla mnie też ale dla nie których na forum nie ;)
0 UP 0 DOWN
 
manieq 



Wiek: 64
Dołączył: 13 Lis 2006

UP 10 / UP 4


Skąd: Skarbimierz Oś.

Wysłany: 2008-01-21, 12:39   

A oglądaliście już to ? http://www.onet.tv/28962,...,0,0,wideo.html
0 UP 0 DOWN
 
ślicznotka-e-34 
Transporter



Wiek: 36
Dołączył: 31 Maj 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: stąd

Wysłany: 2008-01-21, 12:48   

zastanawia mnie dlaczego nie pokazali tych cyganów którzy stoją na ulicach (rynek, młynarska ogólnie centrum gdzie się od nich roi) gdzie straszą swoim zachowanie czy bytem , na filmie widzę ładne mieszkanie, schludnie ubranych Romów wszystko okej tylko pytanie:
Gdzie reszta właśnie tych których obywatele miasta się boją czy obawiają ??? Wstydzicie się ich ??? Dlaczego kamera "nie chodziła" za tymi z workami wypełnionymi klejami czy innymi świństwami ??? Oto jest pytanie !!! Czy ktoś mi odpowie ???
0 UP 0 DOWN
 
Yvvone 



Wiek: 33
Dołączyła: 23 Lut 2007

UP 66 / UP 12


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-01-21, 13:16   

Śledzę Wasze wypowiedzi bardzo uważnie od początku.

Tak być nie powinno, co z tego, że Romowie to mniejszość narodowa czy tam etniczna?
Zgadzam się z tym, że ~80% z nich to nieroby żerujące tylko na porządnych obywatelach, a resztę można uznać za "porządnych"...
Cyganie dzielą się na Romów i moresów.

Nie chciałam się wypowiadać w tej sprawie, gdyż jakoś specjalnie nigdy nie zostałam poszkodowana przez nich, ale wiem, że potrafią uprzykrzyć życie, głównie z opowiadań mamy, która pracuje w sklepie w centrum czy taty - byłego policjanta...
Pewnie prędko się to nie zmieni, o ile w ogóle.
Mimo wszystko osobę mieszkającą w Polsce powinno tak samo obowiązywać polskie prawo jak każdego Polaka, bez wyjątków.

Zgadzam się również z tym, że ta "sprzeczka" mogła równie dobrze dotyczyć innych grup etnicznych, jak i samych Polaków, a telewizja tylko szuka sensacji, bo problem zawsze był, jest i będzie.

"Polska dla Polaków" jak to ujął kiedyś "popularny" polityk...
i z tym się zgodzę, nie podoba się - droga wolna...
0 UP 0 DOWN
 
Roman Bratny 


Wiek: 51
Dołączył: 18 Wrz 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-01-22, 22:12   

witam
fajnie ktoś napisał , u nas nie ma Romów to są cyganie. Wiecie wydaje mi sie, że jeżeli jest jakiś problem romski w naszej społeczności to na pewno nie ma on zabarwienia uprzedzeń rasowych zmierzających do rozwiązań siłowych tej kwestii. Sądzę że jeżeli "istnieje problem romski" to jest on raczej pewnego rodzaju sprzeciwem ludzi, którzy z dnia na dzień w miarę normalnie egzystują a przede wszystkim pracują żeby tą swoją egzystencję utrzymać, wobec tego jak żyje nasza największa mniejszość narodowa. Niestety ta nasza społeczność dość umiejętnie korzysta od lat ze swojej przynależności do mniejszości narodowej. Na tej bazie wykształtowała w kolejnych pokoleniach i to całkiem nie słusznie, model życia do chroniczne stronienie od zarobkowania na swoje utrzymanie, a tym samym skupia się jedynie na pozyskiwaniu subwencji z różnych organizacji. Najbardziej dla mnie chore jest to, że praktycznie nie istnieje tu forma odmowy ze strony tych urzędów, gdyż traktowana jest ona przez tą naszą " mniejszość" jako naruszanie ich - chyba już- niezbywalnych praw. Najsmutniejsze przy tym jest to, co już zakrawa na paranoje, że media i poprawni politycznie włodarze, nie nazywają tej sprawy po imieniu. Co do samej zadymy, uwierzcie nie ma w tym nic co ma zabarwienie rasowe, zwykłe porachunki kilku gnojków, którzy bez względu na to czy są Polakami czy Romami są siebie warci a tym samym nie warci naszego zainteresowania. Kiedyś rozmawiałem z prawdziwym Romem, bo tacy w Brzegu też są i powiedział mi, że nie tylko on ale ogólnie te prawdziwe rodziny romskie wstydzą się tych naszych cyganów i nie ma tu nic nadzwyczajnego przecież my też naszych rodaków z tej dolnej warstwy społecznej nie zbyt chlubnie oceniamy- nie mam racji? uważam, że to nie problem jeden dyskusji a co gorsze raczej beznadziejny bo nie widzę możliwości na to by tych ludzi wtopić, w tą jakże doskwierającą nam rutynizację życia codziennego, czyli : dom - praca - dom. :) pozdro
Ostatnio zmieniony przez Roman Bratny 2008-01-22, 22:41, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
sigalit 



Wiek: 38
Dołączyła: 13 Lis 2006

UP 0 / UP 3


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-01-23, 01:21   

mialam sie juz nie wlaczac do tej rozmowy, ale kiedy zobaczylam moderatora, ktory scalil moje posty w jedno mase i zaznaczyl bledy na czerwono nie wytrzymalam, uf
z calym szacunkiem droga katiu, czy mozesz mi wytlumaczyc, choc to pytanie jest nie tylko do ciebie skierowane, ale do wszystkich moderatorow jak i administratorow forum Brzeg, jak to mozliwe, ze poprawiacie posty uzytkownikow, wytykacie bledy ortograficzne, dopisujecie w cudze wypowiedzi swoje uwagi na marginesie z naprawde blahych powodow, pilnujecie az do przesady by nikt nie zbaczal z tematu watku, wykreslacie posty, jak je nazywacie nic nie wnoszace, umieszczacie wpisy w koszu,
a kompletnie nie reagujecie na wpisy o zabarwieniu rasistowskim, a nawet wprost rasistowskie. No smiech przez lzy. Gdzie tu logika? oczy przecieram ze zdumienia i nie pojmuje waszego pokreconego toku rozumowania.
Ostatnio zmieniony przez sigalit 2008-01-23, 01:23, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-01-23, 02:27   

fijola napisał/a:
Gdzie tu logika?



Po pierwsze (i nie chcę, żeby to zabrzmiało jako groźba), ale to jest temat "Problem Romów w Brzegu", a nie problem logiki administracji forum. Pociągnięcie tematu w tym wątku, będzie jednoznaczne z przeniesieniem offtopicu do innego działu np. "100 pytań do..." lub "Oponie dotyczące forum".
regulamin forumbrzeg napisał/a:
3. Temat dyskusji powinien być jednoznacznie związany z przeznaczeniem działu, na którym się znajduje

Swoją drogą, czy tak trudno było ewentualnie wypowiedzieć sie w innym (bardziej właściwym temacie), a może nawet pofatygować sie i przeczytać wiele wątków, w których w mniej lub bardziej emocjonalny sposób poruszany był temat moderowania, uwagaforumowiczów, regulaminu itp itd.

fijola napisał/a:
scalil moje posty w jedno mase i zaznaczyl bledy na czerwono nie wytrzymalam


Forumowicz zamiast pisać post pod postem powinien używać funkcji edycji postu, w celu jego aktualizowania. Scalenie jest objawem dbania o porządek i zarazem "uwagą" w stronę forumowicza (bo przecież można by wstawić komentarz).
Co do zaznaczania błędów na czerwono, to jest inny sposób na wstawienie tabliczki moderatorskiej:
Uwaga
Złamany został REGULAMIN
Na forum dbamy o styl pisowni i nie robimy błędów ortograficznych.


..tylko ma wymiar bardziej edukacyjny, gdyż przy okazji moderator wskazuję na popełnione błędy. Również działanie takie może być potraktowane jako przypomnienie o tym punkcie regulaminu:

regulamin forumbrzeg napisał/a:
Z10. Na forum nie wolno pisać młodzieżowym slangiem, nie wolno popełniać dużej liczby błędów ortograficznych, dbaj o styl wypowiedzi!


fijola napisał/a:
poprawiacie posty uzytkownikow, wytykacie bledy ortograficzne, dopisujecie w cudze wypowiedzi swoje uwagi na marginesie z naprawde blahych powodow, pilnujecie az do przesady by nikt nie zbaczal z tematu watku, wykreslacie posty, jak je nazywacie nic nie wnoszace, umieszczacie wpisy w koszu,...


..z perspektywy regulaminu =

regulamin forumbrzeg napisał/a:
7. Moderator posiada możliwość usuwania wiadomości lub przenoszenia do działu kosz jeżeli stwierdzi, że dana wiadomość obniża ogólny poziom forum lub została napisana w sposób niezrozumiały (popełnienie licznych błędów ortograficznych, użycie slangu młodzieżowego).
Moderator nie ma obowiązku poinformowania strony zainteresowanej o usunięciu wiadomości lub przeniesieniu wiadomości do innego działu. Możesz sprawdzić, gdzie aktualnie znajdują się twoje wiadomości pod linkiem Zobacz swoje posty.

6. Użytkownik jest zobowiązany do wykonania czynności wymienionych w upomnieniu lub poleceń określonych przez moderatora np. poprawienie tematu, jego treści (Administratorzy lub Moderatorzy mają prawo ingerencji w wiadomości użytkownika w celu upomnienia lub wydania instrukcji.


..ale ciągnąć Twoją myśl:

fijola napisał/a:
a kompletnie nie reagujecie na wpisy o zabarwieniu rasistowskim, a nawet wprost rasistowskie


I tutaj sprawa już nie jest taka prosta jak Ci się wydaje, ponieważ tak naprawdę jeśli chciałabyś wytknąć szerzenie przez kogoś poglądów rasistowskich (co jest na forum jak najbardziej zabronione) musiałabyś wytoczyć bój wielu osobom, które mają wiele argumentów, a być może poprzez pojawienie się emocji w ich słowach i sposobie wypowiadania się, demonizujesz nazywając to szerzeniem rasizmu... a jeśli mowa już o zabarwieniu.. to niestety tak to już mamy z w komunikacji, że wszystko może być zabarwione wszystkim..w zależności, kto jakiej interpretacji dokonuję uwzględniając przy tym punkt widzenia, kąt siedzenia itp itd.
Dlatego upraszczając (z perspektywy moich działań) coś co budzi zastrzeżenie poprzez negatywne zabarwienie (niekoniecznie demonizując - zabarwienie rasizmu) pociąga za sobą moderowanie społeczne (moderatora)
Mówiąc po ludzku to co nazywasz poglądami o zabarwieniu rasistowskim po odcedzeniu emocji i kozackich tekstów daje zdroworozsądkowe wskazanie palcem na brak poszanowania wśród Romów dla naszej kultury i jakkolwiek posiadam coś na kształt empatii zarezerwowanej dla Romów, których odbieranie po części jest winą ich samych, a po części skutkiem mechanizmu "samospełniającego się proroctwa", tak niestety niepodważalny jest fakt, ich panoszenia się, wykorzystywania "dobroci systemu" i zachowania ale "jestem rozpieszczony jedynak" - (czyli mi się należy wszystko i już). Zresztą spróbuj odłożyć emocje i świadomość, że jesteś po drugiej stronie konfliktu na bok i prześledzić dyskusje, zarówno z tego tematu jak również z "tvn 24".




Mówiąc krótko tam gdzie szukasz logiki odpowiedzią jest po prostu regulamin i o ile czasem jego stosowanie odbywa się z automatu na poziomie posta i jest to sprawa oczywista, o tyle sprawa, która poruszasz takiemu automatowi nie podlega i jest kwestią rozwoju dyskusji.
(ps. moderatorzy też nie są w stanie dogodzić wszystkim i zdarzają im się pomyłki..przynajmniej mówię w swoim imieniu)

Reasumując w razie uwag apropos sposobu moderacji itp. itd. sugeruję, założyć odrębny temat w którymś z sugerowanych przeze mnie dziale (choć nie ukrywam, że to będzie po raz 100tny odgrzewany kotlet :wink: )... natomiast wątpliwości dotyczące zabarwienia rasistowskiego tematu, myślę, że w kontekście tematu możesz próbować rozwiąć na poziomie dyskusji z forumowiczami
Jeszcze prośba do Was - o unikanie w postach zbędnych emocji i skupienie sie na rzeczowej rozmowie !
0 UP 0 DOWN
 
Devon 


Wiek: 38
Dołączył: 28 Kwi 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-01-23, 20:00   

a dodam jeszcze taki artykuł

http://miasta.gazeta.pl/opole/1,35114,4840853.html

sam admin napisał :)
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2008-01-24, 16:37   

Devon popatrz na datę, a wtedy to była wersja potwierdzona przez policję. Rozmawiałem z Romami osobiście, rozmawiałem również z jednym chłopakiem z Jabłkowej i takie wersje mi przedstawili.
0 UP 0 DOWN
 
Roman Bratny 


Wiek: 51
Dołączył: 18 Wrz 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-01-24, 22:50   

wiecie jak to ostatecznie wygląda
był najzwyklejszy wybryk chuligański a dzięki mediom ogólnokrajowym, które doszukiwały się w tym taniej niepotrzebnej sensacji będzie konflikt narodowościowy i to na skalę makro a nie jak powinno być mikroregionu,
0 UP 0 DOWN
 
Jamps 


Wiek: 49
Dołączył: 04 Cze 2005

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg Rybaki

Wysłany: 2008-02-01, 16:31   

przeczytajcie kolejny "kwiatek"
http://www.gazetawyborcza.pl/1,87648,4889498.html

przeglądnąłem pobieżnie, nie wytrzymałem i musiałem się trochę popastwić:

najciekawsze fragmenty:

- "Przyszło ich pięćdziesięciu, w biały dzień. Przynieśli butelki z benzyną" - jeżeli godziny późno-wieczorne to dla GW biały dzień...

- "Nad pięknie odnowionymi, renesansowymi kamieniczkami góruje poniemiecki ratusz" - w XVI wieku to tu ciągle rządził książe, a jeśli już to prędzej habsburgski ratusz; i te renesansowe kamieniczki w Rynku! trzej dziennikarze GW dokonali epokowego odkrycia!

- O Młynarskiej: "Kto nie musi, ten się tu nie zapuszcza, choć to jedna z najstarszych ulic w mieście" - jak pięknie brzmi :) szkoda, że tak mało prawdziwe (ciekawe co na to studenci WSHE, mieszkańcy, klienci sklepów, dziadkowie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku itp.)

- "Dziś największymi pracodawcami w mieście jest Urząd Miasta i producent słodyczy Odra Brzeg" :) to się magistrat rozrósł :)

- "Znalazłem kumpli tych trzech [...] Gadamy w małej kawiarni przy katedrze" - hit !!! zabrali ich do tej kawiarni do Opola czy do Nysy? a może mieli na myśli kościół św. Mikołaja? :)

"Kiedy w stronę Cyganów poleciały pierwsze butelki z benzyną - nikt już nie pamięta. Nawet policja nie ma takich danych" - no pewnie, nie ma też danych o istnieniu Zoo w Brzegu i o brzeskiej katedrze :)

- "Szczęście, że mieli mocne, plastikowe szyby" !!! pewnie autorom (całej trójce?) chodziło o plastikowe okna

uff, jak tu po takiej serii bzdur ocenić czy w tym tekście jest choćby jeden prawdziwy akapit?
autorzy tekstu: Witold Szabłowski, Beata Łabutin, współpraca Izabela Żbikowska
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 



Wiek: 109
Dołączył: 05 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2008-02-01, 16:43   

Niestety, czytajac forum przez komorke, nie moge klikac linkow, ale cytowane fragmenty mnie porazily.
Zdaje sobie sprawe, ze do takich spraw wysyla sie czesto reporterow nie majacych zadnego rozeznania w temacie, ale ze nad tym glowily sie 3 osoby!?
Smiac sie, czy plakac?
0 UP 0 DOWN
 
ktoto 


Wiek: 33
Dołączył: 03 Gru 2007

UP 2 / UP 5



Wysłany: 2008-02-01, 19:52   

He, he to się załoga z GW, wysiliła. Ciekawe czy ta ekipa co to pisała, ma skończoną chociaż szkołę podstawową. A jeżeli ma, to pewnie za jajka i kawałek prosiaka.
Swoją drogą, już powoli emocje opadały. Pojawiły się jakieś naklejki, które tak do końca nie wiadomo kogo przedstawiały - może Cygana a może Charliego Chaplina.
Odnoszę wrażenie, że Wyborcza celowo powraca do tematu, licząc że w Brzegu naprawdę się coś wydarzy, że komuś puszczą nerwy i poleje się krew, a wtedy będą mieli znakomity temat na sensacyjny reportaż.
Natomiast wkurzyło mnie stwierdzenie szefa Cyganów, że: miasto powinno pomóc założyć romskie stowarzyszenie i że powinno zatrudnić asystenta do spraw romskich.
1. Z całym szacunkiem, ale w Brzegu, w Polsce powstaje wiele stowarzyszeń i robią to samodzielnie, bez pomocy władz miasta, więc skoro cyganie chcą aby ich równo traktować to dlaczego ponownie domagają się jakiegoś uprzywilejowania i szczególnej pomocy.
2. Skoro miałby być zatrudniony asystent społeczności romskiej, to inne mniejszości również powinny domagać się takich asystentów przy Urzędzie Miasta, np.:
asystent mniejszości ukraińskiej, niemieckiej, może też zabużańskiej, a nawet asystent mniejszości gejowskiej.

A to coś na deser:
"Romowie podejrzani o kradzieże
Policja zatrzymała grupę Romów podejrzanych o kradzieże w Prudniku. W ostatnich miesiącach osoby tej narodowości okradły w Prudniku kilka mieszkań. Ich ofiarami były najczęściej osoby starsze i samotne. Niedawno uwagę policji zwróciła próba wtargnięcia do jednego z mieszkań. - Kilka dni później zgłoszono nam kradzież - mówi Iwona Żurawska z prudnickiej policji." (więcej: Radio Opole)
A podobno w Prudniku to jest tak super z tymi Cyganami :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez ktoto 2008-02-01, 20:29, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2008-02-01, 21:56   

A ja się przed chwilą dowiedziałem z TV INFO, że przez lata żyłem z Cyganami po bożemu - znaczy że niby było ok. Ale ostatnio jakaś fala agresji przeciwko Cyganom, że Brzeg cały zalepiony nalepkami "Strefa wolna od Cyganów" (łażę codziennie i kleję swoje ulotki - NIE WIDZIAŁEM ANI JEDNEJ skierowanej przeciwko Cyganom). W ogóle żyję w mieście nienawiści, w którym lada chwila zacznie się lać krew strumieniami. Co na to wszyscy ludzie odpowiedzialni za Miasto i obywateli? Jakiś protest, czy co? I skąd TV INFO wzięłą taśmy z zapisami monotoringu i to akurat tak dobrane, że wg. tychże to Polacy są brutalni? Nie ma innych taśm? Ze sklepów z rynku?

---smooth: Franek funkcja edycji się kłania: scalono------


--- Franek: smooth czasami się zapomnę - sorki ;) ------

Jamps napisał/a:
przeczytajcie kolejny "kwiatek"
http://www.gazetawyborcza.pl/1,87648,4889498.html


Moje dobra opinia o GW nagle zostało BAAAARDZO nadszarpnięta... :/ .
Ostatnio zmieniony przez smooth 2008-02-01, 23:08, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2008-02-02, 10:48   

Cytowane tu "fakty" i stwierdzenia zamieszczane w mediach są niestety wynikiem niskiej wiedzy ogólnej piszących je dziennikarzy. Nie dotyczy to wyłacznie sprawy Romów. Niestety poziom kompetencji i wiedzy fachowej, wyłaczając część dziennikarzy sportowych, ekonomicznych, motoryzacyjnych (ogólnie specjalistów w swoim zakresie), szczególnie tych piszących o wszystkim i o niczym jest często żenujący. Nie wystarczy poprawnie sklecić zdania w ojczystym języku ( z tym też bywają problemy), ale trzeba jeszcze wiedzieć o czym się pisze. Starzy wyjadacze telewizyjni np. Irena Dziedzic, mieli czas i chęci na przygotowanie się do tematu. Obecnie przy masowej codziennej produkcji jednego dnia o wydarzeniach w Brzegu innego o mijającym nas meteorycie pisanych przez tą samą osobę poziom publikacji bywa taki jak "widać, słychać i czuć". O warsztacie i solidnym bezstronnym przedstawieniu faktów można pomarzyć. W końcu nikt nikogo nie zmusza do kupowania takich gazet, czy oglądania tego rodzaju stacji telewizyjnych gdzie jedna panienka podejmuje dyskusje ze wszystkimi i o wszystkim.
Ostatnio zmieniony przez Roztropek 2008-02-02, 10:54, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzegu, problem, romow


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu